Ako

Navigácia pomocou Waze - lepšia ako Mapy Google?

Mapy Google budú pre mnohých používateľov tou najlepšou voľbou na navigáciu z bodu A do bodu B, ale počuli ste už o Waze? Táto aplikácia robí veci tak trochu inak. V tomto článku vám povieme, čo potrebujete o Waze vedieť.

Tip 01: Iba pre vozidlá

Jedna z vecí, ktorá odlišuje Waze, je to, že aplikácia nie je zameraná na všetky formy premávky. Ak chcete jazdiť na bicykli alebo bežať, táto aplikácia vám nie je k ničomu. Je to zámerne: Waze nechce byť dobrou aplikáciou pre všetku dopravu, Waze chce byť tou najlepšou aplikáciou pre vodičov. Preto sa zameriava na jeden segment. Vďaka tomu je aplikácia okamžite jednoduchšie ako mnoho iných navigačných aplikácií, jednoducho preto, že nemusíte nastavovať, ako cestujete. Cestujete na štyroch kolesách, bodka ... no áno, existuje režim pre motocykle, ale to stranou. K dispozícii je tiež navigácia pre taxíky, tento režim však nie je v Holandsku podporovaný.

Tip 02: Sociálny

Waze je tiež sociálna aplikácia, čo znamená, že táto aplikácia (Android / iOS) zhromažďuje nielen informácie od všetkých používateľov Waze, napríklad na poskytovanie aktuálnych informácií o premávke na ceste, ale aj to, že môžu používatelia ľahko prechádzať ďalej. samotné informácie, napríklad o dopravných nehodách a dopravných zápchach. Používatelia to tiež aktívne robia, aby boli k dispozícii informácie o stave cesty v reálnom čase a aby ste sa napríklad mohli včas vydať inou trasou. To prospieva plynulosti premávky. Okrem toho dáva používateľom možnosť označiť umiestnenie radarov a mobilných ovládacích prvkov, čo je medzi používateľmi zjavne obľúbená funkcia.

Waze dokonca sleduje, či jazdíte príliš rýchlo

Tip 03: Rýchlostný limit

Sila Waze je tiež v malých veciach. Počas jazdy môžete vľavo dole vidieť, ako rýchlo jazdíte. Teraz to samozrejme môžete vidieť aj na svojom vlastnom automobile, ale rozdiel je v tom, že vaše auto nevie, aká je maximálna rýchlosť, a Waze vie (poznámka: platí to pre štandardné situácie, nie pre náhodné zmeny). Keď dosiahnete rýchlosť, ktorá je vyššia ako povolená rýchlosť, farba písma sa zobrazí červenou farbou, aby vás upozornila a aby ste vedeli, že prekračujete povolenú rýchlosť. Je škoda, že sami nemôžete nahlásiť upravené rýchlostné limity (napríklad počas prebiehajúcich prác), ale môže to byť kvôli zaručeniu bezpečnosti na ceste. Existuje tiež spôsob, ako označiť nesprávnu rýchlosť (prostredníctvom tlačidla Upozorniť (oranžový kruh) a potom Chyba karty, ale to nie je určené na dočasné situácie.

Tip 04: Vytvorte správu

Pri používaní Waze je dôležité to, že nielen konzumujete, ale aj sami hlásite situácie. Existuje veľa informácií, ktoré môže zhromaždiť samotná aplikácia, ale keď sa pred vami stane nehoda, aplikácia si to samozrejme nevšimne. Potom môžete (akonáhle je to bezpečné) stlačiť oranžový kruh vpravo dole, potom môžete označovať rôzne veci, napríklad dopravnú zápchu, nehodu alebo inú formu nebezpečenstva. Je zaujímavé, že môžete požiadať o pomoc aj v prípade poruchy automobilu a presne uviesť, o čo ide. Spoluvlastníci vám potom môžu pomôcť, keď majú možnosť tak urobiť.

Tip 05: Prepojte kalendár

Užitočná (ale spravodlivo nie jedinečná) je možnosť prepojiť váš kalendár. Urobíte to stlačením ikony s lupou v ľavom dolnom rohu navigačného zobrazenia a následným kliknutím na príslušnú možnosť Prepojiť kalendár na spodku. To je nielen užitočné, aby ste vedeli, kam rýchlo a ľahko ísť, ale aplikácia vás tiež upozorní (na základe dopravných informácií v reálnom čase), kedy je čas odísť, aby ste nikdy nemali dôvod meškať. Aplikácia je mimochodom prepojená s vaším štandardným kalendárom (teda s kalendárom Google v systéme Android a s kalendárom Apple v systéme iOS), takže nad nimi nemáte veľkú kontrolu.

Alternatívy

Waze a Mapy Google samozrejme nie sú jedinými navigačnými aplikáciami. Stále existuje veľa alternatív. Čo napríklad spoločnosť Sygic, ktorá nepoužíva mapové informácie od spoločnosti Google, ale od spoločnosti TomTom. TU WeGo je tiež praktická aplikácia, pomocou ktorej môžete upraviť svoju navigáciu o niečo viac ako v Mapách Google. V tomto článku sa bližšie pozrieme na alternatívy v Mapách Google.

