Preskúmanie

Toto sú najlepšie lacné smerovače WiFi

Smerovač je stredom vašej domácej siete. Smerovače od 400 eur a viac nie sú v dnešnej dobe výnimkou. Router si môžete kúpiť aj za menej ako 60 eur. Čo však vlastne získate? Testovali sme najlepšie lacné WiFi routery, aby sme to zistili.

Za špičkový model WiFi routeru niekedy zaplatíte 400 eur a viac. Týka sa to zariadení s mnohými anténami, ktoré niekedy podporujú až osem vysielacích a prijímacích kanálov a používajú najnovšie techniky na dosiahnutie najvyšších možných bezdrôtových priepustných rýchlostí. Táto sila je určite užitočná v prostredí s mnohými bezdrôtovými zariadeniami, ktoré často a súčasne využívajú sieť Wi-Fi. V bežných situáciách je to však „prehnané“. Napríklad väčšina notebookov, smartfónov, tabletov a streamovacích zariadení má iba jednu alebo dve antény na príjem a príjem. Smerovač s väčším počtom vysielacích a prijímacích kanálov nepomôže. Takýto výkonný WiFi router zjavne obsluhuje niekoľko bezdrôtových zariadení súčasne najvyššou možnou rýchlosťou. Ak je však súčasne aktívnych iba niekoľko bezdrôtových zariadení, postačí menej výkonný a lacnejší smerovač. Spomeňte si na domácu kanceláriu, malý dom, byt alebo študentskú izbu.

Nie vždy 5 GHz

Keď si kupujete smerovač, je 802.11ac najbežnejšou technológiou, ktorá využíva pásmo 5 GHz, také smerovače podporujú aj protokol 802.11n v pásme 2,4 GHz. Medzičasom sa do kategórie rozpočtu dostal aj 802.11ac. Existujú aj lacné smerovače, ktoré podporujú iba Wi-Fi 802.11n iba na frekvencii 2,4 GHz. To nie je vždy nevýhoda. Po prvé, pásmo 2,4 GHz má podstatne širší bezdrôtový dosah ako rýchlejšie pásmo 5 GHz. Po druhé, WiFi čip lacnejších smartfónov, tabletov a notebookov často funguje iba na frekvencii 2,4 GHz. Ak máte iba klientov v pásme 2,4 GHz, dvojpásmový smerovač je k ničomu a ušetríte peniaze za kopírovanie v jednom pásme 2,4 GHz.

Užitočnosť viacerých antén

Smerovače kombinujú viac antén, aby sa dosiahli vyššie rýchlosti bezdrôtového prenosu. Dva súčasné dátové toky sa niekedy označujú ako 2x2 pre počet dátových tokov, ktoré je možné prenášať a prijímať súčasne. Vysielač a prijímač musia mať rovnaký počet antén, aby dosiahli maximálnu rýchlosť. Prirodzene, používajú aj rovnakú technológiu WiFi: 802.11-n (2,4 alebo 5 GHz) alebo 802.11-ac (5 GHz). 802.11-n má teoretickú základnú rýchlosť 150 Mbit / s. Pri štandarde 802.11 ac je to 433 Mbit / s. Pomocou dvoch kanálov ich môžete zdvojnásobiť na 300 Mbit / s, respektíve 866 Mbit / s. Zadané rýchlosti označujú maximálnu rýchlosť spojenia medzi vysielačom a prijímačom. V praxi sú vaše bezdrôtové pripojenia oveľa pomalšie. Aké pomalé? To sme vyskúšali v tomto článku.

Rýchly oproti gigabitovému ethernetu

Dostupné routery majú často skôr rýchle ako gigabitové ethernetové porty, na ktoré visí vaše drôtové sieťové zariadenie, ako napríklad nas alebo media streamer. Pamätajte, že tieto typy sieťových portov sú desaťkrát pomalšie (100 MHz). Ak vôbec nepoužívate drôtové sieťové zariadenie, ktoré podporuje gigabit, potom to samozrejme nie je problém.

Problémom môže byť rýchlosť portu WAN Ethernet, ku ktorému je pripojený váš internetový modem. V praxi Fast Ethernet nedosahuje viac ako asi 90 až 95 Mbit / s. Ak máte rýchlejšie pripojenie na internet, je najlepšie investovať do WiFi smerovača s gigabitovým portom WAN, ktorý dosahuje až 900 Mbit / s. V opačnom prípade bude lacný smerovač WiFi zúžením vášho internetového pripojenia. Smerovač s gigabitovým portom WAN má zvyčajne tiež gigabitové ethernetové porty, takže napríklad na káblovom počítači môžete napríklad použiť aj rýchlejšie pripojenie na internet.

