Preskúmanie

13-palcový dotykový panel Apple MacBook Pro 2018 - konečne štvorjadro

Tento rok spoločnosť Apple už uvádza na trh tretí variant MacBooku Pro s TouchBar. Prvýkrát obsahuje 13-palcový variant štvorjadrový procesor. Vyskúšali sme to a pozreli sme sa, čo sa ešte zmenilo.

Apple MacBook Pro 13-palcový s dotykovou lištou 2018

cena 4 349 EUR (podľa testov, od 1 999 EUR)

procesor Intel Core i7 i7-8559U

RAM 16 GB

Skladovanie 2 TB SSD

Obrazovka 13,3 palca (2 560 x 1 600 pixelov)

OS macOS High Sierra

Pripojenia 4x USB-C (Thunderbolt 3), 3,5 mm zvukový výstup

Webkamera Áno (720p)

Bezdrôtový 802.11a / b / g / n / ac (3x3), bluetooth 5.0

Rozmery 33,4 x 21,2 x 1,5 cm

Váha 1,37 kilogramu

Batéria 58 Wh

Webová stránka: www.apple.nl

8 Skóre 80

  • Pros
  • Relatívne tiché chladenie
  • True Tone
  • Dobrá obrazovka
  • Rýchly SSD
  • Negatíva
  • cena

Spoločnosť Apple zvyčajne používa kryt niekoľko rokov, takže kryt nového MacBooku Pro je úplne rovnaký ako kryt modelu z minulého a predchádzajúceho roku. Rovnako ako v minulých rokoch, aj tu si môžete opäť zvoliť medzi striebornou alebo sivou farbou. V roku 2018 vyzerá tento dizajn stále moderne a s hmotnosťou 1,37 kg notebook určite nie je ťažký. Rovnaký dizajn samozrejme znamená aj rovnaké pripojenia. MacBook Pro má štyri porty USB-C s rozhraním Thunderbolt 3 a 3,5 mm konektor pre slúchadlá. Na nabitie notebooku môžete využiť všetky porty. Porty navyše používate pre všetky ostatné zariadenia, ktoré chcete pripojiť. Vo výsledku budete musieť začať v praxi s prechodmi, ktoré si musíte sami kúpiť.

Výkonný hardvér

13-palcový MacBook Pro je prvýkrát v tomto roku vybavený štvorjadrovým procesorom, v našom testovacom modeli rýchlejší Intel Core i7-8559U v kombinácii so 16 GB RAM. Na rozdiel od väčšiny výrobcov notebookov Apple používa štvorjadrové procesory vybavené rýchlejšou grafikou Intel Iris Plus Graphics 655. Tento GPU však nie je vhodný na hranie. MacBook je navyše pekný a výkonný. Geekbench získal v jednojadrovom teste 5 330 bodov, čo je o 15 percent rýchlejšie ako minuloročný model i7. Skutočné zlepšenie je vo viacjadrovom skóre 18699 bodov, čo je neuveriteľných 96 percent rýchlejšie ako v minulom roku. Testovali sme systém po aktualizácii s opravou, ktorá opravuje problémy s výkonom, keď rýchlosť hodín klesne pod základnú rýchlosť. V CPU CineBench (skóre 735) sa rýchlosť našej testovacej vzorky stabilizuje po niekoľkonásobnom porovnaní na 3,2 GHz. Je pekné, že chladenie MacBooku Pro sa naštartuje až pri veľkej práci a nevydáva príliš veľký hluk.

MacBook Pro obsahuje bleskurýchly SSD disk, ktorý je k systému pripojený cez PCI-Express / NVME. Nejde však o zásuvnú kartu m.2, všetky čipy sú spájkované na základnej doske. Apple navrhuje svoje vlastné disky SSD a ovládač tohto MacBooku Pro je zabudovaný do čipu Apple T2, ktorý ovláda aj dotykovú lištu. Výkon disku SSD s rýchlosťou čítania 2386,3 a rýchlosťou zápisu 2481,9 MB / s možno označiť iba za vynikajúci. Výdrž batérie sa tento rok v praxi blíži k desiatim hodinám špecifikovaným spoločnosťou Apple. Vďaka 58 Wh hodinám má batéria väčšiu kapacitu ako 49,2 Wh u minuloročného modelu.

