Preskúmanie

Netgear Orbi - najlepšie WiFi pokrytie vôbec

Samozrejme, chceme mať bezdrôtový internet v celej domácnosti, ale bohužiaľ, aj pri tých najdrahších smerovačoch, často máme problémy s pokrytím. Netgear sľubuje, že bude mať riešenie s Orbi pripojením routeru so špeciálnym satelitom. Môžeme konečne bezdrôtovo surfovať po celom dome?

Netgear Orbi

Cena: 429 € (nastavený smerovač a satelit)

Pamäť: 512 MB RAM, 4 GB flash úložisko

Pripojenia smerovača: Pripojenie WAN (gigabitové), sieťové pripojenie 3 x 10/100/1000, USB 2.0

Satelitné pripojenie: Sieťové pripojenie 4 x 10/100/1000, USB 2.0

Bezdrôtový: 802.11b / g / n / ac (dve antény na frekvenčné pásmo, maximálne 866 Mbit / s) s tvarovaním lúča a MU-MIMO

Bezdrôtové spojenie so satelitom: 802.11ac (štyri antény, maximálne 1733 Mbit / s)

Rozmery: 22,6 x 17 x 6 cm

9 Skóre 90

  • Pros
  • Vynikajúce krytie
  • Funguje bez cloudu
  • Viac poschodí bez káblov
  • Ľahká inštalácia
  • Negatíva
  • Žiadna sieť pre hostí
  • Rozhranie trochu chaotické

Problémy s rýchlosťou boli skutočne vyriešené pri Wi-Fi s pásmom 5 GHz a lepším štandardom 802.11ac. To sa, bohužiaľ, nevzťahuje na problémy s pokrytím, ktoré sa zvýšili až pri štandarde 802.11ac. Pásmo 5 GHz má prirodzene kratší rozsah, takže je nereálne očakávať, že budete mať WiFi v celej svojej domácnosti s jedným smerovačom. Netgears Orbi je súčasťou novej generácie produktov WiFi, ktorých cieľom je presne vyriešiť tieto problémy s pokrytím. Netgear nazýva Orbi systémom Wi-Fi a predáva Orbi ako súpravu pozostávajúcu z routeru a satelitu. Prečítajte si tiež: 6 tipov na riešenie problémov s prístupovým bodom

V balení nájdeme router a satelit. Dizajnovo sú až na svetlomodrý top takmer identické. S výškou 22,6 cm a šírkou 17 cm sú to dosť veľké zariadenia. Navyše ich môžete iba umiestniť, zavesiť ich nie je možné. Router má port WAN a tri gigabitové sieťové pripojenia, zatiaľ čo satelit má štyri gigabitové sieťové pripojenia. Router aj satelit sú navyše vybavené portom USB 2.0, zatiaľ však nemá žiadnu funkciu.

Jednoduchá inštalácia

Pripojte zariadenie Orbi, ktoré sa označuje ako smerovač, k existujúcemu smerovaču alebo modemu (alebo prípadne niekde inde v káblovej sieti). Satelit umiestnite do stredu domu, napríklad na prvé poschodie. Inštaláciu spustíte pripojením bezdrôtovo a sprievodcom. Toto funguje výborne aj na smartfóne. Je zarážajúce, že nastavíte iba jeden SSID (názov siete), ktorý sa používa pre obe frekvenčné pásma. Orbi nepoužíva základnú cloudovú službu, všetok softvér beží lokálne na smerovači a satelite. Nemusíte sa tak báť, že v budúcnosti bude zástrčka z tohto WiFi systému vytiahnutá. Spojenie medzi smerovačom a satelitom funguje hladko, farebné osvetlenie naznačuje, či sú obidve komponenty prepojené.

AC3000 alebo AC1200?

