Preskúmanie

Sprievodca výberom: 10 najlepších televízorov súčasnosti (december 2020)

Chystáte sa kúpiť nový televízor? Ak viete, ktoré špecifikácie, cena a značka sú pre vás dôležité, môžete určiť, ktorá z nich je najlepšie kúpiť. Ďalej uvádzame 10 rôznych televízorov, ktoré podľa nás patria medzi najlepšie televízory súčasnosti.

Top 10 najlepších televízií
 • 1. LG OLED C9
 • 2. Sony A9G
 • 3. Samsung Q90R
 • 4. Philips OLED 903
 • 5. Philips PFS5803
 • 6. Samsung RU7170
 • 7. Samsung Q950
 • 8. Samsung Q70R
 • 9. LG OLED W9
 • 10. Asus ZenBook Pro Duo
Tipy pre vašu televíziu
 • Full HD alebo Ultra HD 4K?
 • OLED alebo LCD?
 • Vysoký dynamický rozsah
 • Ostrosť pohybu
 • Smart TV
často kladené otázky
 • Čo je to LED TV?
 • Čo je to QLED?
 • Aký je rozdiel medzi IPS LCD a VA LCD?
 • Aký je rozdiel medzi Edge LED a Direct LED?
 • Čo je miestne stmievanie?
 • Ako OLED funguje a v čom sa líši od LCD?
 • Je vypaľovanie hlavným problémom na OLED?
 • Je 4K užitočné? A čo 8K?
 • Čítal som, že niektorí výrobcovia ponúkajú obnovovaciu frekvenciu 2 000 Hz! Ako je to možné?
 • Aký je rozdiel medzi statickými metadátami (HDR10) a dynamickými metadátami (HDR10 + a Dolby Vision)?

Najlepšie 10 televízie (december 2020)

1. LG OLED C9

Najlacnejšia OLED televízia 9 s skóre 90

+ Kvalita obrazu

+ G-Sync

+ Cena

+ Funkcie Smart TV

Séria LG OLED C9 ponúka najlepšiu hodnotu za peniaze, ak hľadáte televíziu OLED. Dokonalý kontrast, fantastické farby a vynikajúca čistota umožňujú tejto televízii konkurovať oveľa nákladnejšej konkurencii. Okrem toho je to tiež najlepšia kúpa pre hráčov: vysoká obnovovacia frekvencia, HDMI 2.1 a podpora Nvidia G-Sync. Systém inteligentnej televízie WebOS od spoločnosti LG funguje skvele a podporuje asistentov, ako sú Google Assistant a Amazon Alexa. Prečítajte si našu recenziu tu.

2. Sony A9G

Konečné skóre OLED 10 100

+ Kvalita obrazu

+ Kvalita zvuku

+ Android TV

- Cena

Televízory Sony A9G sú možno najlepšími OLED modelmi súčasnosti. Nielen obraz je vynikajúci, zvuk je tiež o niečo lepší ako konkurencia. Varianta Android TV od spoločnosti Sony je navyše vynikajúca so všetkými funkciami, ktoré by ste si od inteligentnej televízie mohli priať. Za túto prémiovú televíziu bohužiaľ platíte aj prémiovú cenu.

3. Samsung Q90R

Vynikajúca alternatíva k OLED 9 Score 90

+ Bezkonkurenčná jasnosť

+ Apple TV

+ FALD

- Cena

Séria Samsung Q90 je najlepšou alternatívou k OLED. Aj keď QLED zjavne nemá dokonalé hodnoty čiernej a teda ani dokonalý kontrast, Samsung to kompenzuje vynikajúcim maximálnym jasom. 400 stmievacích zón navyše zaisťuje, že stále získate akýsi pocit OLED. Exkluzívny obsah Apple TV a ďalšie funkcie inteligentnej televízie sú tiež dôvodmi, prečo zvážiť túto televíziu. Prečítajte si našu recenziu tu.

