Preskúmanie

Google Wifi - ukryte sa

Problémy s pokrytím sú číslo jedna, pokiaľ ide o nepríjemnosti súvisiace s WiFi. Sieťový systém Wi-Fi, ako je Google Wifi, sa snaží tieto sťažnosti vyriešiť pridaním ďalších bodov Wi-Fi. Dostávame pokrytie v celej domácnosti pomocou služby Google Wifi?

Google Wifi

Cena: € 359,-

Pripojenia smerovača: WAN pripojenie (gigabit), gigabitové sieťové pripojenie, USB-c

Pripojenia bezdrôtových uzlov: 2x gigabitové sieťové pripojenie, USB-c

Bezdrôtový: 802.11b / g / n / ac AC1200 (dve antény na frekvenciu, maximálne 866 Mbit / s)

Rozmery: 10,6 (priemer) x 6,9 cm

Aplikácia: Android alebo iOS

Webová stránka: store.google.com

6 Skóre 60

  • Pros
  • Kompaktné uzly
  • Vymazať aplikáciu
  • Pripojte drôtové pripojenie
  • Negatíva
  • Nastaviteľné obmedzene
  • Žiadny režim prístupového bodu

Google Wifi je sieťový systém WiFi, ktorý sa v Holandsku predáva v súprave pozostávajúcej z troch prístupových bodov WiFi. WiFi body, ako ich Google nazýva, sú veľmi kompaktné s priemerom 10,6 cm a výškou 6,9 cm. Pokiaľ ide o veľkosť, dajú sa najlepšie porovnať s TP-Links Deco M5 a oveľa menšími ako uzly napríklad Netgear Orbi alebo Linksys Velop. V dolnej časti každý uzol obsahuje dve sieťové pripojenia, ktoré sú po umiestnení bodu WiFi neviditeľné. Napájanie zaisťuje USB-C adaptér. Toto spojenie bolo tiež skryté neviditeľne, takže Google Wifi vyzerá veľmi pekne.

Inštalácia Google Wifi je veľmi jednoduchá a vykonáva sa výlučne prostredníctvom sprievodnej aplikácie, ktorá je k dispozícii pre Android a iOS. Jeden z uzlov pripojíte k smerovaču alebo káblovej sieti a napájaciemu adaptéru. Pred spustením inštalácie v aplikácii sa musíte prihlásiť pomocou svojho účtu Google. Podľa spoločnosti Google Google Wifi nesleduje správanie pri surfovaní. Potom musíte naskenovať QR kód v spodnej časti uzla, potom vás prevedieme procesom inštalácie. Môžete určiť, kde sa nachádza bod WiFi, a zvoliť názov svojej bezdrôtovej siete. Pridanie ďalších dvoch bodov WiFi je tiež veľmi jednoduché a nezaberie vám takmer žiadny čas. Aplikácia automaticky nájde ďalšie body WiFi a prepojí ich so sieťou mesh.

Opäť Qualcomm

Rovnako ako ďalšie testované sieťové systémy WiFi, aj služba Google Wifi vychádza z protokolu IPQ4019 od spoločnosti Qualcomm. Tento SoC tiež tvorí základ pre predtým testované sieťové systémy od spoločností Netgear, Linksys a TP-Link. Rovnako ako TP-Link sa Google rozhodol nepridávať ďalšie rádio pre komunikáciu medzi uzlami. Vaši klienti a uzly preto používajú rovnaké rádiá. SoC obsahuje jedno rádio 2,4 GHz a jedno rádio 5 GHz s dvoma dátovými tokmi, každý s teoretickou rýchlosťou 400 a 866 Mbit / s alebo AC1300. Google sa tiež rozhodol držať sa označenia AC1200. V praxi sú AC1200 a AC1300 rovnaké. Technicky je Google Wifi rovnaký ako predtým testovaný Deco M5 od spoločnosti TP-Links.

Okrem bezdrôtových sietí môžu byť body WiFi navzájom prepojené. Aj keď káblové pripojenie môže mierne narušiť veľkú výhodu sieťového systému, umožňuje vám flexibilne využívať body WiFi. Očakáva sa, že prístupový bod Wi-Fi pripojený ku káblu bude rýchlejší ako prístupový bod Wi-Fi pripojený k bezdrôtovej sieti.

Nie router ako sieťový systém

Ako smerovač môžete použiť iba Google Wifi, nie je možné použiť Google Wifi okrem vášho vlastného smerovača. Technicky tento komentár nie je úplne správny, pretože Google Wifi môžete nastaviť ako prístupový bod, ak pracujete iba s jedným uzlom. Ale pravdepodobne si za to nekúpite sieťový systém. Ak teda zavesíte Google Wifi za iný smerovač, ku ktorému máte pripojené aj (káblové) zariadenie, pracujete s dvoma samostatnými sieťami. Najlepšie je preto použiť Google Wifi ako základ pre celú vašu domácu sieť. Okrem pripojenia WAN má uzol, ktorý používate ako smerovač, aj jedno pripojenie LAN. Ak chcete k sieti pripojiť viac zariadení, potrebujete rýchlo prepínač.

