Ako

Vyriešené: problémy s pripojením monitora

Grafické karty a monitory majú v dnešnej dobe nespočetné možnosti pripojenia. Čo však slúži na aký účel a v čom sú rozdiely? A ako pripojíte produkt s úplne inou zástrčkou? O týchto a ďalších otázkach hovoríme v tomto vydaní vyriešeného problému.

Nesynchronizované

Možno ho poznáte: monitor, ktorý zostáva čierny, s výnimkou nejasnej správy „nesynchronizovaný“ a niekedy farebného vzoru RGB. To znamená, že v komunikácii medzi počítačom a monitorom sa niečo zhoršuje. Monitor nemôže zobraziť to, čo požaduje počítač. Môže to byť (príliš vysoké) rozlíšenie, ktoré nie je podporované, ale aj príliš vysoká obnovovacia frekvencia (obnovovacia frekvencia), napríklad 85 Hz (hertz). Tento problém môžu spôsobiť nesprávne ovládače, problémy so systémom Windows alebo hranie starej hry. Pri monitoroch CRT musela byť obnovovacia frekvencia čo najvyššia pre obraz bez blikania. Tento drak nefunguje s monitormi LCD. Na stabilný obraz je dostatočná obnovovacia frekvencia 60 Hz. Obnovovacia frekvencia 75 alebo 85 Hz je žiaduca iba pre hráčov, ktorí sú zvyknutí na vysoký počet snímok za sekundu (počet snímok za sekundu). Problém so synchronizáciou je možné vyriešiť znížením rozlíšenia alebo obnovovacej frekvencie (napríklad na bezpečné nastavenie ako 1280 x 1024 pri 60 Hz). Môžete to urobiť stlačením klávesu F8 počas bootovania a následným výberom zavedenia do bezpečného režimu systému Windows. Môžete tiež dočasne pripojiť starý monitor CRT a zmeniť nastavenie. Ak sa tým problém nevyrieši, najlepšie je preinštalovať grafickú kartu alebo ovládač monitora.

Monitorujte pripojenia

Moderné monitory majú často celú škálu možností pripojenia. Zvyčajne ponúkajú okrem portu DVI aj port VGA, ktorý umožňuje monitoru pripojiť sa k staršiemu počítaču alebo slúžiť ako displej pre iný systém (zdroj môžete prepnúť pomocou prepínacieho tlačidla). Niektoré monitory majú tiež komponentný vstup, ktorý umožňuje zobrazovať obrázky z externého zdroja. Na najnovších modeloch často nájdeme pripojenie HDMI alebo DisplayPort. Menej zrejmý, ale veľmi užitočný je vstavaný rozbočovač USB, ktorý má často o niečo drahší monitor. Keď pripojíte kábel USB od počítača k monitoru, máte k dispozícii množstvo ďalších portov USB, takže môžete rýchlo pripojiť zariadenie bez toho, aby ste sa dostali za počítač.

Kalibrácia farieb

Monitory nezobrazujú farby úplne rovnako. Príliš tmavé, príliš svetlé, presýtené, príliš červené, príliš žlté, všetko je možné. Umiestnite dva monitory vedľa seba a porovnajte fotografiu, alebo ešte lepšie farebnú škálu s rôznymi odtieňmi šedej (od bielej po čiernu) a radom farebných oblastí. Všimnete si jasný rozdiel. Môže sa teda stať, že si myslíte, že fotografia vyzerá perfektne, ale dostanete kritiku od ostatných (ktorí vám fotografiu napríklad pošlú), pokiaľ ide o jas alebo viditeľné farebné prevedenie. Je to tak preto, lebo digitálne zariadenia majú obmedzený farebný rozsah, a preto nezobrazujú úplne rovnaké údaje. Tento problém sa vyskytuje aj v prípade tlačiarní a skenerov. Na vyriešenie tohto problému odporúčame kalibrovať váš monitor, najlepšie pomocou farebného metra. Potom sa vytvorí takzvaný ICC profil, v ktorom je uložený farebný profil. Ostatné zariadenia, napríklad PC, monitory a tlačiarne, používajú na základe toho rovnaké farebné hodnoty, aby sa obraz zhodoval. Väčšina výrobcov monitorov už štandardne dodáva taký profil ICC (na disku CD s ovládačmi). Pretože monitory časom strácajú určitú čistotu, ale aj preto, že sa prostredie okolo nich niekedy mení, je rozumné kalibráciu opakovať každých pár mesiacov. Aj keď používate dva monitory (alebo viac), kalibrácia farieb je nevyhnutnosťou. V takom prípade nezabúdajte, že najlacnejšie farebné metre často podporujú iba jeden monitor.

Pomocou farebného metra môžete optimálne kalibrovať váš monitor.

Staré a nové porty DVI

Ak uvažujete o kúpe monitora s rozlíšením vyšším ako 1 920 x 1 200 pixelov, napríklad 2 560 x 1 600 pixelov, čo je bežné u 30-palcových monitorov, skontrolujte, či má vaša grafická karta port DVI „dual link“. Prvá generácia portov DVI mala obmedzenú šírku pásma 3,7 Gb / s: príliš málo na to, aby zobrazovala vyššie rozlíšenie ako Full HD. Dvojlinkové pripojenie DVI má v strede riadku ďalšie tri kontakty, ktoré poskytujú dvojnásobnú šírku pásma. Dvojité prepojenie je štandardom u moderných grafických kariet, ktoré nie sú staršie ako približne 2,5 roka.

DVI

Dnes na moderných grafických kartách nájdeme dva porty DVI. Staršie karty majú port DVI a VGA. Ak chcete pripojiť druhý monitor s portom VGA k modernej grafickej karte, môžete použiť prevodník (pozri časť Prevodníky). Ak máte na výber medzi DVI a VGA, vždy sa uprednostňuje DVI, pretože informácie sa potom prenášajú úplne digitálne. Pri VGA sa signál najskôr prevedie na analógový a potom späť na digitálny, čo spôsobí miernu stratu kvality.

HDMI

Štandard HDMI sa používa hlavne pre televízory, ale niekedy aj pre monitory. Hlavný rozdiel oproti DVI je v tom, že HDMI prenáša aj zvukové signály a je kompatibilné s HDCP (ochrana proti kopírovaniu Blu-ray). Šírka pásma HDMI je tiež oveľa väčšia (14,9 Gbps).

DisplayPort

DisplayPort je alternatívou k HDMI pripojeniu pre počítačové vybavenie. Norma bola vytvorená niekoľkými výrobcami hardvéru (vrátane AMD / ATI, NVIDIA, Dell a HP), aby sa zabránilo plateniu licenčných poplatkov za HDMI. Aj keď konektor pripomína konektor HDMI, nie je kompatibilný. DisplayPort ponúka šírku pásma 10,8 Gb / s a ​​rovnako ako HDMI je štandardne kompatibilný s HDCP.

Prevádzače

Pripojenia DVI sú v súčasnosti štandardom pre počítače a notebooky. Niekedy existujú aj iné porty, napríklad HDMI, DisplayPort alebo dokonca starý port VGA. Existujú však aj počítače s o niečo menšou verziou, ako napríklad mini-DVI a mini-DisplayPort, ktoré u počítačov Mac vidíme naozaj veľa. Nech už máte akýkoľvek variant, vždy existuje prevodník, ktorý ho pripojí k inému zariadeniu. Existujú napríklad prevodníky z DVI na HDMI, DVI na VGA (a naopak) a VGA / DVI na kompozitné / S-VHS.

Pre každý typ pripojenia, napríklad tento, existuje prevodník z VGA na DVI.