Ako

Čo môžete stále robiť v režime v lietadle?

iOS pozná takzvaný režim v lietadle už mnoho rokov. Skutočne primárne určené na použitie v (lietajúcom) lietadle. Čo konkrétne táto funkcia vlastne robí?

Ani nie tak dávno ste boli povinní vypnúť mobil alebo tablet v lietadle. Keď sa tieto zariadenia veľmi rozšírili, prirodzene to viedlo k sťažnostiam. Smartfón je koniec koncov oveľa viac ako telefón, môžete s ním hrať aj hry alebo ho používať ako elektronickú čítačku. Ale áno, vysielače prítomné v smartfóne (myslite samozrejme na časť GSM, ale tiež na Bluetooth a WiFi) môžu spôsobiť poruchy a odchýlky v citlivých zariadeniach v lietadle. Či to tak je v skutočnosti, je stále otázne. Ak však na palube je len niekoľko z nich - 180 cestujúcich, všetci majú zapnuté mobilné telefóny a neustále sa pripájajú k rôznym vežiam buniek, môžeme si predstaviť potenciálny problém. A hoci niektoré letecké spoločnosti v súčasnosti umožňujú používanie mobilných telefónov na palube počas letu, v žiadnom prípade to tak nie je - a oprávnene - všade.

Vypnuté a stále zapnuté

Našťastie v dnešnej dobe už nemusíte (moderný) smartphone vypínať úplne na palube. Za to vďačíte takzvanému režimu v lietadle. V tejto polohe (prístupné v systéme iOS prostredníctvom aplikácie Nastavenia a prepínača Letový režim), sú všetky vysielacie zariadenia vypnuté. Napríklad už nefunguje mobilné telefonovanie a dátový prenos, WiFi je vypnuté a Bluetooth je tiež vysielané. To druhé tiež znamená, že napríklad bezdrôtové Bluetooth slúchadlá v lietadle nebudú fungovať. To sa dá často vyriešiť pripojením týchto slúchadiel k zariadeniu pomocou (dodávaného) kábla. Nezabudnite si tento kábel vziať so sebou do príručnej batožiny spolu so slúchadlami. A tiež nie nevyhnutne potrebný adaptér, aký je potrebný napríklad pre novšie telefóny iPhone, ktoré nemajú konektor pre slúchadlá. V káblovej konfigurácii si môžete v každom prípade vychutnať hudbu alebo film so zvukom.

GPS

V dnešnej dobe funguje aj v režime lietadlo - prijímač GPS. Prinajmenšom to platí napríklad pre iPhone s najnovšou verziou iOS. Šikovné a zábavné, pretože tak môžete počas letu presne vidieť, kde ste. Môžete na to dokonca použiť iba svoju navigačnú aplikáciu. Vyberte si aplikáciu, ktorá používa offline mapy, alebo si pred odletom stiahnite - pokiaľ je to možné - do svojej obľúbenej navigácie alebo GPS aplikácie mapy oblasti, nad ktorou preletíte. Internetové pripojenie vo vzduchu totiž nie je k dispozícii, čo znamená, že napríklad kalibrované Mapy Google nebudú fungovať (správne). Ak používate navigačnú aplikáciu, nezabudnite nastaviť hlasitosť svojho smartphonu alebo tabletu na nulu. V opačnom prípade vám budú okolo uší lietať varovania o prekročení povolenej rýchlosti a ďalších veciach. Ďalej sa zdá, že prehľadné mapové zobrazenie funguje najlepšie napríklad v TomTom. Hneď ako mapa skočí do 3D zobrazenia, aplikácia sa pokúsi spojiť polohu s cestou, čo vedie k skákavému obrázku.