Ako

Takto si vyrobíte adblocker s Raspberry Pi a Pi-hole

Je to jedno z najväčších podráždení na internete: reklamy. Samozrejme si môžete do prehliadača nainštalovať blokovanie reklám pre každé zariadenie, ale ak chcete tiež chrániť svoj smartphone, inteligentnú televíziu a hernú konzolu pred reklamami, potom je oveľa pohodlnejší centrálny blokovanie reklám. K dispozícii sú drahé komerčné riešenia, ale pri Raspberry Pi s pár dolármi a Pi-hole dosiahnete úplne to isté. V tomto článku vám ukážeme, aké ľahké je to.

01 Získanie maliny Pi

Na školenie potrebujete Raspberry Pi, nezáleží na tom, ktorú verziu použijete. Najnovšou verziou je Raspberry Pi 3 Model B, ktorá stojí zhruba štyridsať eur. Okrem minipočítača potrebujete aj kartu microSD, na ktorú môžete umiestniť softvér. Ak váš počítač nemá čítačku kariet, potrebujete tiež čítačku kariet. Potrebujete tiež kábel micro USB a napájací zdroj 2 ampéry USB. Kryt je voliteľný, ale užitočný, ak chcete zariadenie používať dlhšiu dobu.

02 Stiahnite si Raspbian

Pre Pi-hole si môžete nainštalovať štandardný operačný systém Raspbian. Prejdite na www.raspberrypi.org a kliknite na ikonu K stiahnutiu a potom ďalej Raspbian. Pi-hole potrebuje vyzlečenú verziu, takže v prípade potreby môžete prejsť pod Raspbian Jessie Lite Stiahnite si ZIP kliknite. Ak sa však chystáte používať Raspbian po prvýkrát, je pohodlnejšie si stiahnuť normálnu verziu, pretože potom máte k dispozícii desktopové prostredie. Po stiahnutí súbor rozbaľte. Na tomto workshope pracujeme so štandardnou verziou Raspbian s desktopovým prostredím.

03 Stiahnite si DiskImager

Stiahnite si program Win32DiskImager, nainštalujte ho a otvorte. Pripojte kartu SD k počítaču a skontrolujte, ktoré písmeno jednotky je karte SD priradené. V aplikácii DiskImager skontrolujte, či sa zobrazuje správne písmeno, a kliknutím na priečinok vedľa písmena otvorte obraz disku Raspbian. kliknite na Napíš na kopírovanie obrázka na SD kartu. Akciu potvrďte stlačením Áno kliknúť. Napísanie operačného systému môže trvať niekoľko minút. Keď sa zobrazí správa Write Successful, kliknite na Ok a vyberte kartu SD z počítača.

04 Inštalácia Raspbian

Pre počiatočnú inštaláciu a konfiguráciu Raspbian musíte k svojmu Raspberry Pi pripojiť klávesnicu a monitor. Monitor pripojíte k pripojeniu Raspberry Pi pomocou kábla HDMI. Potom zasuňte kartu microSD do zásuvky na vašom Raspberry Pi. Ak chcete napájať Raspberry Pi, môžete pripojiť napájací adaptér alebo prípadne pripojiť kábel USB medzi Raspberry Pi a počítačom. Spustí sa program Raspbian a na obrazovke sa objavia riadky kódu. Počkajte, kým sa operačný systém automaticky otvorí.

05 Konfigurácia Raspbian

Predtým, ako vložíte softvér Pi-hole na Raspberry Pi, je užitočné zmeniť niekoľko nastavení v Raspbian. Ísť do Ponuka / Predvoľby / Konfigurácia Raspberry Pi a zadajte napríklad svoju polohu, časové pásmo a rozloženie klávesnice. Je tiež užitočné vopred nakonfigurovať sieťové nastavenie. Prejdite na ikonu siete v hornej časti a vyberte svoju bezdrôtovú sieť. Prihláste sa a pripojili ste Raspberry Pi k internetu. Môžete samozrejme použiť aj káblové sieťové pripojenie.

