Ako

Server FileZilla

Ftp znamená File Transfer Protocol, čo je štandardný sieťový protokol, ktorý je možné použiť pri výmene súborov v sieti. Protokol ftp sa stále používa na zdieľanie súborov. Ovládače sa často zdieľajú z webu prostredníctvom servera ftp, alebo ak potrebujete, aby ste hostiteľovi odoslali svoje vlastné webové stránky. Ale ftp sa dá použiť aj na zdieľanie a prijímanie súborov s priateľmi a rodinou z vášho počítača alebo servera.

Server a klient FileZilla

FileZilla je bezplatný program s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je možné stiahnuť v dvoch variantoch: FileZilla Server a FileZilla Client z webovej stránky Filezilla. Pomocou servera môžete spravovať, kto má prístup k súborom. S klientom je možné nadviazať spojenie so serverom na načítanie alebo stiahnutie súborov. Programy je možné nainštalovať aj spoločne. Stiahnite si server FileZilla a spustite inštalačný súbor. Kliknite, kým sa nedostanete k nastaveniam pri spustení. V rozbaľovacom poli môžete určiť, či sa má služba FileZilla spustiť automaticky pri spustení systému Windows alebo či chcete túto službu spustiť manuálne. Pod tým je port pre administrátorské rozhranie, v prípade potreby to upravte a dobre si to zapamätajte. V ďalšom kroku označte, či chcete, aby sa program automaticky spúšťal v systéme Windows sám. Inštaláciu spustíte kliknutím na Ďalej.

Vyberte, či chcete, aby sa ftp server spúšťal automaticky alebo manuálne.

Nastavte bránu firewall a smerovač

Po inštalácii je možné nastaviť bránu Windows Firewall. V predvolenom nastavení blokuje prichádzajúce pripojenia, ale zrušenie výnimky umožňuje externým používateľom vytvoriť pripojenie FTP. Prejdite do ponuky Ovládací panel / Systém a zabezpečenie / Brána firewall systému Windows a na ľavom paneli kliknite na položku Povoliť program alebo funkciu prostredníctvom brány Windows Firewall. Kliknite na Zmeniť nastavenie / Povoliť iný program. Neklikajte na FileZilla Server Interface, ale na Browse. Prejdite na C: \ Program Files (x86) \ FileZilla Server a kliknite na aplikáciu FileZilla Server. Vyberte možnosť Otvoriť / Pridať / OK. V rámci svojej internej siete môžete teraz vytvoriť ftp pripojenie k počítaču, ale je to samozrejme tiež užitočné, ak sa môžu pripojiť aj známi mimo vašej siete. Nastavte smerovač tak, že poviete, ktorý počítač funguje ako virtuálny server a ktorý potrebuje statickú adresu IP. Informácie o tomto postupe nájdete v príručke k smerovaču alebo na webovej stránke Portforward.

Na prístup na server FileZilla zvonku je potrebný riadok v bráne Windows Firewall.

Nastavte FileZilla

Spustite FileZilla, nechajte IP adresu, použite port, ktorý ste vytvorili v kroku 1, a stlačte OK. Nastavte heslo tak, že prejdete do ponuky Upraviť / Nastavenia / Nastavenia správcovského rozhrania. Vyberte možnosť Zmeniť heslo správcu a vyberte heslo. Tu je možné nastaviť aj ďalšie nastavenia, ako napríklad rýchlostné limity, bloky IP a protokoly. Vytvorte prihlasovacie údaje pre používateľa pomocou príkazu Upraviť / Používatelia. Kliknite na tlačidlo Pridať a zadajte používateľské meno. Zadajte používateľovi heslo a prejdite do časti Zdieľané priečinky. Kliknite na Pridať a zadajte priečinky, ktoré chcete zdieľať s týmto používateľom (je dobré vytvoriť v priečinku Prieskumník samostatný priečinok pre prenos ftp). Podľa potreby upravte povolenia, aby mohol používateľ tiež nahrávať a / alebo mazať súbory, a stlačte OK. Vonkajšiu IP adresu (ktorú druhá strana potrebuje) môžete ľahko nájsť na stránke www.watismijnip.nl. Ďalšie informácie, ako napríklad použitie skupín, nájdete v dokumentácii.

Vytváranie používateľov prostredníctvom administrátorského rozhrania servera.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found