Ako

Takto navrhujete profesionálne vizitky

Ak chcete pôsobiť profesionálne, potrebujete vizitky. Pekná karta dáva dobrý prvý dojem. Väčšina ľudí navyše tieto lístky tak rýchlo nevyhodí, čo vám dá náskok pred konkurenciou bez lístkov. Musíte si najať drahého grafika? Nemusí. Môžete tiež začať sami. Vysvetlíme, ako ľahko navrhnúť nádherné karty, dáme tipy, ako si ich nechať vytlačiť a naučíme vás, ako rýchlo digitalizovať karty iných ľudí.

Ak sa chystáte pracovať na voľnej nohe, ako živnostník alebo podnikateľ, potrebujete vizitky. Je to akoby rozšírenie vašej spoločnosti. Netušíte, ako začať s vizitkami? Žiaden problém. Pomôžeme vám na vašej ceste a vysvetlíme okrem iného aj to, čo na ňom môže byť, ako začať s návrhom, kam si môžete ísť dať vytlačiť karty a podobne. Keď budú pripravené, môžete lístky rozdať zainteresovaným kontaktom, novým vzťahom alebo ich vziať na sieťové udalosti. Aj vy si veľa vizitiek nechávate vytlačiť sami? Na poslednej stránke podrobne vysvetľujeme, ako ju môžete rýchlo a ľahko digitalizovať pomocou špeciálneho skenera alebo ľahko použiteľnej aplikácie.

01 Formát

Vizitky majú rôzne veľkosti. Najčastejšie v Holandsku a zvyšku západnej Európy sú karty s rozmermi 85 x 55 milimetrov. V iných regiónoch, napríklad v USA a Rusku, sú bežné mierne odlišné obdĺžnikové veľkosti. Samozrejme môžete zvoliť rôzne veľkosti, aby vynikli ešte viac. Štvorcový alebo napríklad so zaoblenými rohmi. Majte na pamäti, že také veľkosti nie vždy vyhovujú peňaženkám alebo špeciálnym vizitkám. Ak pracujete v profesionálnom odbore, je najlepšie sa aj tak držať konvencie. Odlišné veľkosti, tvary a materiály však nie sú neobvyklé ani vo vysoko kreatívnych alebo hravých odvetviach.

02 Ktoré informácie?

Keď sa rozhodnete, aký formát by mali byť vaše vizitky, musíte určiť, aké informácie by mali obsahovať. Názov vašej spoločnosti a prípadne logo, telefónne číslo, vaše vlastné meno a e-mailová adresa tvoria základ. Možno by ste chceli spomenúť aj svoj titul a / alebo pozíciu? Pravdepodobne máte aj webovú stránku, ktorá samozrejme stojí za zmienku. Ste komerčne aktívny na sociálnych sieťach? Potom môžete zvážiť vloženie ich adries URL aj na kartu. Ak vám zostane miesto, môžete pridať napríklad DIČ, slogan alebo krátke zhrnutie svojich služieb alebo produktov. Za zváženie stojí aj pasová fotografia alebo fotka na pozadí. Upozorňujeme, že na ňom nemusia byť všetky časti, ale práve ten je podľa vás krásny a užitočný. Obsah si dobre premyslite a aspoň ho majte jasný. Ak potrebujete veľa informácií, vyberte obojstranne vytlačenú kartu. Ľudia sa najskôr spočiatku veľmi stručne pozerajú na prijatý lístok, takže dbajte na to, aby boli rýchlo viditeľné informácie, ktoré sú pre vás najdôležitejšie.

S fotografiou alebo bez nej

Mnoho profesionálov sa rozhodne pre vizitku s fotografiou. To sa na začiatku môže zdať trochu zvláštne, ale jednoducho to funguje. Jednoducho si človeka pamätáte oveľa rýchlejšie podľa vzhľadu ako podľa mena. Najmä ak ste s ním napríklad viedli príjemný rozhovor.

