Preskúmanie

Testovaných 8 lacných atramentových tlačiarní typu „všetko v jednom“

Aj keď už netlačíme veľa, stále je užitočné mať doma tlačiareň. A najlepšie také, ktoré dokáže aj skenovať, pretože táto funkcia je z času na čas tiež užitočná. Nikto samozrejme nechce utratiť príliš veľa, a preto sme testovali relatívne lacné tlačiarne v dvoch cenových reláciách. Čo kupujete za sumu do 100 eur a čo vás môže čakať o stupienok vyššie po rebríku za zhruba 150 eur? Zistili sme to na základe testu ôsmich modelov.

Tlačíme čoraz menej, pretože čoraz viac sa dá robiť digitálne. Ak sa na letisku môžete zaregistrovať pomocou smartfónu, prečo si tlačiť palubný lístok? V dnešnej dobe často vypĺňate formuláre online, potom si digitálnu kópiu uložíte do počítača alebo na iné miesto. Fyzický priečinok obsahujúci všetky druhy dokumentácie je čoraz vzácnejší. Prečítajte si tiež: Týmto spôsobom môžete ľahko tlačiť z tabletu a smartfónu.

Väčšina z vás však občas bude chcieť alebo musí urobiť výtlačok, napríklad ak za to musíte vrátiť balík a vytlačiť si za to spiatočný lístok alebo ak pred skenovaním musíte najskôr vyplniť formulár perom znova a vrátiť sa. Skener na zariadení all-in-one je samozrejme rovnako užitočný, ak chcete urobiť čo najviac zo svojej správy digitálne. Potom môžete naskenovať dokumenty, ktoré stále fyzicky dostávate (napríklad kúpna zmluva pre dom alebo doklady o kúpe výrobkov, ktoré ste kúpili v kamenných obchodoch), a uložiť ich na zabezpečenom digitálnom mieste.

Pre tento test sme sa pozreli na cenovo dostupné all-in-one, kde sme určili dve cenové relácie: maximálne 100 eur a maximálne okolo 150 eur. To znamená, že sa zameriavame na atramentové stroje, pretože pre tento druh množstiev zostávajú laserové multifunkčné zariadenia mimo dosahu. Nakoniec sme dorazili k celkom ôsmim multifunkčným tlačiarňam, ktoré sme absolvovali v rámci nášho pravidelného testovacieho postupu. Dostali sme tlačiareň pre obe cenové relácie od štyroch výrobcov, konkrétne Brother, Canon, Epson a HP.

Štartovacie kazety

Nie je novinkou, že k novej tlačiarni dostanete špeciálne „štartovacie kazety“ (nazývané tiež inštalačné kazety). Aj keď to nie je vždy jasne uvedené, takmer s každou novou tlačiarňou získate tieto kazety s nižšou kapacitou ako bežné varianty. Týmto spôsobom musíte kúpiť novú sadu rýchlejšie, aby výrobcovia rýchlejšie zarábali peniaze na tlačiarni. Nedá sa to nazvať skutočne šik, skôr prefíkane. U niektorých strojov v tomto teste sa však výrobcom darí veľmi dobre. Jednotky Brother DCP-J562DW, HP Envy 5540 a HP Envy 7640 nemali v kazetách dostatok atramentu, aby vyhoveli nášmu testovaciemu postupu (ktorý pozostáva z približne 40 výtlačkov a celkovo čiernobielych a farebných výtlačkov a textu aj fotografií). výtlačky). Najmä pri relatívne drahom Envy 7640 je to ťažké obhájiť. S týmto modelom nám tiež došlo všetky ďalšie kazety, aby sme mohli dokončiť všetky testy.

Náplne

Aj v cenovo dostupnejších segmentoch je dobré vopred si položiť otázku, na čo toto zariadenie primárne potrebujete. Ak na ňu chcete pravidelne tlačiť, čím viac kaziet, tým lepšie. V tomto teste majú dva Canon a Epson Expression Premium XP-830 na palube viac ako štyri štandardné farby (CMYK). Na tlač fotografií je možné samostatne použiť modely iba so štyrmi štandardnými farbami, ale pridanie ďalších farieb takmer bez výnimky vedie k lepšej kvalite tlače.

