Preskúmanie

45 testovaných SSD diskov

Dlhodobo sa pri kúpe nového počítača sledovalo hlavne množstvo úložného priestoru s myšlienkou, že viac je vždy lepšie. Používatelia aj výrobcovia sa medzitým presvedčili, že rýchlosť vášho ukladacieho priestoru je dôležitejšia ako veľkosť ukladacieho priestoru. Pred dvoma rokmi ste museli venovať veľkú pozornosť tomu, či váš nový počítač mal SSD, v dnešných bojoch o skutočnú cenu vidíme iba tradičný, pomalší pevný disk. SSD je nepostrádateľný v každom novom systéme, ale aj v staršej konfigurácii. Otázka znie: aký SSD si vyberiete?

Príchod disku SSD mal obrovský vplyv na rýchlosť našich domácich, záhradných a kuchynských počítačov, oveľa viac ako ktorýkoľvek iný komponent. Vďaka SSD sa PC spustí oveľa rýchlejšie, oveľa rýchlejšie reaguje na všetko, čo od neho požadujete, a tiež je menšia šanca na poruchu. Nemusíte to nechať ani kvôli cene, cena za gigabajt sa od polovice roku 2018 zhruba znížila na polovicu a pre väčšinu používateľov je postačujúci pár desiatok SSD.

Rôzne typy diskov SSD

SSD disky majú rôzne tvary a veľkosti. SSD zvyčajne pripojíte k sata alebo m.2 pripojeniu na základnej doske. Sata je staršie spojenie, s ktorým roky spájame naše mechanické pevné disky s počítačom. Takže môžete SATA SSD pripojiť k prakticky každému systému, ktorý je stále trochu použiteľný. Mladšie pripojenie m.2 je pre SSD disky atraktívnejšie: sedí priamo na základnej doske moderných systémov, čím odpadá potreba káblov. Väčšina diskov m.2 SSD je tiež výrazne rýchlejšia, v závislosti od použitého protokolu.

Aký protokol?

Ak má váš systém pripojenie m.2, musíte stále venovať pozornosť komunikačnému protokolu. Väčšina pripojení m.2 podporuje takzvané NVMe SSD, ktoré sú podstatne rýchlejšie ako SATA SSD. Existujú aj pripojenia m.2, ku ktorým môžete pripojiť iba m.2 SATA SSD; disk NVMe ssd na ňom nebude fungovať. Aby to bolo ešte zložitejšie: už niekoľko mesiacov sú na trhu aj disky SSD typu NVMe generácie 4. Aby ste z toho vyťažili čo najviac, potrebujete základnú dosku s čipsetom AMD X570 alebo TRX40. Kvôli tejto veľmi špecifickej cieľovej skupine sa budeme týmto SSD diskom NVMe gen4 venovať osobitne na konci tohto článku.

Pravidlá NVMe!

Je pravda, že disky NVMe-m.2 sú rýchlejšie ako disky SATA SSD. Maximálna rýchlosť čítania disku SATA SSD sa pohybuje okolo 560 MByte / s, čo je väčšina diskov SSD, ktoré tiež dosahujú alebo sa k nim približujú. Aj najpomalší disk NVMe je v tomto porovnaní viac ako trikrát rýchlejší. Najrýchlejšie disky NVMe gen4 SSD dokonca visia okolo 5 000 MByte / s; asi desaťkrát rýchlejšie. Závratné množstvo údajov. To nás privádza k otázke, či sú tieto rýchlosti pre vás skutočne relevantné.

