Preskúmanie

Guma 6.0.9.2343

Ak odstránite súbory v počítači, skutočné údaje zostanú na disku. Open source program Eraser zaisťuje trvalé mazanie týchto údajov, aby ste po sebe nezanechali žiadne stopy.

Všetci sme si zvykli na pohodlie koša vo Windows: zaručuje, že môžeme získať späť súbory, ktoré sme omylom presunuli do koša, ak sme ich ešte nevyprázdnili. Je menej známe, že aj potom môžete súbory získať späť pomocou špecializovaných nástrojov na odstránenie. Ak odstránite súbor, vymaže sa iba odkaz na tento súbor v nadradenom priečinku. Zodpovedajúce dátové bloky sú Windowsom označené ako nepoužité, ale skutočné údaje v týchto blokoch zostanú nedotknuté. Teda dovtedy, kým nebudú prepísané novými súbormi. Ak teda pred predajom pevného disku odstránite všetky svoje súbory, môže kupujúci pomocou správnych nástrojov vykúzliť množstvo vašich súkromných informácií.

Open source program Eraser ponúka riešenie: do kontextovej ponuky v Prieskumníkovi Windows pridáva ďalšie podmenu. Vyberte možnosť v ponuke pravého tlačidla myši Guma / Vymazať Aj keď ste vybrali jeden alebo viac súborov alebo priečinkov, budú skutočne bezpečne odstránené. Vaše údaje budú prepísané náhodnými údajmi, a preto ich nemožno obnoviť pomocou nástrojov na odstránenie. Rovnako ľahko natrvalo odstránite obsah koša kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu a potom Guma / Vymazať vybrať. Túto možnosť ponúka aj kontextové menu Vymazať pri reštartovaní , ktorý sa nevymaže, kým nereštartujete systém Windows.

Pravidelne mazajte svoje stopy

Ďalej môžete tiež nastaviť gumu tak, aby pravidelne mazala určité súbory, nevyužité miesto na disku alebo kôš. Kto chce, môže si v nastaveniach gumy zvoliť aj to, akým spôsobom budú vaše údaje prepísané. Medzi trinásť ponúkaných možností patria renomované algoritmy Petra Gutmanna, ako aj algoritmy používané vládou USA na trvalé mazanie utajovaných dokumentov. Ak teda nedôverujete programu Eraser, že sa predvolene rozhodne správne, môžete si prečítať vedecké publikácie o rôznych algoritmoch a nechať program Eraser používať tie, ktorým dôverujete najviac.

Nechajte gumu, aby automaticky vymazala vaše stopy.

Guma 6.0.9.2343

Freeware

Jazyk Holandsky

Stiahnuť ▼ 8,7 MB

OS Windows XP / Vista / 7

Požiadavky na systém Neznáme

Rozsudok 8/10

Pros

Podporuje veľa

vymazávacie algoritmy

Trvalé mazanie je možné automatizovať

Negatíva

Holandský preklad trochu nedbalý

Rozhranie nie je také jasné

Bezpečnosť

Žiadny z približne 40 antivírusových programov nevidel v inštalačnom súbore nič podozrivé. Pokiaľ v čase zverejnenia môžeme zistiť, je bezpečné stiahnuť inštalačný súbor. Ďalšie informácie nájdete v úplnej správe o detekcii na webe VirusTotal.com. Ak je teraz k dispozícii nová verzia softvéru, môžete súbor kedykoľvek znova prehľadať prostredníctvom servera VirusTotal.com.