Ako

Virtualizácia: Windows, Linux a macOS na jednom počítači

V predvolenom nastavení je v počítači jeden operačný systém. Ak používate počítač, používate operačný systém. S multibootom je možné nainštalovať viac operačných systémov na jeden PC, ale nemôžete ich používať súčasne, čo enormne obmedzuje možnosti použitia. Virtualizácia túto možnosť ponúka. Vďaka virtualizácii využívate výkon moderných počítačov na maximum. Čo je to virtualizácia, ako funguje a ako ju používate, si povieme v tomto článku.

S viacerými operačnými systémami na jednom PC rýchlo myslíte na duálny alebo multibootový systém. V systéme s viacerými operačnými systémami po prvom operačnom systéme nainštalujete do počítača druhý alebo tretí (a možno štvrtý) operačný systém, každý zvlášť. Potom sa pri každom spustení počítača rozhodnete, ktorý operačný systém chcete použiť ako ďalší. Multiboot má výhodu v tom, že aktívny operačný systém môže využívať plný výpočtový výkon počítača. Má však aj dôležité obmedzenie: nikdy nemáte spustených viac operačných systémov súčasne, vždy iba jeden. Ak chcete robiť niečo v inom operačnom systéme, musíte ukončiť aktuálnu reláciu a reštartovať počítač. Informácie, ktoré chcete preniesť z jedného operačného systému do druhého, sa musia najskôr uložiť a sprístupniť. Virtualizácia nemá tieto nevýhody, pri virtualizácii sú operačné systémy aktívne súčasne.

01 Čo je to virtualizácia?

Pri virtualizácii jednoducho najskôr nainštalujete jeden operačný systém na počítač. Toto sa nazýva hostiteľský operačný systém. V rámci tohto operačného systému potom nainštalujete virtualizačnú vrstvu, správcu virtuálneho stroja. Táto softvérová vrstva pridáva možnosť nastavenia virtuálnych strojov na počítači PC. Virtuálny stroj je softvérová napodobenina počítača, ktorý využíva hardvér iného fyzického počítača prostredníctvom virtualizačnej vrstvy. Môžete spustiť taký virtuálny stroj a vidieť, že BIOS sa spúšťa rovnako ako skutočný počítač, potom si môžete nainštalovať operačný systém. Vo virtualizačnej vrstve zvyčajne nakonfigurujete pre každý virtuálny stroj, koľko pamäte počítača sa dá využiť, koľko výpočtovej sily z procesora a koľko úložného priestoru na fyzickom disku.

02 Prečo virtualizovať?

Možností, ktoré vznikajú pri virtualizácii, je nespočetné množstvo. Napríklad preto, že hostiteľský a hosťujúci operačný systém sú spustené súčasne, môžete na rovnakom počítači používať súčasne viac verzií operačného systému. Napríklad: Windows 10 vedľa Windows 7 alebo 8. Alebo dve verzie Windows 10 vedľa seba. Môžete ale tiež použiť operačné systémy ako Linux, OpenBSD, Solaris alebo starý MS-DOS. Programy, ktoré sú spustené iba na jednom konkrétnom operačnom systéme, môžete naďalej používať ako vaše „bežné“ aplikácie. Vďaka rozšíreniu môžete naďalej používať zastaraný softvér, ktorý už nie je kompatibilný s novšou verziou hostiteľského operačného systému. To vám môže dokonca zabrániť v tom, aby ste si museli kupovať drahú novú licenciu pre novšiu verziu, keď je stará ešte v poriadku.

Virtuálne stroje sú tiež ideálne na testovanie neznámych programov. Softvér, ktorý používate vo virtuálnom stroji, nemôže zasahovať do činnosti hostiteľského operačného systému. Takže je bezpečné používať softvér vo virtuálnom stroji, aj keď sú tam rovnako potrebné antivírusy a aktualizácie.

Typy virtualizácie

Tu uvedená forma virtualizácie, ktorá využíva virtualizačnú vrstvu s iným operačným systémom v hornej časti operačného systému, sa nazýva hostiteľská virtualizácia. Slabosťou tohto spôsobu virtualizácie je jeho spoliehanie sa na základný hostiteľský operačný systém. Ak sa tam niečo pokazí, zlyhajú všetky virtuálne stroje. Preto je táto forma virtualizácie obľúbená pre krátkodobé testovanie a záujmovú prácu. Profesionálnejšie prostredia sa s väčšou pravdepodobnosťou rozhodnú pre niečo, čo sa nazýva virtualizácia bare metal, ako sú VMware ESXi, Citrix XenServer, Linux KVM a Microsoft Hyper-V Server. Pod virtualizačnou vrstvou nie je samostatný operačný systém, ale virtuálny počítač je operačný systém a virtualizačná vrstva v jednej. Je to efektívnejšie a spoľahlivejšie.