Je zarážajúce, že existujú modely s „normálnou“ čiernou a modely s extra náplňou s fotografickou čiernou. Rozdiel medzi nimi je v použitých surovinách. Obyčajná čierna na strojoch s extra čiernou kazetou je pigmentový atrament, fotografická čierna je farbiaci atrament. Pigmentový atrament je z tých dvoch nákladnejší a pozostáva zo zmesi vody a nerozpustných častíc. Veľmi dobre priľne k drsnejším povrchom, ako je napríklad štandardný papier na tlač textu. Farbiaci atrament je lacnejší na výrobu a je vyrobený z rozpustného farbiva. Má prirodzený lesk, ale je vhodný najmä na tlač na lesklý fotografický papier. Farbiaci atrament tiež rýchlejšie vybledne. Modely v tomto teste, ktoré neobsahujú ďalšie kazety, majú mimochodom lacnejší farebný atrament v čiernej kazete. Farebné kazety sú na všetkých modeloch naplnené farbiacim atramentom.

Dvaja účastníci spoločnosti HP používajú farebnú kazetu 3 v 1. To bolo v minulých dňoch veľmi bežné, ale zdá sa, že v posledných rokoch sa čoraz viac výrobcov od toho vzďaľuje. Ak niektorá z farieb došla, musíte v spoločnosti HP vymeniť celú kazetu, a to aj v prípade, že ešte nedochádzali ďalšie farby.

Podávač dokumentov

Ak hľadáte zariadenie s viac obchodným sklonom, potom stojí za zváženie model s ADF (automatický podávač dokumentov). Môžete do nej vložiť stoh originálov, po ktorom ich zariadenie all-in-one naskenuje jeden po druhom. V tomto teste sa dozviete o zariadeniach Brother MFC-J5620DW, Epson Expression Premium XP-830 a HP Envy 7640. Brother je tiež objasnený pre ľudí, ktorí budú tlačiť o niečo viac, pretože cena za túto stránku je hojne jasné najlepšie zo všetkých.

Pripojenia

V oblasti spojení vyniká niekoľko vecí. Existujú napríklad tri modely, ktoré môžete stále používať na faxovanie, čo už nie je úplne v móde. Zarážajúce je tiež to, že v lacnejšej cenovej kategórii neexistuje káblové sieťové pripojenie. Toto pripojenie majú všetky drahšie modely. Všetky zariadenia majú v tomto teste WiFi aj WiFi Direct. Druhá možnosť môže byť užitočná, ak chcete, aby niekto niečo vytlačil na vašej tlačiarni, ale nechcete jej poskytnúť prístup k sieti. Takmer všetky tlačiarne v tomto teste ponúkajú možnosť vloženia SD karty, z ktorej môžete tiež okamžite tlačiť.

Toto nemajú iba lacnejšie Canon a HP. Hostiteľské pripojenie USB (ku ktorému môžete pripojiť USB kľúč) je vyhradené pre štyri drahšie modely v tomto teste. U zariadení Brother MFC-J5620DW, Canon Pixma MG7750 a Epson Expression Premium XP-830 je toto pripojenie vhodné aj pre PictBridge, ktorý umožňuje tlač priamo z fotoaparátu. To nie je prípad HP Envy 7640. Všeobecne prítomnosť počtu pripojení jasne ukazuje, že Canon Pixma MG5750 je v tomto teste najlacnejší. V tejto oblasti ponúka iba to najnutnejšie: WiFi a USB pripojenie na priame pripojenie k počítaču.

Duplex

Existuje tiež pomerne veľa rozdielov, pokiaľ ide o možnosti. Je zarážajúce, že Epson Expression Home XP-435 je jediný v tomto teste bez automatickej duplexnej jednotky. Za priemerných zhruba 80 eur by to podľa nás dnes nemalo chýbať. Ak chcete robiť obojstrannú tlač, musíte na tejto tlačiarni najskôr vytlačiť párne stránky, potom stoh otočiť a potom vytlačiť nepárne stránky (samozrejme je možný aj naopak). Môžeme tiež zvážiť, prečo spoločnosť Epson vynechala duplexnú jednotku pre XP-435, pretože toto zariadenie bolo vyrobené čo najmenšie.