Tip 06: Pošlite čas príchodu

Skvelé na aplikácii, ktorá vie, aký čas musíte opustiť, je to, že vie presne, o koľko dorazíte. TomTom alebo Google Maps to samozrejme v zásade dokážu, ale Waze tento čas zakladá na dopravných informáciách v reálnom čase zhromaždených ostatnými používateľmi premávky. Prostredníctvom Waze môžete ľahko dať svojim kontaktom vedieť, o kedy prídete. Keď máte naplánovanú a začatú trasu, zobrazí sa ponuka, ktorá okrem iného obsahuje zelené tlačidlo s autom a textom pod ním Poslať ETA (čo znamená Predpokladaný čas príchodu). Stlačením tohto tlačidla vyberiete kontakt a odošlete čas vášho príchodu. Ak tento kontakt nemá účet Waze, odošlete textovú správu. Ak má daná osoba účet Waze, dostane vo Waze upozornenie. Dôležitý rozdiel je v tom, že s účtom si môžete zobraziť aj svoj pokrok a zistiť, kde ste teraz, samozrejme, že nemôžete pomocou textovej správy.

Tip 07: Prehľad trasy

O sociálnych vlastnostiach Waze sme si už nejaký čas hovorili. Hodia sa tiež pri plánovaní trasy. Predstavte si, že plánujete trasu a niekto na tejto trase naznačil, že existuje nebezpečenstvo. V takom prípade sa na obrazovke zobrazí trojuholník s výkričníkom. Potom viete, že sa na vašej plánovanej trase niečo deje (môže to samozrejme byť aj zápcha alebo uzávierka cesty). Potom môžete stlačiť tlačidlo Trasy vľavo vyberte inú trasu, kde nemusia byť podrobnosti. Vpravo hore vidíte ozubené koleso. Ak ho stlačíte, môžete určiť, či (predvolene) idete po najrýchlejšej trase alebo sa chcete vyhnúť diaľniciam. Myšlienka je založená na tom, že zvyčajne vyberáte rovnako, takže táto možnosť sa nemusí znova zobrazovať na každej obrazovke a pri každej trase.

Tip 08: Ceny pohonných hmôt

Ďalšou funkciou, ktorá je súčasťou aplikácie, je schopnosť šetriť peniaze za palivo. Predstavte si, že stojíte na čerpacej stanici a vidíte, že ceny pohonných hmôt sú tu veľmi priaznivé. Potom môžete stlačiť tlačidlo Upozorniť (oranžový kruh) a potom ďalej Ceny pohonných hmôt (To je možné až po tom, čo ste s aplikáciou najazdili viac ako 160 kilometrov). Potom môžete presne určiť, aké náklady majú palivo na tomto benzínovom čerpadle. Naopak, môžete tiež ľahko zistiť, aké sú ceny na iných čerpacích staniciach. V ponuke (ktorú počas jazdy vyvoláte stlačením modrého tlačidla so šípkou nadol) stlačte ikonu s čerpacou stanicou. Okamžite potom uvidíte prehľad, ktoré čerpacie stanice sú a čo tam presne stojí palivo. Pomocou ikony vpravo hore môžete opäť označiť svoje predvolené preferencie, napríklad zoradenie podľa vzdialenosti, ceny alebo značky. Táto možnosť je samozrejme k dispozícii všetkým, nielen tým, ktorí majú najazdených viac ako 100 míľ.

Tip 09: Flexibilný hlas

Waze môžete plne ovládať svojim hlasom, čo je samozrejme veľmi bezpečné. Ale Waze s vami tiež veľa hovorí a ak ste v aute často a dlho, potom radšej získajte pokyny od hlasu, ktorý sa vám páči. Mnoho navigačných aplikácií má hlas dráždiaci krv - čo si vlastne myslíme o „Femke“, predvolenom hlase Waze. Našťastie si môžete zvoliť iný hlas. Hlas si vyberiete stlačením ikony s ozubeným kolieskom v pravom hornom rohu ponuky (ktorú vyvoláte stlačením lupy) a potom Pokyny na hlasovanie. Počet holandských hlasov (dva) je v porovnaní s počtom anglicky hovoriacich hlasov veľmi obmedzený. To musí byť iba problém, pretože na chvíľu môžete nahrávať svoj vlastný hlas. Mimochodom, je k dispozícii aj flámsky hlas. Mysleli sme si, že to bude veľmi časovo náročná práca, ale nie je to tak zlé. Na získanie navigačného systému s vlastným hlasom je zjavne potrebných iba zaznamenanie 43 viet. Má niekto telefónne číslo kráľovnej Máximej?

Tip 10: Prepojte Spotify

Na záver funkcia, ktorá nie je až taká užitočná, ale veľmi príjemná. Počas dlhých ciest autom môže mať vaša obľúbená hudba relaxačný účinok a čím ľahšie si ju spomeniete, tým bezpečnejšia je. Hudbu môžete samozrejme nechať hrať cez autorádio, ale to s navigáciou nie vždy funguje dobre (ak niečo nie je v poriadku, musíte to pochopiť). Z tohto dôvodu je super pohodlné, že si svoj účet Spotify môžete jednoducho prepojiť s aplikáciou Waze. Nielenže sa tým automaticky zníži hudba pri dôležitých oznámeniach, ale tiež sa zaistí, že budete môcť jednoducho počúvať Spotify prostredníctvom súpravy do auta, a to aj v autách s rádiovým systémom, ktorý Spotify nepodporuje.

Slnko vychádza pre nič za nič

Waze je úplne zadarmo a my ho úplne milujeme. Nie je na tejto aplikácii nič nepríjemné? Bohužiaľ áno. Vývoj a údržba aplikácie ako Waze samozrejme stojí veľa peňazí a niekto musí túto faktúru zaplatiť. Waze to nerobí účtovaním peňazí za aplikáciu, ale budovaním reklamy. Táto reklama sa samozrejme nezobrazuje počas jazdy, ale napríklad vtedy, keď stojíte na mieste pred semaforom alebo keď ste blízko určitého miesta. Aj keď chápeme, že Waze musí byť zaplatený, vytvára nejakým spôsobom rozptýlenie. V skutočnosti by sme boli radšej, keby sme za Waze museli zaplatiť iba pár eur.