Tam, kde je zvyčajne aktívnych len niekoľko bezdrôtových zariadení súčasne, postačí lacnejší smerovač

Odôvodnenie testu

Efektívnu priepustnosť testujeme pomocou protokolu IPerf 3 na podporovaných frekvenciách Wi-Fi (5 GHz a / alebo 2,4 GHz) a na gigabitovom ethernetovom porte. Vykonávame celkom štyri rýchlostné testy, každý s tridsiatimi sekundami, s desiatimi paralelnými dátovými tokmi v smere vysielania a prijímania, výsledky prvej sekundy ignorujeme. Vykonávame tiež test rozsahu na frekvencii 2,4 GHz, a to na celkovo šiestich miestach usporiadaných do tvaru 3D hviezd okolo, nad a pod testovaným smerovačom. U smerovačov s portom USB meriame rýchlosť USB na externej jednotke Seagate vo formáte NTFS, ktorá je pripojená k najrýchlejšiemu portu USB testovaného smerovača. Všetky výsledky testu sa prevedú na vážené skóre funkčnosti, rýchlosti bezdrôtovej siete, rýchlosti káblovej siete, bezdrôtového dosahu a rýchlosti USB. Všetko toto prepočítame na jedno celkové skóre: toto hodnotenie sa zobrazuje maximálne s piatimi hviezdičkami a používame ho ako základ pre známku kvality Najlepšie testované.

ASUS RT-AC53

ASUS RT-AC53 nie je oveľa väčší ako statná mužská ruka s tromi dlhými polohovateľnými pevnými anténami vzadu. Jedná sa o dvojpásmový router so samostatnými WiFi čipmi pre frekvencie 2,4 a 5 GHz. Čip 2,4 GHz s teoretickou maximálnou priepustnosťou 300 Mbit / s dokáže vysielať a prijímať súčasne na dvoch bezdrôtových kanáloch. Čip 5 GHz má jeden kanál s maximálnou rýchlosťou 433 Mbit / s. Všetky porty sú vzadu: dva žlté porty gigabitového ethernetu (obyčajná LAN) a jeden modrý port WAN. V hornej časti krabice je umiestnených šesť stavových LED diód pre porty LAN a WAN, ako frekvencie WiFi, tak aj napájanie. Nálepka v spodnej časti uvádza prihlasovacie údaje.

Vedenie spoločnosti je v angličtine. Pri prvom prístupe do webového rozhrania vás router okamžite vyzve na výber jedinečného hesla pre účet správcu. Tak to má byť! Ak ste postupovali správne podľa pokynov na pripojenie, internet bude normálne fungovať okamžite. Ak máte iný typ pripojenia alebo ak nefunguje, v správe môžete stále spustiť sprievodcu rýchlym nastavením Internetu. Najskôr tiež skontrolujte v ponuke správy, či nie je k dispozícii nový firmvér. Môžete ho použiť automaticky; proces aktualizácie trvá asi tri minúty. Správa je prispôsobená mobilným prehliadačom a je rozdelená na ponuky, karty a ikony. Aplikácia pre mobilnú správu ASUS Router obsahuje niektoré ďalšie funkcie, ktoré webovému rozhraniu chýbajú, ako napríklad bezpečnostná kontrola, ktorá vám ukáže, ako zlepšiť zabezpečenie vášho routera. Táto aplikácia bohužiaľ nevie ani po holandsky.

ASUS RT-AC53

cena

€ 60,-

Webová stránka

www.asus.nl 8 Skóre 80

 • Pros
 • Rozsiahle možnosti
 • Dobré výkony
 • Kontrola zabezpečenia mobilných aplikácií
 • Negatíva
 • Žiadny holandský softvér
 • Iba dva LAN porty
 • Žiadny port USB

D-Link DIR-809

Tento malý smerovač má tri veľké pevné polohovateľné antény. Jedná sa o dvojpásmový smerovač, ktorý rovnako ako zariadenie ASUS používa dva samostatné čipy Wi-Fi. Čip 2,4 GHz podporuje dva súčasné vysielacie a prijímacie kanály. Pre 5 GHz je to obmedzené na jeden kanál. Teoretická maximálna prenosová rýchlosť je rovnaká ako u spoločnosti ASUS. D-Link má štyri LAN porty (zafarbené na čierno), navyše k jednému žltému portu WAN. Najmä pre začiatočníkov je mätúce, že farby v rámci tejto skupiny výrobkov nie sú štandardizované. Bohužiaľ sú to pomalšie rýchle ethernetové porty. Navrchu je osem stavových LED, vrátane LED pre každý port LAN. Štandardné prihlasovacie údaje nájdete v dolnej časti.

