Ako

Hlasové zadávanie pomocou týchto 10 tipov a trikov

Google už dlho vyvíja funkcie na ovládanie počítača pomocou hlasu. Napríklad v prehliadači Chrome vyhľadávač počúva hlasové príkazy. A nedávno môžeme dokonca nadiktovať obsah textového dokumentu v službe Dokumenty Google bez toho, aby sme si museli kupovať drahý softvér.

Tip 01: Chrome a náhlavná súprava

Na diktovanie textu v Dokumentoch Google nepotrebujete ďalší softvér, dokonca ani doplnok! Ak chcete používať funkciu reči na text v Dokumentoch Google na stolnom počítači alebo notebooku, musí byť v počítači so systémom Windows alebo Mac spustená najnovšia verzia prehliadača Google Chrome. Väčšina notebookov má vstavaný mikrofón, ktorý môžete vyskúšať, ale Google aj tak odporúča pripojiť externý mikrofón. Prečítajte si tiež: Dragon NaturallySpeaking 13 Premium - nízkoprahové rozpoznávanie reči.

Mimochodom, ak je kvalita zvuku príliš zlá, v každom prípade sa zobrazí vyskakovacie okno s odporúčaním presunúť sa do tichšieho prostredia alebo zapojiť externý mikrofón. V tomto článku používame lacný headset od spoločnosti Logitech. Presnosť prevodu textu na reč dramaticky zlepšuje náhlavná súprava, ktorá zabraňuje tomu, aby hluk v pozadí zhoršoval kvalitu prevodu textu.

Hlasové vyhľadávanie

Vieme, že Google používa ľudský hlas napríklad z hlasového ovládania vo vyhľadávači cez prehliadač Chrome. Kliknete na mikrofón vo vyhľadávači a iba poviete, čo chcete zistiť. „Kde nájdem v blízkosti morskú reštauráciu?“ Hlasové vyhľadávanie je užitočné najmä na mobilných zariadeniach. Vyhľadávanie nemusíte písať na malej dotykovej obrazovke. Klepnite na tlačidlo mikrofónu, vyslovte hľadanie a odpoveď bude nasledovať.

Tip 02: Zapnuté a vypnuté

Stále musíte aktivovať novú možnosť reči. Otvorte existujúci alebo nový dokument v Dokumentoch Google a prejdite cez ponuku Dodatočné do Hlasové zadávanie. Táto funkcia je k dispozícii iba v Dokumentoch, nie v Tabuľkách alebo Prezentáciách. Na ľavej strane dokumentu sa zobrazí mikrofón, kde môžete nastaviť požadovaný jazyk diktátu. Po jednom kliknutí na mikrofón sa tlačidlo zmení na oranžové a môžete zaznamenať text. Po dokončení znova kliknite na tlačidlo mikrofónu, aby ste mohli znova hovoriť bez toho, aby sa vaše slová zobrazovali na bielom pracovnom priestore.

Tip 03: Žiadne školenie

Výhodou hlasom riadeného písania v Dokumentoch Google je, že nemusíte nahrávať nekonečne dlhé skúšobné relácie, aby si program zvykol na váš hlas. Táto funkcia nefunguje na základe profilov používateľov, takže nie je potrebné žiadne školenie. To je tiež nevýhoda, pretože softvér sa neučí z vášho osobného hlasu alebo z konkrétnej slovnej zásoby. Produkt sa teda dlhším používaním nezlepší.

Softvér ani neprská, keď striedame fragmenty s mužským hlasom s kúskami načítanými ženským hlasom. Nie všetky slová sú zachytené správne, ale výsledok tiež nie je zlý. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, hovorte bežným tempom a hlasitosťou.

Z Afriky do Zulu

Hlasové zadávanie dokumentov Google podporuje najmenej 48 jazykov vrátane holandčiny, francúzštiny a regionálnych variantov španielčiny a čínštiny. Zoznam jazykov vedie od afrikánčiny po Zulu. Ďalej je možné diktovať v desiatkach dialektov a akcentov, ako napríklad angličtina s indickým prízvukom. Množstvo odrôd má umožniť používateľovi hovoriť čo najvoľnejšie.

Tip 04: Interpunkčné znamienka

Záznam sa pokazí, keď sa pokúsime pridať interpunkčné znamienka. Stránky pomocníka spoločnosti Google varujú, že systém rozpoznávania textu nerozumie holandským pokynom pre bodku, výkričník, čiarku, otáznik, nový riadok a nový odsek. Ak na rýchle zachytenie niektorých myšlienok použijete reč na text, nemusí to byť veľký problém, ale ak chcete napísať slušné texty, táto skutočnosť je sklamaním. Zo stránky pomocníka by ste mohli odvodiť, že musíte vysloviť anglické interpunkčné pokyny v holandskom texte, ale ani to nefunguje. Na obrazovke sa zobrazia slová „bodka“, „výkričník“, „čiarka“, „otáznik“, „nový riadok“ a „nový odsek“, bez interpunkčných znamienok.

Tip 05: Angličtina v poriadku

Na stránkach podpory si môžete prečítať, že pridanie interpunkčných znamienok funguje iba v nemčine, angličtine, francúzštine, taliančine, ruštine a španielčine. Toto obmedzenie samozrejme spôsobuje vážnu prekážku radosti. V holandčine teda môžete diktovať iba súvislý text, ktorý musíte potom manuálne rozdeliť na vety a odseky. Môžete samozrejme jednoducho povedať „bodka“, „čiarka“ a podobne a neskôr ich upraviť pomocou akcie hľadania a nahradenia. Ak použijeme rozpoznávanie reči na diktovanie anglických textov, všetky tieto problémy budú vyriešené a objavia sa interpunkčné znamienka. Podľa očakávania navyše online program funguje presnejšie v Shakespearovom jazyku.

Okamžitý preklad

Pre zábavu testujeme nastavenie ruského jazyka v Dokumentoch Google. Za týmto účelom umiestnime mikrofón našej náhlavnej súpravy pred iný počítač, ktorý prehráva prejav ruského prezidenta Vladimira Putina vo videu na YouTube. V Dokumentoch Google sa Putinove slová zobrazujú v ruskej abecede. Potom použijeme v ponuke Dodatočné (Náradie) úloha Preložiť dokument (Preložiť dokument) kde sa dostaneme k nastaveniu jazyka do holandčiny Vyberám. Pri troche dobrej vôle môžeme skutočne čítať slová ruského prezidenta v našom rodnom jazyku.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found