Ako

Vyčistite Disk Google: Prineste poriadok do chaosu

Disk Google je užitočný ako externý archívny priestor alebo na zdieľanie súborov. Rovnako ako fyzický úložný priestor sa však rýchlo stáva neporiadkom. Vyzerá váš Disk Google tiež ako preplnená kartotéka? Potom urobte prácu organizácie. Pomocou tipov v tomto článku môžete vyčistiť svoj Disk Google, aby ste získali prehľad.

Zobrazenie zoznamu

O tom, ako získate priečinky a súbory na Disku Google, rozhodujete na obrazovke: v zozname alebo v mriežke. Ak pôjdete do zobrazenia zoznamu, môžete nastaviť riadkovanie. Kliknite na ozubené koliesko, kde meníte nastavenie Hustota nálezy. V tejto rozbaľovacej ponuke nastavujete hustotu riadkov zoznamu Kompaktný, Priestranný alebo Veľmi priestranný.

Mnoho používateľov sa pri organizovaní súborov na Disku Google zameriava na stred obrazovky. Lepšie postupujte podľa ľavého navigačného panela na usporiadanie priečinkov a vyhradením stredu obrazovky na prezeranie obsahu vybratého priečinka.

Usporiadajte

Máte na Disku Google ležať veľa dokumentov, ktoré nie sú prehľadne usporiadané v priečinkoch? Potom viete, že niečo nie je v poriadku. Takto sťažujete ostatným - najmä v organizácii. Pracujte teda s podpriečinkami; ktorý pomáha rozdeliť súbory do menších konkrétnych skupín. Vždy používajte zmysluplné jedinečné označenie, ktoré je krátke a sladké, aby nedošlo k zámene. A buďte dôslední v spôsobe pomenovávania priečinkov a súborov.

Ak môžete založiť priečinok s číslom alebo číslom, nenechajte si ujsť príležitosť. Vaše priečinky sa tak automaticky vizuálne usporiadajú. Buďte opatrní pri medzerách a interpunkčných znamienkach. Nepoužívajte teda Fotky z roku 2019, ale 2019_Fotos. Pre netriedené súbory môžete použiť jeden priečinok, čo najviac sa im však vyhýbajte. Takýto priečinok Allerlei sa rýchlo stane ďalšou nevyžiadanou skriňou.

Farby

Na Disku Google sú všetky priečinky predvolene zobrazené sivou farbou, ale do svojich priečinkov môžete pridať 24 farieb. Kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok na bočnom paneli alebo v hlavnom okne a použite príkaz Zmeňte farbu. Potom vyberte požadovanú farbu. Keďže názvy priečinkov odkazujú na obsah, môžete farby použiť pre inú dimenziu. Napríklad môžete nechať sivé priečinky alebo podpriečinky, ktoré obsahujú prácu, ktorú ste teraz dokončili. Ale priečinky, v ktorých pracujete, môžu byť napríklad zelené. Ak potom chcete rýchlo získať prístup k svojim aktuálnym udalostiam, vyberte zelené priečinky.

Ak pracujete so zdieľanými priečinkami, ktoré sú určené pre rôzne skupiny, môžete vytvoriť žltý priečinok pre tímovú žltú a červený priečinok pre tímovú červenú farbu. Alebo môžete zafarbiť priečinky na stiahnutie alebo osobné priečinky. Možno má zmysel, že každý projekt dostane inú farbu?

S hviezdou

Vľavo hore označuje Disk Google kategórie: Môj disk, Zdieľané so mnou, Nedávne a Označené hviezdičkou. Označte často používané dokumenty hviezdičkou. Urobíte to kliknutím pravým tlačidlom myši na dokument. Takáto hviezda vám ušetrí ďalšie hľadanie.

Hviezdy sú navyše užitočné na označenie, ktoré dokumenty ešte musíte dokončiť. Po dokončení práce odstráňte hviezdičku. Ak to zabudnete, aj zoznam hviezdnych súborov sa môže rýchlo zaplniť.

Uvoľnite priestor na Disku Google

Google bol jedným z priekopníkov medzi službami cloudového úložiska, ktorý prekročil hranicu 10 GB bezplatného úložného priestoru. Teraz má každý používateľ 15 GB bezplatného úložiska. To znie skvele, ale každý, kto nahrá veľké videosúbory, veľa fotografií vo vysokom rozlíšení a objemné súbory PDF, zistí, že táto kvóta je tiež konečná. Google má tiež svoj vlastný spôsob výpočtu obsadenej úložnej kapacity. Tento limit 15 GB sa nevzťahuje iba na všetko na vašom Disku, ale aj na všetky vaše správy a prílohy v Gmaile.

O to viac pravidelne čistite svoje poštové schránky a odstraňujte veľké prílohy. Podrobnosti o svojom úložisku môžete zobraziť na webe úložiska Disku Google. Dokumenty, ktoré vytvoríte pomocou Dokumentov, Prezentácií a Tabuliek Google, sa však nezapočítavajú do vášho úložiska Disku Google. Vďaka tomu pracujete v natívnom formáte Google, aby ste udržali svoj Disk Google štíhly.

