Ako

Vyhľadajte duplicitné súbory pomocou Prieskumníka súborov vo Windows 10

Windows 10, žiaľ, zatiaľ neponúka možnosť detekcie duplicitných súborov. Našťastie existuje veľa nástrojov, ktoré vám s tým pomôžu. Ak v skutočnosti nechcete inštalovať ďalší softvér, stále môžete vyhľadávať a vyhľadávať duplicitné súbory v systéme Windows pomocou (trochu ťažkopádneho) triku.

Windows 10, bohužiaľ, (zatiaľ) neponúka možnosť detekovať duplicitné súbory. S bezplatným softvérom, ako je CCleaner alebo inými programami, za ktoré musíte platiť, môžete ľahko nájsť duplikáty, ale nie každý by musel mať na svoj počítač nainštalovaný samostatný nástroj. Pomocou (dosť ťažkopádneho) triku môžete pomocou programu Prieskumník Windows vyhľadať duplicitné súbory sami. Prečítajte si tiež: 10 tipov pre program Windows 10 File Explorer.

Pred začatím čistenia je vhodné vytvoriť zálohu pre prípad, že by ste náhodou vymazali niečo, čo by ste si radšej nechali.

Triedenie a filtrovanie

Pri hľadaní duplicitných súborov je dôležité ich správne triediť a filtrovať. Čím lepšie to urobíte, tým je pravdepodobnejšie, že narazíte na duplicitné súbory. A čím viac informácií o súboroch nájdete, tým lepšie ich môžete porovnať.

Prispôsobte si zobrazenie

V programe Windows Prieskumník môžete zvoliť mnoho rôznych spôsobov zobrazenia súborov. Niektoré zobrazenia sú vhodnejšie na porovnanie súborov.

Napríklad mimoriadne veľké ikony uľahčujú vizuálne porovnanie fotografií a videí. V zobrazení podrobností môžete vidieť veľa ďalších informácií o všetkých svojich súboroch v zozname a je možné ich zoradiť podľa týchto parametrov.

Tým ďalej Alt + P Môžete otvoriť panel s ukážkou vybratého súboru, ktorý vám umožní zobraziť súbor priamo z Prieskumníka bez toho, aby ste ho museli otvárať. To nefunguje pre všetky typy súborov, ale je to veľmi užitočné pre obrázky a dokumenty.

Tým ďalej Alt + V a potom ďalej Alt + D Panel s podrobnosťami o danom súbore môžete okamžite prepnúť.

Porovnať údaje

Duplicitné súbory majú rovnakú príponu, takže skúste naraz zacieliť iba na jeden typ súboru.

Poznámka: Ak máte napríklad súbor mp3 a súbor wav s rovnakou skladbou, môžete to považovať za „duplikát“, alebo nie, pretože sa líšia typom súboru, kvalitou zvuku a použitím. Vopred si teda premyslite, ako chcete takéto prípady liečiť. Vždy sa rozhodnem uchovať súbor aspoň v najvyššej kvalite.

Veľkosť súboru je veľmi dôležitá pre všetky typy súborov. Duplicitné súbory majú presne rovnakú veľkosť súborov, takže ak ich zoradíte podľa veľkosti, môžete rýchlo vylúčiť všetky druhy súborov ako kandidátov.

Duplicitné multimediálne súbory sa dajú najľahšie identifikovať, pretože obsahujú veľa metadát. Napríklad fotografie často obsahujú informácie o dátume a umiestnení, ktoré boli urobené, a niekedy aj typ fotoaparátu. Hudba niekedy obsahuje metadáta o interpretovi a názve skladby.

Náradie

Je zrejmé, že nástroje tretích strán sú oveľa rýchlejšie a presnejšie ako táto metóda v Prieskumníkovi Windows, ale ak by ste radšej nenainštalovali nový softvér, tieto tipy pôjdu dlhým spôsobom.

Stále CCleaner

Ak to napriek tomu chcete vyskúšať pomocou nástroja, vyberte napríklad CCleaner. V rámci softvéru prejdite na Nástroje - vyhľadávač duplicitných súborov a označte, ktorý disk chcete prehľadať. V prípade potreby kliknite na Ignorovaťna Systémové súboryzabrániť vymazaniu takýchto súborov. CCleaner je (ako už názov napovedá) tiež užitočným nástrojom na čistenie vášho PC.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found