Ako

Takto funguje Facebook Marketplace

Ak chcete predávať veci online, môžete roky navštevovať stránky eBay a holandský Marktplaats.nl. Už nejaký čas pribudla nová platforma: Facebook Marketplace. Pre veľa ľudí je to stále neznáma oblasť a je to škoda, pretože je to vynikajúci spôsob predaja (a nákupu) vecí.

1 Reklama

Rozhranie Facebook Marketplace bude používateľom Facebooku zrejmé pomerne rýchlo. Vľavo hore nájdete Marketplace Prehľad noviniek a Messenger. Ak na to kliknete, okamžite sa vám zobrazia reklamy, ktoré umiestnili iní. V hornej časti môžete zadať hľadaný výraz a vľavo zvoliť kategórie a označiť, v ktorom regióne niečo hľadáte. Ak chcete umiestniť inzerát sami, kliknite na Niečo predať. Keď vyplníte požadované informácie a kliknete na Ďalší kliknutia, môžete okamžite umiestniť svoju reklamu a bude viditeľná pre ostatných. Čo konkrétne však vyplníte?

2 Výskum

Pred vyplnením informácií o svojej reklame je dobré najskôr si urobiť prieskum. Aké ďalšie podobné položky nájdete na Facebook Marketplace, aký je priemerný poplatok za túto položku a čo sa tam používa ako text pre nadpis a popis? Pri podrobnom pohľade na to, čo robia ostatní, sa môžete rozhodnúť urobiť presne to isté (koniec koncov sa vo vašom vyhľadávaní objavili ako prví) alebo urobiť niečo úplne iné v snahe vyniknúť vďaka originalite.

3 Krátky názov

Názov by mal byť krátky, ale musí byť popisný. Názov ako Na predaj: skriňa sama o sebe zakrýva náklad, ale nehovorí nič o skrini. „Na predaj“ môžete aj tak vynechať (budete chcieť predať niečo, čo ste vložili na Marketplace). Názov ako: „Štvordverová lekárenská skrinka s tajným úložným priestorom“ je z hľadiska dĺžky dokonale zvládnuteľná. Takýto názov je jasný, popisný, ale tiež vzbudzuje zvedavosť. Zvážte tiež zverejnenie dobrej fotografie: najlepšie fotografie, ktorú ste si sami vyrobili, a nie jedného z nových produktov od výrobcu!

4 Popis

Snažte sa, aby boli ľudia zvedaví, ale potom im poskytnite informácie. Názov by mal byť krátky a sladký, ale popis by mal byť dlhý a informatívny. Ak vytvoríte reklamu iba s tromi riadkami textu, bude tu veľká skupina, ktorá bude vašu reklamu ignorovať. Okrem toho budete tráviť veľa času s ľuďmi, ktorí majú záujem, a prostredníctvom služby Facebook Messenger vám budú klásť najrôznejšie otázky (a potom vypadnú, pretože to nie je to, čo hľadajú). Poskytnite svojej reklame čo najviac užitočných informácií, takže ľudia môžu mať jedinú otázku, či sa dá niečo urobiť s cenou a či je produkt stále k dispozícii.

5 Odpovedajte rýchlo

Na Marktplaats.nl to vždy bolo dôležité, ale na Facebooku sa veci hýbu tak neuveriteľne rýchlejšie, že v takom prípade je skutočne nevyhnutné byť k dispozícii po umiestnení vašej reklamy, aby ste mohli rýchlo odpovedať. Posielanie správ cez Facebook Messenger je jednoduché. Je to užitočné, ale tiež to znamená, že ľudia majú nízky prah na odpoveď. Ľudia teda posielajú asi desať správ rôznym predajcom. Rozumiete: ak odpoviete ako poslední, šanca, že svoj produkt predáte, je prakticky nulová. Ľudia väčšinou nie sú veľmi trpezliví.

6 Rokovanie?

Vyjednávanie: to sa nám ako predajcovi v Holandsku veľmi nepáči. Napriek tomu skutočne patrí k predajným platformám, ako je táto. To, či je alebo nie je potrebné zúčastniť sa rokovania, rozhoduje niekoľko faktorov. Ak existuje veľa ďalších ľudí, ktorí ponúkajú takýto produkt o desať menej, ľudia sa samozrejme pokúsia zjednávať. Ak po vložení reklamy dostanete veľa správ, potom je vaša reklama populárna a nemusíte sa hneď dohadovať. Ak po dni odpovie iba jeden človek a pokúsi sa vyjednávať, je pravdepodobnejšie, že zvážite súhlas.

7 Nižšia cena

Ak na vašu reklamu nikto nereaguje, môže sa stať, že práve nemáte zaujímavý produkt, že ste neurobili reklamu s dobrým nadpisom + popisom, alebo že je cena taká vysoká, že sa ľudia ani neobťažujú odpovedať. V druhom prípade môžete ľahko znížiť cenu prostredníctvom Facebooku. Facebook potom zelenou farbou dáva jasne najavo, že cena klesla. Ľudia, ktorí prejavili záujem o vašu reklamu, budú o tom okamžite informovaní. To je pozitívne aj negatívne. Povedie to k väčšej pozornosti pre vašu reklamu, ale zároveň dáva jasne najavo, že sa svojho produktu skutočne chcete zbaviť ... a že ste preto ochotní zjednať cenu.

8 Zdieľaj

To, čo zverejníte na Facebook Marketplace, sa automaticky neskončí na vašej časovej osi. Ak chcete predať produkt, zdieľajte ho sami na svojej časovej osi, aby sa táto reklama zobrazila vašim priateľom a príbuzným. Od zmeny algoritmu Facebooku sa tento typ obsahu od priateľov stal oveľa viditeľnejším, vďaka čomu je väčšia pravdepodobnosť, že sa vašim priateľom zobrazí vaša reklama. Nákup od priateľov a rodiny je oveľa známejší ako od cudzích ľudí, a práve v tom je sociálna sieť ako Facebook dobrá.

Alebo Marketplace?

Podobnosti medzi Facebook Marketplace a Marktplaats.nl sú veľké. Existujú však aj dôležité rozdiely. Veľkou výhodou Facebook Marketplace v porovnaní s Marktplaats.nl je, že Facebook pracuje s existujúcimi profilmi používateľov a poskytuje vám veľa informácií o predajcovi. To samozrejme stále nie je stopercentne bezpečné, ale oveľa ľahšie si všimnete, keď nejde o skutočnú osobu. Výhodou Facebook Marketplace je, že sa spoločnosť (zatiaľ) nepokúša na službe nič zarobiť, takže jej neprekážajú ani všetky druhy platobných konštrukcií, ktoré by vám mali pomôcť dostať vašu reklamu opäť hore.

V porovnaní s Marktplaats.nl samozrejme existujú aj nevýhody. Napríklad Marktplaats vám ponúka možnosť platiť bezpečne cez iDeal a existujú aj také funkcie, ako napríklad Equal Crossing. S Facebookom nemáte všetky tieto možnosti a musíte prísť na to, ako s platbou naložiť sami. A možno by bolo pekné, že nejde o komerčnú platformu, ale tiež to znamená, že ak chcete, nemáte možnosť umiestniť svoju reklamu navrch.

Na záver: páči sa nám transparentnosť predaja cez Facebook, ale na druhej strane nie každý musí vedieť, že predávame náš domáci tovar. V tomto je trh Marktplaats opäť o niečo anonymnejší.