Správa prostredníctvom aplikácie

Na správu systému tiež používate aplikáciu, pomocou ktorej inštalujete Google Wifi. Google Wifi nemá webové rozhranie. Keď prechádzate na adresu IP smerovača, zobrazí sa webová stránka, ale táto stránka zobrazuje iba odkaz na aplikáciu. Aplikácia sa skladá z troch kariet. Prvá karta obsahuje stavové správy a informuje vás o správnom fungovaní systému. Druhá karta vám poskytuje prístup k informáciám o bodoch Wi-Fi a klientoch, zatiaľ čo tretia karta vás zavedie do nastavení. Informácie o systéme vám poskytujú prístup k testu, pomocou ktorého môžete otestovať, či sieťová sieť funguje správne.

Pokiaľ ide o WiFi, Google WiFi ponúka niekoľko nastavení a okrem názvu siete a hesla nemôžete nič nastavovať. Rovnaký sid sa používa pre pásma 2,4 aj 5 GHz. Použité kanály určuje samotné Google Wifi. Podpora riadenia pásma a klientov vyžaduje, aby sa klienti pripojili k bodu s najlepšou frekvenciou a Wi-Fi. V praxi funguje prepínanie medzi rôznymi prístupovými bodmi WiFi dobre. Nie je možné zvoliť rozsah IP sami pre systém. Je však možné rezervovať IP adresy a nastaviť server DNS. Mimochodom, server Google DNS sa používa predvolene. V nastaveniach nájdete možnosť výberu medzi režimom NAT alebo režimom mosta, je to však možné, iba ak používate iba jeden prístupový bod. Ak používate Google Wifi ako sieťový systém, je možný iba režim NAT.

Prostredníctvom nastavení získate aj prístup k rodinnej sieti Wi-Fi, pomocou ktorej môžete pozastaviť použitie pre samostatne vybrané zariadenia alebo skupiny zariadení. Šikovné nedávať svojim deťom večer prístup na internet. Google Wifi ďalej obsahuje zabudovaný filter založený na Bezpečnom vyhľadávaní Google, ktorý umožňuje zabrániť zobrazeniu webových stránok so škodlivým obsahom. Môžete zvoliť, pre ktoré zariadenia je Bezpečné vyhľadávanie aktívne.

Výkon

Rovnako ako predchádzajúce sieťové systémy Wi-Fi sme testovali Google Wifi na troch poschodiach v dvoch scenároch. Prvý scenár je takzvaný hviezdny scenár, v ktorom je drôtový pripojený uzol (smerovač) umiestnený v strednom poschodí a bezdrôtovo pripojené uzly sú umiestnené v podkroví a prízemí. Aj keď tento scenár zvyčajne poskytuje najlepší výkon, náš druhý scenár, ktorý nazývame sieťový scenár, je pravdepodobne viac v súlade s praxou. Tu umiestnime káblový smerovač na prízemie, zatiaľ čo bezdrôtový prístupový bod je umiestnený na prvom poschodí a podkroví.

Vo hviezdnom scenári dosiahneme rýchlosť 326 Mbit / s na strednom poschodí, zatiaľ čo na prízemí a podkroví 130, respektíve 126 Mbit / s. V scenári so sieťou dosiahneme 320 Mbit / s v prízemí, 148 Mbit / s v prvom poschodí a 77 Mbit / s v podkroví. Ako sme videli pri predchádzajúcich sieťových systémoch, Google Wifi si najlepšie vedie aj v hviezdnom scenári. Výkon dosiahnutý službou Google Wifi je teda najmenej dobrý zo systémov, ktoré sme testovali. Technicky porovnateľný produkt TP-Link Doco M5 prináša lepšie výsledky.

V scenári so sieťou sme do systému zapojili aj uzol v podkroví, keď sme dosiahli asi 448 Mbit / s. To je skvelé skóre. Okrem toho môžete vytvoriť kombináciu medzi bezdrôtovými a káblovo pripojenými uzlami, pomocou ktorých je možné flexibilne používať Google Wifi.

Záver

Z hľadiska dizajnu a užívateľskej prívetivosti je Google Wifi veľmi prístupným sieťovým systémom. Prístupové body WiFi sú nádherne navrhnuté a aplikácia je prehľadne štruktúrovaná. Pokiaľ ide o výkon, Google Wifi na nás príliš neurobí dojem. Systém poskytuje pokrytie celého domu, ale rýchlosti sú pomalšie, ako sme videli u iných sieťových systémov. Najväčším negatívom Google Wifi je nakoniec cena. TP-Links Deco M5 je založený na rovnakom hardvéri a dokonca má o niečo lepší výkon. S cenou 269 eur nie je Deco M5 o nič menej ako 90 eur lacnejší ako Google Wifi, ktorý stojí 359 eur.