Ako

Takto vytvoríte efektný timelapse

Mnoho filmov, seriálov a dokumentov obsahuje časový odstup. Scéna so zrýchleným zobrazením reality. Okolo sa rútia autá a lietadlá. Aj hviezdna obloha sa nad nami točí závratnou rýchlosťou. Vedeli ste, že timelapse si môžete ľahko vytvoriť sami?

01 Pomalé natáčanie

Stručne povedané, timelapse je film zložený z fotografií zhotovených v intervaloch niekoľkých sekúnd alebo minút. Bežná filmová kamera obvykle sníma dvadsaťpäť alebo tridsať snímok za sekundu. Počas prehrávania sa na obrazovke zobrazuje rovnaký počet snímok za sekundu. Preto sa film prehráva rovnako rýchlo, ako bol zaznamenaný. To, čo vidíte na obrazovke, ide rovnako rýchlo ako v skutočnom živote.

Je však možné nahrávať aj oveľa pomalšie. V prípade potreby iba jeden snímok za sekundu. Toto sa neodporúča pre bežné filmy, pretože obraz je potom veľmi trhaný a pohyby už neprebiehajú plynulo. Je to dokonalý spôsob zaznamenania vzrušujúceho časového limitu.

Čas plynie v timelapse podstatne rýchlejšie ako v skutočnom živote.

Na najvyššom stupni

Trik v časovom limite spočíva v tom, že sníma fotografie dlhší čas, ale za zlomok času ich prehráva späť v záverečnom filme. To enormne urýchľuje akciu. Procesy, ktoré sú v skutočnom živote bolestivo pomalé alebo ktoré akoby vyzerali nehybne voľným okom, sa premenia na vzrušujúce a prekvapivé akčné scény. Zrazu sa stane viditeľným to, čo sami nevidíme.

S časovým odstupom natáčate akoby neznesiteľne pomalým tempom. Môže to byť jeden rámček za sekundu, ale tiež fotografia každých desať sekúnd, raz za minútu alebo každých pár minút. Ak si prajete, je možný aj vstup za hodinu alebo 24 hodín. Trpezlivosť a výdrž batérie prístroja sú asi jedinými obmedzeniami. Čas, počas ktorého sa urobí jedna fotografia, sa nazýva interval.

02 Jednoducho so smartfónom

Najjednoduchší spôsob, ako odhaliť silu časového limitu, je vytvoriť si ho sami. Kedysi to bola časovo náročná práca, ale v dnešnej dobe existujú šikovné smartphony (a tablety) a v súčasnosti existujú aplikácie pripravené na použitie, ktoré umožňujú komukoľvek vytvoriť nádherný časový úsek v okamihu.

V tomto kurze používame iPhone s iMotion HD od Fingerlab SARL. Aplikácia je zadarmo a vytvára filmy s oneskorením v HD kvalite.

iMotion HD je časozberná aplikácia pre iPhone a samozrejme aj iPad.

Ak máte zariadenie s Androidom, sú k dispozícii aj rôzne aplikácie, napríklad Lapse It od Interactive Universe. K dispozícii je bezplatná Lite verzia a platená Pro verzia (1,99 eur). Fungovanie je zhruba podobné aplikácii pre iPhone.

Napríklad v Androide môžete použiť Lapse It na vytvorenie časozberného videa.

03 iMotion HD

Základné fungovanie aplikácie iMotion HD je jednoduché. Vyber ty nový film na domovskej obrazovke overte časový odstup je vybraný, pomocou posúvača vyberte interval, podľa potreby zadajte názov filmu a potom klepnite na Štart. Fotoaparát je aktivovaný a aplikácia je teraz pripravená. Namierte prístroj a klepnite do dolnej časti Štart.

Vyberte interval a stlačte štart.

Telefón potom ďalej fotografuje v pevnom rytme, jeden v intervale. Len kým nevstaneš dvakrát Prestaň kliešte. Potom sa na obrazovke okamžite zobrazí ukážka časového limitu. Dúfajme, že okamžite budete mať pekný efekt. Je to sklamanie? Nerobte si starosti, v tomto kurze dávame veľa pokynov, aby ste čo najlepšie a najzábavnejšie plynuli

Spustenie a zastavenie timelapse je vecou stlačenia tlačidla.

04 Skúšobné nahrávanie

Miesto, kde sú ľudia, zvieratá alebo predmety v pohybe, je veľmi vhodné na prvý začiatok vášho timelapse. Napríklad rušná cesta, verejnosť v nákupnom centre, žeriavy v práci, kačice v jazierku alebo len nejaké vtáky vo vašom vlastnom záhrade alebo na balkóne.

Pretože program iMotion HD zaznamená iba jednu fotografiu za interval, musí byť aplikácia spustená dlhší čas, aby získala dostatočne dlhý čas. Preto je rozumné najskôr urobiť krátky skúšobný záber. Môžete to urobiť tak, že aplikáciu spustíte jednu minútu s intervalom jednej sekundy. Týmto spôsobom získate veľmi skromný timelapse bez toho, aby ste naň museli dlho čakať. Čisto a iba na odhad, ako bude efekt vyzerať.

S voľnými rukami

Zaznamenávanie časového limitu trvá pomerne dlho. Potom je fajn, ak nemusíte celý čas držať smartfón. Radšej položte zariadenie na statív, položte ho na niečo alebo ho upnite napríklad medzi dve hrubé knihy.

Smartfón sa na bežný statív nezmestí, existujú však špeciálne mini statívy, napríklad stojan Joby GripTight GorillaPod a stojan Joby GripTight Micro (www.joby.com). Ak máte držiak telefónu v aute alebo na bicykli, môžete ho použiť aj na vytvorenie zábavného akčného filmu. Fotoaparát je už teraz namierený dopredu. Môžete dokonca zhrnúť dlhú jazdu do pekného krátkeho časového limitu. Krátke časové úseky je možné vyrobiť aj ručne. Kým kráčate napr. Tieto druhy filmov sú o niečo trhanejšie, pretože fotoaparát sa veľmi pohybuje, čo však poskytuje zaujímavý dynamický efekt.

Uľahčite si to s mini statívom pre svoj smartphone.

05 Zastavte a pokračujte

Pomocou skúšobného záberu zistite, či je fotoaparát namierený na najlepšie miesto. Pohľadom na všetko, čo sa hýbe, ale aj na to, čo na obrázku stojí. Tak takmer určite získate niekoľko pekných nápadov.

Napríklad tok automobilov a chodcov je už zábavný, ale ak je na obrázku náhodou semafor, pravdepodobne si všimnete, že pred červenou sa všetko najskôr hromadí pomerne pomaly a potom rýchlo preteká cez cestu ako akonáhle vyjde svetlo.skok na zelenú. V časovom limite so zrýchleným časom to vyzerá dosť komicky. Ak necháte fotoaparát bežať dostatočne dlho, tento opakujúci sa proces hromadenia kvapky po kvapke a vyprázdňovania rýchlosťou blesku je dokonale viditeľný.