Preskúmanie

Motorola Edge: na hrane

Po rokoch absencie sa Motorola s Edge vracia na drahší trh so smartfónmi. Zariadenie je pozoruhodné najmä zakrivenou obrazovkou a cenou 599 eur. V tejto recenzii Motorola Edge si môžete prečítať, či sa telefón oplatí kúpiť.

Motorola Edge

MSRP € 599,-

Farba čierna

OS Android 10

Obrazovka 6,7 palcový OLED (2340 x 1080)

procesor 2,3 Ghz oktacore (Snapdragon 765)

RAM 6 GB

Skladovanie 128 GB (rozšíriteľný)

Batéria 4 500 mAh

fotoaparát 64, 16 a 8 megapixelov (zadný), 25 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 5G, 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 16,1 x 7,1 x 0,92 cm

Váha 188 gramov

Iné Skener odtlačkov prstov za obrazovkou, odolný proti striekajúcej vode

Webová stránka www.motorola.com/sk 6,8 Skóre 68

  • Pros
  • Pekný dizajn
  • Relatívne lacný 5G smartphone
  • Životnosť batérie
  • Veľká obrazovka s frekvenciou 90 Hz
  • Negatíva
  • Pravidlá pre neštandardné aktualizácie
  • Zakrivené okraje obrazovky
  • Nie je odolný voči vode a prachu
  • Fotoaparáty v tme

Spoločnosť Motorola už dlho vyrába lacné smartphony s konkurenčným pomerom ceny a kvality, ale roky sa držala stranou v drahšom segmente v Holandsku. Motorola Edge predstavuje návratnosť, ale nekonkuruje cenou a špecifikáciami s tisíckami eur, ktoré stoja zariadenia ako OnePlus 8 Pro a Apple iPhone 11 Pro. Edge má odporúčanú maloobchodnú cenu 599 eur a predstavuje lacnejšiu alternatívu k špičkovým modelom bez kompromisov v oblasti funkcií, ako je podpora 5G. V tejto recenzii spoločnosti Motorola Edge si môžete prečítať, ako to funguje.

Vysoko profilovaný dizajn

Dizajn Edge okamžite upúta pozornosť. Minimálne okraje nad a pod displejom a súvislá obrazovka po stranách dávajú zariadeniu futuristický vzhľad. Sklenený vzhľad mi pripomína Huawei Mate 30 Pro, ale Edge je rafinovanejší. Nevýhodou je, že telefón je odolný iba proti striekajúcej vode. Príjemná je prítomnosť 3,5 mm portu na pripojenie vašich slúchadiel a stereofónnych reproduktorov, ktoré znejú lepšie a hlasnejšie ako priemer.

Obrazovka má na veľkej strane 6,7 palca a nedá sa ovládať jednou rukou. Vďaka Full HD rozlíšeniu obrazovka vyzerá a OLED displej poskytuje nádherné farby. Obnovovacia frekvencia je vyššia ako obvykle pri frekvencii 90 Hz (60 Hz), vďaka čomu bude obrázok vyzerať hladší. Konkurenčné smartphony ako OnePlus 8 a Oppo Find X2 Neo majú tiež 90Hz obrazovku. Na obrazovke je malý otvor pre selfie kameru. Skener odtlačkov prstov je umiestnený za displejom a funguje správne.

Zakrivené okraje obrazovky

Aktualizácia 13. 7. 2020: Spoločnosť Motorola uvádza, že problémy s obrazovkou boli spôsobené staršou verziou softvéru a že ich vyrieši táto verzia QDP30.70.48 a novšia. Na mojej testovacej vzorke nie je badateľný žiadny zelený efekt.

Malá časť modelov Edge trpí problémami s obrazovkou. Na internete vidím desiatky používateľov, ktorí sa sťažujú na zelený odtieň, fialové bodky alebo čierne škvrny. Moja testovacia vzorka tiež zobrazuje zelený efekt na okrajoch - pozri fotografiu vyššie.

