Ako

Prehrávač médií VLC, znovuobjavený

Prehrávač médií VLC je jedným z najpopulárnejších svojho druhu - nielen preto, že je zadarmo. Existuje niekoľko prehrávačov médií, ktoré prehrávajú toľko rôznych formátov médií bez ďalších kodekov. A každý, kto sa pokúsi odhaliť menej známe možnosti a možnosti programu, si rýchlo uvedomí, že dokonca aj popis ako „flexibilný prehrávač médií“ spôsobuje nespravodlivosť nástroja.

Tip 01: Stiahnutie

Ak ešte nemáte v počítači prehrávač médií VLC, stiahnite si ho z oficiálnych webových stránok. Nebolo by to prvýkrát, čo tretie strany ponúknu infikovanú verziu nástroja na inom webe. Najnovšia verzia v čase písania tohto článku je 3.0.6. Stránka zvyčajne detekuje váš operačný systém a poskytne príslušnú verziu na stiahnutie.

Ak je to potrebné, môžete si vyzdvihnúť ďalšie verzie pomocou šípky vedľa Stiahnite si VLC; program je k dispozícii pre rôzne platformy, vrátane Windows 32 a 64-bit, macOS, Linux a mobilných platforiem Windows Phone, Android a iOS. Kliknite tu Ostatné systémy, potom si môžete sťahovať z rôznych distribúcií Linuxu a z "exotických" prostredí, ako sú OpenBSD, OS / 2 a Solaris vyberte. Týmto spôsobom si môžete stiahnuť aj prenosnú verziu systému Windows vo formáte zip alebo 7zip.

Ak sa nevyhnete experimentom, môžete sa dokonca vydať na jednu z „nočných stavieb“. Momentálne je napríklad v príprave verzia 4.0.0 a môžete ju získať na stránkach Videolan. Upozorňujeme, že z tejto verzie sa odinštaluje vaša staršia verzia.

Tip 02: Rozhranie

Vzhľad prehrávača médií VLC (ďalej skrátene VLC) môžete upraviť niekoľkými spôsobmi. Keď dostanete ponuku Nástroje / Prispôsobiť rozhranie môžete nastaviť poradie prvkov pre rôzne panely ponúk, vrátane hlavného panela nástrojov a Panel nástrojov načasovanie. Tieto prvky môžete jednoducho pretiahnuť myšou. Cez tlačidlo Nový profil potom môžete rozloženie tlačidla uložiť pod vlastným menom.

Nezabudnite to skontrolovať Nástroje / Predvoľby / Rozhranie. Tu môžete zmeniť všetky druhy aspektov rozhrania. Najradikálnejšiu vizuálnu úpravu je však možné dosiahnuť použitím inej témy alebo vzhľadu. Na stránke Videolan nájdete viac ako sto skinov, kde si ich tiež môžete jedným ťahom stiahnuť. Potom už stačí iba rozbaliť súbor zip. Ak chcete použiť takúto pokožku, choďte na Nástroje / Predvoľby / Rozhranie a bodka teba Používanie vlastnej témy po ktorom môžete ísť cez Vyberte odkazuje na vhodný súbor vlt. Svoju voľbu potvrďte pomocou Uložiť. Ak nenájdete hneď niečo vhodné v tejto širokej škále, môžete si dokonca navrhnúť svoj vlastný skin pomocou editora skinov VLC media player.

Pomocou skinov okamžite dáte VLC úplne iný vzhľad

Tip 03: Nastavenia

Väčšina používateľov si rýchlo nájde cestu do ponuky nastavení VLC: stlačte Ctrl + P alebo prejdite na Nástroje / Predvoľby. Na karte Skratky okamžite získate praktický prehľad dostupných skratiek (pozri tiež VLChelp). Môžete ich tiež upraviť dvojitým kliknutím.

