Preskúmanie

Nokia 1 - Lacný telefón so skvelým softvérom

Smartfóny s Androidom s cenovkou pod sto eur často nie sú veľmi dobré. To nie je veľmi čudné, ale o to lepšie, že nedávno vydaná Nokia 1 zanecháva lepší dojem. Tento lacný telefón funguje dobre a obsahuje najnovší softvér.

Nokia 1

cena € 90,-

Farby Modré a červené

OS Android 8.1 (vydanie Go)

Obrazovka 4,5 palcový LCD (854 x 480)

procesor Štvorjadrový procesor 1,1 GHz (MediaTek)

RAM 1 GB

Skladovanie 8 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 2 150 mAh

fotoaparát 5 megapixelov

(zadný), 2 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 13,3 x 6,7 x 0,9 cm

Váha 131 gramov

Webová stránka www.nokia.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Cenovo dostupné
  • Funguje správne
  • Vynikajúca výdrž batérie
  • Najnovšia verzia systému Android
  • Negatíva
  • Zlé kamery
  • Displej s nízkym rozlíšením
  • Nabíjanie batérie trvá štyri hodiny

Nokia 1 je najlacnejší a najmenej výkonný model zo série smartphonov od výrobcu HMD Global, ktorý má licenciu pod značkou Nokia. S odporúčanou maloobchodnou cenou 90 eur je Nokia 1 skutočne lacným zariadením, o čom sa môžete ihneď presvedčiť podľa plastového dizajnu. Obrazovka je malá (4,5 palca), okraje obrazovky sú veľké a je tu starý port micro-USB. Na rozdiel od mnohých lacných špinavých telefónov je Nokia 1 solídne postavená a boduje vďaka vyberateľnej batérii. Teší nás tiež skutočnosť, že do telefónu môžete vložiť dve SIM karty a kartu micro SD. Druhá možnosť sa odporúča, pretože z 8 GB úložnej pamäte je k dispozícii iba polovica.

Ak vezmeme do úvahy cenovú hladinu smartfónu, displej je v poriadku. LCD s technológiou IPS zobrazuje pekné farby, aj keď ostrosť (854 x 480 pixelov) si vyžaduje trochu zvyku. Obrazovka sa rýchlo poškriabe, preto sa odporúča ochrana obrazovky.

Hardvér základnej úrovne

Aby sa dospelo k predajnej cene 90 eur, spoločnosť Nokia vložila do Nokie 1 hardvér s absolútnym rozpočtom. Spomeňte si na základný procesor od spoločnosti MediaTek, 1 GB RAM a 8 GB úložnej pamäte. To neveští nič dobré, počujeme, že si myslíte. Telefón napriek tomu beží oveľa plynulejšie, ako sa očakávalo, čo je dané nainštalovaným softvérom Android Go. Operačný systém založený na Androide 8.1 Oreo je navrhnutý pre lacné telefóny a je oveľa ľahší ako bežná verzia pre Android. Napríklad do telefónu boli zavedené vyňaté verzie aplikácií Google. Aj keď výkon Nokie 1 nie je porovnateľný s telefónom za 249 eur, zariadenie zvládne všetky známe aplikácie dokonale. Pokiaľ máte trochu trpezlivosti. Nokia, bohužiaľ, zatiaľ neoznámila, ako dlho a ako často bude smartphone aktualizovaný.

Je pekné, že batéria Nokie 1 vydrží bez obáv celý deň. Telefón podporuje aj 4G internet. Fotoaparáty snímajú úplne priemerné fotografie a videá, čo je nešťastné, ale trochu pochopiteľné.

Záver

Aj keď sú dobré smartphony čoraz dostupnejšie, stále existuje dostatočný dopyt po špinavých lacných telefónoch na festival alebo po staršom používateľovi. Nokia 1 je cenovo dostupný model, ktorý funguje dobre a je vybavená najnovšou verziou systému Android. Každý, kto chce za (extra) smartfón minúť menej ako sto eur, kupuje za Nokiu 1 výhodný obchod.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found