Blog

11 produktov Google, ktoré úplne zlyhali

Googlu sa darí celkom dobre, má úspešný vyhľadávací nástroj a množstvo ďalších strieľačiek, ako sú Android, Gmail a Mapy Google. Internetovému gigantovi niekedy uniká pointa.

Posledné správy o tom, že sociálna sieť Google, Google+, je po narušení ochrany údajov vyradená z vysielania, opäť ukazujú, že Google tiež niekedy musí ísť prachom. Internetový gigant musel v priebehu rokov robiť viac z týchto rozhodnutí. Uviedli sme 11 produktov Google, ktoré úplne zlyhali.

1. Google+

Ak chcete s Google+ začať okamžite, v októbri sa objavilo porušenie ochrany údajov spoločnosti Google, ktoré umožnilo únos údajov až 500 000 používateľov Google+. Chyba Google+, ktorá spôsobila porušenie údajov, umožnila zobraziť profilové údaje, ktoré boli chránené používateľom. Myslite na údaje, ako sú vaše meno, adresa, pohlavie, vek a práca. V reakcii na to Google vytiahol zástrčku zo sociálnej siete Google+.

2. Google odpovede

Prvý projekt spoločnosti Google, Google Answers, zahájil spoluzakladateľ Larry Page v apríli 2002 ako trh vedomostí, kde používatelia mohli klásť otázky tímu odborníkov. Google Answers Researchers by odpovedali na všetky vaše otázky. Napriek tomu sa služba ukázala ako nerentabilná a v decembri 2006 sa rozhodlo neodpovedať na žiadne nové otázky. Mimochodom, archív starých otázok, ktoré boli položené, je stále prístupný.

3. Google živo

Google Lively bol uvedený na trh v júli 2008 a mal byť odpoveďou na populárny svet Second Life. V digitálnom svete si hráči mohli zariadiť svoje vlastné miestnosti, vytvoriť avatara a potom všetko zdieľať v blogoch alebo na webových stránkach. Videá z YouTube bolo možné sledovať aj na virtuálnych televízoroch a bolo možné implementovať fotografie. Iba šesť mesiacov po uvedení na trh sa spoločnosť Google rozhodla projekt ukončiť. Hovorilo sa, že vtedy sa hľadajúci gigant chcel viac sústrediť na svoje hlavné aktivity.

4. Google Buzz

Google Buzz, ktorý bol uvedený na trh vo februári 2010, bola aplikácia pre sociálne médiá, ktorá pomáhala používateľom organizovať ich online konverzácie na sociálnych sieťach. Používatelia služby Gmail mohli pomocou služby Google Buzz komunikovať priamo zo svojho e-mailu s kontaktmi z rôznych sietí. V roku 2011 sa internetový gigant po niekoľkých problémoch s ochranou osobných údajov rozhodol vytiahnuť zástrčku z aplikácie.

5. Google Wave

Google Wave bol uvedený na trh v roku 2009 ako služba, ktorá vám umožňuje pracovať na projekte s niekoľkými ľuďmi. Myslite na dokumenty a tabuľky. Okrem toho bolo možné vzájomne reagovať na úpravy pomocou špeciálneho chatovacieho systému. Wave pracoval úplne integrovaný do vášho prehliadača, takže sťahovanie samostatného programu nebolo potrebné. Google Wave sa napriek tomu neuchytil, čiastočne kvôli komplikovanému rozhraniu, preto bola služba v roku 2012 ukončená.

6. Google Video

Služba Google Video mala pri spustení v roku 2005 sťažiť fungovanie služby YouTube. Namiesto konkurencie s videoslužbou sa spoločnosť Google v roku 2006 rozhodla prevziať kontrolu nad samotným serverom YouTube. Po akvizícii boli funkcie služby Google Video postupne vyradené.

7. Google Health

Google Health je v skutočnosti verziou elektrického záznamu o pacientovi od spoločnosti Google, iba s verziou Google si pacient môže uchovávať svoj vlastný spis a nielen lekárske orgány. Nebol však úspešný a služba mala málo používateľov. Spoločnosť Google ukončila službu 1. januára 2012 a údaje boli potom natrvalo vymazané 1. januára 2013. Podľa spoločnosti Google nedostatok úspechu v službe Google Health spočíva v tom, že sa jej nepodarilo získať dôležité strany v zdravotníctve na podporu systému.

8. Google Reader

Online čítačka informačných kanálov Google Reader existuje od roku 2005 a má niekoľko miliónov používateľov. Dalo by sa povedať, že celkom úspešné, ale bolo rozhodnuté zastaviť službu. Google nemohol nájsť spôsob, ako zarobiť peniaze službou RSS.

9.iGoogle

Domovská stránka Google Personal Home, ktorá umožňuje používateľom dopĺňať domovskú stránku Google titulkami zo spravodajských zdrojov, prešla v roku 2007 metamorfózou, keď bola premenovaná na iGoogle. Metamorfóza však nezabránila spoločnosti Google v tom, aby za projekt zatiahla. Internetový gigant sa chcel viac sústrediť na vývoj Goolge +.

10. Google Glass

Aj keď sa teraz pozrieme na veľa nových variantov virtuálnej reality a rozšírenej reality, vrátane Microsoft Hololens a Oculus Rift, kedysi existovala alternatíva od spoločnosti Google, ktorá bola taká futuristická, že takmer akoby pochádzala z inej éry: Google Glass. Nositeľný počítač v okuliaroch bol dočasne predaný ako prototyp v roku 2013, po ktorom nasledovalo verejné uvedenie na trh v roku 2014. Watchdogi na ochranu súkromia po celom svete však neboli spokojní s pravidlami ochrany súkromia spoločnosti Google Glass. Napríklad by bolo pre používateľov príliš ľahké tajne robiť nahrávky. Inteligentné okuliare Google navyše trpeli problémami so softvérom a vysoká cena tiež ľuďom nedovolila kúpiť si okuliare.

11. Google Nexus Q

Nexus Q sa musel stať stredobodom vašej domácej siete. Prehrávač médií môžete pripojiť k reproduktoru alebo systému domáceho kina pomocou kábla HDMI a digitálneho zvukového výstupu. Po pripojení sa môžete ľahko pripojiť k zariadeniu Nexus Q pomocou smartphonu alebo tabletu so systémom Android a streamovať fotografie, videá a hudbu do svojej inštalácie alebo televízora. Akýsi hub, pomocou ktorého je možné streamovať všetky médiá. Nexus Q však dostal veľkú kritiku, čiastočne kvôli vysokej cene a obmedzeným funkciám v porovnaní napríklad s Apple TV. Nexus Q sa nakoniec nikdy nedostal k dispozícii širšej verejnosti.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found