Ako

Pripojenie externého pevného disku k PlayStation 4

Či už máte PlayStation 4 alebo PlayStation 4 Pro, ako aktívny používateľ konzoly vám nakoniec dôjde k nedostatku miesta. Konzoly majú zhruba dve verzie: 500 gigabajtov a 1 terabajt, ale pri hrách s priemernou veľkosťou 10 až 20 gigabajtov sa tieto pevné disky veľmi rýchlo zaplnia. To už, našťastie, nemusí byť problém. Ako pripojiť externý pevný disk k PlayStation 4.

Od aktualizácie softvéru 4.50 v roku 2017 je možné k zariadeniu PlayStation 4 pripojiť externý disk, čo vám umožní výrazne rozšíriť úložnú kapacitu. Aký disk však potrebujete, ako ho pripravíte pre PS4 a ako PS4 vie, ktorý disk použiť?

V tomto článku sa budeme zaoberať rozširovaním úložnej kapacity PlayStation 4 pomocou externého pevného disku. Robíme to preto, lebo je to najjednoduchší spôsob rozšírenia úložnej kapacity, ktorý nevyžaduje nič spoločné s vašim PS4, čo by viedlo k zrušeniu záruky na zariadenie. To znamená, že môžete tiež vymeniť interný pevný disk PS4.

PS4 neobsahuje SSD, ale pevný disk s 5400 ot./min. To sa dá skrátka urobiť oveľa rýchlejšie. Ak by ste štandardný pevný disk PS4 alebo PS4 Pro vymenili za SSD, hry by sa okamžite načítali oveľa rýchlejšie. Musíte však odskrutkovať PlayStation 4 a podniknúť za tým veľa ďalších krokov. Napríklad aby ste sa uistili, že všetky dáta zo starého disku sú aj na novom, inak prestane fungovať celá PS4.

PS4: SSD alebo HDD?

Už sme naznačili, že práca s SSD je oveľa rýchlejšia ako práca s HDD. Z toho môžete vyvodiť, že je rozumnejšie kúpiť si SSD ako externý disk namiesto tradičného pevného disku. SSD aj tak nemusí byť nutne najlogickejšou voľbou. SSD je drahšie ako HDD, takže voľba rýchlo padne na disk s menšou úložnou kapacitou, napríklad 1 TB alebo 2 TB. To je samozrejme viac než to, čo získate od samotnej spoločnosti Sony, ale za rovnaké alebo menej peňazí si môžete kúpiť 4 TB HDD. A to skutočne predstavuje podstatný rozdiel.

Mali by ste si však zvoliť rýchlosť alebo priestor? Uľahčíme vám výber: či už idete na SSD alebo na moderný hdd (napríklad Seagate 4TB Portable), hry sa načítajú rýchlejšie ako na štandardný disk PS4 a PS4 Pro, pretože sú veľmi pomalé. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre 4 TB HDD: nie najrýchlejšie riešenie, ale rýchlejšie ako to, čo sme mali, a veľmi dostupné.

Keď idete do obchodu s hrami a požiadate o pevný disk pre svoje PS4 alebo PS4 Pro, predajca s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobí oficiálny disk PlayStation 4. To je lákavé, pretože ak bude na obale logo Sony a PS4, bude to v poriadku, že? To je určite pravda, ale na disku skutočne nie je nič iné ako disky, ktoré nájdete v iných obchodoch s počítačmi. Zaplatíte teda logo. Našli sme úplne rovnaký disk, od rovnakého výrobcu, s logom PS4 i bez neho, s cenovým rozdielom minimálne 30 eur.

To nie je ani tak podvod, pretože platíte za to, že v tejto oblasti nemusíte robiť domáce úlohy. Ale ak si urobíte domácu úlohu, okamžite vám to ušetrí peniaze.

Skladovacia kapacita a správne pripojenie

Keď kupujete disk, je dôležité vopred zvážiť, koľko úložnej kapacity budete podľa vás potrebovať. Možno si myslíte, že 2 TB sú dosť. To by mohlo byť v poriadku, ak vám po roku alebo dvoch náhle na vnútornom pevnom disku dôjde miesto. Logickejšie povedané, pravdepodobne už pár mesiacov šibete a mazáte hry, ktoré už nehrávate tak často, aby ste vytvorili priestor niečomu novému. V takom prípade vám môžeme povedať, že 2TB pravdepodobne nestačí.

Hneď ako bude miesta dostatok, môžete si ho opäť stiahnuť a zaručiť vám, že do šiestich mesiacov budete mať disk úplne plný (najmä pri používaní systému PS Plus). Odporúčame vám vziať si 4TB disk (ak sa chystáte na hdd), pretože rovnováha medzi cenou a tým, čo za ňu získate, je momentálne veľmi priaznivá. Nech si kúpite akýkoľvek disk, uistite sa, že nie je väčší ako 8 TB, pretože to je maximum, ktoré PS4 podporí.

Napríklad domáca úloha, o ktorej sme hovorili, súvisí s tým, že musíte mať správne pripojenie. Disk, ktorý hľadáte, je pevný disk s konektorom USB 3.0. Nie je to tak, že USB 2.0 nebude fungovať, ale prenos súborov bude taký pomalý, že hranie hier bude takmer nemožné. Okrem toho je dôležité, aby ste si kúpili jednotku, ktorá je napájaná z USB a nepotrebuje tiež externý zdroj.

