Ako

Takto fungujete Windows 10 spolu s Windows 7

Windows 10 je mnohými považovaný za pekný a dobrý operačný systém. Napriek tomu OS trpí problémami s prerezávaním zubov a nie všetok softvér je s ním kompatibilný. Preto môže byť potrebné nainštalovať Windows 7 alebo Windows 8.1 alebo dokonca Linux.

V tomto článku vysvetlíme, ako nainštalovať iný operačný systém ako Windows 10. Za týmto účelom sa zameriavame na Windows 7, Windows 8.1 a Ubuntu 14.04 LTS. Predtým, ako začnete s inštaláciou, pripravíme niekoľko vecí, aby ste neskôr už nemuseli čeliť prekvapeniam.

BIOS alebo UEFI

Prvou prípravou, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či sa váš súčasný Windows 10 spúšťa v systéme BIOS alebo UEFI. Tieto informácie budeme potrebovať neskôr v procese. To ľahko zistíte stlačením klávesu Windows + R. Potom napíšete msinfo32 a stlačte kláves Enter. V prehľade systému, ktorý sa teraz zobrazuje, sa zobrazuje ikona Režim BIOS alebo UEFI alebo Zastarané, kde druhá možnosť označuje, že používate systém BIOS.

Ak chcete spustiť Windows 7 spolu s Windows 10, musíte v UEFI deaktivovať možnosť Secure Boot, inak sa Windows 7 nedá spustiť. Ubuntu už nejaký čas podporuje Secure Boot, a preto ho zvláda veľmi dobre. Problémy s ním nemá ani Windows 8. Skontrolujte tiež, či je v rozhraní UEFI vypnutá možnosť Fast Boot.

Inštalačné súbory

Potrebujete tiež minimálne jeden USB kľúč, z ktorého sa dá bootovať. Tu sme vložili inštalačné súbory systému Windows 7, 8.1 alebo Ubuntu 14.04 LTS. Tu si môžete stiahnuť ISO normy Windows. Uistite sa, že máte aj produktový kľúč správnej verzie systému Windows. Ak to vyplníte, môžete si stiahnuť inštaláciu systému Windows. Ak máte DVD z Windows, môžete ho samozrejme tiež použiť a môžete preskočiť kroky pre USB kľúč (krok 7). Pre Ubuntu môžete samozrejme ísť sem. Kliknite na ňu Stiahnutie / Ubuntu Desktop a stiahnuť Ubuntu 14.04.3 LTS, používame 64bitovú verziu.

Rovnaká licencia?

Ak ste inovovali starú inštaláciu systému Windows7 alebo 8.1 na Windows 10, vaša nová inštalácia používa rovnaký produktový kľúč ako vaša stará inštalácia systému Windows. Bolo by skvelé, keby bolo teraz možné spustiť Windows 7 alebo 8.1 popri Windows 10 s rovnakým kódom produktu, ale Microsoft to, bohužiaľ, neumožňuje. Licenciu teda budete musieť získať iným spôsobom, pretože je možné aktivovať iba jeden Windows s rovnakou licenciou.

To, čo môžete, je stať sa takzvaným Windows Insider. Potom môžete použiť testovaciu verziu systému Windows 10 s určitými obmedzeniami. Týmto spôsobom môžete deaktivovať Windows a znova použiť svoju licenciu vo Windows 7 / 8.1. Je to na vaše vlastné riziko, testovacia verzia nie je vždy stabilná.

Miesto na disku

Posledná požiadavka je, aby ste na pevnom disku mali dostatok voľného miesta. Môžete to ľahko skontrolovať otvorením prieskumníka a kliknutím Tento počítač. Ďalej vyhľadajte jednotku s príznakom Windows, ktorá bude takmer vždy jednotka C: a skontrolujte množstvo miesta na disku. Pre Windows 7 a 8.1 potrebujete minimálne 60 GB a samozrejme si tiež chcete nechať nejaké miesto na svojej inštalácii Windows 10, takže 80 GB voľného miesta vás niekam dostane. Pre Ubuntu 14.04 LTS je 30 GB viac než dosť, takže potom získate minimálne 50 GB voľného miesta na disku.

Vytvorte zálohu

Skôr ako začnete, je absolútne nevyhnutné zálohovať inštaláciu systému Windows. Použite na to svoj štandardný zálohovací program alebo zabudovanú funkciu zálohovania systému Windows. Všetko, čo potrebujete, je druhý pevný disk alebo externý disk USB. Po vytvorení zálohy budete mať neskôr možnosť obnoviť systém Windows 10 do súčasného stavu bez akýchkoľvek problémov, ak by sa niečo pokazilo.

Zálohu spustíte nasledovne. Otvorené Ovládací panel >Systém a bezpečnosť. kliknite na Zálohovanie a obnova (Windows 7). Kliknite doľava Vytvorte obraz systému, vyberte, či chcete uložiť zálohu na pevný disk alebo do sieťového umiestnenia, a kliknite na ikonu Ďalší. Všetky potrebné disky sú automaticky súčasťou zálohy, takže kliknite na Spustiť zálohovanie spustiť zálohovanie. Teraz, ak chcete v prípade núdze obnoviť zálohu, budete musieť vytvoriť bootovateľný USB kľúč Windows 10 na inom počítači. Potom dostanete možnosť obnoviť zálohu z tejto inštalácie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found