Ako

18 tipov na fotografovanie pomocou smartfónu

Smartfóny a čoraz častejšie aj tablety majú veľmi dobré fotoaparáty. V predvolenom nastavení je všetko zariadené automaticky za vás a to je pekné a ľahké. Ak však chcete robiť skutočne kvalitné fotografie a filmy, je lepšie vziať veci do vlastných rúk a poskytnúť fotoaparátu pomocnú ruku. Vďaka týmto 18 tipom sa z fotografovania pomocou smartfónu stane hračka.

Tip 01: Pevný úchop

Možno vás to nenapadne, ale pevným držaním smartfónu môžete robiť viditeľne lepšie fotografie a videá. Ak budete dávať pozor, uvidíte, že ľudia obsluhujú svoje telefóny často celkom náhodne. Napríklad držia zariadenie voľne jednou rukou a „en passant“ nahrávajú film alebo fotografujú. Existuje veľmi dobrá šanca, že fotografie nebudú úplne ostré a filmy budú trhané, pretože zariadenie sa počas nahrávania trochu pohybuje. Preto ihneď ako fotografujete, chyťte svoj smartphone dvoma rukami, rovnako ako pri bežnom fotoaparáte. Potom sa zariadenie pohybuje alebo vibruje minimálne. Okrem toho na obrazovku vyvíjajte čo najmenší tlak, aby ste mohli tlačiť, inak budete tlačiť zariadenie od seba presne v kritickom okamihu. Letmý dotyk je viac než dosť, koniec koncov, nejde o fyzické tlačidlo. Aj pri menšom svetle okamžite získate lepšie fotografie a filmy, pretože fotoaparát je potom veľmi citlivý aj na najmenší pohyb.

Tip 02: Tlačidlo Tlač

Ak chcete nasnímať fotografiu alebo film, zvyčajne použijete tlačidlo virtuálnej tlače, ktoré vidíte na obrazovke, ale existujú aj ďalšie možnosti. Takmer s každým smartfónom a tabletom môžete tiež použiť tlačidlo hlasitosti na bočnej strane zariadenia. Pretože (na rozdiel od bežného fotoaparátu) nezáleží na tom, v ktorej polohe držíte telefón alebo tablet (vo zvislej polohe, v ľahu alebo hore nohami), môžete si tiež zvoliť, ktorá metóda sa vám bude kedy hodiť. Ak držíte zariadenie pevne vzpriamene oboma rukami (aby ste fotoaparát čo najviac zastavili pri slabom osvetlení), často môžete tlačiť presne palcom na tlačidle hlasitosti na bočnej strane. V režime na šírku je jeden z vašich ukazovákov niekedy blízko tlačidla, ale stáva sa tiež, že virtuálne tlačidlo na obrazovke je pohodlnejšie. Stručne povedané, vyberte si najpraktickejšie tlačidlo tlače pre každú situáciu.

Tip 03: Rýchlo pripravené

Zapnete normálny fotoaparát a ten je okamžite pripravený na fotografovanie. So smartfónom alebo tabletom môžete fotografovať a filmovať prostredníctvom aplikácie. Najprv teda musíte odomknúť smartphone a potom vyhľadať a spustiť aplikáciu. Ak niečo rýchlo odfotíte, tieto akcie navyše môžu byť nepríjemné. Našťastie to môže byť rýchlejšie a jednoduchšie, pretože fotoaparát môžete spustiť priamo zo zamknutej obrazovky. Na iPhone od iOS verzie 10 potiahnite prstom doľava na uzamknutej obrazovke tak, aby sa fotoaparát zasunul do obrazu sprava. Pri iných tabletoch a smartfónoch obvykle potiahnete ikonu fotoaparátu. Na niektorých zariadeniach môžete fotoaparát aktivovať aj stlačením fyzického tlačidla.