4. Philips OLED 903

Lepší zážitok vďaka Ambilight 8 Score 80

+ HDR10 +

+ Kvalita zvuku

+ Philips Ambilight

- Vysoký vstupný zdvih

Ako sme si už roky zvykli od spoločnosti Philips, rad OLED 903 je tiež vybavený technológiou Ambilight pre intenzívnejší televízny zážitok. Okrem toho je kvalita zvuku cez reproduktory spoločnosti Bowers & Wilkins obzvlášť dobrá, možno najlepšia na trhu. Vstup je pre väčšinu hráčov bohužiaľ príliš vysoký, ale kvalita obrazu je pri dobrom zobrazení HDR vynikajúca. Prečítajte si našu recenziu tu.

5. Philips PFS5803

Najlepšia lacná televízia 7 skóre 70

+ Kvalita obrazu

+ Cena

- Pomalý procesor

- Priemerná funkčnosť inteligentnej televízie

Séria Philips PFS5803 stojí za 43-palcový model necelých 300 eur, stále je to však vynikajúca televízia. Je zrejmé, že kvalita obrazu nemôže držať krok s drahšou konkurenciou, ale za tú cenu je bezkonkurenčná. Úspory sa uskutočnili hlavne v prípade základného hardvéru a softvéru. Televízia nie je príliš rýchla a funkčnosť softvéru je veľmi zlá.

6. Samsung RU7170

65 palcov pre takmer nič 7 Skóre 70

+ Cena za palec

+ Kvalita obrazu

- Pozorovací uhol

- Maximálny jas

Ak hľadáte veľkú televíziu za málo, nemusíte hľadať ďalej ako sériu Samsung RU7170. 65-palcový model stojí necelých 700 eur, zatiaľ čo 55-palcový model sa už predáva za 500 eur. Kvalita obrazu je vynikajúca, ale vďaka použitiu panelu VA je pozorovací uhol priemerný. Maximálny jas tiež nie je taký vysoký, aby si obsah HDR neprišiel na svoje.

7. Samsung Q950

8K Ultra HD 9 skóre 90

+ 8K rozlíšenie

+ Vynikajúci HDR displej

+ Nízky vstupný zdvih

- Malý 8K obsah k dispozícii

Zatiaľ čo obsah 4K je ešte len v začiatkoch, spoločnosť Samsung má na trhu už rok televízory s rozlíšením 8K. Poslednou sériou je Q950 s fantastickou kvalitou obrazu. Najväčším problémom je dostupnosť 8K obsahu, ale hneď ako bude k dispozícii, bude na to táto televízia pripravená s portami HDMI 2.1. V porovnaní s ostatnými televízormi QLED vylepšil Samsung taktiež pozorovací uhol, čím sa priblížil k OLED.

8. Samsung Q70R

Lacné skóre FALD 7 70

+ FALD

+ Cena

+ Kontrast

- Diaľkové ovládanie

Séria Samsung Q70R je lacnejším bratom vyššie uvedenej série Q90R. Za pouhých 900 eur už môžete získať 49-palcovú televíziu s funkciou Full Array Local Dimming pre vynikajúci zážitok z HDR. Za túto cenu musel Samsung niekde ušetriť a to je diaľkové ovládanie a softvér.

9. Sony KD-55XF9005

Vynikajúci LCD 6 Score 60

+ Kvalita obrazu

+ Pripojenia

- Pozorovací uhol

- Zvuk

Subtopper, ako je tento, má Sony čo ponúknuť, najmä ak ho nájdete za konkurencieschopnú cenu. Podsvietenie je rozdelené na trochu obmedzených 40 zón, ale to je dosť na to, aby sa kontrast výrazne zvýšil. Spoločnosť Sony tiež používa túto segmentáciu na zlepšenie ostrosti pohybu s vynikajúcimi výsledkami. Prirodzená reprodukcia farieb, dobrá kalibrácia a viac ako dostatočný jas a farebný rozsah zaisťujú nádherné obrázky HDR. Zariadenie podporuje HDR10, HLG a Dolby Vision. Prečítajte si našu recenziu tu.

10. LG OLED W9

Štýlová kvalita 10 Skóre 100

+ Nádherný dizajn so soundbarom

+ Mimoriadne tenký

+ Kvalita obrazu

+ Kvalita zvuku

LG OLED W9 je špeciálna televízia. Spoločnosť LG presunula všetku elektroniku, ktorá sa bežne nachádza za panelom, na akýsi veľký zvukový panel. Celé spracovanie obrazu prebieha na tomto soundbare a informácie sa prenášajú do televízie jediným tenkým káblom. Výsledkom je, že televízia visí na stene ako akýsi obraz. Toto je top model od LG a je to vidieť na kvalite obrazu. Kvalita zvuku je vďaka použitiu veľkého soundbaru absolútne fantastická a oveľa lepšia, ako ponúka konkurencia.