Ak sa pozriete na špecifikácie, Netgear hovorí o riešení AC3000. Ako vždy, 3000 je pridaná maximálna rýchlosť a je rozdelená do troch rádií. Najrýchlejšie je rádio 802.11ac so štyrmi dátovými tokmi (anténami) pre teoretickú rýchlosť 1722 Mbit / s. Druhé rádio je tiež variantom 802.11ac s dvoma dátovými tokmi a teoretickou rýchlosťou 866 Mbit / s. Najnovšie rádio je variantom 802.11n pre frekvenciu 2,4 GHz, ktorý využíva dva dátové toky a má maximálnu rýchlosť 400 Mbit / s. Ak viete niečo o štandardoch ac, sú to pozoruhodné čísla. Môže to byť ešte pozoruhodnejšie, keď sa dozviete, že skutočná sieť WiFi používa iba rádio s frekvenciou 5 GHz s maximálnou rýchlosťou 866 Mbit / s a ​​rádio s frekvenciou 2,4 GHz s rýchlosťou 400 Mbit / s. Pre vás ako koncového používateľa je Orbi vlastne riešením AC1200 s dvoma anténami v pásme 2,4 GHz a dvoma anténami v pásme 5 GHz. Ako je to presne?

Rýchle bezdrôtové pripojenie

Ako užívateľ nemáte k dispozícii najpôsobivejšie rádio 802.11ac v sieti Orbi. Spoločnosť Netgear používa toto rádio, ktoré je prítomné v satelite aj v smerovači, výlučne na spojenie medzi smerovačom a satelitom. Keď sme sa o tom dozvedeli od spoločnosti Netgear, boli sme trochu znepokojení z fungovania systému. Nakoniec, rádiové signály 5 GHz nemajú príliš veľký dosah a v našom dome sieť 802.11ac nefunguje takmer na všetkých poschodiach. Podľa Netgear by to malo v praxi fungovať veľmi dobre a už teraz môžeme niečo prezradiť: Netgear má pravdu. Mimochodom, nie je možné pripojiť satelity k vašej káblovej sieti, sieťové pripojenia sú určené výlučne pre klientov, ako je počítač alebo tlačiareň.

Základné webové rozhranie

Môžete sa prihlásiť do webového rozhrania ako s bežným smerovačom a je to podobné tomu, na aké sme zvyknutí z Netgearu. Aj keď rozhranie vyzerá celkom zreteľne, je podľa nás len trochu príliš jednoduché. Napríklad neexistujú prakticky žiadne informácie o satelitoch, nemôžeme sa dostať ďalej ako po pridelenej IP adrese. Ukázalo sa, že keď zadáte adresu IP satelitu priamo do prehliadača, satelit má svoje vlastné webové rozhranie. To musíte zistiť sami. Tu môžete napríklad vidieť, ktoré zariadenia sú pripojené k danému satelitu. Stručne povedané, webové rozhranie sa nezdá úplne dokončené.

Aj keď sú obe frekvenčné pásma zobrazené osobitne, ukázalo sa, že je nemožné ich oddeliť. Orbi vám dá presne jeden SSID, pretože tiež chýba sieť hostí. To je pre konečný systém WiFi trochu čudné. Ďalej sú k dispozícii všetky základné funkcie smerovača, ako napríklad pevné priradenie adries IP. Akurát nečakajte, že možnosti konfigurácie idú oveľa ďalej ako to podstatné, Orbi nie je routerom pre tých, ktorí sa radi ponoria hlboko do nastavení. Ak chcete použiť iný smerovač, môžete Orbi nakonfigurovať ako systém prístupového bodu. Orbi podporuje služby Dynamic DNS a obsahuje server OpenVPN. Takže sa môžete bezpečne pripojiť k domácej sieti z domu.

Aplikáciu Netgears Genie (iOS alebo Android) môžete použiť v kombinácii s Orbi, ale to nefunguje naozaj hladko. Aplikácia napríklad zobrazuje skratku pre prístup hostí, ale napríklad nefunguje.

Vynikajúca rýchlosť a pokrytie

Naša rýchlosť internetu 150 Mbit / s nie je pre Orbi veľkou výzvou, dosahuje sa tak na prízemí, ako aj na prvom poschodí. Našim testom normálnej rýchlosti dosiahneme routerom rýchlosť 459 Mbit / s na podlahe. Na druhom poschodí so satelitom dostaneme 358 Mbit / s. Aby sme to uviedli na pravú mieru: router AC5300 môže na rovnakom poschodí dosiahnuť rýchlosť najmenej 550 Mbit / s. Na druhej strane na druhom poschodí nezostáva viac ako 85 Mbit / s. Orbi na tomto poschodí dosahuje za rovnaké peniaze minimálne 358 Mbit / s. V podkroví, kde nie je satelit, dostaneme iba 68 Mbit / s a ​​rýchlo prepneme späť do pásma 2,4 GHz. Systém sme však otestovali aj s druhým satelitom v podkroví, o tom sa dozviete neskôr.