Vďaka jednoduchému použitiu počítača, ako napríklad prehľadávaniu, odosielaniu e-mailov alebo dokonca aj ľahkej úprave fotografií, zriedka potrebujete viac ako pár megabajtov dát za sekundu. Ak sa ponoríte do technológie diskov NVMe, uvidíte, že pri ľahších úlohách sú tiež o niečo rýchlejšie. Ale pri skutočne praktickom vzhľade musíte dospieť k záveru, že pre jednoduché použitie si nevšimnete rozdiel medzi lacným SSD a luxusným SSD. Ak sa zameriavate iba na rýchle uvedenie počítača do prevádzky a na nový moderný pocit, postačí vám aj jednoduchý (a lacnejší!) SATA SSD disk. SSD NVMe si prídu na svoje u náročných používateľov s náročným kreatívnym vyťažením, ako sú strih videa, použitie pracovnej stanice alebo pri častom prenose veľkého množstva dát. Mnoho výrobcov sa zameriava aj na hráčov, ale počet scenárov, kedy hráči tieto rýchlosti skutočne využívajú, je obmedzený.

Aká kapacita?

Známym javom je, že disky SSD s väčším úložným priestorom sú rýchlejšie ako menšie varianty. Najmä skutočne malé disky SSD do asi 256 GB sú zreteľne pomalšie ako ich väčší príbuzní. Prinajmenšom v referenčných hodnotách. Ľahko môže začať akýkoľvek disk SSD. Väčšia kapacita tiež prináša lepšiu odolnosť, pretože majú viac pamäťových buniek. Často sú tiež oveľa lacnejšie na gigabajt. Nemá zmysel kupovať nadmerné množstvo úložného priestoru, ak ho nepotrebujete, ale rozhodne sa oplatí nebyť príliš šetrný. Prechod z 256 GB na rýchlejší a udržateľnejší 512 GB SSD pre ďalších desať alebo dvoch, a teda získanie dostatočnej kapacity navyše do budúcnosti, nie je zlou investíciou.

Na čo dávame pozor?

Pozeráme sa na tri výsledky pre spotrebiteľské použitie. Po prvé, maximálna rýchlosť, ktorá je relevantná pri prenose veľkého množstva fotografií alebo videa. Potom výkon s menšími dátovými blokmi 4K, inými slovami to, ako SSD pracuje s množstvom malých súborov. A nakoniec kombinovaná referenčná hodnota z reálneho sveta, kombinácia testov predstavujúcich rôzne výpočtové systémy.

A čo spoľahlivosť?

V ideálnom prípade by sme dali prednosť spoľahlivosti. Samotné toto je takmer nemožné otestovať. Môžete dokonca položiť základné disky SSD na stojan na roky bez toho, aby sa triasli, takže kým dosiahneme tieto výsledky, budú tieto produkty už dávno preč. Ak vychádzame zo špecifikácií výrobcov, musíme tiež dospieť k záveru, že v praxi sa ho jednoducho nikdy nedotknete. To, že nie sú schopní správne rozlíšiť, je pre testerov nepríjemné, ale pre spotrebiteľov vlastne dobrá správa: životnosť všetkých diskov SSD v tomto teste už prestáva byť skutočne nevyhnutným hľadiskom.

Dlhšia záruka od výrobcu ponúka určitú hodnotu, a preto stojí za bonusový bod. Za posledných päť rokov sme tu však nasadili mnoho stoviek diskov SSD a iba niekoľko sa pokazilo. Extra záruka je síce pekná, ale šanca, že ju skutočne využijete, dokonca aj za päť rokov, je stále veľmi malá.

Majte zálohu!

SSD disky sú menej zraniteľné ako mechanické disky, ale môže sa pokaziť čokoľvek! A tam, kde mechanická mechanika často nefunguje skôr, ako prestane pracovať, je pravdepodobnejšie, že SSD disk prejde z bezproblémového fungovania na úplne nepoužiteľný. Preto sa vždy uistite, že máte dobrú zálohu. Nákup udržateľnejšieho disku SSD nie je zárukou jeho bezproblémového fungovania.

Migrovať alebo vyčistiť inštaláciu?

Väčšina diskov SSD je vybavená migračným nástrojom na prenos celého vášho systému. Myslíme si, že upgrade SSD je vhodný čas na čistú inštaláciu. Preinštalovanie systému Windows 10 je hračkou a týmto spôsobom môžete so svojím systémom skutočne začať odznova. Uistite sa, že máte dobrú zálohu svojich dôležitých súborov.

