Ako

Pridajte k svojmu notebooku ďalšiu obrazovku

Samozrejmosťou notebooku už je zabudovaná obrazovka, ak máte externú obrazovku, môžete ju pripojiť. S druhou obrazovkou môžete pracovať z domu alebo hrať oveľa lepšie. Takto postupujete.

Možnosti pripojenia

Takmer každý prenosný počítač, ktorý v súčasnosti schádza z výrobnej linky, má pripojenie na zavesenie svetelného lúča alebo obrazovky. Pre staršie Macbooky potrebujete štandardne kábel adaptéra, rovnako ako pre staršie notebooky, ktoré majú takmer vždy pripojenie VGA, DVI, DisplayPort alebo HDMI. Pretože veľa notebookov má menej miesta na pripojenie, notebooky majú port mini displeja alebo mini HDMI. Inak fungujú rovnako.

Existuje teda veľa pripojení na pripojenie druhej obrazovky k notebooku (alebo samozrejme k počítaču). Chýba však ešte jedna: usb-c. Je to ironické, ešte jedno spojenie navyše s cieľom zjednodušiť chaos v bráne. Univerzálne pripojenie je však vhodné aj na nabíjanie notebooku, prenos dát, pripojenie smartfónu a ďalšie. Všetky moderné notebooky vrátane Macbookov majú navyše USB-C.

Pripojenie monitora

Čo potrebujete na pripojenie externej obrazovky k notebooku: kábel VGA alebo kábel HDMI, váš notebook a samozrejme externá obrazovka s portom HDMI alebo VGA.

Cez HDMI, DisplayPort alebo USB-C: Príjemné na pripojení moderného notebooku cez HDMI je to, že zariadenia sa medzi sebou okamžite začnú „rozprávať“, bez toho, aby ste pre to skutočne museli robiť veľa. Ak pripojíte prenosný počítač k externému monitoru cez HDMI, systém Windows predvolene duplikuje obrazovku prenosného počítača na externom monitore. Toto nastavenie môžete stále upraviť, o tom neskôr.

Cez VGA alebo DVI:Ak notebook pripojíte pomocou kábla VGA, zvyčajne beží bez problémov. Závisí to od toho, aký starý je váš notebook a na akom operačnom systéme beží. Ak máte Windows XP alebo Vista, musíte vykonať určité úpravy prostredníctvom nastavení, ak máte Windows 7, Windows 8 alebo Windows 10, obrazovka sa po pripojení takmer automaticky duplikuje.

V tomto článku uvádzame 8 tipov na prácu s dvoma monitormi.

Nastavenia a aplikácie

Keď k notebooku pripojíte obrazovku, systém Windows automaticky rozpozná každú novú obrazovku. Existuje niekoľko možností, ktoré si môžete zvoliť, a určite je vhodné zistiť, čo vám najlepšie vyhovuje!

  • Rozbaliť obrazovky

Toto rozšíri plochu na obe obrazovky a umožní vám pretiahnuť položky tam a späť medzi oboma obrazovkami.

  • Duplicitné displeje

Na oboch monitoroch zobrazuje rovnakú pracovnú plochu. Toto je predvolené nastavenie pre prenosný počítač. Táto možnosť je užitočná, ak prezentujete svoj laptop pripojený k projektoru alebo veľkej obrazovke.

  • Zobraziť pracovnú plochu na jednom monitore

Táto možnosť sa zvyčajne používa na prenosnom počítači, ak chcete po pripojení veľkého monitora ponechať obrazovku prenosného počítača prázdnu.

Prajete si viac tipov na prácu z domu čo najoptimálnejšie? Prečítajte si všetko o práci z domu tu.