Ako

Úpravy fotografií? Tipy na 20 bezplatných programov

Ak ste toto leto nasnímali opäť veľa fotografií a chcete ich skutočne všetky upraviť, nemusíte sa vždy obrátiť na známy nástroj, ako je Adobe Photoshop. Existuje veľa programov, pomocou ktorých môžete upravovať a spravovať fotografie. V tomto článku uvádzame zoznam najlepších 20 bezplatných nástrojov pre vás.

1. IrfanView

Program IrfanView je prekvapivo všestranný. Tento nástroj je malý a nevyužíva takmer žiadnu kapacitu systému, takže môžete ľahko prehliadať svoje fotografie a kontrolovať ich spolu s ostatnými. Aplikácia IrfanView dokáže spracovať pozoruhodný počet formátov súborov (vrátane zvukových a obrazových formátov) a je dokonca schopná vykonávať jednoduché operácie, ako je otáčanie a zmena veľkosti. Ponúka tiež niekoľko filtrov. Jednou z najkrajších funkcií programu je vykonávanie zmien na viacerých fotografiách (dávkových) súčasne. Ak to nie je dosť možností, môžete rozšíriť funkčnosť pomocou mnohých doplnkov. Tu je príklad, ako začať s IrfanView.

2. RawTherapee

Súbory fotografií vo fotoaparáte majú obvykle dve verzie: jpg a raw. Jpg je štandard, ktorý zvládnu všetky počítače. Raw je primárne určený na ukladanie čo najväčšieho množstva obrazových informácií. Pomocou programu, ako je RawTherapee, môžete potom upraviť všetky druhy nastavení. Pomocou aplikácie RawTherapee môžete okrem iného aplikovať farebné korekcie, meniť perspektívu, meniť ostrosť a upravovať vyváženie bielej. To všetko funguje na „nedeštruktívnom“ princípe: všetky úpravy je možné vrátiť späť. RawTherapee môže uložiť vaše úpravy alebo ich exportovať do súboru jpg. Program je veľmi komplexný a výkonný, ale vyžaduje určité vedomosti. Začnete tým v tomto článku.

3. GIMP

Pokiaľ ide o úpravu obrázkov, Photoshop (Elements) je pánom a pánom v možnostiach a kvalite samotnej úpravy. Program ale prichádza s cenovkou. Ak hľadáte bezplatný ekvivalent, GIMP je najbližší. Rozhranie vyzerá trochu ako staršia verzia Photoshopu s množstvom tlačidiel, okien a ponúk. Trvá to chvíľu, kým si GIMP poriadne osvojíte, ale potom budete mať k dispozícii veľmi rozsiahly program na úpravu obrázkov. Ak sa chcete zorientovať v GIMPe, navštívte náš workshop Úpravy fotografií pomocou GIMPu.

4. Paint.NET

Je GIMP trochu prehnaný, čo sa týka funkcií a rozhrania? Potom vyskúšajte Paint.NET. Pomocou tohto programu môžete okrem iného ľahko upravovať fotografie pomocou filtrov, možností korekcie farieb a efektov. Tí, ktorí radi pracujú s vrstvami, môžu začať v Paint.NET. Ak však chcete upraviť svoje súbory psd, budete potrebovať ďalší doplnok. To isté platí pre tých, ktorí by chceli program používať v holandčine. Prečítajte si tu, ako používať Paint.NET v praxi.

5. PhotoSun

Aby sme sa dostali k veci: PhotoSun nie je najlepším letcom, pokiaľ ide o úpravy fotografií. Pretože program vykonáva veľa základných operácií veľmi rýchlo, je stále užitočné mať ho poruke. Spustite PhotoSun a potiahnite fotografiu, ktorú chcete upraviť, do okna PhotoSun. Základné operácie, ako sú otáčanie, zmena veľkosti, orezávanie a odstraňovanie efektu červených očí, sa dajú ľahko vykonať. Za tlačidlom Účinky skryť niektoré efekty, napríklad dať svojej fotografii retro vzhľad. kliknite na Rámy pre krásne fotorámčeky. Možnosti za tlačidlom Koláž sú trochu príliš jednoduché, ale veľmi pekné sa s nimi robí „nesprávna fotografia“.

