Ako

Domáca sieť: zdieľajte všetky svoje súbory

Ak máte v domácnosti viac ľudí, ktorí chcú používať internet na rôznych zariadeniach, je užitočné mať domácu sieť. Týmto spôsobom môže každý používať rovnaký smerovač. Môžete tiež zdieľať súbory v rámci domácej siete bez toho, aby ste si museli kupovať drahý NAS alebo predplatiť cloud. Vysvetľujeme, ako to urobiť optimálne.

Tip 01: Pracovná skupina

„Domáca skupina“ je pohodlný spôsob zdieľania súborov v systéme Windows alebo tlačiarne cez domácu sieť. Zdá sa však, že spoločnosť Microsoft už nebude ponúkať túto funkciu (od verzie 17063), takže to tu robíme inak. Mimochodom, potrebné pokyny nájdete v textovom poli „Domáca skupina“, ak stále chcete začať.

Predtým, ako začnete zdieľať údaje, najskôr skontrolujte niekoľko nastavení v systéme Windows. Takto je zaistené, že všetky zúčastnené počítače sú v rovnakej pracovnej skupine. Môžete to skontrolovať nasledovne: kliknite na Štart, klepnite na Ovládací panel a spustite nástroj. Vyberte si Systém a bezpečnosť / Systém: čítate meno Pracovná skupina. Ak ju chcete upraviť, kliknite na Zmeniť nastavenia / Upraviť a klepnite na Pracovná skupina požadované meno. Potvrďte pomocou Ok (2x) a reštartujte počítač.

Skontrolujte, či sú všetky dotknuté počítače v rovnakej pracovnej skupine Windows

Domáca skupina

„Domáca skupina“ je možno najjednoduchší spôsob zdieľania súborov v systéme Windows alebo tlačiarne cez domácu sieť, aspoň pokiaľ je táto funkcia stále k dispozícii. Celý plán krokov nájdete tu. Podmienkou je, že váš počítač je súčasťou súkromnej (a teda nie verejnej) siete. Ako to upraviť, si môžete prečítať v tipe 2 (možnosť Súkromne).

Tip 02: Sieť

Potom otvoríte pomocou ponuky Štart systému Windows nastavenie a vyber si teba Sieť a internet. Ak pracujete prostredníctvom káblového pripojenia, kliknite na Ethernet a potom názov vašej siete, potom kliknite na túto možnosť Súkromne kliknutia. Pri bezdrôtovom pripojení kliknite na Wi-Fi (namiesto Ethernet) a vyberte Spravujte známe siete. Kliknite na názov siete a zvoľte Vlastnosti, po ktorom ste aj vy tu Súkromne vybrať. Posledná kontrola: znova prejsť na nastavenie a vyber si Sieť a internet / Postavenie / Možnosti zdieľania. Uistite sa, že v rubrike Súkromná sieť možnosť Povoliť zisťovanie siete je tiež aktívny Povoliť zdieľanie súborov a tlačiarní. Potom otvorte rubriku Všetky siete, kde máte možnosť úplne dole Zdieľanie chránené heslomVypnúť vybrať. Svoje voľby potvrďte pomocou Ukladajú sa zmeny.

Tip 03: Zdieľajte údaje

Teraz sme pripravení zdieľať naše prvé súbory. Otvorte program Prieskumník súborov a prejdite do priečinka, ktorý chcete zdieľať v sieti. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte si Vlastnosti. Otvorte kartu zdieľam a kliknite na tlačidlo zdieľam On. Pre viac možností zdieľania je tu tlačidlo Pokročilé zdieľanie, ale to je nad rámec tohto článku. Vyberte z rozbaľovacej ponuky Každý a potvrďte pomocou Pridať. V stĺpci Úroveň povolenia môžeš Čítať v prípade potreby ho upravte Čítať/písať ak chcete, aby súbory mohli upravovať aj ostatní v sieti. Tu tiež môžete zmeniť autorizáciu odstrániť. Stlačte tlačidlo zdieľam, po ktorom okamžite uvidíte sieťovú cestu k zdieľanému priečinku (\). Ak všetko dobre dopadne, toto takzvané „zdieľanie“ bude teraz k dispozícii aj na navigačnej table Prieskumníka, kde môžete Sieť sa otvorí a tým prejde na príslušný počítač a priečinok.

Tip 04: Zdieľajte tlačiareň

Je tiež celkom ľahké zdieľať lokálnu (USB) tlačiareň cez sieť cez Windows. Choď do toho Ovládací panel a kliknite na Zobraziť zariadenia a tlačiarne. Pravým tlačidlom myši kliknite na tlačiareň, ktorú chcete zdieľať, a vyberte ju Vlastnosti tlačiarne, po ktorom kliknete na kartu zdieľam otvára. Ak sa vám táto karta nezobrazuje, kliknite najskôr Zobraziť tlačové úlohy, otvorte ponuku Tlačiareň a potom vyberte zdieľam. Dostanete sa do rovnakého dialógového okna. Kliknite na ňu Zmeňte možnosti zdieľania a vedľa neho začiarknite políčko Zdieľajte túto tlačiareň. Zadajte rozpoznateľný názov pre tlačiareň a potvrďte pomocou Ok.

