Ako

Darktable - Upravujte fotografie alternatívou Lightroom

Ak chcete fotografie upravovať a spravovať profesionálnym spôsobom, čoskoro skončíte s programom Adobe Lightroom. Dobrý program, ale stojí asi 140 eur ročne. Vyhodené peniaze, ak viete, že bezplatný darktable ponúka porovnateľné možnosti.

Tip 01: Pracovné prostredie

Balík open source darktable existuje už nejaký čas pre MacOS a Linux, od konca roku 2017 existuje aj „natívne zostavenie“ pre Windows. Táto verzia pre Windows bohužiaľ zatiaľ neobsahuje všetky funkcie ostatných vydaní, čoskoro si však všimnete, že možností je už teraz viac než dosť. Rovnako ako Lightroom, aj darktable slúži ako editor a manažér fotografií, ktorý dokáže spracovať aj všetky druhy surových formátov. Program nájdete tu (vrátane zdrojového kódu pre nadšencov).

Inštalácia pre Windows je jednoduchá pomocou sprievodcu: niekoľkokrát kliknite a skončíte, v inštalácii nie sú žiadne bláznivé veci. Pri prvom spustení darktable toho zatiaľ nie je veľa čo robiť: tento nástroj sa sťažuje hlavne na to, že ste nesprístupnili žiadne fotografie. Ak vás trápia trochu chudobní Holanďania, môžete si prípadne aktivovať anglické rozhranie: kliknite na ikonu ozubeného kolieska v strede hore, otvorte kartu Nastavenia grafického používateľského rozhrania a zmeniť jazyk rozhrania. Držíme sa tu holandčiny. Mimochodom, vidíte, že tu môžete zmeniť aj mnoho ďalších nastavení programu? Prejdite týmito nastaveniami a zistite, čo môžete upraviť.

Darktable je editor fotografií a správca, ktorý zvláda súbory RAW

Tip 02: Spravovať

Chystáme sa niečo urobiť s touto správou o chýbajúcich fotografiách. Fotografie musíte importovať do programu. Nájdete možnosť vľavo hore. Nie? Potom ste pravdepodobne trochu experimentovali a už ste vystúpili z okna knižnice. Darktable table includes of three parts: library (lighttable), development (darkroom) and other (other). Kliknutím do pravého horného rohu sa vrátite späť do knižnice knižnica alebo použite skratku L (zo svetlej tabuľky). Skratkou D (z tmavej komory) otvoríte modul úprav fotografií rozvíjať.

Tip 03: Import

V ponuke dovoz nájdete tri možnosti: obrázok, priečinky a médiá. Toto použijete, ak máte napríklad pripojený fotoaparát a chcete z neho importovať fotografie priamo do počítača. Predpokladáme však, že fotografie sa už niekde nachádzajú vo vašom PC alebo na externej jednotke. Mimochodom, darktable nemôže nájsť zdieľané sieťové priečinky, pokiaľ ste pre ne nevytvorili sieťové pripojenie (s písmenom jednotky) pomocou programu Windows Explorer.

Prejdite do priečinka, z ktorého chcete importovať fotografie. Možnosti importu nájdete v dolnej časti tohto okna. Zaškrtnite políčko vedľa importovať adresáre rekurzívne zahrnúť aj fotografie z podkladových priečinkov. Táto možnosť je tiež veľmi užitočná použiť metadáta na import, po ktorom môžete okamžite pridať údaje k fotografiám, vrátane at autor zadajte svoje meno a pripojte štítky k fotografii. Ak chcete do výberu fotografií pridať viac kľúčových slov, oddeľte ich čiarkou, napríklad: výlet, Korfu, Leto, 2017. Potvrďte pomocou Otvorenéa obrázky sa zobrazia na stredovom paneli.

Teraz môžete rovnakým spôsobom otvoriť aj ďalšie priečinky: automaticky sa zobrazia v skupine rýchlozbierky doľava.

Tip 04: Nedeštruktívne

Každej importovanej fotografii môžete dať v darčekovom stole hodnotenie hviezdičkami. Môžete to rýchlo filtrovať cez displej, aby ste mohli ľahko urobiť výber svojich najlepších fotografií. Pre tých, ktorí sa pýtajú, kde si darktable udržuje toto ocenenie: to sa nestane na fotografii, ale na fotografii. Veľmi konkrétne: tieto metadáta nie sú uložené v samotnom súbore s fotografiou, ale v takzvanom sprievodnom súbore s príponou xmp (rozšíriteľná platforma metadát). Vidíte to aj sami: pre každý importovaný súbor s fotografiou bol v priečinku s fotografiami vytvorený taký súbor xmp. Môžete tiež otvoriť taký súbor xmp, aby ste videli, čo sa v ňom nachádza, napríklad vo vašom prehliadači. Hodnotenie hviezdičkami je tu zahrnuté ako xmp: Hodnotenie = “…”. Tu tiež nájdete štítky a ďalšie metadáta, ktoré ste pridali k svojim fotografiám počas importu.

A ďalšie: v tomto súbore skončia aj úpravy fotografií, ako sú farebné opravy, orezanie atď. Súbory s darktable upravujete takzvaným nedeštruktívnym spôsobom. Skutočné súbory s fotografiami zostanú prehľadne nedotknuté.

Zmeny sa sledujú v samostatnom súbore

Tip 05: Upravte expozíciu

Zapnuté úpravy obrázkov. Na stredovom paneli dvakrát kliknite na fotografiu, ktorej expozíciu chcete napríklad upraviť (alebo vyberte fotografiu a kliknite na ikonu) rozvíjať alebo stlačte tlačidlo D).

