Ako

Takto vytvoríte leták v programe Word

Keď myslíte na grafický dizajn, myslíte na Photoshop. Program Adobe je dodávaný s vysokou cenou a možno ho nebudete chcieť minúť, ak chcete raz za čas navrhnúť leták pre haraburdu, narodeninovú oslavu atď. Vytvorte leták vo Worde.

Tip 01: Šablóna

V tomto článku pripravíme leták na večierok, ktorý urobíme úplne od začiatku, aby ste vo Worde spoznali prvky takéhoto grafického dizajnu. Ak sa však viac ponáhľate, je tiež dobré vedieť, že takýto leták vytvoríte tiež veľmi jednoducho pomocou šablóny. V takom prípade už spoločnosť Microsoft vykonala prácu za vás. Všetko, čo musíte urobiť, je vyplniť informácie a prípadne vymeniť niektoré obrázky, a ste hotoví so svojím letákom. Z toho sa samozrejme nenaučíte, ako navrhnúť, ale môže to byť vaša spása, ak niečo potrebujete do pol hodiny. Šablóny nájdete kliknutím na v programe Word Súbor / Nový a potom leták zadaním do vyhľadávacieho poľa (môžete samozrejme hľadať, čo chcete, pozvánka alebo Ponuka môže tiež). V nasledujúcich krokoch si sami vytvoríme leták za predpokladu, že už máte v hlave informácie, ktoré chcete spracovať.

V rámci Wordu nájdete tisíce šablón, ale Microsoft má oveľa viac šablón, ktoré nájdete na tomto webe. Kliknite na požadovanú šablónu a potom na Stiahnuť. Stiahnutý súbor otvorte a okamžite budete mať leták pred sebou.

Tip 02: Formát a umiestnenie

Predtým, ako skutočne začneme navrhovať náš leták, je dôležité vedieť, aký veľký by mal byť leták a aké sú jeho proporcie (na šírku alebo na výšku). Nie je to ako vo Photoshope, keď doslova určíte veľkosť dokumentu, ale kliknutím na pásku Rozloženie / formát môžete určiť, aký rozmer papiera by mal mať váš dokument (ide o preddefinované veľkosti). To neznamená, že musíte mať v tlačiarni aj túto veľkosť papiera, ale viete, aký veľký bude váš dizajn na papieri. Pod pohárom Rozloženie nájdete možnosť Orientácia, ktorá umožňuje určiť, či je dokument na výšku alebo na šírku.

Ak tlačíte na celú stranu, zvážte okraje

Tip 03: Okraje

Samozrejme, bola by to skutočná škoda, ak navrhnete krásny leták a časť z neho počas tlače odpadne, pretože ste text umiestnili príliš blízko k okraju. Alebo že vzdialenosť od okraja je taká veľká, že sa stratí zbytočný priestor. V takom prípade sa pozrite na okraje. V predvolenom nastavení má dokument Word nastavenú značnú rezervu, môžete ju však ľahko upraviť. Kliknite na pás s nástrojmi Rozloženie a potom ďalej Okraje. Tam presne určíte, ako ďaleko má byť obsah vášho dokumentu od okraja. Toto je obzvlášť dôležité, keď sa chystáte tlačiť na celú stránku. Ak tlačíte leták A6 na list A4, na okrajoch veľmi nezáleží.

Tip 04: Vložte tabuľku

Teraz môžete zhruba usporiadať leták dvoma spôsobmi: pomocou textových polí a tabuliek. Výhodou tabuľky je, že pomocou riadkov a stĺpcov môžete všetko rovnomerne veľmi presne zarovnať. Nevýhodou je, že stĺpy ponúkajú menšiu flexibilitu. Ak chcete vložiť tabuľku, najprv určte, koľko riadkov a stĺpcov chcete. V tomto príklade ideme na dva stĺpce a tri riadky. kliknite na Vložte v stužke a potom ďalej Tabuľka. Presuňte myš nad mriežku, kým nebudete mať požadované rozloženie tabuľky a kliknete ľavým tlačidlom myši. Teraz môžete pretiahnuť čiaru v strede a zmeniť proporcie medzi stĺpcami. Rovnakým spôsobom pretiahnite čiary medzi riadkami, aby sa riadky nachádzali vyššie alebo nižšie. Týmto spôsobom presne určíte, kde sa bude nachádzať niektorý prvok vášho letáku. Bunky môžete tiež zlúčiť ich výberom, kliknutím pravým tlačidlom myši a výberom Zlúčiť bunky. Keď kliknete pravým tlačidlom myši do ľavého horného rohu tabuľky, potom kliknite na ikonu Vlastnosti buniek, môžete zmeniť vlastnosti, ako je orámovanie alebo žiadne orámovanie, farba pozadia, okraje buniek atď.

