Ako

Spravujte obľúbené položky vo Firefoxe

Firefox je - najmä v najnovšej verzii - bleskurýchly, veľmi stabilný a užívateľsky prívetivý prehliadač. Poďme sa pozrieť na správu obľúbených položiek.

Nemalo by byť prekvapením, že štandardný Windows zahrňujúci Edge na prehliadanie internetu vás ako priemerného používateľa neurobí šťastným. Preto väčšina používateľov systému Windows inštaluje alternatívu veľmi rýchlo. Často to je Chrome, ale stále populárny je aj starý Firefox. Najmä v nedávnej verzii, ktorá je vybavená úplne novým a superrýchlym motorom prehliadača. Ďalšou výhodou prehliadača Firefox v porovnaní s - najmä - prehliadačom Chrome je, že sa v ňom nenachádza čítanie cez Google. Vaše údaje o prehliadaní preto nebudú použité na štatistické účely a na zmapovanie vašich záujmov ešte viac, ako je to v súčasnosti. Podľa nášho názoru je to pádny dôvod používať Firefox ako hlavný prehliadač. Vo zvyšku to všetko funguje dobre, nemusíte sa báť prekvapení. Ako príklad sa pozrime na zachovanie a usporiadanie vašich obľúbených položiek. Hneď po vybalení z krabice (alebo po čistej inštalácii) ho nájdete po kliknutí na tlačidlo v podobe štylizovaného radu kníh v pravom hornom rohu panela nástrojov Firefoxu. V kontextovej ponuke, ktorá sa otvorí, kliknite na Záložky. Ak si myslíte, že je to iba jedno kliknutie na príliš veľa pre rýchly prístup k vašim záložkám, je možné pridať aj samostatné tlačidlo záložky. Kliknite pravým tlačidlom myši na panel s tlačidlami a potom kliknite na ikonu Upraviť. Teraz uvidíte prehľad ďalších tlačidiel pre panel s nástrojmi. Presuňte položku v tvare hviezdičky s „zásobníkom“ pod ňou na prázdne miesto na paneli nástrojov. Nakoniec kliknite Pripravený a máte priamy prístup k svojim obľúbeným.

Pridajte a usporiadajte

Existujú dve možnosti, ako pridať záložku do svojej zbierky. Klepnite na trojbodkové tlačidlo na konci panela s adresou a potom kliknite na Poznačiť túto stránku. Alebo kliknite na tlačidlo s hviezdičkou, tiež vpravo na konci panela s adresou. V druhom prípade získate viac možností a môžete si zvoliť priečinok, kam chcete záložku umiestniť.

Vytvorte priečinky

Priečinky sú veľmi užitočné na skutočné vyhľadanie záložiek. Po pridaní záložiek kliknite na predtým pridané obľúbené položky na paneli nástrojov (hviezdička v poli). Potom kliknite na Zobraziť všetky záložky. V otvorenom okne kliknite na tlačidlo Usporiadajte a potom Nová mapa. Pomenujte priečinok logicky a presuňte do priečinka obľúbené položky, ktoré spadajú pod tento názov. V prípade potreby vytvorte ďalšie priečinky a zopakujte túto akciu. Zatvorte „editačné okno“ a teraz kliknite na tlačidlo Obľúbené na paneli nástrojov. To vyzerá oveľa upravenejšie! Všetky svoje novo vytvorené priečinky nájdete pod Ostatné záložky. Odteraz už nemusíte kopať dlhý a nejasný riadok, ale môžete tematicky rýchlo kliknúť. Prehľad priečinkov mimochodom funguje iba pomocou tlačidla obľúbených položiek; vaše obľúbené položky pod „tlačidlom rezervácie“ nie sú rozdelené do priečinkov. Ďalším dôvodom na pridanie tlačidla obľúbených položiek.

A nakoniec: Firefox je k dispozícii ako desktopový prehliadač pre Windows, macOS a Linux. Príjemné je, že vo všetkých týchto (stolových) operačných systémoch vyzerá a funguje úplne rovnako. Ideálne! Prehliadač je samozrejme k dispozícii aj ako aplikácia pre iOS a Android.