Ako

Takto navigujete offline doma i v zahraničí

Na dovolenke tiež chcete vedieť, kde ste a ako sa dostať z bodu A do bodu B. V tomto článku si môžete prečítať všetko o offline navigácii doma i v zahraničí.

Tip 01: Mapy Google

Článok o navigácii samozrejme nie je možný bez Google Maps, mapovej aplikácie par excellence. Túto aplikáciu už pravdepodobne máte nainštalovanú vo svojom smartfóne a okrem navigácie poskytuje aj veľa ďalších užitočných informácií o reštauráciách, obchodoch a zaujímavostiach. Pretože Mapy Google používajú vaše internetové pripojenie a predvolene predvolene neukladá mapy offline do vášho smartphonu, je dôležité starostlivo sledovať náklady v zahraničí, a to aj pri nových nižších poplatkoch za roaming. Ak aplikáciu necháte zapnutú počas celej cesty do Francúzska, bude to stáť dosť dát. Vaša vlastná poloha je určená pomocou GPS a nepotrebujete na to pripojenie na internet. Mapy Google sťahujú iba mapy, ktoré skutočne potrebuje, ale zväčšenie a zmenšenie mapy počas jazdy stiahne nové mapy, takže buďte opatrní! Ak chcete vidieť, ako funguje premávka, klepnite na tri riadky a vyberte Doprava.

Tip 02: Mapy Google offline

Aplikácia našťastie uľahčuje ukladanie máp na použitie v režime offline. Ak to chcete urobiť, prejdite do ponuky klepnutím na tri pomlčky. Klepnite na Offline oblasti a vyber si Vlastná oblasť. Oblasť v rámci modrých čiar sa stiahne, môžete ju zväčšiť alebo zmenšiť štipľavými pohybmi. Uložením ušetríte oblasť Stiahnuť ťukanie. Nezabúdajte, že väčšia oblasť produkuje viac megabajtov. Stiahnutie celého Belgicka predstavuje približne dva gigabajty. Je pohodlnejšie sťahovať menšie oblasti, napríklad iba Provensálsko a Azúrové pobrežie, ak ste týmto cieľom na dovolenku. V celej tejto oblasti potom môžete počas dovolenky využívať všetky funkcie služby Mapy Google offline, vrátane podrobnej navigácie. Offline oblasť sa automaticky odstráni po 30 dňoch. Všetky offline oblasti nájdete tak, že prejdete na Offline oblasti ísť. Klepnite na oblasť a vyberte odstrániť aby ste uvoľnili miesto na svojom smartfóne.

Stiahnite si menšie oblasti, napríklad iba Provence a Azúrové pobrežie, ak je váš cieľ

Tip 03: Navigácia pomocou Google

Navigácia v Mapách Google je veľmi jednoduchá. Zadáte cieľ a klepnutím na modrú ikonu zobrazíte cestu k nemu. Uistite sa, že ste vybrali ikonu auta, a klepnite na jednu z označených trás. Ak máte aktívne pripojenie na internet, Google vezme do úvahy aktuálnu dopravnú situáciu. Najlepšia trasa je označená modrou farbou, alternatívne trasy označujú, o koľko minút dlhšie ste na ceste. Ak musíte cestou platiť mýto, za trasou je ikona s mincami. Nehody alebo dopravné zápchy na vašej trase sú označené červeným špendlíkom. Navigáciu spustíte klepnutím na modré tlačidlo. Hneď ako začnete jazdiť, automaticky sa spustí podrobná navigácia a získate tiež hovorené pokyny. Predvolene je dopravná situácia indikovaná farbami zelenou, oranžovou a červenou, kde červená znamená dopravnú zápchu. Ak to nechcete zobraziť, klepnite na tri bodky a stlačte Celá prevádzka. Môžete tiež zvoliť alternatívne zobrazenie, ako napr Satelit a Terén. Majte na pamäti, že najmä satelit spôsobuje veľké množstvo využitia dát.

Na ceste

Ak chcete počas svojej trasy vedieť, kde si môžete dať peknú šálku kávy, klepnite na lupu a vyberte si napr Čerpacie stanice, Reštaurácie, Supermarkety alebo Kaviarne. Na mape teraz vidíte všetky kaviarne v okolí, ktoré sa nachádzajú na vašej trase. Okamžite uvidíte počet hviezdičiek, ktoré používatelia Googlu dali kaviarni, a ako dlho môže obchádzka trvať. Klepnite na názov kaviarne a bude vypočítaná trasa do kaviarne. Stále však uvidíte svoju pôvodnú trasu, kaviareň je na mape označená písmenom A a červeným špendlíkom.

Tip 04: Apple Maps

Používatelia Apple majú v predvolenom nastavení nainštalované Apple Maps na svojom iPhone. Táto aplikácia je v niektorých prípadoch tiež užitočná, ale nezhoduje sa s funkčnosťou aplikácie Mapy Google. Napríklad nemôžete ukladať mapy na použitie v režime offline a nie je k dispozícii toľko kaviarní, obchodov a reštaurácií. Ak naozaj chcete používať Apple Maps, vedzte, že táto aplikácia stiahne iba mapy, ktoré sú potrebné na výpočet vašej trasy. Existuje úhľadný trik, ako predstierať, že máte offline mapy. Ak máte pripojenie Wi-Fi, prechádzajte oblasťou, ktorú chcete, posunutím a stiahnutím prstov offline. Nezabudnite priblížiť a oddialiť každú oblasť. Aplikácia teraz tieto mapy načíta do dočasnej pamäte zariadenia so systémom iOS. Ak už nemáte pripojenie na internet, tieto mapy sa naďalej ukladajú vo vašom iPhone. Pamätajte, že tieto karty sa znova automaticky vyberú, napríklad keď reštartujete smartphone.

Waze je aplikácia, ktorá pomocou crowdsourcingu nahlasuje dopravné zápchy, prácu a nehody

Tip 05: Waze

Waze je aplikácia, ktorá pomocou crowdsourcingu označuje dopravné zápchy, práce na ceste a nehody. Na rozdiel napríklad od služby Mapy Google, vo Waze nielenže vidíte na mape červenú čiaru, ale môžete tiež presne vidieť, ako dlho trasa trvá, čo sa deje a či je upozornenie stále aktívne. Ktokoľvek zaregistrovaný v službe môže pozdĺž cesty ľahko nahlásiť prekážku a uvidíte ju na mape. Ak chcete zobraziť upozornenia, nemusíte sa prihlásiť. Ak chcete prispieť sami, je to nevyhnutné. Uvidíte priemernú rýchlosť, ktorú ostatní používatelia Waze robia na konkrétnej trase. Ak niekde existujú práce na ceste, uvidíte na mape stavebnú prilbu a policajný radar naznačuje rýchlostnú kameru - veľmi pravdivo vrátane fúzov. Waze vám tiež umožňuje používať trasu offline. Ak máte pripojenie WiFi, zadajte svoju trasu. Waze teraz stiahne celú mapu a vy môžete použiť trasu do svojej dovolenkovej destinácie. Samozrejme nebudete dostávať aktuálne správy o nehodách a radaroch.