XP-435 je preto označovaný ako „malý v jednom“. Pretože duplexná jednotka zaberá dosť miesta, jej vynechaním možno v tejto oblasti dosiahnuť značné úspory. V praxi to nie je také zlé, pretože tu máte do činenia s tlačiarňou, kde sa papier podáva vzpriamene. Aby to bolo možné, je potrebné rozšíriť normu. Značný kus plastu je potrebné vytiahnuť aj spredu. Pokiaľ ide o stopu, model XP-435 nie je v konečnom dôsledku o moc menší ako väčšina ostatných tlačiarní v teste, takže veľkosť podľa nášho názoru neprevažuje vynechanie duplexnej jednotky.

Skenovať

Ak sa pozrieme na možnosti skenera, vyniknú dva prístroje od spoločnosti Brother. Ako jediní môžu skenovať do sieťového umiestnenia. Možné je aj skenovanie do e-mailu, ktoré sa upečie aj v modeloch od spoločností Epson a HP. To znamená, ak používate širokú definíciu slova „zakorenené“. U všetkých účastníkov sa to nedeje prostredníctvom lokálneho servera SMTP, ale prostredníctvom doplnku. S týmito dvoma bratmi si musíte nainštalovať aplikáciu, ktorá to umožňuje, zatiaľ čo v prípade Epsons je to súčasť funkcií Scan To Cloud. So všetkými strojmi to ide cez cloud. Všeobecne to nefunguje tak rýchlo ako vstavaný variant, ale stačí si v ňom vytvoriť adresár. Ďalej vidíme na všetkých zariadeniach okrem HP možnosť skenovať do cloudového úložiska, ako napríklad Dropbox, Google Drive a OneDrive.

Možnosti riadenia

Možnosti z hľadiska správy sú u Brother MFC-J5620DW oveľa rozsiahlejšie ako u iných modelov v tomto teste. Je dokonca možné sledovať počet výtlačkov na používateľa a prideliť práva na tlač farebne a čiernobielo alebo iba čiernobielo. S fotoaparátmi Epsons a Canon Pixma MG5750 nemôžete v ponuke správy urobiť oveľa viac, ako skontrolovať hladiny atramentu.

Brother MFC-J5620DW vyniká aj z iného dôvodu, a to spôsobu, akým je papier vedený okolo tlačových hláv. To sa deje v režime na šírku, teda „na šírku“. To zaisťuje, že toto zariadenie all-in-one je oveľa menej hlboké, ako ste zvyknutí. To však nebol hlavný dôvod, prečo to Brother urobil. Papier A3 je teraz možné viesť aj okolo tlačových hláv. Nakoniec výška listu A4 presne zodpovedá šírke listu A3. Poznámka: zozadu musíte ručne vkladať papier formátu A3. Podľa nášho názoru to nie je obrovská pridaná hodnota, najmä preto, že nefunguje bezchybne. Niekedy je papier príliš ďaleko, inokedy zasa nie dosť. Je to všetko príliš blízko.

Výkon a spotreba energie

Drahšie tlačiarne sú vo všeobecnosti rýchlejšie ako lacnejšie tlačiarne, najmä pre väčšie tlačové úlohy. HP Envy 7640 je výnimkou z tohto pravidla. Nie je to príliš dobré. Ak hľadáte rýchlosť, Brother MFC-J5620DW je bezpochyby najlepšou voľbou. Rýchlosť duplexnej jednotky sa tiež medzi účastníkmi značne líši. S Brother DCP-J562DW môžete bezpečne odbočiť, ak napríklad chcete tlačiť obojstranne. V skutočnosti v tejto chvíli nie je žiadny z nich skutočne rýchly, preto sa musíte na cenovom rebríčku pozrieť o jeden alebo viac krokov vyššie. Skenovanie je u väčšiny modelov dosť rýchle. Výnimkou je Expression Home XP-435 od spoločnosti Epson. Trvá si na to dostatok času. Aj v tomto bode je Brother MFC-J5620DW jednoznačne najrýchlejší, aj keď sa pozrieme na kvalitu ADF.