V prípade Orbi je riešenie testovania pásma 2,4 GHz výzvou, pretože existuje iba jeden SSID, čo sa nakoniec dosiahlo obmedzením prenosovej sily rádia 5 GHz. Dosahujeme 95 Mbit / s cez pásmo 2,4 GHz. To je v súlade s tým, čo môžete dnes očakávať v pásme 2,4 GHz pri použití dvoch antén. Napriek tomu, že Netgear v špecifikáciách nezmieňuje podporu roamingových štandardov, zdá sa, že roaming medzi prístupovými bodmi v praxi funguje dobre. Rôzne notebooky a smartphony od nás získavajú správny prístupový bod a podľa možnosti sú pripojené cez frekvenciu 5 GHz. Nie je teda na škodu, že sa obe frekvenčné pásma spoja do jednej siete. Orbis spotrebuje okolo 8 wattov pri nečinnosti a 15 wattov pri sieťovej aktivite.

Pôsobivé bezdrôtové spojenie so satelitom

Aby sme vyskúšali, aké kvalitné je bezdrôtové spojenie medzi smerovačom a satelitom, pripojili sme k obidvom zariadeniam počítač. Samozrejme, Orbis je stále na rôznych poschodiach. V našom teste sa ukázalo, že rýchlosť spojenia je okolo 590 Mbit / s. To je od spoločnosti Netgear veľmi chytré, pretože, ako už bolo povedané, ide o rýchlosť medzi dvoma poschodiami. Okrem dobrých antén by možné vysvetlenie mohlo byť aj to, že sa spotrebuje trochu viac energie, ako je obvyklé. Normálne 802.11ac používa vysielací výkon 200 mW. Za určitých okolností niektoré kanály, vrátane použitého kanálu 104, umožňujú 500 mW.

Druhý satelit: žiadna sieť mesh

Okrem základnej súpravy nám Netgear poskytol druhý satelit. Táto bude stáť zhruba 249 eur osobitne, takže ide o nemalú investíciu. Dali sme satelit do podkrovia. Narazili sme na obmedzenie: Orbi nie je sieťový systém, ale hviezdny systém. Zdá sa, že satelity nadväzujú iba priamy kontakt s routerom, a nie navzájom. S routerom na prízemí dosiahneme v podkroví iba 22 Mbit / s. Ak umiestnime smerovač na prvé poschodie a druhý satelit do prízemia, systém funguje skvele. V podkroví dosahujeme slušných 384 Mbit / s, pričom porovnateľnú rýchlosť dosahujeme aj na prízemí. Takže ak máte zložitý dom, môžete určite realizovať rýchlu sieť 802.11ac v celom dome s dvoma satelitmi. Router musíte zapojiť iba v prvom poschodí.

Záver

Z Netgears Orbi na nás technicky veľmi robí dojem. Vďaka tomuto systému môžete skutočne realizovať super rýchlu bezdrôtovú sieť bez toho, aby ste museli ťahať drôty po niekoľkých poschodiach. Ak máte na nákup 429 eur, môžete si teraz vybrať medzi jedným zo smerovačov AC5300 alebo Netgear Orbi. Pri smerovači AC5300 (alebo smerovači AC3200) v praxi uvidíte, že na jednom poschodí máte vynikajúcu sieť, zatiaľ čo na druhom poschodí prakticky žiadne pokrytie striedavým prúdom. S Orbi môžete poskytnúť najmenej dve poschodia dobrej siete 802.11ac za rovnaké peniaze a určite máte WiFi v celom dome. Pokiaľ ide o nás, voľba po testovaní je jasná: ideme na pokrytie. Je pôsobivé, že môžete dosiahnuť vynikajúcu sieť 802.11ac bez ťahania sieťového kábla cez dve poschodia. Veľkou výhodou je, že celý systém spravujete z jedného rozhrania. Najväčším mínusom Wi-Fi je nedostatok hosťovskej siete, čo by mal Netgear skutočne pridať. Pre skutočných fanatikov smerovačov môžu byť navyše možnosti konfigurácie trochu obmedzené. Webové rozhranie by sa tiež dalo urobiť trochu logickejším. To nám nebráni udeliť Netgear Orbi už 4,5 hviezdičiek. Pravdepodobne si môžete kúpiť Netgear Orbi začiatkom novembra.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found