Zakrivené hrany obrazovky Edge majú výhody a nevýhody. Spoločnosť Motorola ponúka možnosti v ponuke nastavení, aby sa okraje rozsvietili pre upozornenia a vy môžete spúšťať svoje obľúbené aplikácie a prepínať medzi naposledy použitými aplikáciami pomocou gest potiahnutím. Toto funguje správne. Napriek tomu pre mňa výhody neprevažujú nad nevýhodami. Zvislé okraje vyzerajú tmavšie ako zvyšok obrazovky kvôli tieňom a časť textu, fotografie alebo iných médií je šikmá. Toto nevyzerá pekne. Uvedomuje si to aj spoločnosť Motorola: dvojitým klepnutím na okraj sa okraje samy vypnú a vaše médium bude viditeľnejšie. Softvér si bohužiaľ nepamätá vaše preferencie, takže klepnete na každú aplikáciu.

Hardware

Pozitívnejšie som v otázke špecifikácií smartfónu. Edge má rýchly procesor Snapdragon 765 so 6 GB RAM a má priestrannú 128 GB úložnú pamäť so slotom na kartu micro-SD. 4500 mAh batéria ho bez námahy odspieva na jeden a pol dňa. Pretože Motorola obsahuje relatívne pomalý 18W konektor USB-C, nabíjanie trvá dlho a trvá dve hodiny. Bezdrôtové nabíjanie nie je bohužiaľ možné. Motorola Edge so svojim 5G modemom je vhodná pre 5G internet, ktorý bude v Holandsku dostupný od leta 2020.

Trojitý fotoaparát (normálny, širokouhlý a zväčšenie) na zadnej strane sníma „len dobré“ fotografie počas dňa. Ostré, farebné a verné prírode. Užitočnosť objektívu so zoomom je obmedzená dvojnásobným zväčšením. V tme fotoaparát fotoaparátu Edge nie je viditeľne horší a obrázky vyzerajú príliš tmavo, s veľkým šumom a menej presnými farbami. Softvér „inteligentného“ fotoaparátu pre lepšie obrázky je v skutočnosti dosť hlúpy, pretože nie vždy dokáže správne rozpoznať objekty. Čistiaca špongia patrí do kategórie „potraviny“, aby som uviedla iba jeden príklad.

Pekný softvér, zlé zásady pri aktualizáciách

Motorola Edge beží na sotva upravenej verzii Androidu 10, s čím som veľmi spokojný. Politika aktualizácií je na druhej strane podoblastná. Motorola sľubuje iba aktualizáciu na Android 11, ktorá vyjde na jeseň. V skutočnosti bude zariadenie dostávať aktualizácie verzií šesť mesiacov, potom v zásade nič viac. Aktualizácie zabezpečenia sa objavujú každé tri mesiace po dobu dvoch rokov. To je kratšie a menej časté ako v prípade mnohých konkurenčných smartfónov. Zlá politika aktualizácií je hlavným dôvodom, prečo neodporúčam Motorola Edge.

Záver: kúpiť Motorola Edge?

Motorola Edge je smartphone s dvoma tvárami. Zariadenie vyzerá nádherne kvôli zakriveným okrajom obrazovky, ale tie tiež majú negatívny vplyv na užívateľskú skúsenosť. Niektoré telefóny navyše trpia problémami s obrazovkou. Softvér spoločnosti Motorola je veľmi užívateľsky príjemný, ale chýba mu dobrá politika aktualizácií. Hardvér Edge zanecháva dobrý dojem, ale obmedzuje napríklad bezdrôtové nabíjanie, výkon fotoaparátu v noci a vodotesné puzdro. Po dvoch týždňoch používania Motorola Edge je pre mňa ťažké odporučiť smartfón pred konkurenčnými modelmi, ako sú Huawei P30 Pro, OnePlus 7T, Samsung Galaxy S10 Lite a Poco F2 Pro. Nie sú ani dokonalé, ale majú nevýhody, s ktorými dokážem lepšie žiť. To, či je Motorola Edge pre vás dobrá voľba, závisí hlavne od vašich želaní.