Tipy pre vašu televíziu

Či už ste filmovým nadšencom, športovým fanúšikom, hráčom alebo len priemerným televíznym divákom, hľadanie správnej televízie sa niekedy môže javiť ako nemožná úloha. V tejto rozhodovacej pomôcke vás prevedieme najdôležitejšími rozhodnutiami. Od OLED po QLED, od spálňovej televízie po domáce kino.

Veľkosť obrazovky je pravdepodobne jednou z prvých možností, ktoré urobíte. Táto veľkosť je určená uhlopriečkou obrazovky v palcoch alebo cm. Často počujeme, že väčšie je lepšie, ale to nie je vždy správne. Väčšie obrazovky vyplnia viac vášho zorného poľa a poskytnú výraznejší zážitok z kina. To však nie je žiaduce v spálni, kancelárii alebo kuchyni a dokonca ani v obývacej izbe nemusíte vždy zvoliť čo najväčšiu veľkosť.

Ako nájdete ideálnu veľkosť pre vašu situáciu? Zmerajte pozorovaciu vzdialenosť, čo je vzdialenosť medzi hlavnou pozíciou sledovania a obrazovkou. Túto vzdialenosť (vyjadrenú v cm) vydelíme dvoma. Výsledkom je požadovaná uhlopriečka obrazovky (v cm, vydeľte ďalšiu o 2,54 pre palce). Pre uvoľnenejší zážitok zo sledovania vydelte pozorovaciu vzdialenosť o dva a pol. Alebo ak hľadáte viac filmového zážitku, vydelte pozorovaciu vzdialenosť o jeden a pol.

Full HD alebo Ultra HD 4K?

Čím viac pixelov na obrazovke, tým ostrejší a detailnejší môže byť obraz, aj keď samozrejme existujú limity toho, čo má v typickom prostredí obývacej izby zmysel. Dlhodobo je najbežnejšie používaným rozlíšením Full HD (1 920 x 1 080), ale takmer všetky nedávne modely používajú Ultra HD 4K (3 840 x 2 160). Vo verzii Full HD sú stále k dispozícii iba úplne najnižšie modely a menšie formáty. Bohužiaľ často nechávate funkcie ako HDR, dobrú ostrosť pohybu a solídny operačný systém inteligentnej televízie. Uľahčite si to a vyberte si model Ultra HD 4K, pokiaľ skutočne nehľadáte 32-palcový alebo menší.

OLED alebo LCD?

Najdôležitejšou voľbou, ktorú urobíte, je to, či sa rozhodnete pre obrazovú technológiu OLED alebo LCD. Obidve majú významné výhody a nevýhody.

Televízory LCD sú dostupné v širokej škále veľkostí a cien, takže každý, bez ohľadu na rozpočet, môže nájsť model, ktorý vyhovuje jeho špecifickým požiadavkám. Televízory LCD poskytujú najjasnejší obraz, čo môže byť dôležité pre HDR (pozri nižšie), potom sa však musíte obrátiť na špičkové modely. Hlavnou slabinou LCD je obmedzený kontrast. Techniky ako Local Dimming sa však dajú podstatne vylepšiť, ale to nájdete len v top modeloch. Nakoniec je pozorovací uhol LCD televízorov niekedy obmedzený. Tí, ktorí nie sú priamo pred obrazovkou, môžu vidieť ešte horší kontrast a oslabené farby.

Technológia OLED je na trhu už viac ako päť rokov a cena výrazne poklesla, zostáva však vyhradená pre „prémiový“ cenový segment. Televízory OLED sú tiež k dispozícii iba v rozmeroch 55 palcov a väčších (65 a 77 palcov). Vďaka svojmu princípu práce poskytujú takmer dokonalú čiernu, obrovský kontrast a veľmi široký pozorovací uhol. Aj obrazovky sú často tenké. Hlavnou nevýhodou OLED je, že je citlivý na vypaľovanie, aj keď to je problém iba v pomerne výnimočných prípadoch.

