Ako

Automatizujte svoj domov pomocou NFC vášho smartphonu

Zapnúť počítač dotykom telefónu o čip? Spustite svoju navigačnú aplikáciu a svoj obľúbený zoznam skladieb, keď miniete svoj smartphone za dverami? Termostat, ktorý sa vypne, keď položíte telefón na nočný stolík? Môžete povedať: smartphone je ústredným bodom automatizovanej domácnosti, ktorú vyrábame. Potrebujete iba telefón s Androidom s NFC čipom a niekoľkými NFC tagmi, ktoré sú k dispozícii za pár dolárov.

Nfc (near-field communication) je bezdrôtová komunikačná technika, ktorá, ako hovorí anglický názov, funguje na krátku vzdialenosť, zvyčajne do desať centimetrov. Mnohí z nás používajú NFC každý deň bez toho, aby si to uvedomovali: čipová karta verejnej dopravy obsahuje čip NFC. Bezkontaktná platba debetnou kartou sa vykonáva aj prostredníctvom siete nfc. Svoju debetnú kartu držíte pri platobnom termináli NFC v obchode a nemusíte zadávať PIN kód, ak je suma nižšia ako 25 eur.

Je menej známe, že s NFC môžete začať aj doma. Potom pomocou inteligentného telefónu naskenujete štítok NFC (malý čip s anténou vo forme nálepky alebo krúžku na kľúče), aby ste mohli vykonávať všetky druhy úloh. V tomto základnom kurze vám ukážeme možnosti, ktoré ponúka telefón s Androidom.

01 NFC skenovanie značiek

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je povoliť nfc v telefóne s Androidom. Túto možnosť nájdete v nastaveniach, zvyčajne v kategórii Bezdrôtové pripojenie a siete: tam prepnite posúvač NFC v. Android teraz zobrazuje ikonu nfc v hornej časti: veľké N. Potom potrebujete aplikáciu, ktorá vám umožní prečítať značky nfc (pozrite si tiež políčko „Kde kúpiť značky nfc?“) V telefóne. V tomto kurze to robíme pomocou aplikácie NFC TagInfo od spoločnosti NXP, spolutvorcu protokolu nfc. Potom podržte značku nfc na spodnej časti telefónu niekoľko sekúnd, kým je aplikácia otvorená. Ak všetko pôjde dobre, uvidíte všetky druhy technických informácií o značke, napríklad výrobcu a typ čipu. Tip: naskenujte svoju čipovú kartu OV!

02 InstaWifi

Predtým, ako začneme automatizovať všetky druhy vecí, najskôr si ukážeme niekoľko užitočných aplikácií, ktoré robia konkrétne veci pomocou protokolu nfc. Prvým je InstaWifi. Aj keď aplikácia nedostala novú verziu už niekoľko rokov, stále je taká jednoduchá a užitočná. Používate ho na zapísanie prihlasovacích údajov siete WiFi do značky NFC, takže vaši priatelia alebo členovia rodiny ju musia jednoducho naskenovať, aby sa mohli pripojiť k sieti WiFi. Už teda nemusíte diktovať dlhé heslo a už nebudú musieť zadávať všetky druhy špeciálnych znakov. Vaši návštevníci musia mať nainštalovanú aplikáciu InstaWifi.

Kde kúpiť štítky NFC?

Značky NFC si môžete kúpiť na mnohých miestach: Bol.com, miestne špecializované webové obchody, ale aj na čínskych webových stránkach, ako sú AliExpress a Banggood.com. Spravidla sa neoplatí hľadať na čínskych weboch najnižšiu cenu, pokiaľ nepotrebujete veľké množstvo NFC značiek. Nakoniec značka NFC nestojí toľko: nájdete ich vo všetkých druhoch formátov za pár eur. Prichádzajú vo forme krúžkov na kľúče, veľkosti kreditnej karty, nálepiek, priehľadných, farebných a vodotesných. Často sa tiež dajú nájsť v balení s piatimi až desiatimi štítkami za nižšiu cenu.

