Blog

Ako funguje predná kamera za obrazovkou smartfónu?

V posledných mesiacoch čoraz viac výrobcov telefónov prichádza s fotoaparátom, ktorý sa nachádza pod obrazovkou telefónu. U mnohých výrobcov je však v skutočnosti za obrazovkou: potom sa sklopí pomocou malého motora. Nedávno sa však pod obrazovku ukázala aj skutočná kamera, konkrétne od spoločnosti Oppo.

V súčasnosti vo svete smartphonov prebiehajú významné preteky, a to preteky s možnosťou zobrazenia na celú obrazovku. Mnoho telefónov má dnes výrez na obrazovke (takzvaný výrez), čiernu časť, v ktorej sa často nachádza reproduktor a fotoaparát. Teraz je možné reproduktor umiestniť inak alebo dokonca vydávať zvuk prostredníctvom vibrácií na obrazovke. Táto kamera je však niečo, čo sa dá menej ľahko skryť.

Obdĺžnikové a stále selfie

Preto sa veľa výrobcov smartfónov rozhodlo zdvihnúť fotoaparát motorom. Napríklad obrazovka môže byť úplne obdĺžniková, bez takého zárezu a používateľ si môže stále robiť selfie. Zdá sa však, že v súčasnosti existuje vynález, vďaka ktorému je takýto motor úplne nepotrebný. Počas podujatia MWC v Šanghaji bolo Oppo prvým výrobcom smartfónov, ktorý ukázal telefón, ktorý na sprístupnenie tohto fotoaparátu nevyžaduje motory.

Vo videu s dĺžkou iba 20 sekúnd ukazuje Oppo toto špeciálne zariadenie, ktoré sa dá medzi telefónmi považovať za koncepčné vozidlo. Zariadenie si nemôžete kúpiť, ale sľubuje niečo pre budúce zariadenia Oppo. Video neodhaľuje veľa technológie, ale našťastie je teraz známych viac. S týmto zariadením nie je špeciálny fotoaparát, ale samotná obrazovka.

Priesvitná obrazovka

Obrazovka bola nastavená tak, aby cez ňu mohlo prechádzať svetlo, najmä v tej časti obrazovky, kde sa nachádza fotoaparát. Túto časť tiež vidíte, pretože ak nie je zapnutý fotoaparát, je táto časť o niečo tmavšia ako ostatné. Či už je to veľmi viditeľné, zdá sa, že to tak nie je, ale samozrejme to môžeme skutočne otestovať, až keď tu bude skutočne prvé komerčne dostupné zariadenie s touto technológiou.

Zatiaľ to stále robíme s fotoaparátmi umiestnenými za obrazovkou, napríklad s fotoaparátmi od Oppo Reno a OnePlus 7 Pro. Ten od OnePlus funguje nasledovne: iba keď si chcete urobiť selfie, fotoaparát sa objaví. Ten je pomocou malého, takmer nehlučného motora tlačený hore (a ťahaný dole). Tento motor musí byť dosť silný, pretože pri testoch spoločnosti OnePlus sa zistilo, že 50-kilogramový blok cementu nedokáže udržať fotoaparát dole, akonáhle musí vyskočiť.

Bez ohľadu na to, aké robustné je také niečo, a bez ohľadu na to, koľkokrát bolo testované so sklopením, zasunutím a pádom na zem, mnohí používatelia uprednostňujú zariadenie, ktoré vždy zostáva obdĺžnikové a zostáva bez výčnelkov. Mechanická časť v smartfóne je tiež vždy zraniteľná, najmä ak sa do mechanizmu dostane prach a piesok. Všetko, čo sa hýbe, sa totiž opotrebúva. Je zrejmé, že si to uvedomujú aj výrobcovia telefónov a zdá sa, že spoločnosti Oppo sa ako prvému podarilo ukryť prednú kameru bez potreby motora.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found