Preskúmanie

Asus C300 - Váš ideálny kamarát, ak máte málo požiadaviek

Chrome OS je na trhu už viac ako dva roky. Týmto operačným systémom chcel vývojár Google konkurovať Windows a Apple OS X. Operačný systém teraz vidíme veľa na lacných Chromebookoch, medzi ktoré patrí aj Asus C300.

Chromebook Asus C300

Cena: € 329,-

Operačný systém: Chrome OS

Veľkosť obrazovky: 13,3 palca

Rozlíšenie obrazovky: 1366 x 768 pixelov

Procesor: Dvojjadrový procesor Intel 2,42 GHz

Vnútorná pamäť: 2 GB

Skladovanie: 16 GB + 100 GB Disk Google

Hmotnosť: 1,4 kg

Hrúbka: 23 mm

8 Skóre 80
  • Pros
  • Ľahko sa ovláda
  • Blesk rýchlo
  • Ľahké a malé
  • Životnosť batérie
  • cena
  • Negatíva
  • Vyžaduje sa internet
  • Softvér je obmedzený

Chrome OS spoločnosti Google

Predtým, ako začnem s recenziou Asus C300, si môžete najskôr prečítať niekoľko informácií o operačnom systéme tohto Chromebooku tu. Základom operačného systému Chrome OS spoločnosti Google, na ktorom Asus C300 beží, je webový prehliadač Chrome. Odtiaľ sa dá ovládať takmer celý Chromebook. Od nastavenia počítača po spracovanie textu a hranie hier sa všetko deje z tohto prehliadača.

Veľkou výhodou je to, že to všetko vyžaduje malý výpočtový výkon. Laptop napokon musí stačiť iba na spustenie prehľadávača. Z toho vznikajú veľmi cenovo dostupné notebooky, ktoré napriek nie skvelým špecifikáciám fungujú ako vlak.

Pretože takmer všetko sa deje z prehľadávača, operačný systém sa ovláda mimoriadne ľahko. V skutočnosti je to oveľa jednoduchšie ako Windows a hneď ako Chromebook dostanete do rúk prvýkrát, môžete ho ihneď začať používať. Všetko je jasné a ak stále nemôžete niečo zistiť, je zabudované rozsiahle centrum pomoci.

Nevýhody systému Chrome OS

Napriek týmto veľmi príjemným výhodám má Chrome OS aj niektoré nevýhody. Ako už bolo spomenuté, takmer všetko sa ovláda z prehliadača, okrem vecí ako kalkulačka a prieskumník. To tiež znamená, že ak chcete so svojim Chromebookom niečo robiť, musíte byť vždy pripojení k internetu. Takže ak máte doma problém s internetom alebo ste vo vlaku bez WiFi, potom vám to nie je na úžitok. Nemôžete otvoriť ani textový procesor. Tu si môžete prečítať, ako môžete naďalej používať Chromebook offline cez obchádzku.

Okrem toho, že musíte byť vždy pripojení, si nemôžete slobodne zvoliť programy, ktoré si stiahnete. Musia sa nájsť v obchode Google. Na prenosný počítač so systémom Windows nemôžete nainštalovať všetky programy, na ktoré ste zvyknutí, a pre mnohé programy budete musieť nájsť alternatívu.

Bez internetu nie ste ničím. Napríklad bez WiFi nemôžete otvoriť ani textový procesor.

Chromebook Asus C300

Teraz, keď ste sa oboznámili s výhodami a nevýhodami systému Chrome OS, sa pozrime na C300, nový Chromebook spoločnosti Asus. Získate tak super rýchly notebook. Za cenu tabletu, konkrétne 329 eur, máte počítač, ktorý je ideálny na štandardné činnosti, ako je surfovanie, e-mail a spracovanie textu. Nie, že by už nemohol, ale skôr preto, že ste obmedzenejší na rozsah programov.

Keď pracujete s týmto Asus C300, máte predstavu, že si s ním môžete robiť, čo chcete. Ak kliknete na poštu, vaša pošta sa otvorí do jednej sekundy. To má všetko spoločné s tým, že prehliadač je vašou domovskou základňou. Všetky ikony na úvodnej obrazovke sú iba odkazy, pomocou ktorých sa napríklad otvorí rozšírenie prehliadača, čo výrazne zvyšuje rýchlosť. Je tiež veľmi pekné, že sa Chromebook spustí iba za pár sekúnd.

Asus C300 má dobrú výdrž batérie približne osem hodín. Je pravdepodobné, že ho nebudete používať osem hodín denne, čo znamená, že na jedno nabitie batérie môžete pokračovať niekoľko dní. To je ideálne, ak sa chcete rýchlo dostať tam, alebo ak ste na ceste a potrebujete rýchlo niečo vyhľadať (áno, musíte mať samozrejme internet).

Obrazovka Asus C300

Chromebook Asus má 13,3-palcovú obrazovku. Ak si myslíte, že je to príliš veľké, môžete zvoliť aj jeho malého brata C200. Má 11,6-palcovú obrazovku. Obrazovka C300 má rozlíšenie 1366 x 768 pixelov. Toto rozlíšenie tiež pravidelne vidíme vo väčších notebookoch, a preto funguje dobre aj na tejto menšej obrazovke. Obrázok je dosť ostrý a pretože ide o matnú obrazovku, nevidíte žiadny odraz. Okrem toho je jas tiež viac ako dostatočný a môžete si ho ľahko upraviť pomocou klávesnice.

Obrazovka je dostatočne ostrá a neodráža sa.

Pohľad na vzhľad

Tento Chromebook vyzerá veľmi úhľadne. Napriek tomu, že je puzdro vyrobené z plastu, dokázali mu dať kartáčovaný vzhľad, ktorý mu dodáva elegantný vzhľad. Pri 2,3 centimetroch je pekný a tenký a s hmotnosťou 1,4 kilogramu je veľmi ľahký. Takže sa ľahko prenáša.

Asus C300 je krásne tenký a ľahký, takže sa ľahko prenáša.

Klávesnica je plne vybavená samostatnými klávesmi, takže medzi každou klávesou je malý priestor. Takto je zaistené, že budete môcť písať veľmi pekne a rýchlo. Stále vám však chýba množstvo kláves, na ktoré ste možno zvyknutí zo štandardného notebooku alebo klávesnice. Myslite na tlačidlo na odstránenie, kláves Caps Lock alebo klávesové skratky F. Navyše nemáte číselnú časť, ale to je pri takej veľkosti notebooku logické. Nájdete ďalšie klávesy, napríklad pre nastavenie celej obrazovky, jasu obrazu a hlasitosti.

Ďalším doplnkom modelu Asus C300 je čítačka kariet, pripojenie HDMI a dva porty USB, z ktorých jeden je port USB 3.0. Takže ste takmer rovnako flexibilní ako pri bežnom notebooku.

Asus C300 je ideálny prenosný počítač, keď máte málo požiadaviek.

Záver

Ak hľadáte Chromebook, potom je tento Asus C300 výber, na ktorý sa môžete spoľahnúť. Je rýchly, ľahký, ľahko sa prenáša a má enormnú výdrž batérie. Okrem toho aj vyzerá úhľadne. Otázkou je, či so zariadením Chrome OS môžete robiť všetko. Máte takmer vždy prístup k internetu a surfujete, pracujete s textom, sledujete filmy a hráte nejaké malé hry? Potom to stačí. Ak však čakáte viac, napríklad väčšie hry alebo ťažší softvér, mali by ste sa stále poobzerať po notebooku s iným operačným systémom. Napriek tomu máte skvelý produkt za menej ako 330 eur.