Ako

Týmto spôsobom skutočne vyprázdnite počítač

Je čas na nový počítač? Za svoj starý počítač stále môžete dostať pár dolárov. Predtým, ako ich predáte, je rozumné najskôr si prostredníctvom počítača zaobstarať metlu. Podľa tipov z tohto článku môžete pevný disk vyprázdniť okamžite.

01 Formátovanie disku

Tradičný pevný disk pozostáva z jedného alebo viacerých tanierov: okrúhlych diskov, ktoré vyzerajú ako hrubé disky CD. Miska je kúsok skla alebo hliníka, ktorý je pokrytý vrstvou kovu. Pevné disky s malým úložným priestorom majú jeden plochejší, väčšie disky dva alebo viac. Každý tanier obsahuje tisíce sektorov, ktoré je možné naplniť údajmi. Keď sa na disk zapíše viac a z neho sa načítajú súbory, vytvárajú sa medzery, ktoré je možné neskôr vyplniť časťami nových súborov. Pevný disk by mohol tieto otvory okamžite vyčistiť, hovorí sa tomu defragmentácia, je to však na úkor rýchlosti.

Častým klamom je, že formátovanie pevného disku znamená vymazanie všetkých existujúcich údajov, aby bolo možné disk znova použiť. Nie všetky odvetvia sú v skutočnosti zúčtované. Iba odkazy na súbory sú zrušené. Vlastne hovoríte na pevný disk, že všetky existujúce sektory sa môžu považovať za voľné miesto a že nové súbory sa môžu zapisovať do všetkých sektorov na disku. Čím viac toho s diskom urobíte, tým viac starých súborov zmizne, pretože vytvárajú miesto pre nové súbory. Ak ale chcete predať počítač s diskom, je potrebné, aby ste svoje údaje správne vymazali. Samotné formátovanie a preinštalovanie systému Windows teda nestačí. Potom samozrejme budú vymazané všetky vaše nastavenia, ale niektoré údaje je možné ľahko obnoviť pomocou softvéru na obnovenie.

Povolenia

Väčšinu softvéru je možné aktivovať iba na niekoľkých počítačoch súčasne. Ak sa chystáte predať počítač, najskôr deaktivujte softvér v danom počítači. Vo väčšine prípadov to možno urobiť aj neskôr pomocou online nástroja, ale je užitočné vopred skontrolovať podľa programu, či je to možné. V programe sa rozhodnete deaktivovať súčasný počítač, aby ste mohli do nového počítača pridať autorizáciu.

02 Prepísať

Ak teda chcete predať disk, uistite sa, že sú vaše sektory prepísané novými, zbytočnými informáciami. Presne to sa deje pri „dôkladnom formátovaní“. Program, ktorý na to použijete, prepíše váš pevný disk niekoľkokrát s náhodnými údajmi alebo so vzorcom jednotiek a núl. Čím viackrát to urobíte počas formátovania, tým viac si môžete byť istí, že súbory nemožno nájsť.

Existuje niekoľko úrovní, pričom Gutmannova metóda je najkomplexnejšia. Disk je prepísaný 35-krát rôznymi algoritmami na jedno prepísanie. Tento systém je pre väčšinu aplikácií príliš komplexný, a preto existujú jemnejšie procesy prepisovania. Americká obrana štandardne používa sedemnásobný spôsob prenosu, ale na použitie v domácnosti, záhrade a kuchyni stačí dvoj- alebo trojnásobný prenos. Pre Windows môžete použiť známy softvér CCleaner. Ak tento program ešte nepoužívate, kliknite sem Stiahnite si bezplatnú verziu a prebojujete sa na stránkach, ktoré stále chcú, aby ste si stiahli platenú verziu. Po nainštalovaní kliknite na ikonu Náradie / Pohon stierača a začiarknite pred názvom jednotky, ktorú chcete formátovať.

Choďte pozadu Utrieť možnosť Celá jednotka (všetky údaje budú vymazané) vybraný. Za Bezpečnosť potom určíte, ako často má byť disk prepísaný ľubovoľnými údajmi. Predbežné prepísanie (3 priechody) je skutočne postačujúci pre väčšinu aplikácií a zabezpečí, že nie je možná takmer žiadna obnova dát. Možnosť Komplexné prepísanie (7 prechodov) je odporúčaný pre obranu pevných diskov a je prehnaný pre štandardného používateľa. Posledná možnosť Veľmi komplexné prepísanie (35 prechodov) má zmysel iba vtedy, ak máte prístup k hlaviciam a máte veľa času nazvyš, pretože to môže trvať až niekoľko dní. kliknite na Utrieť začať proces.

