Ako

Šifrujte priečinky vo Windows 10 pomocou VeraCrypt

Spravidla nie sú priečinky v počítači chránené. Ak je vo vašom počítači niekto iný, pravdepodobne nebudete chcieť, aby mal prístup do určitých priečinkov, napríklad do priečinkov obsahujúcich osobné dokumenty. VeraCrypt umožňuje šifrovanie priečinkov. V tomto článku vysvetľujeme, ako to funguje.

Ak chcete svoje súbory zašifrovať naozaj dobre a tiež užívateľsky prívetivým a „transparentným“ spôsobom, je VeraCrypt dobrou voľbou. Tento freeware bol vydaný pred rokmi ako open source nástupca Truecryptu, ktorý zo záhadných dôvodov zmizol. Za všetky tie roky sa vlastne nič nezmenilo na spôsobe fungovania. Po stiahnutí a nainštalovaní VeraCryptu môžete vytvoriť takzvaný kontajnerový súbor. V skutočnosti šifrovaný priečinok, do ktorého môžete súbory neskôr „len“ ukladať. Sila tohto šifrovania závisí od zvoleného hesla, takže si vyberte niečo, čo je ťažké uhádnuť.

Súbor kontajnera potom VeraCrypt pripojí ako virtuálnu jednotku v systéme Windows. Stručne povedané: v Prieskumníku dostanete iba ďalšie písmeno jednotky. Všetky priečinky a súbory, ktoré máte na disku, sú šifrované za chodu. Tento proces si už z hľadiska rýchlosti takmer nevšimnete, pretože väčšina procesorov má na šifrovanie hardvérové ​​zrýchlenie.

Po odpojení virtuálnej jednotky cez VeraCrypt alebo vypnutí počítača nebude mať nikto prístup k údajom uloženým v kontajneri. Stručne povedané: najvyššia bezpečnosť. Vysvetlíme, ako takýto kontajner vytvoriť, použiť a zavrieť.

Vytvorte kontajner VeraCrypt

Otvorte VeraCrypt, ktorý sme pre pohodlie najskôr nastavili do holandčiny. Choďte na vrchol nastavenie, zvoliť Jazyk a potom Holandsky. kliknite na Ok. Rozhranie je teraz v našom vlastnom jazyku. kliknite na Vytvorte objem a ponechať si prvú možnosť (Vytvorte dešifrovaný kontajner na súbory) vybraný. Stlačte Ďalší.

Možnosť Predvolený objem VeraCrypt je v poriadku, tak kliknite znova Ďalší. Včela Umiestnenie zväzku kliknite na Vyberte súbor. Teraz to vyzerá, že otvoríte súbor, ale iba ho vytvoríte. Napíš na Názov súboru meno, ktoré chcete nádobe dať, najlepšie niečo, čo samozrejme príliš nevynikne. kliknite na Uložiť a Ďalší. V ďalšom okne odchádzate Šifrovací algoritmus na AES stáť a Algoritmus hash na SHA-512. Toto je veľmi silný princíp šifrovania.

Včela Veľkosť zväzku určíte, aký veľký má byť kontajner. Čo znamená; toľko MB / GB súborov, ktoré čoskoro budete môcť uložiť do kontajnera. Zadajte číslo (napríklad 5 GB) a stlačte znova Ďalší. Včela Heslo zväzku zadajte bezpečné heslo, na Potvrdiť opäť rovnaké heslo. Kliknite Ďalší. Vyberte, či chcete do kontajnera uložiť súbory väčšie ako 4 GB, a kliknite znova Ďalší.

Teraz pohybujte kurzorom v okne VeraCrypt, aby ste určili intenzitu šifrovania. Čím dlhšie pohybujete kurzorom tam a späť, tým je lišta v dolnej časti obrazovky plnšia. Môžete to robiť tak dlho, ako chcete, odporúčame vám pokračovať, kým sa lišta nestane zelenou a nie je plná. Potom stlačte Formát a vytvorí sa súbor kontajnera. Čím väčší je súbor, tým dlhšie to bude trvať. Koniec s Ok a Zavrieť.

Vložte nádobu VeraCrypt

Teraz máte vo svojom systéme prázdny kontajner VeraCrypt. Ako tam potom uložíte svoje súbory? V hlavnom okne VeraCrypt stlačte Vyberte súbor, prejdite na kontajner a stlačte Na otvorenie. Stlačte Pár a zadajte predtým zvolené heslo a stlačte Ok. Po niekoľkých sekundách načítania sa teraz vo vašom Prieskumníkovi zobrazí ďalší priečinok.