6. XnView

Sila XnView spočíva v možnostiach správy a konverzie. Nájsť súbory môže byť niekedy celkom dobrá práca. Nie všetci premenovávajú fotografie a potom hľadať tú snímku z dovolenky z roku 1994 urobenú vaším fotoaparátom Canon je ako hľadať ihlu v kope sena. XnView prehľadáva exif dáta súborov, aby ste skutočne našli fotografiu z roku 1994 urobenú fotoaparátom Canon. S čím program tiež skóruje, je prevádzanie súborov. XnView ide oveľa ďalej ako len k konverzii súborov. Môžete automaticky upravovať série fotografií a týmto spôsobom orezávať, otáčať, prevracať, meniť veľkosť, pridávať texty, vodoznaky atď. Celú kolekciu fotografií je možné exportovať ako skript. XnVieuw je k dispozícii pre stolný počítač, ako aj pre tablet a smartphone.

7. Pixlr

Webová stránka na úpravu fotografií Pixlr dokazuje, že dobrý program nie vždy vyžaduje inštaláciu. Všetky ponúkané nástroje je možné použiť online prostredníctvom prehľadávača. Pixlr ponúka množstvo rôznych online programov na úpravu fotografií. Pixlr Express je jednoduchý nástroj, ktorý vám umožní vykonať rýchle úpravy bez potreby mnohých predchádzajúcich znalostí. Editor Pixlr sa skôr podobá Photoshop Elements. Je v holandčine a v žiadnom prípade nie je horší ako profesionálne nástroje. Na záver je tu Pixlr-o-matic, v ktorej môžete fotografiu rýchlo orezať a poskytnúť jej filter.

Instagram

Instagram ponúka tiež veľa možností na úpravu vašich fotografií. Platforma sociálnych médií už dávno nie je len o filtroch a v dnešnej dobe nájdete v aplikácii mnoho rôznych spôsobov úpravy fotografií. Výhodou Instagramu je, že môžete zdieľať svoje najlepšie obrázky priamo na svojich sociálnych sieťach. Medzitým sa možnosti v rámci Instagramu natoľko rozšírili, že sme tomu venovali kurz pre začiatočníkov.

8. Phoxo

Phoxo je bezplatný a výkonný editačný program. Je malý, ľahko použiteľný a dá sa považovať za mini verziu aplikácie Photoshop. Prostredníctvom tohto programu môžete pridávať vrstvy, orezávať a retušovať. K obrázkom môžete navyše pridať viac ako 50 špeciálnych efektov. Je tiež ľahké pridať text k fotografii prostredníctvom aplikácie Phoxo. Program má jednoduché možnosti pre tieňový text a text s prechodom. Táto stránka obsahuje návody a bezplatné kliparty, s ktorými môžete konzultovať.

9. Zoner Photo Studio zadarmo

Zoner Photo Studio Free je editor fotografií, ktorý umožňuje pohodlné úpravy. Musíte ho aktivovať raz zadaním e-mailovej adresy. Zoner Photo Studio Free je tiež program na správu celej vašej zbierky fotografií. Na ľavej strane obrazovky vyhľadajte priečinok s fotografiami, za ktorým sa v dolnej časti filmového pásu zobrazia miniatúry fotografií. V strede obrazovky sa tiež zobrazí náhľad aktuálne vybranej fotografie. Kliknite na kartu vpravo hore Editor upravíte vybratú fotografiu. Kliknutím na ikonu sa môžete kedykoľvek vrátiť do správcu fotografií Manažér.