Kvalitná flash pamäť

Po dlhú dobu bol počet bitov dát na bunku najlepším meradlom kvality a trvanlivosti. SSD disky s ukladaním jedného bitu na bunku (SLC) boli odolnejšie ako disky SSD s ukladaním dvoch (MLC) alebo troch (TLC) bitov na bunku. Menej dát na bunku znamená menšie opotrebenie. V dnešnej dobe už SLC SSD pre spotrebiteľov neexistujú kvôli vysokým nákladom a prakticky každý SSD je TLC. Dokonca aj 2bitové MLC SSD disky sa stali zriedkavými. Skutočné rozpočtové disky dokonca ukladajú 4 bity dát na bunku (QLC), s kompromismi v rýchlosti a trvanlivosti. Sám o sebe nie je problémom, ale QLC SSD si kúpite, iba ak je skutočne oveľa lacnejší.

Samsung

V predchádzajúcom vydaní nášho veľkého testu SSD sa veľkým víťazom stal Samsung. S modelom 860 EVO mal výrobca v rukách najlepší disk SATA SSD. Žiadne konkurenčné NVMe SSD sa skutočne nepriblížili k 970 EVO. Spoločnosť Samsung pred časom uviedla na trh disk 970 EVO Plus SSD, ešte rýchlejší EVO s takmer nulovou konkurenciou. 860 EVO, 970 EVO a 970 EVO Plus patria stále k najlepším SSD na trhu, ale po niekoľkých úspešných uvedeniach konkurenciou na trh je silná konkurenčná pozícia už minulosťou. Zároveň základné disky NVMe zlacneli. Štandardom sa stala aj kedysi výnimočná päťročná záruka spoločnosti Samsung. Modely 860 EVO a 970 EVO (Plus) zostávajú absolútne špičkovým nákupom, Samsung sa však musí postarať o to, aby ste za ne nezaplatili príliš veľa. Pre skutočného používateľa zostáva drahý Samsung 970 PRO dokonalým SSD na trhu. Ako jeden z mála 2bitových MLC SSD diskov je udržateľnosť silným argumentom. Testy konzistencie ďalej ukazujú, že tento disk SSD je najlepší na trhu. Avšak na odporúčanie spotrebiteľom sú jednoducho (oveľa) príliš drahé. Na druhom konci spektra vidíme nový Samsung 860 QVO, 4bitový QLC SSD. To vyniká absolútne najnižšou cenou za gigabajt, ale zároveň ide o priemerné najpomalšie SSD v teste. Ako sekundárny pohon, pri ktorom sa počíta každých desať eur, prepadnete.

Patriot

Jedným z SSD diskov, ktoré hryzú na nohách stoličky Samsung 970 EVO Plus, je Patriot VPN100. Vyniká predovšetkým mohutným čiernym chladičom, ktorý ho udržuje chladným, a potom vynikajúcim špičkovým výkonom na všetkých úrovniach. VPN100 má niektoré drsné hrany. Napríklad doska s plošnými spojmi je trochu lacno vyzerajúca modrá, softvér Patriot je sparťanský a chýba hardvérové ​​šifrovanie. Chladič tiež nie je ľahké odstrániť; riskujete jeho poškodenie, ak sa o to pokúsite. Preto je nevhodný napríklad pre notebooky. Bude to mať potom nižšiu cenu. Ak môže VPN100 v čase kúpy konkurovať cenou, je to určite dobrá voľba.

Korzár

Corsair MP510 je vlastne v rovnakej divízii ako 970 EVO (Plus) a VPN100. Tento disk SSD možno tiež pridať do zoznamu „lepších diskov NVMe SSD“. Štrukturálne vynikajúci výkon, žiadne viditeľné nevýhody a iba v menších blokoch 4K vidíme, že MP510 trochu zaostáva. Pokiaľ Corsair ponúka ostré ceny, to nie je argument. Pre tento disk platí tiež toto: pozorne ho sledujte, pokiaľ to prinesie cenovú výhodu, je to logická voľba.

