Preskúmanie

Lavasoft Ad-Aware Free Antivirus + - antivírusový program druhého názoru

Spoločnosť Lavasoft sa preslávila pred desiatimi rokmi vďaka vlastnému anti-spywarovému programu a neskôr predstavila skutočný antivírusový program. Tento program získava stále lepšie výsledky v testoch, pravdepodobne preto, že používa nástroj Bitdefender.

Lavasoft Ad-Aware Free Antivirus +

Jazyk

Holandsky

OS

Windows XP (32 bitov) / Vista / 7/8/10 (32 a 64 bitov)

Webová stránka

www.lavasoft.com

7 Skóre 70
  • Pros
  • Jednoduchosť použitia
  • Dobrý bezpečnostný výkon
  • Inštalácia spolu s iným bezpečnostným programom
  • Negatíva
  • Žiadne skenovanie pošty
  • Vyžaduje sa registrácia
  • Dopad systému

Lavasoft ponúka svoju ochranu v štyroch variantoch, bezplatný Ad-Aware Free Antivirus + a platený program Personal Security, Pro Security a Total Security. Free Antivirus + obsahuje antivírus a antimalvér, ochranu pred stiahnutím z disku pri surfovaní a má herný režim, v ktorom sú oznámenia potlačené. Čo vám z platených verzií chýba, je ochrana internetového bankovníctva, firewall, integrácia s e-mailovými programami, rodičovská kontrola, šifrovanie súborov a skartovač na nenávratné mazanie súborov. Ak si myslíte, že sú tieto funkcie dôležité, začnite s Free Antivirus +, pretože už počas inštalácie môžete so značnou zľavou upgradovať na niektorý z platených programov Lavasoft. Po inštalácii je Ad-Aware Free Antivirus + v angličtine, ale pri možnostiach prepnete na holandčinu. Lavasoft používa na rozpoznávanie škodlivého softvéru modul Bitdefender.

Windows

Počas inštalácie si môžete zvoliť, že si Ad-Adware Free Antivirus + nainštalujete iba ako „druhú líniu obrany“, teda vedľa iného anti-malware programu. Ad-Adware je potom aktívny iba vtedy, keď ho dokonca spustíte pre ďalšie skenovanie. Ako ďalšia možnosť je nainštalovaný aj program Ad-Aware Web Companion, ktorý blokuje nebezpečné webové stránky a voliteľne prevádza váš predvolený vyhľadávací nástroj v prehliadačoch Chrome, Firefox a Internet Explorer na Microsoft Bing. Po inštalácii je aktivácia a registrácia povinná. Moderné a svieže rozhranie vyžaduje veľa rolovania. Free Antivirus + zobrazuje bannery pre platené produkty a tiež zobrazuje všetky chýbajúce funkcie. Ak na niektorú kliknete, dostanete ponuku na aktualizáciu. Bezplatný antivírus + obsahuje tri prehľadávania na rýchle skenovanie, z ktorých jeden je možné vykonať automaticky každý deň, týždeň alebo mesiac. Ďalšie možnosti sú obmedzené, väčšina kariet obsahuje funkcie, ktoré sú iba v platenej verzii. Konfiguráciu môžete chrániť PIN kódom. Dopad na výkon počítača je pri Free Antivirus + nadpriemerný.

Záver

Lavasoft's Ad-Aware Free Antivirus + je pekný skener so skromnými možnosťami. Výsledky skenovania sa za posledné roky mohli značne zlepšiť, čiastočne vďaka motoru Bitdefender. Funkčnosť programu je však obmedzená. Použitie ako druhého skenera je zrejmé z dôvodu absencie skenovania pošty.