03 Puzzle budík

Ak máte problémy so vstávaním, logický budík vám pomôže zbaviť sa tohto problému. Pre každý alarm môžete určiť hádanku, ktorú musíte vyriešiť skôr, ako sa alarm zastaví. Čo však v prípade, že naozaj nie ste ranný človek a nie ste psychicky schopní vyriešiť hádanku, keď sa vám zazvoní budík? Aplikácia má riešenie aj pre tento typ ľudí: povinnosť skenovať značku NFC pred zastavením alarmu. Táto možnosť je k dispozícii iba vo verzii Pro, ktorú si môžete kúpiť za 4,59 eura. Vyberte budík a stlačte Klepnutím pridajte hádanku a potom vyberte Skener značiek NFC. Stlačte Klepnutím pridáte značku a podržte značku nfc, ktorú potrebujete naskenovať, aby sa vypol budík v telefóne. Dajte mu meno (napr kúpeľňa) a zapnite posuvný prepínač vedľa neho (inak môžete skenovať ľubovoľnú značku nfc a vypnúť budík). Potom vložte štítok NFC do kúpeľne a odteraz musíte vstať z postele a ísť do kúpeľne, aby ste štítok naskenovali skôr, ako sa zastaví alarm. Potom ste určite hore!

04 Spúšťač - spúšťač úloh

Ak chcete automatizovať všeobecnejšie veci pomocou nfc, potrebujete všeobecnejšiu aplikáciu. Existujú také, ktoré sú osobitne zamerané na prepojenie akcií s NFC, napríklad NFC Tasks. Existujú však aj oveľa bežnejšie automatizačné aplikácie pre Android, ktoré dokážu reagovať aj na čítanie značiek NFC. V tomto základnom kurze používame Trigger - Task Launcher, šikovnú automatizačnú aplikáciu, ktorá vo svojej bezplatnej verzii podporuje ako spúšťač nfc. Verziu Pro s viacerými spúšťačmi si môžete kúpiť za 2,99 eura.

05 Vaša prvá úloha

Pri prvom spustení aplikácie Trigger sa v okne zobrazí Moje úlohy že ste ešte nedefinovali žiadne úlohy. zatlačte na Vyskúšajte teraz príklad, potom uvidíte príklad úlohy, ako napríklad: vypnúť wifi a znížiť jas obrazovky, keď je batéria takmer vybitá. V okne Navrhované úlohy nájdete viac príkladov. Teraz však vytvoríme našu prvú úlohu: stlačte Vytvorte úlohu a vyberte ako spúšťač NFC. Potom stlačte Ďalší. Na ďalšej obrazovke môžete pridať obmedzenia, aby ste určili, kedy sa úloha spustí. Pomyslite na konkrétny časový interval (počas úradných hodín), konkrétne dni (všedné dni), ktoré sú pripojené k sieti WiFi, sieti Bluetooth, v režime lietadla a či sa váš telefón nabíja. Vyberte obmedzenia (nezabudnite zapnúť posuvný prepínač vedľa neho) a stlačte Dokončené.

06 Propagácia!

Kliknutím na znamienko plus teraz môžete pridať ďalšie spúšťače, napríklad Wi-Fi alebo Bluetooth. Potom stlačte Ďalší pridať akcie. Tu teraz skontrolujete činnosti, ktoré chcete vykonať, keď váš telefón naskenuje štítok nfc. Potom stlačte znova Ďalší. Potom nakonfigurujete akcie, ktoré ste vybrali (napríklad pre Zvukový profil vyber ty Tichý) a potom stlačte Pridať k úlohe. Potom môžete pridať ďalšie akcie stlačením znamienka plus. Nakoniec úlohu pomenujte v dolnej časti obrazovky a stlačte Ďalší a ďalej Dokončené. Teraz vložte pod svoj telefón značku nfc, aby do nej mohol Trigger napísať úlohu. Ak teraz držíte telefón na tejto značke nfc, Trigger vykoná vašu práve definovanú úlohu.

NFC na iPhone

Apple vybavil svoje zariadenia NFC čipom z iPhonu 6, ten sa však donedávna používal iba pre platobnú službu Apple Pay. Od verzie iOS 12 spoločnosť Apple otvorila svoj čip nfc aj vývojárom ďalších aplikácií. Vďaka tomu majú majitelia iPhone rovnaké možnosti ako nadšenci Androidu. Zaujímavou aplikáciou nfc pre iOS je Decode. NFC TagInfo od NXP existuje aj pre iOS.