Kingston

Kingston vsádza na dva NVMe SSD disky. Na jednej strane so sériou KC, kde chce spoločnosť konkurovať čisto výkonom, a na druhej strane s lacnejšou sériou A. V praxi sú rozdiely medzi nimi dva minimálne. Lacnejšie série A fungujú dobre a nie sú výrazne nižšie z hľadiska životnosti alebo záruky. KC2000 je vynikajúci, ale je ťažké obhájiť zaplatenie oveľa viac ako za konkurenciu radu A alebo iného konkurenta NVMe. Model A2000 práve vyšiel a je v súčasnosti ťažké ho dodať, ale ak sa rovnako ako predchádzajúci model A1000 čoskoro stane jedným z najlacnejších diskov NVMe na trhu, prevezme ich ako cenovo dostupný disk NVMe. Kingston je tiež na palube, pokiaľ ide o SATA SSD. Najmä ak chcete malý a lacný SSD disk, je UV500 zaujímavý. Popremýšľajte nad skutočnou rozpočtovou aktualizáciou jednoduchého systému. KC600 je jedným z lepších SATA SSD diskov, ale stojí aj o niečo viac. Je to dobrá voľba, ak nájdete dobrú ponuku, ako prakticky každý SSD, aj keď za rovnaké peniaze si niekedy môžete kúpiť rýchlejšiu A1000 alebo A2000.

Rozhodujúce

Keď už hovoríme o sata diskoch, to je to, čo sa Crucialu v Holandsku darí. Model so skutočným rozpočtom BX500 je často najlacnejším (slušným) SATA SSD na trhu a je vhodný pre najjednoduchšie úlohy. Bežný model MX500 tiež poskytuje prakticky špičkový výkon za mierne vyššiu cenu. Úspora niekoľkých eur na vašom úložisku nie je našou preferenciou, čo robí z MX500 odporúčanie pre prakticky akýkoľvek systém. Všimnite si ceny vstupných NVMe diskov, ktoré v súčasnosti kladú ceny SATA SSD diskov pod značný tlak.

Transcendovať

Vyzývateľom pre dva Crucials je Transcend SSD230S, SSD, ktorý by mohol používať mierne chladnejší alebo predovšetkým odlišný názov. SSD230S poskytuje primerane nenápadný výkon stredného pásma pre sata disk; lepšie ako začiatočníci ako BX500, ale nie tak dobré ako MX500 alebo 860 EVO. Údaje o udržateľnosti sú nadpriemerné a mnoho lacnejších alternatív neposkytuje päťročnú záruku. V niektorých ohľadoch je to jedna z najlacnejších možností. Platiť o niečo viac za tento Transcend, ak uvažujete aj o modeloch BX500 alebo 860 QVO, sa určite oplatí, ale malo by to byť lacnejšie ako sata toppery alebo disky NVMe základnej úrovne.

Tímová skupina

Tímová skupina uplatňuje prístup rgb. Delta RGB funguje dobre pre sata SSD, ale na trhu nechýbali výkonné SSD. Tím Group Group dúfa, že ho prekvapivo navrhne a pridá veľa LED, aby si získal najmä hráčov. Konečný výsledok sa dá ľahko zhrnúť: ak si chcete za pekné svetlá priplatiť trochu viac, mali by ste zvážiť toto.

WD a SanDisk

WD a SanDisk sú dnes rovnaká spoločnosť. SanDisk Ultra 3D a WD Blue sa dajú ťažko odlíšiť. Oba sú zásadné SATA SSD disky strednej triedy, kde ide hlavne o cenu. Spoločnosť WD stále boduje s diskom WD Blue m.2-sata, pretože m.2-sata-SSD nie je veľa. Po nesprávnom začiatku s ich prvou generáciou NVMe SSD v roku 2017 sa spoločnosť WD pekne vyrovnala. Najmladšiemu WD Black NVMe, SN750, sa teraz darí pekne na vrchole hracieho poľa. Dobrý výkon, päťročná záruka a konkurencieschopné ceny. Len nechápeme, prečo WD nechce zabudovať hardvérové ​​šifrovanie. Uhádli ste: tento nákup stojí alebo padá so správnou cenou. V čase písania tohto článku bohužiaľ to tak nie je a platiť viac za SN750 za vynikajúce alternatívy nemá zmysel.