Obrazovka True Tone

Rovnako ako minulý rok, aj MacBook Pro má 13-palcovú IPS obrazovku s rozlíšením 2 560 × 1 600 pixelov a mimoriadne vysokou farebnou škálou. Aj o rok neskôr je to stále fantastická obrazovka. Apple tento rok pridal niečo nové v podobe True Tone, ktoré Apple predtým používal na najnovších tabletoch iPhone a iPad Pro. True Tone automaticky prispôsobuje vyváženie bielej podľa svetelných podmienok a používa snímač umiestnený vedľa webovej kamery. V praxi je True Tone príjemná funkcia, pretože zvyčajne zaistí obrazovku, ktorá nikdy neukáže nepríjemnú modrú / jasnú farbu, zatiaľ čo nemáte predstavu, že farby sú príliš teplé. Mimochodom, True Tone funguje aj opačne: vo veľmi bielych svetelných podmienkach je obrazovka belšia. Okrem True Tone je prítomný aj Night Shift, vďaka ktorému sú farby počas večera ešte teplejšie. Ak nenájdete efekt True Tone dostatočne silný, môžete si zapnúť nočný posun aj počas dňa. Ak chcete upravovať fotografie alebo videá, je lepšie obe funkcie deaktivovať.

Klávesnica

V roku 2016 predstavila spoločnosť Apple motýľový mechanizmus, nový typ klávesnice, ktorý vynikal nízkym cestovaním, hlasným kliknutím a sťažnosťami používateľov na zlyhanie klávesov. Na zablokovanie kľúča môže stačiť strúhanka. Spoločnosť Apple teraz predĺžila záruku na tento typ klávesnice pre notebooky MacBook Pro z rokov 2016 a 2017. Variant MacBooku Pro z roku 2018 obsahuje motýľovú klávesnicu tretej generácie, ktorú spoločnosť Apple vybavila membránou, ktorá musí vyriešiť dva problémy. Najskôr sa klávesnica stíši, čo je podľa Apple skutočné vylepšenie. Ďalším, a možno skutočným, dôvodom je to, že membrána zabraňuje vniknutiu nečistôt do mechanizmu, a tým zabraňuje zlyhaniu. Klávesnica je skutočne tichšia ako klávesnica MacBooku Pro z roku 2017 a pôsobí o niečo menej elegantne. Rozdiel je ale určite malý, keď ho porovnáte s klávesnicou od inej značky notebookov. Zostáva motýľou klávesnicou, na ktorú si pravdepodobne musíte zvyknúť. Rovnako ako v minulých rokoch boli funkčné klávesy nahradené dotykovým panelom, dotykovou OLED obrazovkou.

Záver

S verziou 13-palcového Touch Baru MacBook Pro z roku 2018 robí Apple konečne krok k štvorjadrovému procesoru. 13-palcová verzia MacBooku Pro je preto oveľa výkonnejšia ako minuloročný model, pričom chladenie zvyčajne zostáva príjemne tiché. Ďalšou inováciou je, že klávesnica je o niečo tichšia a mala by byť odolnejšia voči prachu a drobkom, zostáva však klávesnicou s malým cestovaním, ktorá nebude obľúbená u každého. Podľa nášho názoru je zaujímavou novinkou True Tone, ktorá automaticky príjemne upravuje farebnú teplotu obrazovky. Samotná obrazovka je rovnako ako minulý rok vynikajúcej kvality.

MacBook Pro ponúka veľa kvality, ale je v porovnaní s ostatnými notebookmi dosť drahý. Testovaná konfigurácia s procesorom i7, 16 GB RAM a 2 TB SSD stojí nie menej ako 4349 eur, zatiaľ čo najlacnejšia verzia s procesorom i5, 256 GB SSD a 8 GB RAM stojí 1999 eur. Odporúčame vám zvoliť si 16 GB RAM, čo vás bude stáť minimálne 2238 eur.