Mnoho používateľov však nevie, že si môžu vyvolať aj rozsiahlejšiu ponuku nastavení. Ak sa tam chcete dostať, môžete ísť doľava dole Zobraziť možnosti, možnosť Všetko dotknúť sa. Menu okamžite vyzerá úplne inak. Na ľavom paneli sa zobrazí prehľad kategórií Zoznam skladieb, Zvuk, Pokročilé, Rozhranie, Dovoz / kodeky, Výstup streamu a Video. Každá rubrika obsahuje niekoľko podnadpisov a zodpovedajúce položky sa potom zobrazia na pravom paneli. Je veľmi užitočné, že v tomto režime máte vyhľadávací panel. Zadajte napríklad tu podtitul naraz uvidíte všetky časti, ktoré s tým súvisia.

Tip 04: Diaľkové ovládanie

Ak spustíte VLC na počítači s multimediálnym centrom, môže byť užitočné program ovládať na diaľku, napríklad z prehľadávača v notebooku alebo smartfóne. Ak chcete povoliť túto funkciu, otvorte Nástroje / Predvoľby a predstavte si Zobraziť možnosti ďalej Všetko, ako je opísané v predchádzajúcom tipe. Kliknite na rubriku Hlavné rozhranie, uistite sa, že Modul rozhrania v pravom paneli je nastavená na Štandardné a vedľa neho začiarknite políčko Web. Teraz kliknite na šípku vedľa hlavičky Hlavného rozhrania a vyberte Lua. Správne, o Konfigurácia rozhrania Lua, vyplňte svoju heslo v. Potvrďte pomocou Uložiť a reštartujte VLC.

Do vášho prehliadača (zatiaľ) na rovnakom počítači. Tu klepnete localhost: 8080 v paneli s adresou - ak váš firewall protestuje, uveďte, že ide o bona fide prenos. Zobrazí sa výzva na zadanie hesla (používateľské meno nechajte nevyplnené) a hneď potom sa zobrazí diaľkový ovládač pre VLC so šikovnými tlačidlami vľavo.

Teraz už potrebujete poznať iba internú IP adresu počítača s VLC - príkazový riadok ipconfig vám to povie - aby ste mohli ovládať VLC aj z iného sieťového zariadenia. Musíte ísť iba v danom prehliadači :8080 vyplniť.

Tip 05: Titulky

Je pravdepodobné, že jedna alebo viac stôp s titulkami je k dispozícii aj pri sledovaní filmu alebo videa vo VLC. V závislosti od formátu kontajnera môžu byť titulky vo video súbore už obsiahnuté. Skontrolujte to na Titulky / stopa titulkov; prípadne sú tu k dispozícii aj rôzne skladby v rôznych jazykoch. Kliknutím na takúto stopu zobrazíte výsledok.

Mnoho (stiahnutých) filmov má však titulky v samostatnom súbore, často s príponou srt. Normálne VLC automaticky vyberie titulky, ak je tento súbor umiestnený v rovnakom priečinku s úplne rovnakým názvom ako videosúbor. Ak je to potrebné, odkazujete na správny súbor s titulkami zo samotného VLC cez Pridajte súbor titulkov.

Stále hľadáte zodpovedajúci súbor s titulkami? To je tiež možné zo samotného VLC prostredníctvom teraz zabudovaného doplnku VLSub. Otvorte ponuku Displej a vyber si VLSub. Nastavte požadovaný jazyk (napr Holandsky) a zadajte názov filmu, seriálu alebo konkrétnej sezóny. Stlačte Hľadajte podľa mena, vyberte požadovaný súbor s titulkami, kliknite na ikonu Výber na stiahnutie a na príslušnom odkaze, po ktorom prehliadač stiahne súbor.