K zdieľanej tlačiarni teraz môžete pripojiť iný počítač rôznymi spôsobmi. To je možné urobiť napríklad z Prieskumníka, kam máte prístup Sieť otvorte počítač so zdieľanou tlačiarňou, kliknite pravým tlačidlom myši na tlačiareň a potom Vytvorte spojenie vyberte. Alebo otvoríš Zobraziť zariadenia a tlačiarne a vyberieš si Pridajte tlačiareň / Tlačiareň, ktorú chcem, nie je v zozname. Potom vyberte Vyberte zdieľanú tlačiareň podľa názvu a prejdete Listy na zdieľanú tlačiareň. kliknite na Ďalší a vykonajte ďalšie pokyny.

K zdieľanej tlačiarni teraz môžete pripojiť iný počítač rôznymi spôsobmi

Tip 05: Zdieľajte médiá

Je tiež perfektne možné prenášať všetky druhy médií, napríklad hudbu, obrázky a videá, po sieti, napríklad do iného počítača alebo do iného prehrávacieho zariadenia so sieťovým pripojením. Toto je vo Windows najjednoduchšie nasledovne. Štart Windows Media Player a kliknite hore Prúd / Zapnite streamovanie médií (2x). Pomenujte mediálny server. Mali by ste sa tiež okamžite pozrieť na povolené sieťové zariadenia, aby ste mohli každému zariadeniu udeliť povolenie na streamovanie médií zo servera médií vo vašom počítači začiarknutím vedľa Povolený. Potvrďte pomocou Ok a pridajte ľubovoľné médium, ktoré chcete.

Tip 06: Zdieľajte plochu

Možno máte v sieti počítač, na ktorom beží server? A nie je to hneď vedľa počítača, na ktorom obvykle pracujete? Potom môže byť užitočné, ak použijete funkciu na danom počítači Externá pracovná plocha aktivuje, aby ste ho mohli prevziať prostredníctvom svojej siete. Ide to takto. Otvor nastavenie z Windows vyberte Systém / Externá pracovná plocha a dať Povoliť vzdialenú plochu na On. Ak chcete obmedziť vzdialený prístup na konkrétne používateľské účty, kliknite na ikonu Vyberte používateľov, ktorí majú prístup k tomuto počítaču na diaľku, dňa Pridať a pridať požadovaných používateľov. Skončiť s Ok a s Potvrdiť. Aby ste sa mohli pripojiť k tomuto počítaču, musíte poznať presný názov počítača: nájdete ho na adrese nastavenie / Systém / InfoVčela Názov zariadenia.

Teraz k zariadeniu, z ktorého chcete prevziať počítač. Ak je to počítač so systémom Windows 10, kliknite na Štart, klepnite na Pripojenie vzdialenej pracovnej plochy v systéme Windows a spustiť tento nástroj. Zadajte správny názov počítača a potvrďte pomocou Spojiť. Možno budete musieť najskôr zadať ID autorizovaného používateľa. Takéto pripojenie môžete nastaviť aj z mobilného zariadenia: bezplatná aplikácia Microsoft Remote Desktop je k dispozícii pre iOS aj Android.

Tip 07: Zdieľajte súbory

Ak si často vymieňate súbory medzi dvoma počítačmi v sieti, môžete použiť zabudovanú funkciu zdieľania Windows. Správne nastavenie je len dosť náročné na prácu, ako ste videli v predchádzajúcich tipoch. Na sporadické použitie je v poriadku aj bezplatný nástroj, ako je Dukto, program, ktorý je možné nainštalovať aj na systémy macOS a Linux. Obsluha je veľmi jednoduchá. Nainštalujte si nástroj na počítače, medzi ktorými si chcete vymieňať súbory - stačí pár kliknutí myšou - a spustite aplikáciu. Ak je to potrebné, potvrďte firewallu, že dôverujete nástroju.

Názov vášho PC by sa mal nachádzať v hornej časti. Ďalej nájdete názvy ďalších sieťových počítačov, na ktorých ste nainštalovali a spustili Dukto. Ak chcete niečo zdieľať, kliknite na názov počítača a presuňte požadované súbory alebo priečinky do okna Dukto. Alebo vyberiete možnosti Pošlite nejaké súbory alebo Pošlite priečinok. Súbory sa predvolene nachádzajú na pracovnej ploche príjemcu. Ak sa vám to zdá nevhodné, choďte cez nastavenie do Zmeniť priečinok. Mimochodom, také sú aj možnosti Pošlite nejaký text (správa, ktorú musíte napísať sami) alebo Pošlite text zo schránky (obsah schránky) k dispozícii.

