Ako

Vo svojom notebooku alebo počítači nemáte jednotku DVD? Dokážeš to!

Ak si kúpite nový notebook alebo počítač, nie vždy v ňom nájdete DVD mechaniku. Napríklad Chromebooky už neponúkajú spôsob prehrávania vašich obľúbených diskov CD alebo DVD. S týmito notebookmi ide takmer všetko cez cloud. Čo ak si stále chcete prehrať DVD? Aké sú potom možnosti?

1. Ripujte všetky svoje DVD na PC

Ak nechcete mať s týmito (staromódnymi) diskami nič spoločné, dobrou voľbou je roztrhnúť všetky vaše filmy a uložiť ich digitálne; či už je to na pevnom disku alebo v cloude. Ak chcete previesť DVD na video súbor, musíte mať samozrejme DVD mechaniku a potrebný softvér na dokončenie procesu. Najlepšie je urobiť to na stolnom počítači, ak nejaký samozrejme máte.

Ak chcete začať s kopírovaním DVD, prečítajte si nášho podrobného sprievodcu. Nezabudnite, že je to časovo náročný proces a ak prevediete desiatky (ak nie stovky) DVD, zaberie vám dosť miesta na disku. Keď to však urobíte, už sa nebudete musieť starať o to, že by vám v notebooku Macbook alebo Windows chýbala jednotka DVD.

Na prehrávanie súborov potrebujete - v závislosti od formátu súboru, ktorý ste previedli - vhodný prehrávač médií. Odporúčame VLC; bezplatný prehrávač médií, ktorý dokáže nielen prehrávať všetky videosúbory, ale softvér je k dispozícii aj pre smartphony a tablety. Užitočné, ak máte všetky svoje súbory v cloude a chcete si ich zobraziť na svojich mobilných zariadeniach.

2. Použite externú jednotku DVD

Najzrejmejšou možnosťou je samozrejme len kúpiť si externú jednotku DVD. Za pár desiatok si takúto škatuľu zaobstaráte aj doma, takže máte vždy niečo po ruke, keď si chcete pozrieť napríklad starý film na modernom notebooku, alebo si znovu zahrať túto klasickú hru.

Pripojte externú jednotku DVD k portu USB na vašom notebooku a pravdepodobne začne pracovať okamžite po automatickej inštalácii potrebných ovládačov. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, navštívte webovú stránku výrobcu a stiahnite si potrebné ovládače pre hardvér.

Tip

Ak nechcete minúť príliš veľa peňazí na externú jednotku, lacnou alternatívou je drotovanie jednotky DVD zo starého notebooku alebo počítača. Ak vyberiete jednotku DVD zo starého počítača, budete si musieť na to dokúpiť vhodné puzdro; len málo sa dá nájsť v rôznych webových obchodoch. Uistite sa, že má tento obal správnu hrúbku a je vhodný na pripojenie vašej jednotky DVD (SATA / IDE atď.). Takto si sami sami relatívne lacnú - a jednoducho - zostavíte externú jednotku DVD. To isté môžete urobiť s DVD mechanikou zo starého notebooku.

3. Použite USB kľúč alebo cloud

Nechýba vám DVD jednotka, zvlášť na kopírovanie súborov a médií? Zvážte, či by ste to odteraz nemali robiť pomocou USB kľúča. Nielen, že je to oveľa rýchlejšie ako napálenie na fyzický disk, ale z dlhodobého hľadiska vám to tiež ušetrí veľa peňazí.

Ďalšou možnosťou je cloud. Služby ako Dropbox, SkyDrive, Mega a Google Drive veľmi uľahčujú nahrávanie súborov na ich servery, po ktorých k nim máte prístup na akomkoľvek zariadení a kdekoľvek. Užitočné: Súbory môžete tiež zdieľať s mnohými z týchto cloudových služieb. Ak chcete súbory posielať iba príležitostne, holandský server WeTransfer je tiež vynikajúcou službou na odosielanie súborov (zadarmo do 2 GB).