Ako

Mali by ste to vedieť o externom GPU

Váš laptop je šikovný, pretože je to malé zariadenie, ktoré môžete nosiť so sebou. Väčšina notebookov má, bohužiaľ, internú grafickú kartu, ktorá nie je dostatočne rýchla na použitie v náročnejších grafických aplikáciách, ako sú úpravy videa alebo hry náročné na grafiku. Jedným z riešení je pripojenie externého GPU k počítaču. V tomto článku vám povieme, ako to funguje.

Tip 01: Prečo externý?

Váš notebook má pravdepodobne ľahký grafický procesor (jednotka grafického spracovania, známa tiež ako grafická karta alebo grafická karta), ktorý neprodukuje príliš veľa tepla a má dostatočnú kapacitu na zobrazovanie videí, hranie hier a vykonávanie všetkých každodenných úloh. Ak ale spúšťate náročné programy, často pracujete so softvérom na strih videa alebo občas k svojmu systému pripojíte niekoľko veľkých monitorov, všimnete si, že vaši fanúšikovia sú neustále zapnutí a váš systém sa cíti pomalšie. To všetko sú príznaky preťaženia interného GPU. V takom prípade môžete upgradovať interný grafický procesor vášho systému na stolnom počítači, ale to u notebookov zvyčajne nie je možné. Koniec koncov, v stolnom počítači môžete jednoducho vložiť druhú grafickú kartu zasunutím do slotu PCI Express, ale v prípade notebooku to nie je možné. Je možné vybaviť notebook (alebo stolný počítač) externým GPU. To môže vypnúť interný GPU alebo zdieľať zaťaženie. Externý grafický procesor má vo väčšine prípadov zmysel, ak ako základný systém používate notebook.

Externá grafická karta má vo väčšine prípadov zmysel, ak ako základný systém používate notebook

Tip 02: Prevádzka externého GPU

Princíp externého GPU je veľmi jednoduchý, vezmete samostatnú grafickú kartu, zabudujete ju do krytu a pripojíte zariadenie k notebooku. Pred niekoľkými rokmi to bolo vyhradené iba pre odvážlivcov, ktorí naskrutkovali jednotlivé grafické karty do krytov a samotné spájkované ovládače, ale dnes sú na predaj samostatné kryty, nájdete špecializované webové stránky a fóra, kde si môžete prečítať všetko o najlepších GPU pre externé použitie a môžete si dokonca kúpiť hotové riešenia. Do takmer všetkých zásuviek pre externé GPU môžete umiestniť maximálne jednu grafickú kartu. Existujú kryty pre viac GPU, ale stojí to veľa peňazí. Ak potrebujete viac grafických kariet, pravdepodobne bude rozumnejšie kúpiť si dve skrinky, pretože obe majú vlastné napájanie. Externé grafické karty spotrebúvajú veľa energie a na udržanie teploty potrebujú výkonné ventilátory.

eGPU vs eGFX

Tieto dva pojmy sú často zamieňané. Často sa myslia rovnaké produkty, ale eGFX znamená externá grafika a používa sa pre externé zariadenie, ktoré môže spúšťať grafické procesy. eGPU je skratka pre externú grafickú procesorovú jednotku a môže sa vzťahovať iba na fyzickú grafickú kartu. Môžete teda správne povedať, že v eGFX je eGPU.

Tip 03: Aplikácie

Pre koho je externá grafická karta skutočne užitočná? Ak sa vaše herné zážitky zastavia v Mijnenvegen alebo v hre Patience, potom nepotrebujete viac grafického výpočtového výkonu. Ak ale hráte hry, ktoré od vášho GPU vyžadujú veľa - spomeňte si na Far Cry, Final Fantasy alebo Deus Ex: Mankind Divided, potom už jednoduchá grafická karta nestačí. Pre hry ako Far Cry: New Dawn sa odporúča GPU s minimálne 4 GB RAM. U priemerného notebooku s integrovaným GPU to systém často nedokáže uvoľniť. Hra sa bude hrať na väčšine notebookov, ale budete musieť vylepšiť svoj systém, aby ste čo najlepšie využili možnosti interného GPU, a občas sa v obraze objavia závady. Musíte si tiež sami nastaviť herné nastavenie na minimálnu záťaž, čo znamená, že si nemôžete vychutnať krásnu grafiku hry.