03 Aký hardvér je potrebný?

Virtualizácia má dve zložky: virtualizačný softvér a fyzický počítač. U tohto počítača sa počíta hlavne procesor, pracovná pamäť a úložisko. Skutočne to však nemusí byť veľmi drahý a prepracovaný počítač. Postačuje počítač starý niekoľko rokov so 4 GB pamäte a niekoľkými gigabajtmi voľného miesta na pevnom disku. Môžete však súčasne spustiť menej virtuálnych strojov. Pretože aj keď virtualizačný softvér prehľadne distribuuje výpočtový výkon počítača, hostiteľský operačný systém vždy vyžaduje časť výpočtového výkonu a pamäte a využíva aj pevný disk. V praxi je rozhodujúce hlavne množstvo vnútornej pamäte: práve sú zapnuté 4 GB, 8 GB je v poriadku, 16 GB alebo viac dokonalých. Okrem toho radšej používajte namiesto pevného disku najnovší 64bitový procesor a SSD (s dostupným aspoň pár desiatkami gigabajtov).

04 Aký softvér je potrebný?

Rozsah virtualizačných programov nie je príliš veľký. Najskôr je tu VMware, ktorý ponúka dva rovnaké programy pre Windows aj Linux: Workstation Pro a Workstation Player. Aj keď názov napovedá niečo iné, umožňuje prehrávač aj vytváranie virtuálnych strojov. Workstation Player je navyše zadarmo na nekomerčné použitie. Pre macOS ponúka VMware platené programy Fusion a Fusion Pro. Parallels Desktop je tiež platenou možnosťou pre macOS.

Ak chcete virtualizáciu používať zadarmo, okrem aplikácie VMware Player existuje aj VirtualBox. VirtualBox je otvorený zdroj a je k dispozícii pre systémy Windows, Linux, Solaris, OpenSolaris a macOS. VirtualBox má najmenšie nároky na hardvér, ale je menej rozsiahly a menej dobrý v zložitých grafických aplikáciách a hrách. A konečne, každý, kto má 64-bitovú verziu Windows 8 Pro alebo Windows 10 Pro, má možnosť pridať do inštalácie systému Windows komponent Hyper-V. To tiež umožňuje nastaviť virtuálne stroje.

05 Výber softvéru

Chystáte sa virtualizovať na Windows, macOS alebo Linux? Potrebujete viac alebo menej pokročilé funkcie? Chceš to zaplatiť? Potrebujete veľa sily na spracovanie grafiky? Toto sú dôležité úvahy.

Ak chcete používať rovnakú virtualizáciu na každom operačnom systéme, je VirtualBox jedinou voľbou. Ak chcete pokročilejšie funkcie a lepší grafický výkon, sú vhodnejšie ostatné programy. V systéme macOS sa môže výber medzi programami VMware Fusion, Fusion Pro alebo Parallels Desktop uskutočniť hlavne na základe ceny a možných preferencií. V systéme Windows je program VMware Player dostatočný na väčšinu vecí. Ak chcete najpokročilejšie možnosti, môžete zvážiť VMware Workstation Pro, ale s cenou 275 eur nie je tento program lacný.

Aj keď sú možné niektoré kombinácie, v praxi neodporúčame mať na jednom počítači nainštalovaných viac virtualizačných programov súčasne.

Stiahnite si softvér

Rôzne virtualizačné programy si môžete bezpečne stiahnuť z nasledujúcich lokalít.

Oracle VirtualBox

Parallels Desktop

VMware Workstation Pro

Prehrávač pracovnej stanice VMware

VMware Fusion / Fusion Pro

06 VirtualBox a VMware Player

V tomto článku sa ďalej zameriavame na dva bezplatné virtualizačné programy pre Windows: VirtualBox a VMware Player. Bez ohľadu na to, aký program použijete: popísané kroky sú vo všetkých prípadoch veľmi podobné. Inštalácia má vždy niekoľko možností, predvolené nastavenia vždy vedú k funkčnému produktu.

Vytvorenie nového virtuálneho stroja sa vykonáva vo všetkých programoch pomocou sprievodcu. Sprievodca zabezpečí, aby boli nastavené všetky dôležité možnosti konfigurácie. Kliknite na VMware Player on Vytvorte nový virtuálny stroj. Najprv musíte označiť, kde sa nachádza operačný systém, ktorý chcete nainštalovať do virtuálneho počítača. Ak je to skutočné CD alebo DVD, vyberte si Inštalačný disk a vložte disk CD / DVD do prehrávača DVD v počítači. Ak nemáte skutočný disk, ale máte súbor ISO, funguje to tiež dobre. Potom kliknite na Inštalačný obraz disku (ISO) a vyberte pomocou Prechádzať súbor ISO (potvrďte pomocou Ďalšie). Prehrávač teraz prispôsobuje zvyšok sprievodcu inštaláciou operačnému systému, ktorý sa má nainštalovať. V systéme Windows už môžete zadať licenčný kľúč a vytvoriť účet správcu s heslom. kliknite na Ďalšie a pomenujte virtuálny stroj menom a umiestnením na pevnom disku.

07 Virtuálny disk

Ďalším krokom v programe VMware Player je vytvorenie virtuálneho disku. Virtuálny stroj môžete vo svojom systéme uložiť ako jeden veľký súbor alebo sériu menších. Veľkosť virtuálneho disku môžete upraviť sami, ale nerobte ho príliš malým, aby vám neskôr vo virtuálnom stroji nedochádzalo miesto. Navyše miesto nie je okamžite úplne vyčerpané, veľkosť, ktorú určíte, je maximálna. kliknite na Ďalšie, teraz uvidíte prehľad nastavení pre virtuálny stroj. Ak sú v poriadku, kliknite na Skončiť vytvoriť virtuálny stroj a nainštalovať operačný systém.