Ako

Používanie špeciálnych znakov v programoch Word a Windows 10

Pravdepodobne viete, ako na klávesnici slepo nájsť 26 písmen abecedy, ale ak chcete používať špeciálne znaky, bude to ťažšie. Napríklad ako vložíte zátvorku na i, ako označíte „hrob s prízvukom“ (è), ako napíšete symbol eura? V tomto článku vysvetľujeme, ako používať špeciálne znaky v systéme Windows 10, ale tiež konkrétne v programe Word.

Rovnako ako všetky programy, ktoré používajú text, program Microsoft Word používa kód ASCII. To je číselný kód pre každý abecedný, číselný a špeciálny znak na klávesnici. Veľké písmená majú iný kód ako malé písmená. Pomocou tohto pevného kódovania všetky programy presne vedia, ktoré znaky by sa mali zobraziť. Kódovanie je číselné, takže každý znak má svoje vlastné číslo, ktoré je všade rovnaké.

Používanie špeciálnych znakov

Rovnako ako počítačové programy, aj kódy ASCII môžete používať sami pomocou znaku Kláves Alt pri písaní ASCII kódu znaku, ktorý chcete zadať, na numerickej časti klávesnice. Funguje to nielen vo Worde, ale takmer všade vo Windows 10. K tomu potrebujete vedieť, ktorý kód patrí ku ktorému znaku.

Môžete však tiež otvoriť zoznam špeciálnych znakov a vyhľadať a skopírovať požadovaný symbol. Tento zoznam tiež zobrazuje kód ASCII, aby ste nabudúce vedeli, aký kód použiť na rýchlejšie zadanie znaku.

Ak to chcete urobiť v systéme Windows 10, musíte to urobiť vo vyhľadávacom paneli špeciálne znaky písanie na stroji. V okne, ktoré sa zobrazí po kliknutí na výsledok vyhľadávania, môžete vyhľadať znaky, vybrať ich a podobne.

V programe Word idete na Vložka, symbol a Viac symbolovvytvoriť podobný zoznam. V dolnej časti sa zobrazuje skratka, pomocou ktorej môžete pomocou klávesnice zadať zvolený symbol. Môže to byť kód ASCII alebo iná skratka, v závislosti od symbolu alebo vašich nastavení.

Klávesové skratky pre špeciálne znaky

Najrýchlejší spôsob zadávania špeciálnych znakov je, ak si pamätáte klávesové skratky pre ne. Uviedli sme pre vás niekoľko, ktoré sa pravidelne objavujú v holandskom jazyku.

Umla na list: Shift + ", za ktorým nasleduje písmeno, ktoré chcete napísať (ï / ë)

Zvýraznenie aigu / pomlčka na e: Stlačte '(úvodzovka), za ktorým nasleduje písmeno (é)

Hrobový prízvuk: Stlačte `(nad klávesom Tab) a za nimi písmeno (è)

Značka Euro: Ctrl + Alt + E alebo Alt + 0128 na numerickej klávesnici (€)

Vytvorte si skratky sami

Ak často zabudnete skratky pre špeciálne znaky, môžete ich tiež prispôsobiť. Vráťte sa v programe Word do Vložka, symbol a vyberte ju Symbol alebo Špeciálne znaky ktorého skratku chcete prispôsobiť. Potom kliknite na tlačidlo Klávesová skratka ... a zadajte novú kombináciu klávesov pod Stlačte novú skratku. Uistite sa, že nejde o existujúcu skratku. V takom prípade budete informovaní. Potvrďte nastavenie stlačením Priradiť- tlačidlo.

Vystrihnúť a prilepiť

Máte ťažkosti s zapamätaním si všetkých klávesových skratiek pre špeciálne znaky? Možno bude pre vás pohodlnejšie tieto znaky jednoducho skopírovať a vložiť do dokumentu Word. S CopyChar je neuveriteľne ľahké vkladať symboly a špeciálne znaky do dokumentov. Prejdite na webovú stránku CopyChar, vyhľadajte požadovaný symbol a jedným kliknutím ho skopírujte do schránky. Potom môžete symbol alebo znak vložiť do dokumentu Word alebo do súboru programu Excel.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found