SSH

Ďalšiu inštaláciu Pi-hole môžete vykonať z počítača pomocou pripojenia SSH. Pred odpojením monitora, myši a klávesnice najskôr choďte do terminálu v hornej časti. Typ meno hosťa -I. zistiť IP adresu vášho Raspberry Pi. Pre Windows si musíte stiahnuť SSH klienta, PuTTY je známy. V teréne Meno hosťa zadajte IP adresu a potom kliknite na Otvorené. V systéme macOS prejdite na terminál a napíšte ssh pi @ ip adresa kde samozrejme zadávate svoju IP adresu. Názov účtu je pi a heslo je malina.

06 Rozširovanie súborového systému

Ak chcete zaistiť, aby ste využili všetok dostupný priestor na svojej SD karte, môžete do terminálu na Raspberry Pi alebo do svojho klienta SSH na PC alebo Mac napísať príkaz sudo raspi-config. Vyberte Rozbaľte Systém súborov a potom zvoľte Dokončiť. Potom budete musieť Raspberry Pi reštartovať, takže si vyberte Áno ak vás o to požiadajú. Tento krok tiež často pomôže, ak máte problémy s inštaláciou Pi-hole.

07 Nainštalujte Pi-otvor

Do terminálu zadajte nasledujúci kód: curl -L //install.pi-hole.net | bash. Kliknite dvakrát Ok a keď sa dostanete do statického okna IP, kliknite znova Ok. Pi-hole funguje, iba ak má Raspberry Pi statickú IP adresu. V ďalšom okne vyberte, či ste pripojili Raspberry Pi cez ethernet alebo wifi, výber vykonajte stlačením medzerníka. Ak chcete prejsť do ďalšieho okna, navigujte pomocou klávesov so šípkami a potvrďte akciu klávesom Enter.

08 Statická adresa IP

Ak okno s možnosťou Vyberte Protokoly sa zobrazí, zvoľte IPv4, v súčasnosti blokovanie reklám funguje najlepšie cez IPv4. Potom sa zobrazí otázka, či je ponúkaná statická adresa IP pre vás v poriadku. Vo väčšine prípadov je to v poriadku a klikajte Áno. Ak by adresa IP patrila do rozsahu adries, ktoré váš smerovač náhodne pridelí zariadeniam, môže to spôsobiť konflikt. V takom prípade si vyberiete Č. a zadajte adresu IP sami. Ak idete na Áno Ak sa rozhodnete, Pi-hole vás bude na tento možný konflikt aj tak varovať.

09 Predbežný poskytovateľ

Inštalácia je takmer hotová, na konci sa Pi-hole opýta, či chcete zmeniť poskytovateľa DNS proti smeru toku údajov. Google je predvolená voľba a vo väčšine prípadov je to v poriadku, ale môžete tiež použiť upstream od OpenDNS, Level3, Comodo alebo Norton. Keď sa na obrazovke zobrazí text Make it so, inštalácia je dokončená. Poznačte si IP adresu vášho Pi-hole, toto je adresa, ktorú by odteraz mali vaše zariadenia používať, k tomu sa dostaneme v ďalších krokoch. Koniec s Ok, objaví sa ďalších pár riadkov kódu a potom je inštalácia skutočne hotová.

10 Smerovač alebo samostatné zariadenia

Ak chcete blokovať reklamy, musíte teraz prevádzkovať všetku svoju internetovú prevádzku cez otvor Pi. To sa dá urobiť dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je odkázať na svoju Pi otvor vo všetkých svojich zariadeniach. Má to tú nevýhodu, že to musíte nastaviť osobitne na každom zariadení. Ďalšou možnosťou je nastaviť smerovač tak, aby každé pripojenie prešlo otvorom Pi pred jeho pripojením k zariadeniam vo vašej sieti. Obe možnosti vysvetlíme v nasledujúcich krokoch.

11 Konfigurácia systému Windows

V systéme Windows 10 prejdite na Ovládací panel a kliknite na ikonu Sieť a Internet / Centrum sietí. kliknite na Nastavenia adaptéra upraviť. Pravým tlačidlom myši kliknite na pripojenie, ktoré chcete zmeniť, a vyberte ho Vlastnosti. Uistite sa, že ste na karte Siete a vyberte Internetový protokol verzia 4. kliknite na Funkcie / Pokročilé. Vyberte kartu DNS a pridajte IP adresu svojej diery Pi stlačením Pridať kliknúť. Koniec s Ok a nezabudnite vykonať tieto kroky pri akýchkoľvek iných sieťových pripojeniach.