Ako si správne vybrať? Ak váš rozpočet umožňuje OLED, potom je pre filmových fanúšikov absolútnou nevyhnutnosťou, najmä ak sledujete v tmavom alebo miernom svetle. Ak inklinujete viac k športu a hraniu hier a / alebo často sledujete veľa okolitého svetla, potom je pravdepodobne najlepšou voľbou špičkový model LCD. Ak je váš rozpočet obmedzený alebo chcete niečo menšie ako 55 palcov, je ako tak jedinou možnosťou LCD.

Mimochodom, venujte zvýšenú pozornosť technológii QLED spoločnosti Samsung. Aj keď je názov veľmi podobný OLED, jedná sa o technológiu LCD so zvýšeným kontrastom a lepšou reprodukciou farieb.

Vysoký dynamický rozsah

Iskry z ohňostroja, odraz slnka na oceáne alebo na chrómovom nárazníku, ale dokonca aj slnkom zaliata mestská scéna ... Myslíte si tiež, že v televízii vyzerajú veľmi nevýrazne? Dôvodom sú obmedzenia televíznej technológie a spôsobu ukladania obrazových informácií. Vysoký dynamický rozsah rieši oba problémy. Táto nová technológia umožňuje ukladať obrázky s oveľa vyšším kontrastom, intenzívnejšími svetelnými akcentmi, bohatšou reprodukciou farieb a vylepšenými detailmi tieňov.

Vaša televízia musí samozrejme byť schopná zobraziť aj tieto nové obrázky, čo si vyžaduje vyšší špičkový jas, širší farebný rozsah a silný kontrast. A často je veľký rozdiel v závislosti od zvoleného modelu.

Špičkové modely majú jas 1 000 cd / m² a viac (v porovnaní s typickými 250 cd / m² na klasickom televízore SDR), ale modely strednej triedy často dosahujú iba 400 cd / m². Niečo podobné vidíme aj vo farebnom rozsahu a kontraste, kde sú modely strednej triedy niekedy len o niečo lepšie ako staršie televízory SDR. Ak si chcete skutočne vyskúšať, čo môže znamenať HDR, musíte prejsť na drahšie modely.

Obrazy HDR používajú určité štandardy. HDR10 je najdôležitejší a používa sa na streamovanie, Ultra HD Blu-ray a hranie hier. HLG bude obzvlášť dôležitá v živom vysielaní. Všetky zariadenia podporujú tieto dva štandardy. Okrem toho existujú HDR10 + a Dolby Vision, dva štandardy, ktoré využívajú dynamické metadáta a pri vytváraní ešte lepších obrázkov zohľadňujú špecifikácie obrazovky.

Ostrosť pohybu

Pravdepodobne ste si všimli, že objekty, ktoré sa rýchlo pohybujú v obraze, majú často neostré alebo dvojité ohraničenie. Alebo tie rýchle akčné scény vyzerajú trochu neurčito. Okrem umeleckých zámerov je to spôsobené príliš nízkou obnovovacou frekvenciou. Hráči tento jav poznajú, na drahších monitoroch s vyššou obnovovacou frekvenciou je obraz ostrejší. To je prípad aj televízií. Televízory prichádzajú s obnovovacou frekvenciou 50 Hz a 100 Hz. Rôzne techniky pohybovej interpolácie prevádzajú prichádzajúci obrazový signál z 24 fps na 50 alebo 100 fps v prípade filmu alebo z 50 na 100 fps v prípade televízneho obrazu. Takto na obrázku nielenže uvidíte viac detailov, ale taktiež sa vyhnete otrasom počas snímania panvice. Interpolácia pohybu môže spôsobiť určité chyby obrazu, napríklad haló okolo pohybujúceho sa objektu. Vplyv na kvalitu obrazu navyše neocení každý.

Počas nákupu nezabudnite, že ostrosť pohybu je priamo úmerná cene. Drahšie modely poskytujú jednoznačne lepšie výsledky, čo by mali brať do úvahy najmä hráči a športoví nadšenci.