Našťastie je stále viac a viac diskov, ktoré vyhovujú týmto špecifikáciám, ale to je treba si uvedomiť. Ak sa obávate nákupu nesprávneho disku, môže byť rovnako pohodlné kúpiť si oficiálny disk PS4, takže sa nemusíte obávať kompatibility.

Pripojenie externej jednotky

Ak máte PS4, existuje iba jeden spôsob pripojenia externej jednotky: cez USB porty na prednej strane. Ak máte PS4 Pro, máte tiež USB pripojenie na zadnej strane, ale nemali by ste ho používať. Tento port je špeciálne určený pre ďalšie periférie, napríklad PSVR. Keď pripojíte externú jednotku k tomuto portu, nebude to fungovať.

Mimochodom, nezabudnite, že to znamená, že musíte obetovať port USB na prednej strane. Pretože nemôžete iba vytiahnuť pevný disk, ak chcete nabiť ovládač, keď už máte pripojené ďalšie periférie (napríklad portál od spoločnosti Dimensions, Skylanders atď.). Ak by z toho vznikol problém, je potrebné dokúpiť si pre radiče externú nabíjačku, aby ste už na nabíjanie nepotrebovali porty USB.

Formát

Po pripojení pevného disku ho nebudete môcť okamžite začať používať. Rovnako ako v prípade počítačov PC a Mac, aj tu budete musieť najskôr naformátovať pevný disk, aby na ňom PS4 dokázala čítať a písať. Našťastie to nie je ťažké, tu už nie je potrebné robiť žiadne ďalšie rozhodnutia. Prejdite v ponuke svojej PlayStation 4 na nastavenie a potom do Zariadenia / úložné zariadenia USB potom stlačte pripojenú externú jednotku. Poznámka: Ako externý úložný disk môžete súčasne používať iba jeden disk. Ak pripojíte dva, váš PS4 ich uvidí v tejto ponuke, ale nebudete ich môcť naformátovať ako úložnú jednotku.

Po výbere jednotky stlačte Formát pre rozšírené úložisko. Potom stlačte Ďalší a Formát (samozrejme veľmi zle preložený). Nakoniec stlačte Áno na varovanie, že dôjde k strate všetkých údajov, a jednotka bude naformátovaná. Uvidíte, že stratíte trochu miesta, ale zostane dostatok pre všetky hry, ktoré doň chcete vložiť.

Prenášajte hry

Teraz ste pripravili disk na použitie, ale disk v PS4 je samozrejme stále rovnako plný. Ak je taká plná, že nemôžete uložiť ani snímky obrazovky a videá, je dobré preniesť hry z interného pevného disku na externý. Môžete to urobiť hneď po naformátovaní pevného disku, ale ak ste túto možnosť nestihli, prejdite na Nastavenia / Ukladací priestor. Vyberte Systémové úložisko a stlačte tlačidlo Možnosti na ovládači. Vyberte si Presunúť do rozšíreného úložiska. Začiarknite políčko vedľa titulov, ktoré chcete preniesť na externý pevný disk, a potom kliknite na tlačidlo OK.

Vybraté tituly sa teraz prenesú na externý disk. Môže to samozrejme chvíľu trvať, v závislosti od počtu vybratých titulov. Rovnakým spôsobom môžete samozrejme tiež obnoviť tituly z externej jednotky na internú.

Zmeňte umiestnenie inštalácie

Ak ste disk naformátovali ako rozšírené úložisko, vaša PlayStation 4 automaticky uloží nové hry na externý disk. To môže byť logický krok, ale samozrejme môžete radšej vidieť to inak (napríklad preto, že ste presunuli všetky hry z internej jednotky na externú, internú ponechali úplne prázdnu a opäť ste vytvorili priestor pre hry. ). V takom prípade môžete označiť, že stále chcete používať interný disk ako predvolené úložisko.

Prejdite na adresu Nastavenia / Ukladací priestor a stlačte tlačidlo Možnosti na ovládači. Tu môžete určiť, či chcete používať Systémové úložisko (interná jednotka) alebo Rozsiahle úložisko (externá jednotka) ako miesto inštalácie odteraz. Toto môžete kedykoľvek zmeniť.

Vyberte externú jednotku

Externý disk nemôžete jednoducho odpojiť od PlayStation. To môže viesť k nečitateľným údajom na vašom pevnom disku a dokonca k úplnému preformátovaniu pevného disku. Žiadna katastrofa, všetko môžete znova nainštalovať, ale máte veľa problémov. Ak z nejakého dôvodu chcete odpojiť pevný disk, môžete to urobiť podržaním stlačeného tlačidla PS na ovládači a následným stlačením v kontextovej ponuke. Zvuk / zariadenien a potom možnosť Prestať používať rozšírené úložisko.

Po stlačení tejto možnosti sa údaje zobrazia na disku nie vypúšťa sa Môžete to porovnať s možnosťou Bezpečné odstránenie, na ktorú kliknete v systéme Windows pred odstránením disku. Zaisťuje, že sa na disk nič nezapíše a disk sa uvedie do „pokojového“ režimu, aby ho bolo možné bez rizika odstrániť.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found