03 Chcete začať sami?

Návrh samozrejme môžete zadať externému grafickému dizajnérovi. Vo väčšine prípadov vás to bude stáť dosť, ale prinesie to aj hotový profesionálny výsledok. Radšej by ste začali sami? To je tiež možné. Existuje mnoho služieb, kde môžete karty navrhnúť a vytlačiť (pozri tipy 4 a 5), ​​ale môžete tiež začať s vlastným softvérom. Adobe InDesign CC je profesionálny balík dtp. Je súčasťou služby Adobe Creative Cloud a stojí 24,19 eura mesačne. Existuje však plne funkčná skúšobná verzia, ktorú môžete používať 30 dní zadarmo. Môžete zavolať tlačiareň, aby používala správny formát - vrátane spadávky a bezpečnostnej rezervy. Na jeho webových stránkach vo väčšine prípadov nájdete takzvaný idml súbor, ktorý slúži ako základ. Špecifikácie nájdete na www.oble.nl, www.esprinto.nl alebo www.slimdruk.nl. Ak sa vám zdá príliš ťažké začať s prázdnym dizajnom, použite šablónu. Napríklad „www.stocklayouts.com alebo google“ použite „vizitku šablóny zadarmo“. Vyberte súbor s rozlíšením 300 dpi a nastavte farby na CMYK.

04 Typ papiera

Existuje veľa rôznych druhov papiera. Štandardná hmotnosť papiera na vizitky je 250 g / m2. Preferujete niečo hrubšie? Potom môžete ísť na 290 g / m2 alebo dokonca 350 alebo 400 g / m2. Čím hrubšie, tým drahšie. Ďalším kompromisom je matný alebo lesklý. Ako doplnok máte tiež UV spotový lak, jemný dotyk alebo lesklú plastiku. Čím viac zvonov a píšťal, tým nápadnejšie, ale aj vyššia cena. Pretože existuje toľko rôznych možností, je vhodné vyžiadať si na tlačiarni doklady. V mnohých prípadoch ho dostanete zadarmo.

05 Digitálne alebo ofsetové?

Ďalšie rozhodnutie, ktoré musíte urobiť: chystáte sa na ofsetovú tlač alebo digitálnu tlač? Digitálna tlač je pre menšie série lacnejšia. Tlačiareň na to nevyrába tlačové dosky, ale karty tlačí pomocou profesionálnej tlačiarne. Kvalita je o niečo menšia, ale doma to máte super rýchle. Ofsetová alebo tradičná tlač je ideálna pre veľké tlačové série. Tlačiareň na to používa tlačiarenský lis a účtuje si jednorazový poplatok za spustenie. Čím vyšší je obeh, tým nižšia je cena za položku.

06 Vyberte tlačiareň

Pokiaľ sa chystáte navrhnúť sami, budete si samozrejme musieť zvoliť aj tlačiareň. Chodíte za tlačiarňou za rohom alebo radšej využívate online službu? Cenový tlak je vysoký, takže radšej porovnajte. Majte tiež na pamäti, že nie každá tlačiareň alebo tlačová služba online používa rovnaké technické parametre súborov. Preto sa odporúča najskôr určiť, s ktorou tlačiarňou budete pracovať, a až potom začať s návrhom. Máme dobré skúsenosti s www.drukzo.nl, www.drukwerkdeal.nl a www.drukland.nl. Nezabúdajte tiež, že na webe často existujú zľavy alebo kupónové kódy. Takto môžete trochu znížiť cenu alebo napríklad získať nárok na dopravu zdarma.

Ekologická alternatíva

Je pre vás ťažké presne odhadnúť, koľko lístkov potrebujete? Alebo chcete použiť napríklad recyklovaný kartón? Potom je pečiatka so všetkými vašimi údajmi ekologickou alternatívou. Cez www.stempelfabriek.nl môžete vyrábať všetky druhy pečiatok v rôznych veľkostiach. Veľmi vhodná je napríklad plastová pečiatka Colop Printer 60. Takto získate priestor pre maximálne 8 riadkov textu a logo.

07 Vistaprint

Veľmi zaujímavou službou pre návrh a tlač kariet je Vistaprint. Na stránke www.vistaprint.nl sa prekliknete na Vizitky a potom začnete s jednou z troch navrhovaných kvalít papiera: Standard, Deluxe alebo Super. Po kliknutí na tlačidlo Štart teraz môžete prechádzať tisíce šablón. V ľavom stĺpci filtrujete podľa odvetvia, štýlu, témy, farby a umiestnenia (horizontálne alebo vertikálne). Keď nájdete dizajn, ktorý sa vám páči, môžete si ho prispôsobiť podľa svojich detailov. Možností je neúrekom. Môžete pridať logo, fotografiu alebo späť a cena sa vždy automaticky aktualizuje. Keď budete spokojní s dizajnom, vyberte si počet vizitiek (od 100 do 10 000), povrchovú úpravu (štandardnú, luxusnú alebo kovovú) a typ papiera.

