Ako

Začíname s Windows Powershell

Možno ste už počuli alebo ste používali Windows PowerShell, ale aj keď nezvoní, nie je to veľmi prekvapujúce. Pomocou Windows PowerShell môžete zjednodušiť zložité operácie na počítači pomocou príkazov. Čo to je a ako to môžete začať používať?

Windows je grafický operačný systém, v ktorom spúšťate a ovládate činnosti pomocou myši. Aby bolo rozhranie pekné a upratané, je priamo prístupný iba obmedzený počet funkcií, pre ostatných sa musíte ponoriť hlboko do systému a často vykonávať veľa akcií. Rovnaký výsledok, ale rýchlejšie a ľahšie dosiahnuteľné cez PowerShell. PowerShell je rozhranie príkazového riadku systému Windows, kde zadávate textové príkazy do operačného systému. Prečítajte si tiež: 80 tipov pre Windows 8.

Teraz, keď sa povie slovo PowerShell, si mnohí myslia, že veci sa veľmi rýchlo zhoršujú. To však nie je vôbec potrebné. PowerShell má tiež čo ponúknuť na každodenné použitie. Informácie, ktoré sú napríklad oveľa rýchlejšie v prostredí PowerShell ako v systéme Windows, získavajú informácie o systéme. Napríklad prehľad sieťových kariet, MAC adries a konfigurácie IP. V PowerShell je to jeden príkaz, vo Windows veľa kliknutí a okná sa otvárajú a zatvárajú.

Okrem toho môžete výstup PowerShellu kedykoľvek filtrovať alebo ho ďalej spracovať v nasledujúcom príkaze. Prehľad všetkých zdieľaných priečinkov, prehľad naplánovaných úloh, pridanie úlohy, to všetko sa dá urobiť jedným príkazom v PowerShell.

01 Spustenie konzoly

PowerShell začína otvorením konzoly, kde môžete zadávať príkazy, ktoré bude počítač spúšťať, akonáhle stlačte kláves Enter. Windows má dve také konzoly, Command Prompt a PowerShell, ktoré sú zďaleka najvýkonnejšie. PowerShell spustíte kliknutím na Štart / Všetky programy / Príslušenstvo / PowerShell / PowerShell. Ak nepoužívate Windows 7, ale Windows 8 alebo 8.1, stlačením klávesu Windows prejdite na rozhranie Metro a zadajte PowerShell. Potom kliknite na Windows PowerShell.

Windows má dve príkazové okná. PowerShell je najsilnejší z nich.

Spustite PowerShell cez rozhranie Metro v systéme Windows 8.

Je celkom možné úplne prepnúť na PowerShell. Môžete naďalej používať známe príkazy systému DOS.

02 Vydávanie a vykonávanie príkazov

Okno PowerShell je úplne prázdne, až na hladnú blikajúcu výzvu. Táto prázdnota sa rýchlo javí ako zastrašujúca (aj preto, že nič nenasvedčuje tomu, čo môžete urobiť). Ovládanie je však jednoduché. Na výzvu môžete zadať príkaz, ktorý vykoná počítač, akonáhle stlačte kláves Enter.

Ak chcete zistiť, ktorú verziu prostredia PowerShell používate, zadajte príkaz hostiteľ a stlačte kláves Enter. Včela Verzia teraz vidíte verziu prostredia PowerShell, verzia 1 bola Windows XP a Vista. Verzie 2 až 2 sú v systéme Windows 7, 8 a 8.1. Na zatvorenie konzoly použite príkaz Východ opäť nasleduje stlačenie klávesu Enter. Pomocou klávesov so šípkami nahor a nadol môžete prechádzať predtým použitými príkazmi.

Windows XP, Vista 7, 8 a 8.1 obsahujú rôzne verzie prostredia PowerShell, aj keď všetky vyzerajú rovnako.

03 rutín

Príkaz, ktorý môže PowerShell spustiť, sa nazýva cmdlet (command-let). Existujú tisíce variantov, ale počet, ktorý je v skutočnosti k dispozícii na počítači PC, závisí výlučne od verzie systému Windows a od nainštalovaného dodatočného softvéru. Napríklad PowerShell v systéme Windows 8 má v predvolenom nastavení niečo viac ako 400 cmdletov. Ak ich chcete zobraziť všetky, môžete spustiť príkaz Získajte velenie použitie. Po Enter dlhý zoznam letí po obrazovke.

Prejdite ho a uvidíte, že názov rutiny okamžite popisuje, čo robí aj príkaz. Názov vždy začína operáciou, potom pomlčkou a potom napríklad časťou, na ktorej sa má príkaz vykonať Get-Printjob alebo Dátum stanovenia.

PowerShell v systéme Windows 8 má v predvolenom nastavení niečo cez 400 cmdletov.

Spustite program PowerShell s ďalšími povoleniami

Po spustení programu PowerShell získa program rovnaké povolenia ako vy. A ak ste zvyčajne boli správcom počítača v systémoch Windows XP a Vista, v systémoch Windows 7 a 8 (.1) ním už nie ste. Ste iba bežným používateľom a taký je aj PowerShell. Ale na veľa úloh potrebuje PowerShell viac povolení. Spustenie prostredia PowerShell s ďalšími právami správcu je možné vykonať kliknutím pravým tlačidlom myši na odkaz na prostredie PowerShell a výberom možnosti Spustiť ako správca.

Ak je PowerShell spustený s extra právami, môžete to vidieť v záhlaví s nápisom Správca: Windows PowerShell namiesto Windows PowerShell. Môžete to tiež predvolene povoliť kliknutím pravým tlačidlom myši na skratku a následným kliknutím Vlastnosti / Skratka / Pokročilé / Spustiť ako správca.

Chybové hlásenie v prostredí PowerShell je často výsledkom príliš malého počtu povolení. Riešením je často spustenie prostredia PowerShell s právami správcu.

04 Parametre

Okrem samostatného príkazu môžu byť rutiny cmdlet tiež doplnené o ďalšie parametre. Dodatočné parametre poskytujú schopnosť ovládať vykonávanie rutiny cmdlet. Parameter vždy začína medzerou a pomlčkou, ku ktorej je pripojený názov parametra, potom medzerou a potom špecifikáciou parametra.

Napríklad Získajte proces - uvádza zoznam všetkých aktívnych procesov s využitím ich pamäte a procesora, ale - Prieskumník procesu Get-Process -ProcessName vráti iba to špecifické pre proces s názvom explorer.

Rozdiel medzi rutinou Get-Process a Get-Process s ďalšími parametrami.