Atramenty nespotrebúvajú veľa energie, to je dané. Nie je potrebné nič zahrievať, ako je to v prípade laserových tlačiarní. V konečnom dôsledku je podľa nás tlačiareň hlavne o pohotovostnej spotrebe, pretože to je stav, v ktorom bude tlačiareň s najväčšou pravdepodobnosťou. To je teraz pekné a nízke pri takmer všetkých druhoch tlačiarní. Ak je vaša tlačiareň často úplne vypnutá a zapnete ju až pri spustení tlače, je dôležité, aby sa rýchlo spustila. Canon je v tomto tradične veľmi dobrý. S časom spustenia obidvoch modelov v trvaní 3 - 4 sekundy nemusíte dlho čakať, kým tieto tlačiarne Canon začnú tlačiť. Tlačiareň Epson Expression Premium XP-830 je v pätách obom kanónom.

Kvalita tlače

Kvalitu tlače účastníkov tohto testu hodnotíme všeobecne pozitívne. Najlepšie fotografické výtlačky vyrábajú tlačiarne s prídavnými kazetami, pričom Canon Pixma MG5750, MG7750 a Epson Expression Premium XP-830 jasne vynikajú. V tejto oblasti sa veľmi dobre darí aj produktom Brother DCP-J562DW a MFC-J5620DW. HP Envy 5540 vlastne nie je vhodný na tlač fotografií. Tlačiareň Epson Expression Home XP-435 je na tom o niečo lepšie, ale produkuje aj výtlačky, ktoré sú na náš vkus trochu vyblednuté. HP Envy 7640 si vedie dobre, ale skutočne nás to nenadchlo.

Čo sa týka textu, Epson Expression Premium XP-830 a oba modely od spoločnosti HP jednoznačne vynikajú, čo sa týka ostrosti aj čiernej farby. Fotoaparáty Canon Pixma MG5750 a MG7750 produkujú texty s dobrou ostrosťou, sú však menej čierne. Text tlačený na Brother DCP-J562DW nie je ani skutočne ostrý, ani sýto čierny, pri Brother MFC-J5620DW sú texty dostatočne ostré, ale mohli byť mierne čiernejšie. A konečne, Epson Expression Home XP-435 produkuje nádherné čierne texty, ale nie sú skutočne ostré.

Záver

Ak hľadáte cenovo dostupné all-in-one, stále máte na výber, aj keď ich nie je toľko. Podľa nášho názoru je najlepším strojom v tomto teste bezpochyby Brother MFC-J5620DW. Môže mať mierne nižšiu kvalitu tlače ako niektorí ďalší účastníci, ale je podstatne rýchlejšia a ponúka veľa možností. Toto zariadenie typu všetko v jednom má štítok Najlepšie testované. Ak kvalita tlače pre vás najviac váži, je tlačiareň Epson Expression Premium XP-830 tou najlepšou voľbou. Ak dávate prednosť utrateniu (dobre) menej ako 100 eur, potom je podľa nás najlepšia kúpa s fotoaparátom Canon Pixma MG5750. Aj keď je to trochu obmedzené z hľadiska možností, je to určite presvedčivé a tiež je to porovnateľne veľmi lacné. Ak si myslíte, že možnosti sú dôležitejšie ako výkon, môžete sa tiež pozrieť na Brother DCP-J562DW.

V tabuľke (pdf) nájdete výsledky testovania 8 testovaných tlačiarní typu všetko v jednom.

Náklady na tlač

Ak tlačíte veľa, náklady na tlač tlačiarne sa môžu z dlhodobého hľadiska na tlačiarni výrazne líšiť. Preto sme pre tento model vypočítali cenu za stránku pre všetky modely. Zakladáme ho iba na spotrebovanom atramente. V praxi sa k tomu pripočítava aj cena papiera a o niečo menej priamo spotreba energie a nákupná cena. Tieto celkové náklady sa tiež označujú ako tco alebo celkové náklady na vlastníctvo. Z tabuľky nižšie je zrejmé, že Brother MFC-J5620DW je najlacnejší, ak sa pozriete čisto na použitý atrament. Aj tu robí HP celkom dobrú prácu. Zarážajúce sú tiež relatívne vysoké náklady na tlačiareň Epson Expression Premium XP-830.