Dôležitý je aj spôsob, akým používate Fotky Google, aby ste neprekročili limit 15 GB. Ak používate aplikáciu Fotky Google, môžete fotografie uložiť prostredníctvom nastavení Vysoká kvalita (2048 x 2048 pixelov) namiesto Origineel. Takto môžete ukladať neobmedzený počet fotografií. To isté platí pre videá, ak Googlu umožníte ich kompresiu na 1080p (full hd).

Keď budete mať prehľad o dostupnom priestore a uložených údajoch, môžete začať čistiť. Vyberte sekciu Môj disk a prepnite na zobrazenie zoznamu. Vľavo dole môžete vidieť, koľko úložného priestoru momentálne využívate. Pretože Google do vašej kvóty nepočíta súbory, ktoré s vami zdieľajú ostatní, je lepšie sa opýtať, ktoré súbory sú skutočne vaše. Preto použite funkciu vyhľadávania a kliknite do vyhľadávacieho poľa na šípku smerujúcu nadol, aby ste videli toto pole Majiteľ možnosť Vlastnený mnou môže vybrať. Kliknite na modré tlačidlo Vyhľadávanie a dostanete zoznam vlastných súborov. Odstráňte dokumenty, ktoré už nepotrebujete.

Keďže ste teraz v organizačnom režime, veci, ktoré už nepoužívate, okamžite vyhodíte. Keď odstránite súbor z Disku Google, presunie sa do koša. Všetky súbory v koši môžu zostať tam a zaberajú úložný priestor, kým kôš nevyprázdnite.

Ak je odstránený dokument súbor, ktorý s vami zdieľa niekto iný, bude odstránený iba z vašej osoby. Ak sa to týka dokumentu, ktorý zdieľate s ostatnými, stratia títo ostatní tiež prístup k dokumentu, ak ho zo seba odstránite. Po odstránení súborov sa na Disku nezobrazí potvrdzujúca správa, pomocou tlačidla však budete mať možnosť zrušiť odstránenie Vrátenie späť.

Kopírujte zdieľané dokumenty

Zobraziť kategóriu Zdieľané so mnou. Aj tu môže byť neporiadok so súbormi a adresármi. Takýto zdieľaný súbor môžete presunúť do ľubovoľného priečinka na Disku Google. Ak to chcete urobiť, použite príkaz cez pravé tlačidlo myši Presunúť do. Nezabúdajte však, že takýto zdieľaný súbor vždy zostáva majetkom pôvodného vlastníka. Môže ho kedykoľvek odstrániť a potom zmizne aj z vás. Ak sa jedná o súbor, o ktorý skutočne nechcete prísť, môžete si z bezpečnostných dôvodov vytvoriť kópiu tohto súboru.

Takáto kópia už nie je spojená s používateľom, ktorý ju pôvodne zdieľal. Nová kópia je teda vaša. Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši na zdieľaný súbor a vyberte príkaz Urobiť kópiu. Táto kópia sa zobrazí na Mojom disku, nie v kategórii Zdieľané so mnou.

Prevod súborov PDF

Máte na svojom Disku Google veľa súborov PDF? Pokiaľ ide o objemné súbory, môžete ich ušetriť tak, že ich prevediete do formátu Dokumentov Google. Koniec koncov, viete, že tieto nie sú zahrnuté vo výpočte vášho obsadeného úložného priestoru. Túto konverziu vykonáte kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor, po ktorom spustíte príkaz Otvorený s vyberte, za ktorým nasleduje Google Dokumenty. Výsledkom je dokument Google s presne rovnakým názvom ako súbor PDF.

Potom môžete súbor PDF odstrániť. Nezabudnite vysypať smeti. V nastaveniach Disku Google môžete tiež určiť, aby sa všetky nahrané súbory predvolene konvertovali do formátu Dokumentov Google.

Symbolické odkazy

Nakoniec si predstavte, že chcete uchovať rôzne kópie toho istého súboru v rôznych priečinkoch na Disku Google. Napríklad ste zdieľali niekoľko priečinkov s inými ľuďmi a určité dokumenty sú určené pre všetky tímy. Chcete, aby niekto zmenil niečo na jednej kópii tohto súboru, tieto zmeny sa okamžite prejavia na všetkých kópiách. Toto funguje so symbolickým odkazom. V skutočnosti vytvoríte alias tohto súboru.

Vyberte súbor, z ktorého chcete vytvoriť symbolický odkaz, a použite kombináciu klávesov Shift + Z. Zobrazí sa mini-ponuka, v ktorej určíte, do ktorého priečinka má byť umiestnený symbolický odkaz. Skratka Shift + Z funguje v systémoch Windows a macOS. Skratku môžete použiť na súbory aj priečinky. Po odstránení hlavného súboru zmiznú aj symbolické odkazy.