S Dukto môžete bez námahy zdieľať súbory medzi Windows, macOS a Linux

Tip 08: Zdieľajte fotografie

Ak chcete rýchlo získať fotografie (a ďalšie súbory) z mobilného zariadenia do počítača, môžete napríklad použiť službu www.send-anywhere.com, ktorá je tiež k dispozícii vo forme bezplatnej aplikácie pre Android a iOS. Nahráte súbory (do 4 GB) a kliknete na Pošli. Hneď potom sa objaví šesťmiestny kód. Do desiatich minút prejdite vo svojom počítači na webovú stránku Send Anywhere a zadajte kód, aby ste dostali súbory priamo do svojho počítača. Je tiež možné prenášať súbory z počítača do mobilného zariadenia.

Ďalšou dobrou službou je WeTransfer, ktorá obsahuje aj aplikáciu pre váš smartphone alebo tablet. Vďaka tejto službe môžete zadarmo poslať 2 GB dát. Ak potrebujete viac, môžete si predplatiť Pro vo výške 12 eur mesačne. Potom môžete odoslať až 20 GB.

Ak vám záleží iba na súboroch s fotografiami, Scan Transfer je užitočné riešenie. Nainštalujete si nástroj do počítača so systémom Windows alebo získate prenosnú verziu a spustíte program. Lokálny webový server sa teraz spustí, možno budete musieť aplikáciu reštartovať prvýkrát. Teraz sa zobrazí okno s jednou alebo viacerými adresami IP: uveďte internú adresu IP vášho počítača a tiež, či chcete fotografie preniesť v pôvodnej kvalite alebo komprimované (vo formáte jpg). Pomocou tlačidla s bodkami určujete, kde sú fotografie uložené. Potom naskenujte zobrazený qr kód pomocou vhodnej aplikácie na vašom mobilnom zariadení. Toto zariadenie musí byť v rovnakej sieti ako váš počítač. Teraz sa zobrazí stránka webového servera ScanTransfer a pomocou možnosti Vybrať môžete teraz zvoliť fotografie, ktoré chcete preniesť. Nemusíte si preto do mobilného zariadenia inštalovať ďalšiu aplikáciu.

Tip 09: Chatovacie správy

Radi sa každú chvíľu porozprávate s domácimi, keď ste všetci pri počítači? Potom môžete použiť verejný posol alebo chatovú službu, ale tí, ktorí sa s tým súkromne necítia dobre, sú na tom lepšie s programom BeeBEEP dostupným pre Windows, macOS, Linux a v prenosnom vydaní).

Spustite BeeBEEP ako správca. Váš účet Windows sa predvolene zobrazuje ako používateľ. V prípade potreby môžete tento názov zmeniť. Ak sa zobrazí vyskakovacie okno brány firewall, povoľte aplikácii BeeBEEP prístup k domácej sieti. Mená ďalších prihlásených používateľov by sa mali okamžite zobraziť v prehľadovom okne, ak to tak nie je, kliknite na Vyhľadať používateľov. Ak chcete začať chatovať, kliknite na meno používateľa. Môžete tiež použiť emotikony a prostredníctvom tlačidla Zobraziť prenosy súborovpanel dokonca môžete posielať súbory. Predvolene sú správy šifrované. Voliteľne môžete nastaviť heslo, aby s vami mohli komunikovať iba používatelia registrovaní v BeeBEEP s rovnakým heslom. Ak niekto nie je prítomný, dostane vašu správu, akonáhle sa zaregistruje znova na BeeBEEP.

Tip 10: Streamujte zvuk

Aj keď prostredníctvom integrovaného prehrávača Windows Media Player môžete streamovať všetky druhy mediálnych súborov, v skutočnosti to môže byť ešte jednoduchšie, aspoň pokiaľ ide o zvuk. Prejdite sem a stiahnite si, nainštalujte a spustite aplikáciu. Ak teraz spustíte zvukový klip (ktorý môže byť aj klipom YouTube), mali by ste automaticky nájsť Stream Čo počujete v ľubovoľnom prehrávači upnp / dlna pripojenom k ​​miestnej sieti (napríklad Windows Media Player v inom počítači). Po krátkom uložení do vyrovnávacej pamäte môžete týmto spôsobom počúvať zvuk. Nástroj predvolene odosiela zvukový tok vo formáte MP3 (48 000 Hz, 192 kb / s), ale je tiež možný formát wav. Nastavíte to kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu programu v systémovej lište systému Windows a nastavenie vybrať. Príjemné počúvanie!