Ďalším dôvodom na získanie externého GPU je práca so softvérom na strih videa. Vykreslenie je oveľa rýchlejšie so samostatnou externou grafickou kartou ako s internou grafickou kartou, pretože externý grafický procesor je oveľa výkonnejší. Ovládanie viacerých monitorov tiež zaťažuje grafickú kartu. Ak chcete mať možnosť pripojiť k notebooku dva externé 4K monitory, je to u väčšiny interných GPU prakticky nemožné. Okrem toho má externý grafický procesor často viac pripojení na pripojenie monitorov. Používanie 4K monitorov môže byť tiež dôvodom pre externý GPU, ak to váš notebook nepodporuje.

Ďalším dôvodom na získanie externého GPU je práca so softvérom na strih videa

Interný GPU

S interným GPU notebooku často prichádzajú dva pojmy: integrovaný (integrovaný) GPU alebo nezávislý (vyhradený) GPU. Integrovaný GPU je súčasťou bežného CPU (procesora) a je oveľa menej efektívny a výkonný ako samostatný GPU. Integrovaný grafický procesor zaberá dynamickú pamäť z celkovej vnútornej pamäte vášho notebooku. Nezávislý grafický procesor (alebo samostatná grafická karta) má vlastnú vnútornú pamäť, a preto nie je súčasťou procesora. Nevýhodou samostatného grafického procesora vo vašom notebooku je, že batéria vydrží menej dlho.

Tip 04: Thunderbolt

K notebooku (alebo PC) môžete pripojiť externý GPU cez Thunderbolt 3. Thunderbolt 3 je ultrarýchle pripojenie, ktoré môže teoreticky dosiahnuť rýchlosť 40 Gbit / s. Thunderbolt 3 je tiež názov technológie, použité pripojenie je USB-C. Váš počítač teda musí mať port USB-C, ktorý podporuje technológiu Thunderbolt. Niektoré staršie porty USB-C to nerobia, tak to skontrolujte pred zakúpením externého GPU.

Je tiež dôležité presne vedieť, ktorá externá grafická karta bude pracovať s vaším systémom. Na webovej stránke www.egpu.io nájdete veľa informácií o všetkých druhoch krytov, ktoré GPU pracujú s ktorými základnými doskami a počítačmi a ako si môžete sami zostaviť externý GPU. Počítače Mac fungujú iba s grafickými procesormi AMD. Majte to na pamäti, ak máte produkt Apple. Po softvérovej stránke musíte mať spustený minimálne macOS 10.13.4. Na trhu je tiež niekoľko ďalších krytov thunderbolt2, odporúčame však ísť po novšej možnosti thunderbolt3. Externý GPU môžete k notebooku pripojiť aj pomocou iných technológií (napríklad mini-pci-express, ExpressCard alebo staršie verzie Thunderbolt), ale tieto sú takmer vhodné iba pre projekty typu „urob si sám“.

Tip 05: Spotreba energie

Existujú dva spôsoby, ako získať externý GPU (tri, ak zahrnieme aj možnosť DIY). Najjednoduchším spôsobom je zvoliť hotové riešenie, ale najlacnejšie je kúpiť si bývanie sami a nainštalovať do neho samostatnú grafickú kartu. Pred zakúpením puzdra je rozumné overiť si na vyššie uvedenej webovej stránke www.egpu.io, že toto puzdro funguje dobre s vaším modelovým notebookom. Pri nákupe krytu je dôležité, aby bol zdroj napájania dostatočne výkonný na to, aby bolo možné bez problémov ovládať GPU. V špecifikáciách GPU zvyčajne nájdete počet wattov, ktorý grafická karta potrebuje, ale je to založené na použití v stolnom počítači. Ak používate externý kryt, tieto minimálne požiadavky už nie sú správne. Odporúča sa skontrolovať webovú stránku výrobcu bývania a zistiť, ktoré GPU podporuje. Mnoho výrobcov má niekoľko modelov rovnakého krytu a rozdiel je často vo výkone interného zdroja napájania. Niektoré kryty majú na palube aj ďalšie porty, ktoré sú užitočné napríklad pri pripojení periférií. Skontrolujte tiež šírku krytu: niektoré kryty nie sú dosť veľké na najsilnejšie grafické karty.

Pri niekoľkých modeloch rovnakého krytu je rozdiel často vo výkone interného zdroja napájania
$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found