Seagate

Rovnako ako WD, aj Seagate je výrobcom pevných diskov, ktorý vstúpil na trh SSD. A nie bez zásluh, pretože Barracuda 510 aj Firecuda 510 vykazujú vynikajúci výkon pre disky NVMe. Nevidíme medzi týmito dvoma sériami výrazný rozdiel. SSD do 500 GB sa volajú Barracuda a od 1 TB je to Firecuda. Seagate patrí medzi špičku v oblasti záruky a životnosť je vysoko nadpriemerná (aspoň na papieri). Celkovo je výkon veľmi dobrý. Seagate je v súčasnosti za tieto SSD disky príliš málo. Platiť viac ako za priemer len lepších 970 EVO Plus je ťažké vysvetliť. Seagate musí len mierne znížiť cenu SSD, aby sa stal vynikajúcou voľbou.

Gigabyte

Spoločnosť Gigabyte sa zameriava na celý počítač Gigabyte. Môžete si kúpiť značkové kryty, základné dosky, grafické karty, chladiče, napájacie zdroje, pamäte, monitory a periférie vrátane SSD. Pretože spoločnosť Gigabyte sama nevyrába flash pamäte, na rozdiel od spoločností Samsung, Crucial a Kingston nemôže konkurovať cenovým minimom. Opieranie sa o príbuznosť k značke je preto logickou voľbou. Žiadny z ich SSD diskov nie je z hľadiska obsahu skutočne výnimočný. Gigabyte SSD a UD Pro sú pekné základné disky SATA SSD, pokiaľ je súčasná cena priaznivá. Iba Aorus RGB NVMe SSD vyniká krásnym kovovým chladičom a RGB osvetlením. Majte na pamäti, že osvetlenie môžete upraviť podľa vlastných predstáv iba pomocou malého počtu základných dosiek Gigabyte.

SSD 4. generácie PCI Express

V lete 2019 uviedla spoločnosť AMD na trh tretiu generáciu procesorov AMD Ryzen a nový čipset X570. Tieto základné dosky X570 sú prvé, ktoré podporujú PCI-Express 4.0. Takto získate väčšiu šírku pásma pre rýchlejšie grafické karty a disky SSD. Grafické karty, ktoré z toho majú skutočný úžitok, zatiaľ neexistujú, ale NVMe SSD disky už dosiahli limity. Vo výsledku sme sa rýchlo dočkali prvých diskov SSD štvrtej generácie, ktoré sľubujú ešte vyššiu rýchlosť.

Súčasťou nášho testu boli tri SSD disky gen4 pre tieto konkrétne základné dosky: Corsair Force MP600, Gigabyte Aorus Gen4 a Patriot Viper VP4100. Porovnávať ich navzájom je ťažké vzhľadom na rôzne špecifikácie.

Sú rovnaké?

SSD majú potrebné podobnosti. Napríklad všetky SSD disky gen4 majú pekný chladič. Za všetky tri zaplatíte tiež o niečo viac ako za alternatívy gen3-NVMe. Všetky tri disky SSD Gen4 používajú rovnaký radič Phison, ktorý je v súčasnosti jediným radičom Gen4 na trhu. To spôsobuje určité námietky. Aj keď SSD disky gen4 dosahujú bezprecedentné rýchlosti pri čistom výkone pri zápise i čítaní, v ďalších testoch vidíme sklamanie. V benchmarkoch 4K aj v kombinovaných testoch reálneho sveta zaostávajú za diskami iných ako gen4. A práve ten výkon sa pre konečného používateľa skutočne počíta. Zdá sa, že Phison chcel uviesť nový radič na trh veľmi rýchlo a že väčšina výrobcov išla spolu s tým humbukom gen4 k rýchlemu uvedeniu konečného produktu na trh bez toho, aby premýšľala o tom, či je skutočne užitočný. Gen4 určite má potenciál ako technológia, ale momentálne nevidíme žiadny z týchto troch diskov SSD gen4 ako rozumný nákup.