Smart TV

V súčasnosti je takmer každá televízia „inteligentná“. To znamená, že je vybavený operačným systémom ako Android, Tizen alebo WebOS. Týmto spôsobom môže televízor spúšťať všetky druhy aplikácií. Najpoužívanejšie sú streamovacie služby ako napr Netflix, Amazon Prime Video a YouTube a miestne služby oneskoreného sledovania, ako sú NPO, NLZiet, Kijk TV a RTL XL. Populárne sú aj hudobné služby ako Deezer a Spotify a všetky platformy tiež ponúkajú hry, aj keď by ste od toho nemali príliš čakať.

Nie každý systém ponúka rovnaký výber aplikácií a môže sa meniť, takže ak sú pre vás niektoré aplikácie veľmi dôležité, starostlivo ich skontrolujte. Rôzne systémy tiež ponúkajú rôzne ľahké použitie, ktoré je tiež najlepšie otestovať v obchode.

Čoraz viac sledujeme aj podporu hlasových asistentov, ako sú Google Assistant a Amazon Alexa. Aj keď je to užitočné pri vyhľadávaní, klasický diaľkový ovládač zostáva najdôležitejším spôsobom ovládania televízora.

Práve ste si kúpili novú televíziu? Potom si prečítajte tu ako ho najlepšie nainštalovať pre optimálny obraz a zvuk.

často kladené otázky

Čo je to LED TV?

LED TV označuje použitie LED diód ako zdroja svetla v LCD TV. V minulosti sa používali trubice CCFL (trubicové žiarovky), teraz však všetky televízory používajú ako zdroj svetla LED. LED TV je vlastne iba LCD TV.

Čo je to QLED?

QLED nie je samostatná technológia obrazovky, ale jedna z mnohých variantov LCD s rovnakými výhodami a nevýhodami. Názov pochádza z použitia LED diód a filmu s kvantovými bodkami v protisvetle. Tieto kvantové body poskytujú veľmi široký farebný rozsah (až 97% DCI-P3). Obrazovky QLED môžu byť tiež veľmi svetlé. QLED však nie je v tomto smere jedinečný. Ostatné varianty LCD (bez kvantových bodov) môžu poskytnúť porovnateľný farebný rozsah a jas, ale víťazom zostáva QLED. QLED má podobný farebný gamut v porovnaní s OLED, ale vyhráva OLED v kontraste a QLED v jase.

Aký je rozdiel medzi IPS LCD a VA LCD?

Tieto dve označenia sa vzťahujú na typ samotného LCD panela. Panely IPS poskytujú lepší pozorovací uhol, ale mierny kontrast. Panely VA poskytujú lepší kontrast, ale mierny pozorovací uhol. Najlepšia voľba závisí od vášho prostredia prezerania. V priemernej obývacej izbe s dostatkom okolitého svetla a sedadlami, ktoré zaberajú široký pozorovací uhol, je IPS lepšou voľbou. Ak sa pozeráte z obmedzeného počtu pozícií a pri slabom osvetlení, lepší kontrast VA nemusí byť kýchaný.

Aký je rozdiel medzi Edge LED a Direct LED?

U televízora Edge LED sú LED diódy podsvietenia v bočnej časti obrazovky. Pri televízoroch Direct LED sú diódy LED umiestnené za obrazovkou. Vďaka tomu majú o niečo hrubší profil. Sú tiež často lacnejšie, pokiaľ podsvietenie nevyužíva veľa LED diód, tieto modely sú len drahšie. Oba typy môžu na zlepšenie kontrastu použiť miestne stlmenie.

Čo je miestne stmievanie?

Miestne stmievanie je technika na zlepšenie kontrastu LCD televízora. Podsvietenie je rozdelené do rôznych zón, ktoré sa ovládajú osobitne. Ak je príliš málo zón (napríklad s LED Edge alebo Direct LED s niekoľkými LED), riskujete, že v obraze uvidíte hranice zón. Lokálne stmievanie preto najlepšie funguje s televízormi Direct LED, ktoré používajú veľa diód LED, a preto majú veľa zón (od 100 do približne 500 zón). Takéto modely nazývame Full Array televízory s lokálnym stmievaním (FALD).

Ako OLED funguje a v čom sa líši od LCD?

