Ako

Používanie zdieľaných priečinkov na vašom NAS v systéme Mac OS

Ak máte doma NAS, budete samozrejme chcieť na čítanie alebo ukladanie údajov použiť zdieľané priečinky z tohto zariadenia. To je veľmi ľahké s trochou plánovania.

V najjednoduchšej podobe je NAS pevný disk so sieťovým pripojením. Prepracovanejšie inštancie pridávajú oveľa viac funkcií. Záverom je, že všetky majú jednu spoločnú vec: môžete ich použiť na prístup k zdieľaným priečinkom z ľubovoľného (prihláseného) počítača PC alebo Mac v sieti. Mac OS nepripojuje predtým použité zdieľané sieťové priečinky automaticky pri každom spustení, čo znamená, že budete musieť zakaždým znova zadať názov a heslo pre takýto zdieľaný priečinok. Našťastie to môže byť aj oveľa jednoduchšie. Konkrétne oznámením systému Mac OS, že určité zdieľané súbory by sa mali pripojiť okamžite po prihlásení. Urobíte to tak, že spustíte Predvoľby systému (prostredníctvom ponuky Dock alebo Apple v ľavej hornej časti obrazovky). Potom kliknite na Používatelia a skupiny. Kliknite na svoj účet a potom na Prihlásiť sa na pravom paneli. Teraz spustite Finder a pripojte zdieľané sieťové pripojenie. Môžete to urobiť v aplikácii Finder v stĺpci vľavo dole Zdieľané kliknutím na požadovaný NAS. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na Pripojiť ako a zadajte používateľské meno a heslo nastavené na NAS. Dvojitým kliknutím na zdieľanú položku sa na pracovnej ploche zobrazí alias tohto priečinka.

Automaticky pri štarte

Teraz sa vrátime do už otvoreného okna Používatelia a skupiny, ktoré je súčasťou systémových predvolieb. Vpravo pod textom sa zobrazí zoznam Tieto časti sa automaticky otvoria po prihlásení. Môže už tu alebo tam niečo byť uvedené, ale zoznam môže byť tiež prázdny. Do priečinka, ktorý sa práve zobrazil na ploche, jednoducho presuňte priečinok. Týmto spôsobom môžete pridať viac zdieľaných priečinkov NAS. Po dokončení zatvorte okno Používatelia a skupiny. Odteraz sa pridané zdieľania budú automaticky pripájať po prihlásení do vášho počítača Mac. A preto sú okamžite k dispozícii vo vyhľadávači.

Kde je ten priečinok?

Pre nováčika vo svete systému Mac OS môže nájdenie priečinka v ktoromkoľvek okne programu ako Uložiť chvíľu trvať. Okrem zoznamu obľúbených totiž nie je nič iné k dispozícii. Ak chcete zobraziť všetky dostupné priečinky, kliknite v okne Uložiť ako - bez ohľadu na to, z ktorého programu chcete niečo uložiť - nadol smerujúcou „šípkou“ za názvom súboru. Teraz uvidíte všetky miesta úložiska vrátane priečinkov NAS.