Blog

Prichádza Microsoft s Windows Lite?

Chromebooky majú čoraz väčšiu obľubu a spoločnosť Microsoft to chce využiť znížením operačného systému Windows. Spoločnosť Microsoft sa stále snaží udržať krok s Googlom. Napríklad ľahšia verzia Windows 10 s názvom 10S (neskôr nazývaná S Mode) sa u širokej verejnosti nechytila. Spoločnosť Microsoft to neodrádza. S Windows Lite sa spoločnosť pokúša o zvrhnutie Chromebookov.

Podľa posledných správ robí Microsoft výrazný pokrok vo vývoji Windows Lite, ktorý je, ako už názov napovedá, ľahšou verziou Windows 10. Prvé chýry o takomto operačnom systéme sa objavili už v decembri, ale The Verge teraz potvrdzuje, že sa pracuje na verzii Lite.

Windows Lite teda bude zbavenou verziou známeho operačného systému a bude sa podľa The Verge spočiatku zameriavať hlavne na zariadenia s dvoma obrazovkami, medzi ktoré môže patriť Surface Centaurus očakávaný na jeseň tohto roka. Neskôr OS pravdepodobne príde na „zariadenia podobné Chromebooku“.

Windows Lite tiež pravdepodobne podporí akýkoľvek procesor, čo výrobcom poskytne väčšiu slobodu pri vývoji zariadení. Vzhľadom na to, že procesory ARM spoločnosti Qualcomm dokážu predĺžiť výdrž batérie na niektorých notebookoch na viac ako 20 hodín, nemalo by byť prekvapením, ak nedávno oznámený Snapdragon 8cx bude v notebookoch Windows Lite k dispozícii od druhej polovice roku 2019.

Menej funkcionalít

Windows Lite pravdepodobne ponúka ešte menej funkcií ako Windows 10 S, ale čo to znamená, sa ešte musí objasniť. Pravdepodobne môžete spúšťať iba aplikácie, ktoré ste si stiahli z obchodu Microsoft, čo znamená značný ústupok. Aj keď by existovala aj podpora pre takzvané Progressive Web Apps (PWA). PWA je vlastne web, ktorý vyzerá ako aplikácia a má funkcie aplikácie.

Verge tiež dokázal ukázať, ako bude operačný systém vyzerať, aj keď bol pridaný komentár, že rozhranie Windows Lite sa až do oficiálneho uvedenia mohlo trochu zmeniť.

Mimochodom, zatiaľ nie je známe, kedy Microsoft odhalí ľahší operačný systém. Spoločnosť Microsoft tento rok organizuje aj akciu Build pre vývojárov. Budovanie často ukazuje, akým smerom sa spoločnosť Microsoft uberá so systémom Windows a že sú predstavené nové iniciatívy, takže je celkom možné, že o systéme Windows Lite pribudnú ďalšie informácie.

Microsoft Build 2019 sa uskutoční 6. - 8. mája v Seattli.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found