Fotoaparát môžete spustiť priamo z uzamknutej obrazovky, aby ste snímali ešte rýchlejšie

Tip 04: Technicky dobré

Pri fotografovaní je potrebné technicky zvážiť zhruba dve veci. Fotografia musí byť ostrá a správna expozícia. Skvelé je, že váš smartphone sa o toto všetko postará automaticky za vás. Alebo sa aspoň pokúste urobiť to najlepšie, ako viete. Je to a zostáva zariadenie, takže zostáva dôležité, aby ste neustále sledovali, či všetko prebieha podľa želania. V prípade potreby môžete zasiahnuť a opraviť automatiku. To je u bežných fotoaparátov, rovnako ako u smartfónov a tabletov, jednoducho nevyhnutné.

Tip 05: Zameranie

Začnime zameraním. Len čo na niečo nasmerujete svoj telefón alebo tablet, fotoaparát zaostrí veľmi rýchlo. Staršie modely na to potrebovali pomerne dosť času, ale najmä posledné zariadenia sú s týmto veľmi rýchle. Stále sa to však môže pokaziť. Stane sa napríklad ostrý strom v diaľke namiesto človeka v popredí? Stáva sa to najmä vtedy, keď sa sústredíte na osobu alebo predmet trochu viac do strany namiesto presne do stredu. Fotoaparát sa občas zamotá. Potom klepnutím na osobu na obrazovke ukážte na hlavný predmet. Fotoaparát teraz zaostrí znova a tentokrát na správne miesto.

Tip 06: Expozícia

Expozíciu určuje súčasne s zaostrením aj fotoaparát. Či už to necháte na kamere, alebo ak sami sami poukazujete na bod na obrazovke. Najmä ak je popredie výrazne svetlejšie alebo tmavšie ako pozadie, obraz môže byť niekedy preexponovaný alebo podexponovaný. Potom to môžete napraviť ťuknutím na iné miesto na obrazovke, zmení sa však aj zaostrenie. Pri fotografovaní na výšku teda neklepajte na vzdialené pohorie. Je lepšie a jednoduchšie použiť kompenzáciu expozície. To vám umožní urobiť fotografiu alebo film svetlejšími alebo tmavšími podľa vášho vkusu bez ovplyvnenia zaostrenia. Často musíte najskôr klepnúť na objekt, potom môžete pomocou posúvača nastaviť jas. Na zariadeniach s Androidom to môže byť tiež možnosť v ponuke fotoaparátu.

Expozíciu určuje súčasne s zaostrením aj fotoaparát

Tip 07: Pripnutie

Za určitých okolností môže byť užitočné zaostrenie a expozícia. Napríklad, ak chcete vyfotografovať niekoľko fotografií toho istého po sebe, alebo ak ste už pripravení, pretože čoskoro bude viditeľné niečo, čo chcete zachytiť. Nechcete zakaždým klepnúť na displej, aby ste dosiahli správne zaostrenie a expozíciu. Potom je užitočné uzamknúť zaostrenie a expozíciu. Spravidla to urobíte stlačením a podržaním prsta na obrazovke, kým sa nezobrazí správa o zámke. Od tejto chvíle môžete bez obáv fotografovať a filmovať. Zaostrenie a expozícia zostávajú po celú dobu úplne rovnaké, aj keď fotoaparát nasmerujete inam. Preto odstráňte zámok hneď, ako sa zmení svetlo alebo vzdialenosť od objektu, inak vaše fotografie a filmy zlyhajú. Urobíte to klepnutím kdekoľvek na obrazovke.

Tip 08: Kontinuálny režim

Niekedy sa udalosť koná naozaj veľmi rýchlo. Ak urobíte jednu fotografiu, nemusí sa vám stať, že získate najkrajší okamih, alebo vám môže chýbať dokonca úplne. Pomysli na streľbu na šport, rýchle autá, beh zvierat a deti ... všetky situácie, v ktorých máš malý reakčný čas. U mnohých fotoaparátov pre smartphony a tablety sa fotoaparát prepne do takzvaného sériového alebo nepretržitého režimu, keď držíte stlačené tlačidlo spúšte. Zariadenie potom bude pokračovať v rýchlom slede snímania, kým neuvoľníte tlačidlo. Takto máte oveľa väčšiu šancu na úspech. Potom už budete musieť hľadať len tie najlepšie série vo foto sérii. Zvyšok môže ísť rovno. Na niektorých zariadeniach musíte najskôr povoliť funkciu v nastaveniach.