Nas ssd?

Seagates Ironwolf 110 je v tomto teste zvláštny človek. Je to prvý a momentálne jediný SSD disk, ktorý sa zameriava čisto na použitie NAS. Ak sa pozrieme na relevantný výkon pre spotrebiteľov, Ironwolf 110 sa zdá byť dosť nudný a hlavne veľmi drahý. Ale pokiaľ ide o odolnosť, má Ironwolf 110 zďaleka najlepšie kredity a v dlhodobom teste konzistencie si vedie veľmi dobre. Ak chcete SSD pre pikantný scenár úložiska, je to logická voľba. Iba pre scenáre s 10 gigabitovou sieťou sa budete chcieť pozrieť na riešenia NVMe, ak ich váš server alebo server dokáže spracovať.

Záver

V predchádzajúcom teste sme videli Samsung ako jasného víťaza SSD diskov sata aj NVMe, ale už sme naznačili, že hlavnou zásadou pre väčšinu používateľov by mala byť priaznivá cena za gigabajt. Cena je teraz skutočne rozhodujúca, pretože nevidíme jediný SSD disk, ktorý by skutočne nechal konkurenciu za sebou. Existuje niekoľko skvelých NVMe SSD, ktoré sú tak blízko pri sebe, že tenner robí rozdiel medzi dobrou alebo priemernou voľbou. Cenovej vojne nemôžu uniknúť ani disky SATA SSD, pretože aj keď je trh sám osebe dosť nehybný, vidíme, že disky NVMe SSD sa stali tak lacnými, že sú takmer rovnako drahé ako lepšie disky SATA, ale že sú oveľa rýchlejšie. A teda konkurovať mu. Stručne povedané: správna voľba je zložitejšia ako kedykoľvek predtým, aj keď zhruba môžete zachovať nasledujúce: ak hľadáte hlavne základný disk SSD na aktualizáciu starého systému, zaobstarajte si disk SATA SSD s dostatočnou kapacitou a najlepšou cenou pomer na gigabajt. Spomeňte si na Samsung 860 QVO alebo Crucial BX500 alebo SSD, ktorý je momentálne v ponuke.

Ak hľadáte slušný sata-SSD, potom sa prikláňame k Crucial MX500: špičkový výkon a takmer vždy konkurencieschopná cena. Samsung 860 EVO je o niečo lepší, ale na obranu je často príliš drahý.Aj tu sa počíta: dávajte pozor na všetkých konkurentov, ako sú Transcend, Kingston a WD / SanDisk, pretože pekná ponuka robí rozdiel aj tu, bez skutočného praktického dopadu.

Ak môžete uložiť m.2 NVMe disk, potom je zaujímavý každý m.2 NVMe disk v teste s najlepšou cenou za gigabajt. Najmä modely Kingston A1000 a A2000 a Corsair MP510 sú v súčasnosti veľmi úspešné, avšak s výhradou, že ceny kolíšu.

Chcete najlepší spotrebiteľský disk m.2 NVMe? Samsung 970 EVO Plus je objektívne veľmi, veľmi strohý štandard a logická voľba. Má množstvo vynikajúcich alternatív NVMe, napríklad Seagate Firecuda 510, WD Black SN750, Kingston A2000 / KC2000 alebo Patriot Viper VPN100.

Všetko je to teda o cene, ale nezabudnite vziať do úvahy vaše vlastné šifrovanie a záručné preferencie. Zvážte tiež SSD disky s malou cieľovou skupinou, ako napríklad Ironwolf 110 ako logickú voľbu pre NAS / súborový server alebo SSD so svetlami pre RGB nadšencov.