Zatiaľ je Vistaprint veľmi cenovo dostupný, ale v ďalších krokoch sa vám Vistaprint snaží ponúknuť všetky druhy doplnkov, ako sú vizitky, pečiatky, perá, štítky s adresami a podobne. Všetky tieto doplnky samozrejme stoja peniaze, ale našťastie nie sú povinné. Takže to jednoducho ignorujte, ak chcete iba lístky.

08 Moo.com

Ďalšou záujmovou službou je moo.com. Táto britská služba má originálny rad produktov. Najväčším prínosom je Printfinity. Pre každú vizitku môžete použiť jedinečnú fotografiu. To je obzvlášť obľúbené u fotografov a grafikov, pretože týmto spôsobom je každá karta rozšírením portfólia. Aj tu si môžete vybrať z rôznych druhov a povrchových úprav papiera, ako je zlatá fólia, bodový lesk a zvýšený bodový lesk. Je tiež možné nechať si vytlačiť pohľadnice, samolepky a štítky. Jednou z najväčších výhod stránky Moo.com je to, že si musíte objednať minimálne 50 lístkov. Často ide o niekoľko ďalších služieb. Len čo si vyberiete typ papiera, môžete začať s mnohými návrhmi MOO. Skrz Navrhnite si svoj vlastný môžete tiež začať od nuly: prostredníctvom online návrhára alebo prostredníctvom vlastného softvéru (Photoshop, Illustrator alebo InDesign).

09 aplikácií

Ak často prichádzate domov s vizitkami iných ľudí, máte množstvo možností: vyhodíte ich, necháte ich všade a nikde, prehľadne ich uložíte alebo digitalizujete vo svojom adresári. Ideme na druhú možnosť. Tento proces môžete tiež trochu automatizovať pomocou špeciálnej aplikácie. Zober teraz CamCard (iOS a Android). Vďaka tomu môžete nielen skenovať svoje tikety (pomocou fotoaparátu svojho smartphonu), ale aj okamžite ukladať údaje do svojho adresára. Aplikácia je vo väčšine prípadov veľmi presná. V závislosti od farby pozadia a písma nemusíte nič meniť. Verziu Lite aj verziu Business nájdete cez Google Play a App Store. V bezplatnej verzii máte obmedzený počet vstupeniek na maximálne 200. Chceš viac? Potom môžete vykonať upgrade. Podobná aplikácia je Skener vizitiek od spoločnosti ABBYY. Aplikácia je zadarmo, ale ponúka viac možností vďaka nákupom v aplikácii: napríklad export do Excelu a automatické zálohovanie.

10 Špeciálny softvér

Naozaj máte veľa lístkov a nechcete si najať sekretárku? Potom sa môžete rozhodnúť aj pre špeciálny softvér, ktorý vám vezme prácu z rúk. Čítačka vizitiek ABBY pre Windows (24,95 eur) funguje s takmer akýmkoľvek plochým skenerom. Nástroj skenuje až desať kariet súčasne a automaticky ich exportuje do vašej databázy. Softvér spolupracuje s programom Microsoft Outlook, ale aj so spoločnosťou Salesforce. Cardiris 5 pre Windows a Mac (99 eur) je nákladnejší, ale ide o krok ďalej: tento softvér automaticky odstraňuje duplikáty a je okrem programov Outlook a Salesforce kompatibilný aj s produktmi Lotus Notes, Google Contacts a Microsoft Dynamics.

11 Kompaktný skener

Máte často sieť a prichádzate domov s desiatkami vizitiek? Potom kompaktný skener, napríklad IRIScan kdekoľvek 5 (129 eur) vysoko odporúčané. Zariadenie zvládne dokumenty až do formátu A4, ale je veľmi vhodné aj na vizitky. Karty vložíte do prednej časti zariadenia a hneď ako vyjdú zozadu, naskenujú sa do formátu jpg alebo pdf. V skeneri je karta micro-SD a je súčasťou adaptéra, aby ste mohli čítať súbory v počítači. Vyberáte si IRIScan Anywhere 5 Wifi (149 eur), nemusíte pracovať s SD kartou, ale skeny môžete poslať bezdrôtovo do svojho počítača, smartfónu alebo tabletu. Aplikáciu je dokonca možné prepojiť s cloudovou službou, ako je Dropbox, Google Drive alebo Box.com. Prostredníctvom nákupu v aplikácii je dokonca možné exportovať text do upraviteľného textu.