03 Naformátujte disk v systéme Mac

V počítačoch Mac je zabezpečené formátovanie disku predvolene zapísané do systému macOS. Otvorené Programy / Pomôcky a začať Disk Utility. Vyberte externú jednotku, ktorú chcete naformátovať, a kliknite na tlačidlo Odstrániť. kliknite na Možnosti zabezpečenia a vyberte úroveň zabezpečenia. Máte štyri možnosti, najbezpečnejšou metódou (pravá možnosť) je sedemkrát prepísať údaje. Možnosti zabezpečenia nie sú viditeľné, ak chcete formátovať internú jednotku.

Guma

Ak chcete naformátovať USB kľúč, môžete si stiahnuť bezplatný program Guma. Guma má na palube veľa funkcií, takže môžete tiež bezpečne mazať jednotlivé súbory z média, a to aj z bežných pevných diskov.

Ak si nechcete stiahnuť samostatný program na formátovanie USB kľúča, môžete takúto funkciu vyhľadať aj v systéme Windows 10. Pripojte USB kľúč, choďte do Windows Explorer a kliknite pravým tlačidlom myši na USB disk. Tu nájdete možnosť Formát.

04 SSD

SSD pracuje inak ako bežný pevný disk a jeho životnosť závisí vo veľkej miere od počtu cyklov čítania a zápisu. Ak použijete program ako CCleaner na niekoľkokrát úplné prepísanie disku, okamžite skrátite životnosť vášho SSD. Ak chcete úplne vymazať údaje na SSD, musíte vykonať takzvané ATA Secure Erase. Toto spôsobí krátky napäťový skok na SSD, ktorý resetuje všetky sektory do pôvodnej polohy. Ako keby SSD došlo k skratu a jeho pamäť bola natrvalo vymazaná. Ak chcete dať také ATA Secure Erase, musíte hľadať špeciálny nástroj na webových stránkach výrobcu vášho SSD. Napríklad pre Samsung je to softvér Samsung Magician.

Ďalšou možnosťou je zašifrovať celú jednotku SSD pred jej naformátovaním. Potom naformátujte disk SSD z iného počítača a disk SSD zašifrujte ešte raz. To zaisťuje, že vaše pôvodné šifrovanie, ktoré je zvyčajne uložené na samotnom disku SSD, je prepísané. Takto vaše staré údaje už nebudú prístupné. Môžete šifrovať vo Windows 10 Pro a Enterprise cez BitLocker, toto nájdete na Ovládací panel / systém a zabezpečenie. Napríklad v iných verziách systému Windows používate bezplatný nástroj VeraCrypt. V systéme macOS nájdete FileVault na adrese Nastavenia / Zabezpečenie a ochrana osobných údajov.

05 Naformátujte štartovací disk

Zavádzací disk nemôžete naformátovať z vlastného operačného systému, takže musíte naformátovať pevný disk z počítača a vložiť ho do externého krytu. Ďalšou možnosťou je vytvorenie média na obnovenie zo systému Windows a následné zavedenie z počítača pomocou tohto média. Teraz môžete naformátovať svoju jednotku C, akoby to bola externá jednotka, pretože operačný systém používate z iného média.

Obnoviť údaje

Ak chcete obnoviť údaje z jednotky, ktorú ste omylom vymazali, alebo ak chcete vedieť, čo je možné zistiť zo starých súborov, budete si musieť nainštalovať program na obnovu údajov. Bezplatný a jednoduchý program, s ktorým to môžete vyskúšať, je Recuva. Mnoho ďalších programov stojí peniaze, ale takmer všetky ponúkajú bezplatnú verziu, ktorá umožňuje skenovať disk. Potom môžete vidieť prehľad nájdených súborov. Ak chcete súbory skutočne získať späť, musíte si kúpiť platenú verziu. Dobrým programom je napríklad Disk Drill, tento program je k dispozícii pre Windows aj macOS. Zadarmo a veľmi výkonný program je DMDE, ale tento program vyžaduje, aby ste si pozorne prečítali dokumentáciu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found