Teraz sa zobrazí histogram. Na základe toho môžete vykonať potrebné úpravy. Tento histogram je zvyčajne zvlnený od ľavého okraja k pravému okraju. Ak napríklad nepresahuje pravý okraj, môžete fotografiu upraviť nasledovne. Kliknite na tlačidlo modul základných operácií (pod histogramom) a otvorte modul vystavenie. Obsahuje niekoľko jazdcov, aj kvôli expozícii. Ak posuniete posúvač tu doprava, uvidíte, že biela časť histogramu sa tiež posúva doprava. Samozrejme chcete zabrániť preexponovaniu fotografie. Môžete to sledovať pomocou indikátor nadmernej a podexpozície kliknutie: druhé tlačidlo na pravej strane pod fotografiou. Preexponované časti teraz dostávajú jasne červenú farbu. Ak sa niektoré časti fotografie javia ako jasne modré, dochádza k podexponovaniu. Spravidla to môžete upraviť pomocou posúvača na čierny bod doľava. Kliknite na malé tlačidlo resetovať, hneď nad posúvačmi, sa vráti do pôvodného (farebného) stavu. Fotografiu môžete iba priblížiť, aby ste pomocou rolovacieho kolieska myši lepšie videli určitú časť.

Tip 06: Sýtosť

Fotografia môže vyzerať trochu príliš bledo alebo jednoducho príliš jasne. Nastaviť to môžete pomocou modulu sýtosť kontrastného jasu, ktoré tiež nájdete v skupine moduly pre základné operácie. Mimochodom, ku všetkým modulom darktable sa dostanete kliknutím dole ďalšie moduly klikanie: sú ich desiatky!

Pomocou posúvača na môžete dať svojim fotografiám hlbší odtieň sýtosť pohnite sa trochu doprava. Dá sa to však urobiť aj inak. Keď kliknete na posúvač pravým tlačidlom myši, zobrazí sa panel s rôznymi krivkami. Môžete ju posúvať pohybom myši: čím vyššie sú krivky, tým väčší efekt má pohyb. Všimnete si to na čísle, ktoré sa objaví po nasýtení. Toto číslo môžete zadať aj sami.

Tip 07: Korekcia farieb

Sýtosť je jedným zo spôsobov, ako optimalizovať farby vašich fotografií, ale darktable ponúka (oveľa) viac. Otvorte skupinu moduly na korekciu farby a vyber si farebná korekcia. Na prispôsobenie farieb môžete teraz použiť rolovacie koliesko v hornej časti farebných polí. Ak ste nasnímali portrétnu fotografiu, môžete jej automatizovane rýchlo priradiť prirodzený tón pleti. Otvorte modul farebných zón a kliknite na malé tlačidlo v ľavej hornej časti modulu Predvoľby. Teraz sa zobrazí niekoľko predvolieb vrátane prirodzenéTóny pleti. Ak všetko pôjde dobre, táto možnosť zabezpečí, že tváre budú okamžite vyzerať krajšie - alebo aspoň prirodzenejšie. Mimochodom, k týmto „predvoľbám“ je tiež perfektne možné pridať vlastné nastavenie farieb: kliknite na uložiť predvoľbu, pomenujte svoju inštitúciu a potvrďte pomocou Ok.

Úpravu môžete ľahko použiť na celú sériu fotografií

Tip 08: Kopírovanie úprav

Predpokladajme, že ste vykonali sériu optimalizácií fotografie. Teraz chcete použiť rovnaké úpravy aj na ďalšie fotografie, pretože ste nasnímali niekoľko fotografií za sebou. Potom nemusíte znovu objavovať koleso. Vyberte upravenú fotografiu v knižnici a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + C (áno, kombinácia klávesových skratiek na kopírovanie obsahu v systéme Windows). Potom vyberte jednu alebo viac ďalších fotografií v knižnici (pre viac výberov podržte kláves Ctrl alebo Shift) a stlačte Ctrl + V. Všetky úpravy sa teraz prehľadne prenesú do výberu fotografií. Na darktable to môže byť také ľahké!

Tip 09: Export

Ako už bolo spomenuté, darktable prehľadne sleduje všetky úpravy v súboroch sidecar. V určitom okamihu budete chcieť tieto optimalizované fotografie skopírovať na iné miesto alebo ich napríklad zdieľať online. A potom samozrejme chcete vidieť zmeny v súboroch fotografií tam! To je možné vykonať exportom týchto fotografií.

Vyberte požadované fotografie z priečinka knižnica a otvorte položku export výber v spodnej časti pravého panela. Upozorňujeme, že fotografie môžete exportovať okrem iného aj priamo na Facebook a Flickr, ale my si len vyberieme tu miestnepriečinok. Vyberte správne umiestnenie. Ak na chvíľu podržíte kurzor myši nad cestou, uvidíte premenné, ktoré môžete zahrnúť do názvu súboru, ako napr. $ (EXIF_YEAR). Môžete tiež určiť, v akom formáte chcete exportovať, či chcete upraviť veľkosť fotografií a ďalšie. Keď ste nastavili všetko podľa želania, potvrďte tlačidlom export Celú dole.

Darktable table obsahuje ešte veľa ďalších možností, ale s týmito tipmi už môžete začať. Bavte sa s týmto úžasným nástrojom!