Ako

9 tipov na nákup ideálnej powerbanky

Takmer každý používateľ smartfónu znervóznie, keď na svojej obrazovke vidí iba 10% výdrž batérie alebo menej. V blízkosti nie je zásuvka? Potom je energetická banka maximálnym riešením. Vysvetlíme, na čo by ste mali venovať pozornosť pri kúpe powerbanky.

Tip 01: Vždy vítaný

Powerbanka je externá nabíjateľná batéria. Vo väčšine prípadov sa jedná o lítium-iónovú batériu, občas narazíte aj na powerbanku s lítium-polymérovou batériou. Zvyčajne sa dodáva v peknom plastovom alebo kovovom kryte s jedným alebo viacerými portami USB, aby ste mohli kedykoľvek doplniť energiu pre svoj smartphone. Pred niekoľkými rokmi boli títo šikovní pomocníci obľúbení hlavne u podnikateľov, ktorí často cestovali vlakom alebo lietadlom. Prečítajte si tiež: 7 najlepších napájacích bánk pre váš smartphone.

Dnes sú energetické banky úplne založené. Mnoho žiakov a študentov má kópiu v školskej taške a tiež môžete vidieť veľa ľudí, ktorí používajú powerbanku vo vlaku alebo na festivalovej lúke. Logické, pretože pri intenzívnom používaní to takmer žiadny smartfón nestihne do konca dňa. Power banka je preto vždy vítaná. Poskytuje mnohým ľuďom bezpečný pocit bez toho, aby za to museli minúť veľa peňazí. Vstupný model dostanete za menej ako dvadsať eur. Nezabudnite, že v krabici takmer nikdy nie je napájací adaptér. Ak si chcete powerbanku nabiť sami, zaveste ju za USB port vášho počítača alebo použite adaptér vášho smartphonu. Pamätajte, že prostredníctvom adaptéra sa bude nabíjať oveľa rýchlejšie ako pomocou počítača.

Tip 02: Kapacita

Výkon a veľkosť (a tiež cena) powerbanky závisia od kapacity batérie, ktorú obsahuje. Túto kapacitu vyjadrujeme v miliampérhodinách alebo skrátene mAh. Čím vyšší je počet mAh, tým viac energie môže power banka uložiť. Pre správnu voľbu je najskôr dobré vedieť, akú kapacitu má batéria v telefóne (pozri rámček „Aká batéria je v telefóne?“). Ak chcete powerbanku, ktorá dokáže raz úplne nabiť batériu vášho smartfónu, vezmite si powerbanku s minimálne rovnakou kapacitou.

V zásade by sa dalo povedať, že power banka do 5 000 mAh je pre bežných používateľov. Powerbanky s kapacitou od 5 000 do 10 000 mAh sú určené skôr pre náročných používateľov a viac ako 10 000 mAh je vhodných iba v prípade, že nemáte prístup k elektrine niekoľko dní alebo ak chcete nabíjať viac zariadení súčasne. Pamätajte tiež, že kapacita je hrubým údajom. Samotná powerbanka časom tiež stráca určitú energiu, takže smartphone s batériou 2 500 mAh môžete nabiť takmer dvakrát pomocou powerbanky 5 000 mAh.

Tip 03: Malý alebo veľký?

Akonáhle si chcete kúpiť powerbanku, samozrejme si zahrajte aj jej veľkosť. Power banka s kapacitou 10 000 mAh alebo viac je často veľká a ťažká. Takáto elektráreň vám poskytne veľa energie navyše, ale zaberie tiež veľa miesta. Chcete len trochu energie navyše v prípade núdze? Potom stačí kompaktný. Existujú energetické banky vo formáte kreditnej karty alebo dokonca vo forme krúžku na kľúče. Kreditná karta Leitz Powerbank Complete je veľká ako debetná karta a perfektne sa hodí do vašej peňaženky. Je hrubý iba pár milimetrov a má dokonca zabudovaný bleskový kábel pre váš iPhone. Napájacie pero Firebox sa tiež ľahko prenáša. Toto hliníkové guľôčkové pero (tiež stylus) slúži ako powerbanka (700 mAh) a je vybavené zabudovaným káblom Lightning alebo micro USB.

Tip 04: Zosilňovače

Dôležitým opatrením je nielen kapacita, ale aj prúd alebo intenzita napájacej banky. Na každej powerbanke si môžete prečítať, aký je výstup batérie. To je vyjadrené v ampéroch alebo skrátene A. Väčšina napájacích bánk je medzi 1 a 3,5 A. Veľmi príležitostne narazíte na ďalších 0,5 A, ale radšej sa im vyhnite. Čím vyššie číslo, tým rýchlejšie sa zariadenie bude nabíjať. Chcete nielen nabíjať smartphone, ale aj tablet? Potom si určite vyberte powerbanku s minimom 2 A a 6 000 mAh. K dispozícii sú tiež powerbanky s niekoľkými portami USB s rôznym výstupom: napríklad port USB s 1 A pre smartphony a port s 2 A pre tablet. S powerbankou 1 A teoreticky môžete nabíjať aj tablet, ale to bude bolestne pomalé.

Aká batéria sa nachádza v mojom smartfóne?

Neviete, aká silná je batéria vášho smartfónu alebo tabletu? Tu vidíte prehľad niektorých populárnych zariadení. Upozorňujeme, že kapacita nie je priamo úmerná dĺžke používania. Pokiaľ ide o výdrž batérie, dôležitý je okrem iného aj softvér, procesor a veľkosť obrazovky.

iPhone 6s - 1 715 mAh

iPhone 6s Plus - 2 750 mAh

iPhone 6 - 1 810 mAh

iPhone 6 Plus - 2 915 mAh

iPhone 5s - 1 570 mAh

iPhone 5 - 1 440 mAh

iPad Air 2 - 7 340 mAh

iPad Air - 8 827 mAh

iPad mini 4 - 5 124 mAh

Samsung Galaxy S6 edge Plus - 3 000 mAh

Samsung Galaxy S6 edge - 2 600 mAh

Samsung Galaxy S6 - 2 550 mAh

Samsung Galaxy S5 - 2 800 mAh

Samsung Galaxy Tab S2 (9,7 palca) - 5 870 mAh

OnePlus 2 - 3 300 mAh

OnePlus One - 3 100 mAh

LG G5 - 2 800 mAh

LG G4 - 3 000 mAh

LG G3 - 3 000 mAh

Google Nexus 6 - 3 220 mAh

Huawei Mate 6 - 2 700 mAh