Tip 06: Synchronizácia

Ak synchronizácia medzi titulkami a filmom nie je optimálna a iný súbor s titulkami nepomáha, môžete zavolať pomocou VLC. Napríklad môžete systematicky mierne znížiť oneskorenie titulkov pomocou tlačidla G a zvýšiť ho pomocou tlačidla H. Viac možností nájdete na Extra / Track synchronizácia. Tu môžete zadať požadované oneskorenie (prostredníctvom kladných hodnôt) alebo zrýchlenie (prostredníctvom záporných hodnôt) stopy titulkov s presnosťou až na tisícinu sekundy. Ak titulky v súvislosti so zvukom prídu trochu neskoro, môžete tiež použiť pokročilú metódu synchronizácie pomocou časových značiek. Keď počujete frázu, ktorá je ľahko rozpoznateľná, stlačte Shift + H. Keď sa zobrazí príslušný podnadpis, stlačte kombináciu klávesov Shift + J. Ak ich chcete zhodovať, musíte stlačiť klávesy Shift + K. Obnovíte pôvodnú synchronizáciu zvuku a titulkov pomocou skratky Ctrl + Shift + K.

Vyhľadávanie a synchronizácia titulkov sa vykonáva v rámci samotného VLC

Tip 07: Konverzia médií

VLC sa dá použiť aj ako prevádzač médií. Ako príklad si vezmime video z YouTube, ktorého zvuk si chcete ponechať iba vy - tiež ilustráciu toho, ako si môžete tieto videá stiahnuť priamo z VLC.

Najskôr otvoríte video YouTube v prehliadači, vyberiete zodpovedajúcu webovú adresu a skopírujete ho do schránky pomocou kombinácie klávesov Ctrl + C. Vo VLC choďte na Otvorte mediálny / sieťový stream, vložte adresu URL pomocou Ctrl + V do poľa a stlačte hrať. Otvorte ponuku Dodatočné a vyber si Informácie o kodeku. Zobrazí sa okno, v ktorom môžete v spodnej časti zadať celú webovú adresu Poloha, do schránky. Teraz ich prilepíte späť do prehliadača; video sa prehrá okamžite. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Uložiť ako. O chvíľu bude video k dispozícii offline vo formáte mp4.

Prevod na MP3 sa vykonáva nasledovne. Ísť do Médiá / Konvertovať / Uložiť. Stlačte tlačidlo Pridať a pozrite si súbor mp4. Kliknite na Konvertovať / Uložiť a vyberte profil Audio - MP3. Môžete tiež kliknúť na tlačidlo s kľúčom tu: na karte Zvukový kodek môžete teraz upraviť kvalitu a napríklad nastaviť bitovú rýchlosť 192 kb / s. Potvrďte tlačidlom Uložiť, zadajte vhodný názov pre svoj súbor MP3 a začnite konverziu pomocou tlačidla Štart.

Tip 08: Rekordér

VLC nie je iba prehrávač médií; tento nástroj môžete tiež použiť na záznam všetkých druhov médií. Tento program je ideálny na snímanie videozáznamov. To je možné vykonať prostredníctvom ponuky Vytvorte video / momentku alebo pomocou klávesovej skratky Shift + S (Windows, Linux) alebo Cmd + Alt + S (macOS).

VLC môže tiež zaznamenávať živé obrázky z webových kamier. Najskôr vyskúšajte nasledovne. Ísť do Médiá / záznamové zariadenie na otvorenie. V rozbaľovacej ponuke na adrese Režim nahrávania vyber ty DirectShow, po ktorom prídete k Názov videozariadenia vyberte svoju webovú kameru a na Názov zvukového zariadenia požadované zariadenie (Nie je tiež možné). Kliknite na šípku vedľa položky hrať a vyber si Prúd. Stlačte Ďalší, skontrolujte to Súbor je vybrané na Nový účel, kliknite na Pridať a zadajte požadovaný názov súboru a príponu. Posledne uvedené musí potom zodpovedať Profil ktoré vyberiete po kliknutí Ďalší stlačili; napríklad názov súboru webcam.mp4 s ako profil Video - H.264 + MP3 (MP4). Znovu stlačte Ďalší a začnite nahrávať pomocou Prúd. Stlačte na Prestaňukončite nahrávanie.