Tip 05: Vložte textové pole

Keď namiesto tabuľky použijete textové polia, musíte byť oveľa opatrnejší, aby sa všetky polia zarovnali, ale v umiestnení prvkov ste oveľa flexibilnejší. Word má tiež zabudovaných niekoľko užitočných možností formátovania, a preto budeme vo zvyšku tohto článku používať textové polia. Kliknutím na ikonu môžete pridať textové pole Vložiť / Textové pole. Môžete si zvoliť jednoduché textové pole, ktoré potom môžete ťahať presne tam, kam chcete, otáčať ho atď. Keď kliknete na textové pole a potom na ikonu s polkruhom, ktorá sa zobrazí vedľa neho, môžete určiť, ako bude text zalomenie by malo byť (Toto určuje, či sa text, ktorý napíšete do letáku, zalomí okolo tohto poľa, alebo či je toto pole iba nad ním a nemá na text žiadny vplyv. Ak na políčko kliknete pravým tlačidlom myši, uvidíte ďalšie tri tlačidlá do rozbaľovacej ponuky. na úpravu štýlu, výplne a obrysu.

V prípade tohto letáku sme ho dosiahli jedným zásahom vložením špeciálneho textového poľa cez Vložiť / Textové pole / Fazetový bočný panel vpravo. Okamžite sa vloží pekný bočný panel s grafickým prvkom, ktorý okamžite vyzerá pekne.

Pomocou funkcie Zalomenie textu určíte, ako by sa mal text obklopiť okolo vloženého obrázka

Tip 06: Vložte obrázok

Vloženie obrázka funguje rovnako ako vloženie textového poľa: môžete ovládať, kam presne sa obrázok dostane a ako na neho text zareaguje. Ak chcete vložiť obrázok, kliknite na ikonu Vložiť / Obrázky na nahranie obrázka z pevného disku. Alebo kliknite na Online obrázky vybrať obrázok priamo z vyhľadávacieho nástroja spoločnosti Microsoft. Po vložení obrázku ho nemôžete iba pretiahnuť, musíte najskôr označiť, že je obrázok samostatne stojaci. Kliknite na obrázok a na ikonu polkruhu. Vyberte možnosť pod nadpisom S balením textu a experimentujte s účinkom možností na vaše ďalšie prvky. Teraz môžete obrázok ľubovoľne posúvať a zväčšovať. Teraz máte všetky prvky, ktoré potrebujete na vytvorenie svojho letáku. Pri zadávaní textov dbajte na to, aby ste hlavičkám prostredníctvom karty priradili správny štýl (Nadpis 1, Nadpis 2, Názov atď.) Štart / Štýly.

Tip 07: Výber farebnej schémy

Keď umiestnite obrázky na správne miesto a vyplníte texty, ktoré chcete použiť, môže vás zaujímať, či použité farby (ak ste tak už urobili) navzájom dobre zodpovedajú. Nemusíte sa toho vôbec báť, Word vám ponúka štandardne množstvo farebných schém, ktoré sa k sebe dokonale hodia. kliknite na Navrhnúť a potom na tlačidlo Farby. Uvidíte veľké množstvo farebných schém a keď na ne umiestnite kurzor myši, získate ukážku toho, ako bude farebná schéma vyzerať v dokumente. To je tiež jeden z dôvodov, prečo je dôležité textom priradiť štýly formátovania, ako je uvedené v predchádzajúcom kroku. Ak tak neurobíte, všetok text pre Word bude rovnaký a farebné schémy (a tiež návrhy z nasledujúceho kroku) nebudú mať prakticky žiadny efekt.

Tip 08: Výber dizajnu

Nakoniec môžete do svojho letáku pridať ďalší profesionálny efekt použitím návrhových štýlov Wordu. To nezmení vami vybranú farebnú schému, ale Word sa pohráva s riadkami, veľkosťou písma, ale napríklad aj riadkami medzi príslušnými textovými prvkami (tieto riadky majú farbu, ktorá pochádza z vami vybranej farebnej schémy). a tak ďalej. Takto iba niekoľkými kliknutiami myši môžete zrazu dať text, ktorý vyzerá celkom obyčajne, veľmi profesionálne. Urobíte to kliknutím na Navrhnúť a potom na stĺp nad pohárom Formátovanie dokumentu. Opäť môžete nahliadnuť do toho, ako vyzerá štýl, a to tak, že nad ním prejdete myšou a až potom sa rozhodnete. Upozorňujeme, že štýl sa aplikuje na celý dokument, nie na textové pole alebo text, ktorý ste vybrali. Ak ste si vybrali požadovaný štýl, leták je pripravený na tlač. Leták môžete poslať aj prostredníctvom Uložiť / Uložiť ako tiež ho uložte ako dokument PDF, aby ste ho mohli odoslať na tlač do kopírky alebo digitálnej tlačiarne.