Farebná A4 vás vizuálne prevedie uvedením do prevádzky. Celý manuál je navyše obsiahnutý na CD. Správcovské rozhranie vás, bohužiaľ, nenúti meniť prázdne heslo správcu na niečo jedinečné. Mnoho používateľov ponechá toto pole prázdne, čo je mimoriadne nebezpečné. Tiež by vás zaujímalo: extra bezpečný SPI firewall (kontrola stavu paketov), ​​ktorý slúži ako rozšírenie k normálnemu firewallu, je v predvolenom nastavení zakázaný. Prostredníctvom sprievodcu môžete konfigurovať internetové, bezdrôtové a sieťové nastavenia. Správa je stále klasickou správou, akú má D-Link v mnohých sieťových zariadeniach, s textovými ponukami vľavo a hore a informačnými a vstupnými obrazovkami v strede. Tento smerovač nemá vizuálne príjemnejšiu správu ako posledné smerovače Wi-Fi D-Link. Avšak, šikovná WiFi aplikácia D-Link, nedokáže zvládnuť ani tento DIR-809. Stručné tipy sa zobrazujú na pravej strane okna správy pre každú možnosť konfigurácie. Všetko je bohužiaľ v angličtine, rovnako ako zvyšok webového rozhrania.

D-Link DIR-809

cena

€ 42,-

Webová stránka

www.dlink.nl 6 Skóre 60

 • Pros
 • Tri antény
 • Dvojpásmový
 • Negatíva
 • Iba rýchly Ethernet
 • Pomalý výkon 5 GHz
 • Žiadny port USB
Je mätúce, najmä pre začiatočníkov, že farby portov nie sú priemyselne štandardizované

Linksys E1200

Čiastočne kvôli nedostatku externých antén je E1200 veľmi kompaktný: nie oveľa väčší ako statná mužská ruka. K dispozícii je iba frekvencia 2,4 GHz s maximálnou priepustnosťou 300 Mbit / s. K dispozícii sú štyri modré porty Fast Ethernet (LAN) a jeden žltý port WAN. V spodnej časti nájdete pinový kód wps, ale všetky ďalšie prihlasovacie a konfiguračné informácie sú uvedené iba v stručnej úvodnej príručke. Inštalačné pokyny bohužiaľ nehovoria nič iné, ako to, že musíte do počítača vložiť priložené CD a postupovať podľa pokynov. Trápne v čase, keď sa CD prehrávač stáva vzácnosťou. Našťastie si môžete stiahnuť iba inštalačný softvér Linksys Connect. Pri sťahovaní tiež zvoľte správnu verziu hardvéru, pretože sú tri z nich. Testovali sme verziu 2.0 modelu E1200. Tieto informácie nájdete v dolnej časti vedľa čísla modelu. Znalí používatelia môžu model E1200 nainštalovať manuálne kliknutím na správu „Pokračovať v otvorenej a nezabezpečenej sieti (neodporúča sa)“ v dolnej časti uvítacej stránky. Spoločnosť Linksys bohužiaľ nevyžaduje, aby ste zmenili predvolené prihlasovacie údaje na niečo bezpečnejšie. Ak používate odporúčanejšie užívateľsky prívetivejšie a vizuálnejšie prostredie pre správu Linksys Connect (ktoré je tiež v holandčine), musíte zvoliť bezpečné heslo. Pri všetkých pokročilých nastaveniach vás softvér Connect jednoducho odkáže na klasickú správu webu. Aktualizácie firmvéru musia byť tiež nainštalované manuálne, nezabudnite však flashovať správnu verziu hardvéru!

Linksys E1200

cena

€ 30,-

Webová stránka

www.linksys.nl 6 Skóre 60

 • Pros
 • Kompaktný
 • Lacné
 • Negatíva
 • Jednopásmový smerovač
 • Iba rýchly Ethernet
 • Žiadny port USB