Ak to tak nefunguje, postupujte nasledovne. Znova vyberte požadované video a zvukové zariadenie, ako je popísané vyššie. kliknite na Pokročilé nastavenia a nastaviť Obnovovacia frekvencia videa napríklad o 30,00. Potvrďte pomocou Ok a kliknite na hrať. Ísť do Displej a vyberte Pokročilé ovládacie prvky, takže v spodnej časti obrazovky je k dispozícii aj červené tlačidlo nahrávania. Takto môžete zaznamenávať obrázky. Nahrávanie zastavíte opätovným stlačením tlačidla.

VLC sa ukázalo ako všestranný mediálny záznamník

Tip 09: Logo

S VLC môžete samozrejme prehrávať zvuk alebo video okamžite bez akýchkoľvek ozdôb, ale tí, ktorí majú radi trik v čase, môžu ísť do rozsiahleho koša s efektmi. Otvorte video súbor a vyberte Nástroje / efekty a filtre. Otvorí sa dialógové okno a na karte Zvukové efekty sa okamžite zobrazí grafika Ekvalizér. Ak je to žiaduce, musíte to najskôr povoliť; mimochodom, tu si môžete vybrať z celej série „predvolieb“.

Predpokladajme, že by ste chceli prehrať svoje video s malým logom vašej asociácie na obrazovke. Teraz môžete také logo napáliť do samotných obrázkov (napríklad s bezplatným Avidemuxom), ale s VLC to môže byť tiež menej drastické. Včela Efekty a filtre otvorte kartu Video efekty. Uvidíte tu niekoľko základných kariet, ako napr Orezať, vyfarbiť a Geometria. Pri logu však klepáte na záložku Prekrytie. Tu začiarknete políčko Pridajte logo a získajte požadovaný obrazový súbor. Včela Na poschodí a Vľavo určíte (v počte pixelov), ako ďaleko by malo byť logo od okraja videa, a posúvačom na Pokrytie nastavte úroveň transparentnosti svojho loga - týmto spôsobom môžete vo svojom videu zobraziť aj vodoznak. Potvrďte pomocou Uložiť.

Mimochodom, je perfektne možné aktivovať viac zvukových a obrazových efektov súčasne. Poznámka: ak stlačíte tlačidlo Uložiť keď zostane stlačené, nastavené efekty zostanú aktívne pre nasledujúce relácie prehrávania - aj pri iných videách.

Prípony

VLC podporuje aj doplnky a rozšírenia, ktoré umožňujú ešte viac rozšíriť funkčnosť programu. Dostanete sa k nej cez menu Nástroje / Pluginy a rozšírenia. Na karte Správca doplnkov potom kliknite na Nájdite ďalšie doplnky online a ďalej Všetko. Dostupné rozšírenia sa teraz zobrazia na pravom paneli. Zdá sa však, že ide hlavne o témy, ktoré je možné nainštalovať jednoduchým stlačením tlačidla. Kategória Prípony je stále tenší a obsahuje iba niekoľko položiek, z ktorých niektoré sú teraz predvolene napálené do VLC, napríklad schopnosť prehrávať médiá tam, kde sa naposledy zastavili, a funkcia načítania titulkov (pozri tip 5).

Príkazový riadok

Aj keď má VLC grafické rozhranie, môže byť niekedy užitočné spustiť program z príkazového riadku, najmä preto, že tieto príkazy môžete zahrnúť do skriptu alebo dávkového súboru.

V každom prípade je dobré vedieť, že používate príkaz vlc - pomoc vygeneruje textový súbor vlc-help.txt, ktorý obsahuje prehľad všetkých možností príkazového riadku. Získate ešte rozsiahlejší textový súbor s vlc -H (s veľkým písmenom). Ak nevidíte súbor txt, spustite súbor Príkazový riadok potom ako správca a skúste to znova.

Výsledný textový súbor môžete napríklad zobraziť prostredníctvom Wordpadu; čoskoro zistíte, že VLC poskytuje pôsobivý arzenál parametrov.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found