Macy a smartphony

V systéme Mac prejdite na Predvoľby systému / Sieť. Vyberte pripojenie a kliknite Pokročilé. Vyberte kartu DNS a tu zadajte IP adresu. Na iPhone nájdete nastavenie na nastavenie / Wi-Fi. Klikni na i za názvom vašej siete a zmeňte adresu za sebou DNS. V Androide prejdite na nastavenie a krátko podržte prst na názve svojej siete. Klepnite na Upraviť sieť a dať pred ňu kliešť Pokročilé nastavenia. Posuňte sa nadol a zmeňte DHCP do Statický. V dolnej časti na DNS 1 zadajte svoju adresu Pi-hole. Včela DNS 2 zadajte 8.8.8.8, služba DNS spoločnosti Google.

12 Administračný panel

Vo svojom prehliadači prejdite na adresu IP vášho zariadenia Pi-hole a za typ adresy IP /admin. Toto je konfiguračná stránka vášho otvoru Pi. Môžete vidieť, koľko reklám je už dnes zablokovaných, koľko domén bolo zablokovaných a ktoré zariadenia zadali ktoré žiadosti. nižšie Najlepší inzerenti môžete vidieť, z ktorých domén je blokovaných najviac reklám. Včela Denník dopytov nájdete prehľad všetkého vášho internetového prenosu, bohužiaľ ho nemôžete deaktivovať alebo odstrániť určité položky.

13 Lokálny DNS vo vašom smerovači

Najpohodlnejším spôsobom je odviesť všetku komunikáciu z vášho smerovača do vašej diery Pi. Prejdite do nastavení smerovača a vyhľadajte obrazovku nastavení, kde môžete zmeniť možnosti DHCP alebo kde nájdete nastavenia pre adresy IPv4. Tu pravdepodobne tiež nájdete možnosť zadať lokálny server DNS. Či je táto možnosť vo vašom smerovači ponúkaná a či je to vôbec možné, môžete zažiť iba tak, že sa pozriete do príručky k smerovaču alebo pošlete e-mailovú správu poskytovateľovi.

14 Obnovte DHCP

Pred smerovaním prenosu cez otvor Pi bude možno potrebné obnoviť prenájom DHCP vo vašom zariadení. V systéme Windows otvorte Príkazový riadok vo vyhľadávacom paneli cmd zadajte. Typ ipconfig / vydanie a stlačte Vstupný kľúč. Ak je to úspešné, zadajte príkaz znova ipconfig / obnoviť a zavrie ťa zamknutím Zadajte tlačiť. Vo svojom počítači Mac nájdete túto možnosť na Predvoľby systému / Sieť. Kliknite na svoju sieťové pripojenie a vyber si Pokročilé. kliknite na TCP / IP a vyberte Obnoviť prenájom DHCP.

15 Čierna listina a biela listina

Ak chcete pridať alebo pridať na čiernu listinu určité domény, môžete tak urobiť na administračnom paneli vašej Pi-hole. Webové stránky „žijú“ z výnosov z reklám, takže je „pekné“ pridávať na bielu listinu stránky, ktoré radi navštevujete. kliknite na Biela listina alebo Čierna listina pridať doménu. Pretože diera Pi filtruje reklamy na úrovni DNS, nemá zmysel jednoducho pridávať adresu URL. Na webovej stránke Pi-block nájdete jasné vysvetlenie, ako použiť bielu listinu alebo čiernu listinu na svoju jamku Pi. Tu vysvetľujeme, ako pridať na bielu listinu naše stránky.

IPv4 a IPv6

Mnoho reklám je blokovaných programom Pi-hole, ale jeden občas vkĺzne medzi ne. Vo väčšine prípadov sa to týka reklám cez IPv6. Reklamné siete v poslednej dobe prinášajú čoraz viac reklamy cez IPv6, ale práve teraz funguje filtrovanie Pi-hole cez IPv4 stále najlepšie. V budúcnosti sa odporúča počkať na oznámenia na webovej stránke www.pi-hole.net a inovovať svoje filtrovanie Pi-hole na IPv6.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found