Tento priečinok funguje rovnako ako ktorýkoľvek iný priečinok v počítači. Vložte do nej súbory, ktoré chcete chrániť. Potom znova otvorte VeraCrypt, vyberte súbor kontajnera a stlačte Odpojiť. Priečinok z Prieskumníka znova zmizne. Takže, teraz nemá nikto prístup k súborom, ktoré ste práve preniesli.

7-zip súbory s heslom

Môže to byť tiež oveľa jednoduchšie, napríklad využitím možností šifrovania bezplatného 7-zip. Tento kompresný program má možnosť komprimovať a šifrovať súbory. Nevýhodou je, že vždy musíte otvoriť archív, aby ste sa dostali k šifrovaným súborom. Ak máte iba niekoľko súborov „na skrytie“, ktoré sa nemenia alebo sa menia len zriedka, potom je to zvládnuteľné.

Ak si chcete jednoducho uchovať všetky svoje dokumenty bezpečne zašifrované, stane sa to veľmi ťažkopádnym, pretože budete neustále aktualizovať archívny súbor. Okrem toho riskujete príšerne veľké archívne súbory, najmä ak chystáte „zipsovať“ fotografie a videá.

Šifrovanie v systéme Windows

Ak máte šťastie na Pro verziu systému Windows, máte v operačnom systéme zabudovanú možnosť šifrovania. Potom môžete použiť EFS alebo šifrovaný systém súborov. Majte na pamäti, že sila vášho hesla pre Windows určuje stupeň bezpečnosti šifrovaných priečinkov a súborov. Nezabudnite exportovať svoj certifikát EFS na bezpečné miesto. Ak to neurobíte a neočakávane budete musieť preinštalovať systém Windows, bez tohto certifikátu už nikdy nebudete mať prístup k šifrovaným súborom!

Samotné šifrovanie priečinka (alebo jedného súboru, ak je to potrebné) je veľmi jednoduché. V Prieskumníkovi kliknite pravým tlačidlom myši na položku, ktorá sa má zašifrovať. V otvorenej kontextovej ponuke kliknite na ikonu Vlastnosti a potom pod záložkou Všeobecné tlačidlo Pokročilé. Zapnite túto možnosť Zašifrujte obsah, aby boli dáta v bezpečí a kliknite Ok. Ak sa zobrazí otázka, či chcete zašifrovať aj podkladové priečinky, zvoľte možnosť Áno.

V takom prípade sa podobne ako v prípade aplikácie VeraCrypt vytvorí priečinok, do ktorého môžete bezpečne ukladať súbory. Teraz nie je Windows známy ako najbezpečnejší operačný systém na planéte, takže môže byť nerozumné takto šifrovať veci citlivé na súkromie. Navyše si všimneme, že pri kopírovaní súborov napríklad na NAS je tento proces extrémne pomalý. Všetky súbory sa potom musia najskôr dešifrovať. Na čo treba pamätať, ak plánujete zálohovať šifrované súbory.

BitLocker

Ak máte Windows 10 Pro, môžete tiež použiť zabudované šifrovanie BitLocker. Aj keď je možné pochybovať o bezpečnosti - koniec koncov, BitLocker nie je open source, ako napríklad Veracrypt a 7-Zip - nástroj spoločnosti Microsoft je zrejmý. BitLocker nájdete v ovládacom paneli systému Windows 10 Pro. Ak to nemôžete zistiť, prečítajte si náš podrobný článok o nastavení nástroja BitLocker v systéme Windows 10.

Zabezpečené NAS

Na záver nezabudnite, že najpokročilejšie NAS majú tiež schopnosť vytvárať prísne šifrované zdieľania. Ako to funguje, sa líši podľa zariadenia. Ale akonáhle si na NAS vytvoríte takto zašifrovaný priečinok, už do neho nikto nemôže znova vstúpiť bez správneho hesla. Možno je to najlepšie riešenie! Najmä ak ste už plánovali ukladať svoje dokumenty na NAS. Prečítajte si o tom viac v článku „Zabezpečenie NAS v 14 krokoch“.

Existuje oveľa viac možností, ako vylepšiť systém Windows 10 na ochranu súkromia. Napríklad program R&D ShutUp10 poskytuje používateľom systému Windows väčšiu kontrolu nad ich osobnými údajmi a umožňuje im ľahko ovládať nastavenia súkromia. V tomto článku uvádzame niekoľko ďalších tipov na ďalšie zvýšenie ochrany osobných údajov v systéme Windows 10.