Ako

Spravujte svoje elektronické knihy pomocou kalibru

Caliber je program na organizáciu vašich elektronických kníh. Digitálne knihy môžete ľahko preniesť do elektronickej čítačky alebo tabletu. Okrem toho si sami zvolíte formát, aby ste mohli súbory bez problémov používať na akomkoľvek zariadení. Aby toho nebolo málo, môžete si tiež vytvoriť svoje vlastné elektronické knihy! Vysvetľujeme, ako používať rôzne funkcie kalibru.

Elektronické knihy majú oproti tradičným knihám potrebné výhody. Na dovolenku už nemusíte nosiť so sebou kilogramy papiera a ušetrí to tiež veľa miesta v skrini. Všetko, čo potrebujete, je prenosné zariadenie, ktoré môžete použiť na otvorenie digitálnych kníh. Mnoho tabletov je na to vhodných, ale elektronická čítačka je lepšou voľbou na účely čítania. Elektronické čítačky často používajú elektronický atrament. Obrazovka nesvieti a neobťažuje vás odraz a odraz svetla. Zážitok z čítania preto do značnej miery zodpovedá skutočnému článku. Elektronické knihy si môžete kúpiť od väčšiny kníhkupcov online, ako napríklad bol.com, AKO, Selexyz a Bruna. Na webe sú tiež bezplatné stránky. Stačí sa pozrieť na Gutenberg.org a ManyBooks.net. Nájdete tu skutočne iba staré diela. Mnoho najnovších titulov je možné nájsť prostredníctvom kanálov na stiahnutie. Fyzické knihy sa často kopírujú do počítača pomocou skenera, potom sa v týchto sieťach na načítanie objavia v digitálnej podobe. Nezabúdajte, že súčasný zákon o autorských právach nevyjasňuje, či je legálne sťahovať kópie elektronických kníh chránených autorskými právami na osobné použitie. Zdieľanie chránených súborov je v každom prípade zakázané, preto by ste nemali používať bittorrent alebo iné siete typu peer-to-peer. Našťastie existuje veľa ďalších spôsobov, ako získať elektronické knihy, a preto je lákavé ponechať si v počítači stovky titulov. Vďaka kalibru môžete zbierku organizovať pomocou virtuálnej knižnice.

Ochrana proti kopírovaniu

V snahe zabrániť pirátstvu vydavatelia poskytujú väčšinu elektronických kníh s DRM (Digital Right Management). Toto prísne zabezpečenie zaisťuje, že nemôžete robiť iba kópie, pretože k súborom je priradený osobný používateľský účet. Digitálnu knihu je zvyčajne možné používať iba na obmedzenom počte zariadení. Požičanie titulu priateľovi preto už nie je problémom. Kalibr bohužiaľ nie je vhodný na otváranie elektronických kníh chránených technológiou DRM. Potrebujete na to program Adobe Digital Editions. Pretože DRM v podstate trestá platiaceho používateľa, niektorí nadšenci čítania túto ochranu proti kopírovaniu odstránia špeciálnym doplnkom v rámci kalibru. Takéto metódy krakovania sú však zákonom zakázané. Ako alternatívu priaznivejšiu pre zákazníka používajú vydavatelia na ochranu svojich elektronických kníh vodoznak. Obsahuje osobné informácie pôvodného kupujúceho. Týmto spôsobom možno vinníka ľahko vysledovať v postupoch nahrávania vo veľkom meradle.

1. Nainštalujte a nastavte

Caliber (predtým Libprs500) je open source program, ktorý existuje od roku 2006. V posledných rokoch sa freeware stal všestranným nástrojom na správu zbierok elektronických kníh. Najnovšiu verziu nájdete na stránke Caliber-eBook.com. Kaliber je k dispozícii pre Windows, Mac OS X a Linux. K dispozícii je tiež prenosná edícia, ktorú nemusíte inštalovať, ale môžete ju používať napríklad priamo z USB kľúča. V tomto kurze predpokladáme verziu pre Windows. Ak používate Windows XP, Vista alebo 7, bez problémov si nainštalujte program prostredníctvom súboru msi. Po dokončení krokov sprievodcu inštaláciou spustite freeware. Na obrazovke sa zobrazí sprievodca privítaním kalibru. Vyberte holandský jazyk a označte, do ktorého priečinka chcete ukladať elektronické knihy. kliknite na Ďalší a označte, ktorú elektronickú čítačku alebo tablet používate. Ak správny typ nie je v zozname, vyberte Generické. kliknite na Ďalší a Skončiť otvoríte hlavné okno. Mimochodom, kaliber prichádza s aktualizáciou takmer každý týždeň, ktorá opravuje chyby a pridáva malé nové funkcie. Budete o tom informovaní v programe, potom musíte manuálne stiahnuť a nainštalovať novú verziu.

Knihy, ktoré otvoríte v rámci kalibru, program uloží do samostatného priečinka.

2. Import elektronických kníh

Jedna kniha v kalibri už existuje. Toto je súbor ePub s anglickým manuálom k programu. Ak ju nepotrebujete, môžete ľahko vymazať túto elektronickú knihu: vyberte príručku a stlačte kláves Odstrániť. Dostanete varovanie, že vybratá kniha bude natrvalo odstránená z knižnice a pevného disku. Potvrďte pomocou Ok.

Ak chcete pridať nové knihy do virtuálnej knižnice, kliknite vľavo hore Pridajte knihy a vyberte súbor e-knihy z počítača. Potom vyberte Na otvorenie. Mimochodom, je možné importovať viac súborov súčasne. Kalibr podporuje všetky bežné formáty vrátane ePub, pdf a mobi. Importované knihy uvidíte v prehľade.

Pridáte neobmedzený počet kníh v kalibri.

3. Možnosti triedenia

Najmä vo veľkých knižných zbierkach je ťažké vybrať ten správny názov. Preto použijete pole Vyhľadávanie napríklad ak chcete nájsť všetky tituly konkrétneho spisovateľa. Môžete tiež ľahko vyhľadávať podľa názvu alebo vydavateľa. Zadajte hľadaný výraz a použite tlačidlo Ísť! zobraziť výsledky. Naľavo nájdete rôzne sekcie. Triedi prehľad okrem iného podľa autora, jazyka, formátu súboru, vydavateľa, štítkov (značiek) a hodnotení. Táto tabla je užitočná, ak chcete rýchlo zobraziť všetky knihy v angličtine alebo ak vás zaujíma iba formát ePub. Okrem toho podľa potreby povoľte prehliadač obalov. Ak to chcete urobiť, stlačte klávesovú skratku Shift + Alt + B. Pomocou klávesov so šípkami prechádzajte knižnicou podľa obalov kníh. Ihneď po stlačení klávesu Enter sa vpravo zobrazia podrobnosti o vybranom titule.

Prehliadač obalov je skvelý spôsob, ako zobraziť svoju zbierku elektronických kníh.