10. Microsoft ICE

Microsoft ICE (Image Composite Editor) je výkonný program. Podľa sprievodného videa na stránke na stiahnutie môže ICE zlúčiť až dvesto fotografií do jednej panorámy. Ľahkosť použitia ICE je dobrá. Fotografie potiahnete do okna a panoráma sa vytvorí stlačením tlačidla. Potom vyberte automatické orezanie a okraje sú úhľadne odrezané od panorámy. Po vytvorení panorámy môžete súbor exportovať do rôznych formátov: jpg, tiff, png, psd (Photoshop), sada s hlbokým zväčšením a HD foto. Posledné dve menované sú určené na zobrazenie na webových stránkach vo vysokej kvalite a s možnosťou priblíženia.

11. Opanda IExif

Nástroj Opanda IExif nie je určený na prezeranie samotnej fotografie, ale skôr všetkých informácií exif, ktoré fotografia obsahuje. Tieto údaje uvádzajú napríklad to, s akým fotoaparátom bola fotografia urobená, čas expozície, či bol použitý blesk, hodnota ISO a oveľa, oveľa viac. V dolnej časti programu vidíte miniatúru fotografie, pre ktorú ste požadovali všetky informácie exif, aby ste presne vedeli, ktoré nastavenia fotoaparátu poskytujú ktoré výsledky. Ak chcete tieto údaje exif zmeniť, môžete to urobiť, ak si nainštalujete nástroj Opanda PowerExif Editor.

12. Beefunky

Befunky je platforma typu všetko v jednom s rôznymi možnosťami. Program ponúka tri funkcie. Pomocou editora fotografií môžete svoju fotografiu orezať a zmeniť jej veľkosť. Nástroj tiež umožňuje pridávať efekty. Spoločnosť Befunky má navyše výrobcu koláží. Môžete nahrať svoje fotografie a program z nich vytvorí koláž. Môžete sa tiež rozhodnúť použiť rozloženia Befunky a zvyšok urobíte sami. Na záver existuje možnosť vytvárať grafické návrhy napríklad pre plagát alebo pohľadnicu k narodeninám. Befunky funguje iba vo vašom prehliadači. Vyberte možnosť „Začíname“ v pravom hornom rohu webovej stránky a vyberte jednu z troch funkcií.

13. PixName

Šikovným nástrojom na usporiadanie vašich fotografií je PixName. Rozhranie programu nevyzerá veľmi atraktívne a pravdepodobne budete na začiatku pravidelne potrebovať pomocnú funkciu. Ale akonáhle ste sa zorientovali, PixName vám poskytne veľmi praktický malý program, ktorý vám umožní premenovať, otočiť alebo prehľadať celé skupiny fotografií na základe zadaných kritérií (napríklad dátumu). Po inštalácii uvediete, aký je váš priečinok s obrázkami, a potom môžete pomocou programu tiež importovať fotografie z fotoaparátu, priečinka alebo z e-mailu. Týmto spôsobom sú pripravené v správnom priečinku bez toho, aby ste ich premenovali a otáčali jedným ťahom.

14. Foto

Keď spustíte Fotor, okamžite sa stretnete s možnosťou: otvorte modul Upraviť alebo Koláž? Pomenovanie je už dobrým znamením toho, čo môžete od oboch modulov očakávať. Pomocou Upraviť je zámerom najskôr načítať fotografiu, po ktorej ju bude možné upravovať rôznymi spôsobmi. Čaká na vás panel s sekciami ako Scény, Plodiny, Upraviť, Efekty, Orámovanie a Tilt-Shift. Modul Koláž je špeciálne zameraný na spojenie rôznych fotografií. To sa dá urobiť dvoma spôsobmi. Buď si vyberiete konkrétnu šablónu (k dispozícii je osemdesiat návrhov), alebo zvolíte možnosť Voľný štýl.

