Partner

Naučte sa hackovať, aby ste sa chránili

Ako fungujú hackeri? Ktoré medzery vo vašej káblovej alebo bezdrôtovej sieti využívajú? Ako manipulujú alebo frustrujú počítače a servery? Ako zabezpečia, aby zostali v anonymite? Každý, kto pozná pracovné metódy škodlivých hackerov a najnovšie zraniteľnosti, je už veľkým krokom na ceste k lepšej ochrane vlastnej domácej siete a všetkého, čo k nej patrí. Ukážeme vám, ako sa môžete stať expertom - alebo etickým hackerom.

Hackeri sú v centre pozornosti, pravdepodobne im pomáhajú televízne úspechy ako Black Mirror a Mr. Robot. Druhá možnosť poskytuje pekný pohľad do sveta hackerov. Bezpečnostný expert Elliot Alderson, hlavný protagonista seriálu, sa snaží dosiahnuť, aby bol svet lepším miestom. Hackovanie môže byť pre neho niekedy príliš ľahké (alebo príliš rýchle), ale séria je určite realistická, pomáha k tomu tím bezpečnostných expertov a technických konzultantov. Napríklad už v prvej epizóde je vysvetlené, ako funguje sieť Tor a že nie je taká anonymná, ako si myslíte. Objavujú sa aj témy ako DoS útoky a rootkity.

Poučte sa od odborníkov

Každý, kto sa ponorí do témy, uvidí nielen série ako Mr. Lepšie pochopte robota, ale tiež sa môžete lepšie vyzbrojiť proti škodlivým hackerom v každodennej realite. Ideálnym východiskovým bodom je veľmi kompletný video kurz Ethical Hacking on Udemy. Kurz obsahuje 120 podrobných videí o etickom hackingu a počítačovej bezpečnosti a vedie ho skúsený odborník v oblasti IT s takmer 10-ročnými skúsenosťami v tejto oblasti. Predbehlo vás viac ako 120 000 ľudí! Kurz je vhodný aj pre začiatočníkov. Napríklad sú najskôr správne vysvetlené dôležité pojmy a techniky, ako napríklad sieť Tor, protokolovače kľúčov, rootkity a brány firewall. Dostanete tiež tipy na používanie terminálu, ktoré budete v kurze často používať.

Kali Linux

Kurz môžete sledovať pasívne, ale nemusíte. Okamžite vás prevedie inštaláciou operačného systému Linux Kali, ktorý je obľúbený medzi etickými hackermi. Elliot od Mr. Robot to používa na svoje účely. Príjemné, najmä pre začiatočníkov, je to, že inštalácia sa vykonáva na virtuálnom stroji v bezplatnom softvéri VirtualBox. To vám umožní „uvoľniť sa“ bez toho, aby ste niečo narušili vo svojom vlastnom operačnom systéme, napríklad Windows alebo Mac OS. Skvelé, ak náhodne zachytíte vírusy alebo škodlivý softvér alebo sa sami stanete terčom. Kali je napríklad pripravený na použitie a predkonfigurované nástroje na takzvané penetračné testy. Penetračný test je v skutočnosti testom zraniteľnosti jedného alebo viacerých počítačových systémov. Môže vám pomôcť napríklad pri testovaní vlastného smerovača, domácej siete a ďalších systémov (ktoré vlastníte!) A v prípade potreby pri zvýšení bezpečnosti. Okrem vzdelávacích je kurz aj veľmi praktický. Samozrejme existujú určité limity: kurz nie je dôrazne určený pre nelegálne aktivity.

Sieť Tor

Po inštalácii Kali Linux kurz pokračuje okrem iného dôkladným vysvetlením siete Tor, proxy serverov a pripojení VPN. Môžu vám pomôcť zostať v anonymite. Poskytuje nielen pohľad na to, ako to hackeri robia, ale môžete ho samozrejme použiť aj sami, napríklad na ochranu svojho súkromia. Obzvlášť zaujímavý je učebný materiál o darknete, sieti, ktorá sa skrýva za známym širokopásmovým webom a ktorá nie je prístupná prostredníctvom bežného prehliadača alebo vyhľadávacieho nástroja. Kurz vysvetľuje, ako tu (najskôr?) Vykonať opatrné kroky pomocou prehliadača Tor. Možno, keď si spomeniete na darknet, okamžite vám napadnú nelegálne trhy, na ktorých sa obchoduje so zbraňami a drogami, nech už nájdete čokoľvek, ale je zaujímavé vidieť to na vlastné oči. A pre etické hackerstvo alebo pre získanie vedomostí je sieť Tor tiež užitočnou pomocou. Samotné použitie darknetu nie je trestné, pokiaľ sa nezúčastňujete nelegálnych aktivít alebo nezískate nelegálny tovar.

Wifi sieť

V správach sa pravidelne objavujú správy o zraniteľnostiach sietí Wi-Fi. Bezdrôtová sieť má doma skoro každý, čo znamená, že by ste si to mali určite uvedomiť. Dôležitá časť kurzu ukazuje, aké metódy existujú na prelomenie bezdrôtových sietí a smerovačov a ako ich používať. Nielen detsky ľahko prelomiteľné šifrovanie WEP, ale aj modernejšie ochrany ako WPA a WPA2. Týmto spôsobom okamžite viete, kde sú bolestivé body a ako môžete zabrániť preniknutiu vašej siete. Pre každého, kto vytvorí web alebo spravuje webový server sám, budú lekcie o injekciách sql a útokoch DoS (Denial of Sevice) zaujímavé. Je demonštrované a vysvetlené, ako tieto fungujú.

Chcete začať sami?

Kurz vám poskytne dobrý základ na zdokonalenie vašich počítačových zručností alebo, ak vás to osloví, aby ste sa sami stali etickým hackerom. Jedná sa o počítačového špecialistu najatého spoločnosťami na zisťovanie a hlásenie chýb a únikov zabezpečenia v sieťach a systémoch. Máme špeciálnu ponuku na približne 13 hodinový videokurz Udemy. Táto ponuka je exkluzívna pre počítač! Celkom čitateľov za 29,99 eur (namiesto 194,99 eur).