OLED je emisná technológia: každý pixel je vlastným zdrojom svetla a po vypnutí nevyžaruje žiadne svetlo. Preto má OLED takmer nekonečný kontrast. LCD je na druhej strane priepustná technológia: pixel môže alebo nemusí prepúšťať svetlo z protisvetla. Dokonalé blokovanie svetla je bohužiaľ nemožné, takže sa zníži hodnota čiernej a teda aj kontrast.

Je vypaľovanie hlavným problémom na OLED?

Obrazovky OLED môžu byť citlivé na vypaľovanie. Ak obraz na obrazovke zostane dlho nezmenený (logá kanálov, rozhranie hier), môže sa na obrazovke po dlhšej dobe naďalej zobrazovať „afterimage“. To bol problém najmä u prvých generácií, ale výrobcovia začleňujú rôzne mechanizmy, aby tomu čo najviac čelili. Testy ukazujú, že iba veľmi extrémne použitie jednoznačne vedie k trvalému prepáleniu (napríklad televízia, ktorá je takmer 24 hodín denne, 7 dní v týždni na rovnakom kanáli.) Pri bežnom každodennom používaní sa riziko javí ako obmedzené.

Je 4K užitočné? A čo 8K?

Závisí to od vašej pozorovacej vzdialenosti a veľkosti obrazovky, ale ako všeobecné pravidlo môžeme povedať, že model 4K môžete mať určite v priemernej obývacej izbe a pri veľkostiach obrazovky nad 50 palcov. Majte na pamäti, že na dosiahnutie najlepších výsledkov musíte tiež použiť najlepšie možné obrázky. Tí, ktorí vždy sledujú DVD, budú mať zo svojej 4K TV veľmi malý úžitok, bez ohľadu na vzdialenosť alebo veľkosť obrazovky. Ale pri skutočnom obsahu 4K je výsledok často veľmi pôsobivý.

Najnovšie top modely teraz prichádzajú s rozlíšením 8K, ktorých pridaná hodnota je veľmi obmedzená (a niekedy vôbec). Navyše bude ešte dlho čakať na 8K obsah.

Čítal som, že niektorí výrobcovia ponúkajú obnovovaciu frekvenciu 2 000 Hz! Ako je to možné?

Okrem skutočnej obnovovacej frekvencie panelu (50 alebo 100 Hz) používajú výrobcovia aj ďalšie techniky na zvýšenie ostrosti pohyblivých obrázkov. Príkladom je Black Frame Insertion, kde je obrázok medzi jednotlivými rámikmi veľmi krátko urobený čiernym. Pokročilým variantom je Backlight Scanning. Podsvietenie je navyše rozdelené na segmenty, ktoré na veľmi krátky čas stmavnú, keď televízor umiestni na obrazovku nový rám. Napríklad panel s obnovovacou frekvenciou 100 Hz je možné predávať ako 1 000 Hz, pretože využíva skenovanie podsvietenia 10 segmentov.

Aký je rozdiel medzi statickými metadátami (HDR10) a dynamickými metadátami (HDR10 + a Dolby Vision)?

Záznam HDR môže obsahovať jas až 10 000 nitov. Žiadna televízia však nedokáže zobraziť tento jas. Na kompenzáciu to televízor vykoná krok, v ktorom mapuje jas prichádzajúceho obrazového signálu na svoj maximálny jas. Tomu hovoríme mapovanie krokových tónov. S cieľom pomôcť televízoru s týmto krokom poskytuje signál HDR na začiatku filmu metaúdaje, ktoré televízoru hovoria, aký je priemerný jas a maximálny jas. Tieto údaje sú platné pre celý film. Ak sa však jas počas filmu výrazne líši, môže to spôsobiť, že niektoré obrázky budú príliš tmavé alebo sa vyhladia zvýraznené miesta.

Na vyriešenie tohto problému používajú HDR10 + a Dolby Vision dynamické metadáta. To znamená, že metaúdaje vo filme sa môžu líšiť podľa scény alebo dokonca podľa obrázka. Televízia má potom oveľa viac informácií na čo najlepšie zobrazenie obrázkov. Zvýraznenie a nuansy tieňov sú lepšie zachované. Dôležitosť dynamických metadát je o to dôležitejšia v televízoroch stredného rozsahu, pretože krok mapovania tónov musí preklenúť oveľa väčší rozdiel medzi prichádzajúcim signálom a schopnosťami televízie.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found