15. Photofiltre

Photofiltre je jedným z komplexnejších bezplatných nástrojov na úpravu fotografií. Existujú jednoduché predvoľby na úpravu expozície a farieb vašich fotografií, ale ak sa ponoríte hlbšie do ponúk, všimnete si, že existuje aj veľa nastavení, ktoré môžete upraviť manuálne. Je veľmi užitočné, že môžete pracovať s rôznymi vrstvami. Môžete tiež ľahko pridať zábavné filtre a vylepšiť fotografiu ďalšími efektmi. Vďaka tomu je Photofiltre praktickým nástrojom pre ľudí, ktorí chcú okoreniť fotografiu tak rýchlo, ako pre pokročilejších používateľov.

16. Faststone

Program Faststone má iný prístup: program sa viac zameriava na organizáciu vášho fotografického materiálu. Import fotografií a ich organizácia je hračka. Faststone však nie je len šikovný nástroj na udržiavanie poriadku. Existuje niekoľko rýchlych spôsobov úpravy fotografií. Môžete napríklad upraviť úrovne farieb, odstrániť červené oči a zmeniť veľkosť alebo orezanie fotografie. Ideálne, ak chcete rýchlo urobiť nejaké malé zmeny.

17. Photoedit.eu

Na webových stránkach fotobewerken.eu nepotrebujete program na úpravu svojich fotografií, stačí to urobiť vo svojom prehliadači. Možnosti samozrejme nie sú také rozsiahle ako v prípade jedného zo známejších programov, ale ak chcete rýchlo upraviť svoj materiál, je to šikovná voľba. Môžete si vybrať z mnohých efektov, ktoré vašim fotkám dodajú niečo navyše, pridať ďalšie vrstvy, aby ste ich rozžiarili alebo sa pohrať s formátom. Príjemným doplnkom je možnosť Samolepky, kde môžete na svoju fotografiu napríklad pridať fúzy alebo iné obrázky. Celkovo je foto-editing.eu hlavne pekný nástroj.

18. Fotopea

Photopea je veľmi užitočný web, ktorý je funkciami a dizajnom veľmi podobný programu Adobe Photoshop. Najlepšie na tom je: je to zadarmo a funguje to len vo vašom prehliadači! Webová stránka dokáže dokonca spracovať súbory PSD, čo vám umožňuje importovať a exportovať súbory v tomto formáte. Lepšia je aj webová aplikácia Photopea. Napríklad nedávno bola pridaná skratka CTRL + Z na zrušenie akcie - známa skratka pre mnohých používateľov Adobe. Fotopea určite stojí za vyskúšanie, máte pocit, že pracujete s Photoshopom. Mnoho bezplatných funkcií je tiež takmer úplne rovnakých ako Photoshop. Po určitom nácviku a zvyknutí si na webovú stránku, môžete pomocou nej krásne upravovať svoje fotografie.

19. Fotoaanpas.nl

Ako naznačuje adresa URL, webová stránka fotoaanreken.nl je z holandskej pôdy. Je to užitočné, pretože väčšina ostatných programov a nástrojov je vytvorená v angličtine alebo aspoň v preklade. Fotobewerken.nl sa zameriava hlavne na jednoduché použitie. Nahráte fotografiu a zobrazí sa vám veľa možností úprav, napríklad riešenie podexpozície a pridanie filtrov a efektov. Fotoaanpas.nl nie je príliš silný nástroj, ale z fotografií môžete ľahko a rýchlo odstrániť malé chyby a nezrovnalosti.

20. Darktable

Darktable by nemal chýbať ako posledný. Darktable sa predstavuje ako virtuálny svetlý stôl a temná komora, slová, ktoré ešte poznáme z filmovej éry. Program, podobne ako RawTherapee, je určený na prácu so surovými súbormi nedeštruktívnym spôsobom. Možnosti sú rozsiahle a profesionálne. Po úprave nespracovaných súborov ich možno exportovať v bežných formátoch fotografií.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found