Ako

Vytváranie snímok obrazovky pomocou prehliadača Firefox

Firefox má zabudovaný nástroj na vytváranie snímok obrazovky. Skutočne určené pre obsah, ktorý sa zobrazuje v prehliadači, ale nie menej užitočný!

Firefox je skvelý a moderný prehliadač. Momentálne je to vlastne iba jedna z mála skutočných alternatív, najmä teraz, keď Edge prechádza na engine Chrome. Firefox má navyše na palube šikovný doplnok v podobe nástroja na vytváranie snímok obrazovky. Takto môžete zachytiť zobrazené webové stránky ako obrázky. Na to samozrejme môžete použiť tlačidlo PrintScreen, má to však tú nevýhodu, že je zachytená iba viditeľná časť stránky. Pomocou tohto nástroja vo Firefoxe môžete - ak chcete - uložiť celú stránku ako obrázok. Niekedy je to praktické, napríklad ak chcete stránku použiť ako ilustráciu v článku alebo správe. Niektoré webové stránky však jednoducho (správne) nie je možné vytlačiť. V takom prípade môže byť možnosťou uloženie ako snímka obrazovky. Iste, ak výsledný obrázok nie je príliš „dlhý“, je možné týmto spôsobom tlačiť. Alebo ho nakrájajte na menšie kúsky vo fotoeditore, ktorý potom tlačte jeden po druhom. Každopádne: tento nástroj nie je taký zlý!

Pracovať

Ak chcete vytvoriť snímku obrazovky otvorenej stránky v prehliadači Firefox, kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek na tejto stránke. Kliknite do otvorenej kontextovej ponuky - iba so zapnutou ľavou stranou Vytvorte snímku obrazovky. Teraz môžete zaznamenať množstvo vecí. Presuňte myš nad stránku a vyberte jeden z prvkov, ktoré sa majú uložiť ako obrázok. Alebo kliknite na Uložiť viditeľnú oblasť pre viac-menej bežnú snímku obrazovky, v ktorej sa v okne zobrazí iba časť stránky ako obsah. Ak chcete skutočne zachytiť celú stránku zhora nadol ako obrázok, kliknite na tlačidlo Uložiť celú stránku. Teraz si môžete vybrať z množstva akcií. Uvidíte ukážku nasnímanej stránky s niekoľkými tlačidlami nad ňou. Ak si to rozmyslíte a nechcete použiť obrázok, kliknite na krížik. Aby bolo možné vložiť obrázok priamo do napríklad editora fotografií alebo textového procesora, kliknite na tlačidlo kopírovania (a potom v druhom programe kliknite na príkaz vložiť). Ak chcete obrázok iba uložiť do priečinka, kliknite na tlačidlo sťahovania. Uložiť môžete aj v cloude kliknutím na Uložiť. Takto je možné zdieľať obrázok s ostatnými. V takom prípade je rozumné týmto spôsobom neukladať snímky obrazovky s informáciami citlivými na súkromie. Koniec koncov, nikdy neviete, kto s ním môže alebo nemusí náhodou utiecť. Mimochodom, celý nástroj na snímanie obrazovky je (dlho) v beta fáze. Sem tam môžete naraziť na závadu. Skúsenosti však ukazujú, že to, našťastie, nie je také zlé.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found