07 Zapnuté a vypnuté

Ako sme teraz definovali úlohu, program Trigger umlčí váš mobilný telefón, keď naskenujete štítok nfc pripevnený k nočnému stolíku. Čo však v prípade, že ráno vstanete a chcete zvuk znova zapnúť? Musíte vytvoriť druhú úlohu v Triggeri a zavesiť druhú nfc značku na svoj nočný stolík? Nie, spúšťač našťastie zvládne aj prepínanie medzi dvoma úlohami s rovnakou značkou nfc. Môžete si to predstaviť ako stavy „zapnuté“ a „vypnuté“, ktoré majú pre každý štát inú úlohu. Vytvorte akciu ako v kroku 6, napríklad na stíšenie zvukového profilu. Potom stlačte Ďalší a v poslednom kroku, skôr ako nastúpite Dokončené stlačte znamienko plus v hornej časti a potom Nová úloha. Potom pridajte ďalšiu akciu so znamienkom plus v hornej časti (napríklad pre nastavenie zvukového profilu na normálny), zadajte názov úlohy a stlačte Dokončené. Potom popíšte svoju značku NFC a od tej doby sa bude zvuk vášho mobilného telefónu striedavo zapínať a vypínať pri skenovaní značky NFC.

08 Webové háčiky IFTTT

Doteraz sme v telefóne zostali pri úlohách spustených pomocou značky nfc, ale môžeme ísť ešte ďalej. Jedna z akcií, ktoré sú v Triggeri možné, je Otvorte URL / URI (nižšie Aplikácie a skratky). Ak tam zadáte adresu URL, spustí ju Trigger pri skenovaní zodpovedajúcej značky nfc. To otvára veľa možností. Ak používate IFTTT, môžete značky nfc ľahko prepojiť pomocou Triggeru. Toto je možné pomocou IFTTT Webhooks. Kliknite na ňu Dokumentácia, uvidíte adresu URL. Skopírujte to do svojho telefónu s Androidom a vložte tam adresu URL v akcii Trigger a nahraďte {udalosť} podľa vlastného výberu názvu udalosti.

09 Nechajte IFTTT odpovedať na vašu značku NFC

Teraz, ak pomocou telefónu naskenujete značku nfc, aktivuje Trigger webhook IFTTT s vašou dokončenou udalosťou, ako napríklad „spánok“ alebo „vstávanie“. Ale na strane IFTTT sa s tým zatiaľ nič nedeje. Ak to chcete urobiť, musíte najskôr vytvoriť applet, ktorý ako spúšťač použije tento webhook (časť If, If This Then That). Kliknite na ľavú hornú časť webového rozhrania IFTTT Moje applety a potom rovno ďalej Nový applet. Klikni na toto a vyberte Webhooky. Kliknite na ňu a potom vyplňte Názov udalosti zadajte názov svojej udalosti, napr spaťa kliknite na ikonu Vytvorte spúšť. Potom kliknite na že aby ste určili, čo robiť, keď idete spať. Po nakonfigurovaní akcie kliknite na Vytvorte akciu a potom ďalej Skončiť. Odteraz môžete prostredníctvom IFTTT niečo dosiahnuť, akonáhle pomocou telefónu naskenujete značku nfc.

10 Domoticz

Rovnako ako IFTTT ponúka na reagovanie špeciálnu adresu URL s webhookmi, mnoho systémov domácej automatizácie poskytuje prístup k senzorom a virtuálnym prepínačom prostredníctvom špeciálnej adresy URL. Správny tvar tejto adresy URL nájdete v dokumentácii k systému domácej automatizácie. Na záver vám ukážeme, ako to funguje s otvoreným systémom domácej automatizácie Domoticz. Ako by mala vyzerať adresa URL, nájdete v dokumentácii rozhrania Domoticz API. Napríklad, ak ste v Domoticz definovali „Spiacu“ scénu, ktorá spúšťa vaše žalúzie, vypína všetky svetlá a vypína váš počítač, potom vyhľadajte scénu v zozname zariadení a poznačte si hodnotu v stĺpci Idx. Potom zadajte adresu URL akcie Trigger //USER:PASSWORD@DOMOTICZURL:DOMOTICZPORT/json.htm?type=command&param=switchscene&idx=ID&switchcmd=On namiesto ID ID vašej scény a samozrejme tiež so správnym užívateľským menom, heslom, adresou URL a číslom portu vašej inštalácie Domoticz. To isté môžete urobiť teraz pre scénu „Vstaňte“.

Pozastavte viac akcií

Ak sa chystáte pri skenovaní značky nfc vykonať viac akcií, mali by ste venovať pozornosť. Predpokladajme, že chcete aktivovať scénu v aplikácii Domoticz, potom chcete stlmiť svoj mobilný telefón a prepnúť do režimu v lietadle. Potom musíte po vyvolaní adresy URL Domoticzu a pred prepnutím režimu v lietadle urobiť pauzu, inak Trigger nemusí mať dostatok času na aktiváciu scény. V spúšťači nájdete akciu Pauza v kategórii Aplikácie a skratky.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found